Kávovník, keř či ovocný strom má své kořeny v Etiopii. Existuje nepřeberné množství variet Arabiky jejichž přesný počet není známý.

Některé vznikly důsledkem přirozené mutace či křížením druhů.  Existuje mnoho faktorů, které ovlivňují výslednou chuť zrna. Některé variety mají své specifické chuťové vlastnosti, jiné zase přebírají vlastnosti z oblasti, kde rostou. Následně je ovlivňuje pěstování a způsob zpracování zrna.

Variety, kam se jen podíváš

Typica

Jedná se o základní druh Arabiky, ze kterého se později vyvinuly další variety mutací či křížením. Tato varieta pochází z Etiopie a její třešně jsou červené barvy s vysokou kvalitou ačkoliv nízkou produkcí. Typica se vyskytuje v mnoha koutech světa, je tak možné, že se setkáte i s jiným názvem – Criollo, Sumatra či Arabigo.

Typica se vyznačuje vysokou kvalitou zrna, kterou doprovází sladkost a vyvážené tělo.

Bourbon

Přírodní mutace Typicy, která poprvé spatřila svět na ostrově Réunion. Odrůda Bourbon se dostala do Brazílie roku 1860. Poté se rozšířila na sever a do ostatních částí jižní a střední Ameriky, kde se i v dnešní době pěstuje.

Následně došlo k dalšímu křížení s dalšími odrůdami z Indie či Etiopie. Existuje spousta dalších odrůd typu Bourbonu, které ale přesně neodpovídají původnímu Bourbonu, který lze nalézt jen v Latinské Americe.

Produkce je zhruba o 20-30 % vyšší než u Typicy, stále se jedná o odrůdu s poměrně nízkou produkcí. U Bourbonu neexistují pouze červené kávové třešně, ale také oranžové či žluté. Bourbon v šálku můžete vnímat jako jemný a zároveň silný s výraznou sladkostí.

Mundo Novo

Hybrid Typicy a Bourbonu, pojmenován po místě v Brazílii, kde byl poprvé objeven ve 40. letech 20. století.  Tato varieta je poměrně odolná proti škůdcům a nemocem a třešně jsou červené barvy s vyšší produkcí.  Co se týče chuťového profilu tak Mundo Novo je odrůda s plnějším tělem s nižší kyselostí a doplněno o sladší tóny.

Caturra

Caturra je mutace Bourbonu, objevena v Brazílii v roce 1937.  Dosahuje vysoké kvality, kterou ovlivňuje nadmořská výška. S nižší nadmořskou výškou se snižuje produkce a navíc potřebuje, aby se jí dostávalo dostatečné péče.  Tato varieta je častá v Kolumbii či Střední Americe, ačkoliv je stále častá v Brazílii.  Plody jsou červené nebo žluté barvy vyznačující se zřetelnou aciditou, jemným tělem s nižší sladkostí.

Catuai

Varieta vyvinuta v agronomickém institutu Campinas v Brazílii v průběhu 50. – 60. let minulého století.  Jedná se o hybrid Caturry a Mundo Novo. Existují jak žluté tak i červené třešně, stejně jako je tomu u Caturry. U Catuai můžeme v chuti objevit výraznou aciditu.

Yellow či Red Catuai – jako kvalitnější varieta je vnímán Red Catuai. Yellow Catuai je ovlivňován klimatickými vlivy, které snižují kvalitu sklizně. U těchto variet můžeme vnímat výraznou sladkost.

Maragogype

Mutace Typicy, která byla objevena v Brazílii. Produkce této odrůdy je poměrně malá, ačkoliv se jedná o velký kávovník se ,,sloními třešněmi“. Díky mutaci byly vyvinuty obří listy a dokonce i samotné třešně převyšují velikostí nad ostatními varietami. Většina zná tuto varietu spíše pro velikost než pro spektrum chuťového profilu.

SL-28

SL-28 je keňská varieta, která byla vyvinuta v Scott Laboratories. Jedná se o spojení odrůd odolných proti suchu z Tanzánie. Třešně jsou o něco větší a mají červenou barvu. Chuťové vlastnosti této odrůdy jsou směřovány do ovocnějších tónů často připisované chuti černého rybízu a citrusových tónům, sladkou a vyváženou.

SL-34

Podobně jako SL-28 je tato odrůda vyvinuta v keňských laboratořích, ale na rozdíl od SL-28 se jedná o křížence původní odrůdy z Bourbonu. Daří se jí více ve vyšší nadmořské výšce a přizpůsobí se i silným dešťům. Na druhou stranu je tato varieta náchylná nemocem. Chuťový profil této odrůdy je podobný jako u SL-28 – sladkost a komplexnost.

Gesha

Gesha je vesnice v západní Etiopii odkud tato odrůda pochází. V současné době je velmi častá v Panamě a na Kostarice. V posledních letech její cena stoupá a jedná se o nejžádanější odrůdu. Vyhovují ji vyšší nadmořské výšky, což zařídí lepší chuťové vlastnosti. Třešně této odrůdy jsou červené barvy a co se týče chuťového aroma tak směřuje do květin či jasmínu. Je sladká, chuťově jemná jako čaj.

Pacamara

Mutace Maragogype a Pacas, kterou vyšlechtili v roce 1958 na El Salvadoru. Poznáme ji podle velkých listů, třešní a zrn. Vynikající chuťový profil se sladkými tóny, vyváženou chutí a květinovým aroma. Může chutnat jako čokoláda nebo ovoce.

Divoké odrůdy Arabiky – Heirloom

Odrůdy, které jsou křížené mezi sebou navzájem. Mnoho z nich je možno nalézt v Etiopii. Používá se pro ně jednotný název – Heirloom. Těžce se popisuje univerzální chuťový profil pro tento typ kávy.

Zdroj obrázku: Nordic Approach

Brazílie - Ecoagricola Serra do Cabral

Pražení: Filtr
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 84

Brazílie - Ecoagricola Serra do Cabral

Kávové předplatné

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Kávové předplatné

Uganda - Kingha Estate F

Pražení: Filtr
Zpracování: Promytá (mokrá)
Cuppingové skóre: 86

Uganda - Kingha Estate F

Indonesie - Alko Kerinci

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 86

Indonesie - Alko Kerinci

Kolumbie - Jorge Emilio Brazo

Pražení: Filtr
Zpracování: Promytá (mokrá)
Cuppingové skóre: 85

Kolumbie - Jorge Emilio Brazo

Brazílie - Campo Alegre Dárková krabička

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 84

Brazílie - Campo Alegre Dárková krabička