Od semínka po šálek

Káva už se zdaleka nepraží intuicí a dobrým nosem. Podívejte se jak se praží káva v 21. století. Od výběru zrna, přes testování nových profilů a pražení až po šálek espressa nebo filtru..

První experimenty s pražičkou

V roce 2016 jsme začali experimentovat s vlastní malou pražičkou značky Huky. Tu jsme si přes malý programovatelný počítač Arduino spojili s počítačem, abychom mohli lépe kontrolovat průběh pražení. Vsadili jsme na otevřený software Artisan pro kávové nadšence i profesionály. K technologiím jsme měli vždy blízko a tak abychom mohli lépe modelovat průběh pražení, napsali jsme si vlastní umělou inteligenci, která nám pomáhala s modely pražících křivek. Díky technickému přístupu k pražení jsme se rychle učili a v roce 2017 naše pražená Keňa uspěla na slepém cuppingu mezi evropskými pražírnami. To byl pro nás impulz pro pořízení profesionální technologie – pražičky nizozemské značky Giesen, která je špičkou v oboru. Moderní pražička nám ukázala zcela jiné obzory v kávě a hodně nám ulehčila naše experimenty.

Prostory 100 let staré pekárny

Na přelomu roku 2017 jsme našli exkluzivní prostory ve 100 let staré pekárně přímo v centru Luhačovic. Neváhali jsme, protože genius loci tohoto místa nás dostal. Prostor byl pro nás jako ušitý na míru a vrhli jsme se do renovace tohoto unikátního místa. Snahou bylo zachovat pekárnu v co možná původním stavu. Stará cihlová pec se stala dokonalou kulisou pro naši moderní pražičku.

Postupně jsme dali prostory do pořádku a s pomoci kamarádů (díky!) nastěhovali 700 kilo těžký stroj.

Kávová laboratoř

Počátkem roku 2018 jsme začali pracovat na naší kávové laboratoři, kde budeme moci kávu testovat, degustovat a ukazovat široké veřejnosti.  V rámci tohoto prostoru, které je součástí pražírny a je situované na hlavní ulici je možnost kávy s sebou. V rámci vzniku tohoto prostoru děláme pravidelné akce jako školení na přípravu domácí kávy, řízené degustace kávy a prohlídky pražírny včetně ukázky pražení. Naší snahou je ukázat lidem všechnu práci, která se skrývá za každým šálkem a také ukázat sociální aspekt kávy a její dopad na životy v zemích původu.

Nové formy spolupráce

Počátkem roku 2019 jsme rozšířili možnosti spolupráce a umožnili jsme vlastní frančízu Lázeňské kávy. Jsme tak schopní předat fungující koncepci ve formě kavárny nebo coffee to go konceptu do jiných lázeňských měst.

Navázali jsme spolupráci s řadou firem, pro které děláme tzv. Whitelabeling. Kávu pod vlastní značkou nabízíme pro hotely, kavárny, restaurace i firmy.