Dnešní článek bude o producentech kávy z celého světa. Nejprve si představíme africké státy produkující kávu. Náhledneme například do Etiopie, kolébky samotné kávy. Dále do Keni, Rwandi a Tanzánie.  Každá z těchto zemí má svoje vlastní techniky a odrůdy, kterými se snaží uspokojit nákupčí.  U každé země si ukážeme typický proces sklizně a profily chutí.

 

 

Etiopie

Etiopie, rodiště kávy. Místo, kde se pěstuje káva ve vysokých nadmořských výškách. Káva roste na úpatí kopců, velké plantáže jako v Brazílii tady nenajdete. Jedná se tedy o volný sběr. V Etiopii je spousta malých farmářů, kteří si zpracovávají kávu přímo na farmě. Co se týče produkce, tak se Etiopie řadí na 6. místo světového žebříčku. Ročně se v této zemi vyprodukuje přes 4 miliony pytlů kávy.

Keňa

Nesmíme opomenout Keňu. Káva se sem dostala z Etiopie v 19. století. Keňská káva se řadí mezi nejkvalitnější kávy na světě. Má bohaté chuťové profily. Zejména se zde objevuje chuť citrusů a květin. Celková produkce je závislá na počasí. Tyto hodnoty se pohybují kolem 1 milionu vyprodukovaných pytlů za rok.

Rwanda

Citrusová, květinová s mírnou aciditou. Tyhle chuťové vlasti má káva ze Rwandy. Kávovníky se dostaly do Rwandy až na počátku 20. století, a to v roce 1904. I přes tuto poměrně krátkou dobu se ve Rwandě nachází přes 400 000 drobrých farmářů produkujících kávu.

Tanzanie

Jedná se o velkou zemi východní Afriky, která se řadí mezi nejchudší země světa. Tradičně se káva pěstovala na severu, ale v posledních letech se invetují peníze do oblastí na jinu země. Káva z tohoto regionu představuje obrovský potenciál. Má květinové a citrusové tóny s jemnou kyselostí. Z 90% se v této zemi používá mokrý způsob zpracování.

Burundi

Malá země ležící se střední Africe. To je Burundi. Káva představuje pro zdejší farmáře poměrně zaručený přístup k hotovosti. Káva je zpracováná promytou metodou ve většině případech, ale objevíme zde i naturálně zpracovanou.  V chuti se objevují elegantní ovocné tóny.