čtení 5 minut | Blog / Recenze

V malé lahvičce s esenciálním olejem je skrytá koncentrovaná síla přírody z konkrétních rostlin. Tento speciální “lektvar” je prospěšný pro tělesné, psychické i duševní zdraví člověka a kromě prostě hezké vůně může fungovat i jako prevence či podpora léčby některých nemocí a problémů.

PŮSOBIVÁ SÍLA S VŮNÍ PŘÍRODY

Pozitivní účinky bylin a rostlin obecně na zdraví člověka jsou odedávna známé. Kromě historických zkušeností s využitím přírodních extraktů k řešení specifických obtíží u lidí jsou léčivé a podpůrné vlastnosti určitých rostlin i vědecky podloženy. Především východní léčitelství využívá sílu bylinek a homeopatika, založená na tzv. přírodních léčivech. 

 

Například v Ájurvédě se tradičně používají vonné tyčinky a olejíčky, které svým výrazným aroma mohou přispět ke zmírnění obtíží, ať už jsou jakéhokoliv druhu. V západní medicíně je tato technika známá pod pojmem aromaterapie. Účinek aromaterapie na správné fungování našeho organismu se zakládá na chemických procesech a hormonech v našem těle, na které esenciální oleje působí.

 

EXTRAKCE ROSTLINNÝCH OLEJŮ

Esenciální oleje jsou tak základem aromaterapie. Získávají se různými technologickými postupy, například lisováním (pokud se jedná o esence z citrusových plodů), nejčastěji však destilací vodní parou. Tento postup funguje tak, že se z ohřívané vody uvolňuje pára, která je vedena do nádrže s aromatickými rostlinami. Tam se pára obohatí o vonné esence a taková pára se následně kondenzuje. Vzhledem k rozdílné hustotě oleje a vody dochází v konečné fázi k oddělení esenciálního oleje od vody.

JAK POZNAT KVALITNÍ ESENCI

Při výběru a koupi esenciálních olejů je důležité sledovat kvalitu produktu, přičemž mezi znaky dobré kvality patří například uvedení latinského názvu rostliny, ze které je olejový extrakt získán, také oblast původu rostlin a rady k použití. Kvalitní esenciální oleje by měly být 100% přírodní.

ZÁKLADNÍ POUŽITÍ A APLIKACE

Jelikož je v oleji vysoká koncentrace jedinečných a silně účinných chemických látek – rostlinných esencí, nejsou esenciální oleje určeny k vnitřnímu užití. Využít je můžeme především pro aromatizování svého okolí či předmětu, ke kterému můžeme přičichávat. Ve zředěném stavu za použití nosného oleje je můžeme používat přímo na kůži, ať už lokálně tam, kde se vyskytuje zranění či kožní problém, nebo při masáži. 

 

Pro aplikaci přímo na kůži použijte vybraný esenciální olej vhodný pro váš problém a smíchejte jej s nosným olejem. Tím může být jojobový, avokádový, kokosový či mandlový olej nebo třeba olej z meruňkových jader. S touto směsí se můžete nechat namasírovat, sami si dopřát vlastní například obličejovou masáž. Při masáži proti bolesti hlavy skvěle pomáhá esenciální olej z máty peprné nebo levandulový olej.

 

INHALACE 

Oleje se s úspěchem používají k navození pohodového a příjemného stavu. Jejich aroma, které provoní váš byt pokud přidáte pár kapek esenciálního oleje do aromalampy či difuzéru, může zklidnit vaši mysl a pomoci od stresu a napětí. Takovou sílu má například esenciální olej z meduňky, který pomáhá proti úzkosti a podporuje klidný spánek. Proti depresi můžete vyzkoušet esenciální olej z citronely, který rozptyluje negativní emoce.

 

Kromě provoněného domova můžete použít esenciální aroma k přímé inhalaci. Vonnou átku nakapete do nádoby s horkou vodou, překryjete se nad nádobou ručníkem a v tomto “aromastanu” účinnou vůni inhalujete zhruba 5 minut. Inhalací tymiánového esenciálního oleje dochází k stimulaci smyslů, pročištění pleti a uvolnění dýchacích cest.

Pro praktičtější inhalování v průběhu dne nechejte kousek látky, třeba kapesník, nasáknout několika kapkama éterické vůně a během dne si k němu čas od času přivoňte. Dobře vám tímto stylem poslouží například šalvějový esenciální olej, který mimo jiné podporuje kognitivní a paměťové funkce.

ESENCIÁLNÍ OLEJE V KOSMETICE

Dalším způsobem, jak používat esenciální oleje, je využití v kosmetice a kosmetických přípravcích. Takto působí nejen aromaterapeuticky, ale blahodárný rostlinný extrakt tak může působit přímo na pokožku těla. Tento významný přínos esenciálních olejů se dlouhodobě využívá při výrobě kosmetických produktů.

 

Vy si můžete jednoduše a vlastnoručně vyrobit účinný peeling nebo pleťovou masku. Smíchejte hrnek mleté kávy a půl hrnku kokosového oleje. Do směsi přimíchejte ještě 5 – 10 kapek esenciálního oleje. Můžete použít například Tea Tree olej, který je pro kosmetické účely vynikající, jelikož zmírňuje zarudnutí, drobné záněty a bojuje proti kožním vadám. Nebo si můžete vytvořit vlastní kávový peeling s kombinací více olejů

 

Takto připravenou směs na pleťový peeling přendejte do uzaviratelné skleničky nebo plastové krabičky. V pěkném obalu pak poslouží také třeba jako ručně dělaný, domácí a voňavý dárek pro kamarádku.

 

Spolu s meruňkovým olejem promíchejte několik kapek esenciálního oleje z kamélie, který podporuje hydrataci pleti a tvorbu kolagenu. Tuto směs olejů pak aplikujte před mytím vlasů na pokožku hlavy pro podporu zdravého růstu vašich vlasů.

 

DOMÁCÍ LÁZNĚ S ÉTERICKÝMI OLEJI

Pokud milujete horkou vanu a dlouhé koupele nebojte se využít sílu rostlinného extraktu i při nich. Z historie si vzpomeňte na Kleopatru, která se koupala v mléce. Dnes je mléčná koupel pro mnoho žen stále běžnější pro schopnosti mléka hydratovat a zjemňovat pokožku

 

Napusťte si tedy vanu teplou vodou. Do litru plnotučného mléka přidejte deset kapek vonné látky. Doporučujeme grapefruitový esenciální olej, jelikož podporuje hladkost, pružnost a vůbec krásný vzhled zdravé pokožky a také stimuluje lymfatický systém. Aromatizované mléko vlijte do napuštěné teplé vody a užijte se svých dvacet minut v mléčné lázni.

 

DALŠÍ POUŽITÍ AROMATICKÝCH OLEJŮ

Přírodní vůně můžete použít i v domácnosti. Vyrobte si přírodní čistící pastu bez chemie. Je to více než snadné. Stačí smíchat jedlou sodu s octem a pár kapkama esenciálního oleje z eukalyptu. Tento olej je čistící a zároveň jej můžete použít jako přírodní odpuzovač hmyzu, především pro komáry. Také funguje proti klíšťatům, což oceníte především při pobytu venku. Smícháním eukalyptového oleje s vodou v rozprašovači získáte ekologický repelent nejen na léto.

 

 

Ať už se rozhodnete využít esenciální oleje jakýmkoli způsobem, mějte na paměti, že se doporučuje tyto oleje střídat a měnit tak vůni, která na vás působí. Pokud byste se vystavovali pouze jednomu typu vůně, vyvinete si k ní určitou toleranci a terapie s tímto aromatem pak už nemusí být dále účinná. Esenciální oleje můžete využít i u dětí, avšak s ohledem na jejich vyšší citlivost snižte dávku zhruba oleje, například při inhalaci, zhruba na polovinu.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 1

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč