čtení 6 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Když se řekne káva, vybaví se nám šálek lahodného nápoje. Jenže co když káva zbyde a vám je líto ji vyhodit? Nebojte, káva se dá využít nejen k pití, ale i k dalším 15 možnostem. Od úklidu a použití v domácnosti až po zahradnictví a dokonce i pro vaše zdraví a krásu. Takže si raději dvakrát rozmyslete, než zbylou kávu vyhodíte!

Co všechno jde dělat s kávou, která je již upražená? Pravděpodobně vás hned napadne jediná věc, vytvořit z ní šálek lahodné kávy. Pokud však máte doma staré kávové zrna, které už vyčichly nebo vám káva z nich nechutnala, máme pro vás alternativní řešení pro jejich využití, abyste je nemuseli hned vyhazovat do koše. Pojďme se podívat, co všechno dokáže káva!

1. ODSTRANĚNÍ TMAVÝCH KRUHŮ POD OČIMA

Ano, věřte tomu nebo ne, mletá káva vám může pomoci s obávanými tmavými kruhy pod očima. Jak? Podle vědy může kofein a antioxidanty, které se v kávě nacházejí, snížit otoky a tím i tmavé kruhy pod očima. Ve skutečnosti může aplikace kávy na pokožku působit také jako nástroj proti stárnutí.

 

JAK NA TO: 

Jediné, co musíte udělat, je vytvořit pastovitou směs, která se skládá z mleté kávy a vody. Poté naneste směs na kůži pod očima a počkejte přibližně 10 minut. Po 10 minutách směs opláchněte z obličeje a tento postup můžete dokonce opakovat několikrát denně.

 

2. VYTVOŘIT PŘÍRODNÍ LESK NA VLASY

Kdo říká, že si musíte na vlasy dávat jen samé drahé šampony plné škodlivých chemikálií? Káva, kterou jste byli připraveni vyhodit, může ve skutečnosti zvýraznit a dokonce ztmavit barvu vašich vlasů a zároveň jim dát lesklý vzhled.

 

JAK NA TO:

Chcete-li použít kávu jako barvivo na vlasy, připravte si 1 nebo 2 šálky silné kávy (více kávy, méně vody), počkejte, až vychladne, a poté si ji naneste na vlasy. Nasaďte sprchovou čepici a nechte kávu dělat svou práci přibližně 45 minut, poté ji opláchněte. Aplikujte 1x týdně.

Chcete-li odstranit mastnotu a zbytky nečistot ve vlasech, jednoduše si před použitím šamponu namasírujte kořínky vlasů mletou kávou.

3. ROZJASNIT PLEŤ

Mletá káva se také ukazuje jako skvělý a levný exfoliátor pokožky. O co jde? Exfoliátor je kosmetický přístroj, který čistí a vyživuje pleť a následně ji rozjasňuje.

 

JAK NA TO:

Stačí zkombinovat kávovou sedlinu s teplou vodou (nebo dokonce kokosovým olejem) a začít pokožku drhnout. Klidně si můžete vydrhnout celé tělo touto kávovou směsí.

 

Pro jemnější části těla, jako jsou například rty, můžete mletou kávu smíchat s trochou medu pro jemnější peeling.

 

4. PŘÍRODNÍ REDUKCE CELULITIDY

Celulitida postihuje přibližně 90% dospělých žen. Na tuto problematiku existuje spoustu přípravků a doporučení. Vyzkoušejte kávovou sedlinu, může pomoci při výskytu celulitidy.

 

JAK NA TO:

Smíchejte kávovou sedlinu s vodu, nejlépe však s kokosovým olejem, tím vytvoříte krásný kávový peeling. Naneste kávovou sedlinu na požadované místo (např. stehna nebo zadek). Danou oblast drhněte po dobu asi 10 minut a opakujte dvakrát týdně. Peeling může zlepšit průtok krve a dokonce pomoci při odbourávání tuku, který způsobuje celulitidu.

 

5. ODSTRANIT ZÁPACH Z RUKOU

Smradlavé ruce není nic příjemného. Bohužel existuje mnoho věcí, díky nimž mohou vaše ruce zapáchat. Může to být cokoliv, od sekání cibule přes vykošťování ryby až po dotek hadice benzinové pumpy holýma rukama. Obyčejné mýdlo nepomáhá a zápach na rukách se stále drží. Vyzkoušejte mletou kávu. Mněte si ruce mletou kávou a tím se zbavíte nepříjemného zápachu.

 

6. OSVĚŽIT VZDUCH

Upřímně kdo by neměl rád vůni kávy? Nyní si představte, že máte osvěžovač vzduchu, který voní po kávě – mňam! Ať už si chcete doma užít vůni kávy, nebo chcete odstranit pach z bot nebo z tašky, kterou jste si přinesli z fitka, kávová sedlina vám rozhodně pomůže.

 

Nejjednodušší způsob, jak připravit osvěžovač vzduchu, je naplnit ponožku nebo staré punčochy mletou kávou, řádně zasukovat a dát na místo, které to nejvíc potřebuje.

 

7. ODSTRANIT PACHY V LEDNICI

V lednici se nachází spousta potravin, které mohou nepříjemně zapáchat. Co třeba takové tvarůžky nebo čerstvá ryba? Pomocí mleté ​​kávy se ale můžete zbavit všech nepříjemných pachů z vaší lednice. Káva může nejen absorbovat nepříjemný zápach, ale také zanechává svou charakteristickou vůni kávy ve vzduchu.

 

Chcete-li dezodorizovat lednici pomocí kávy, jednoduše naplňte misku mletou kávou a umístěte ji na místo, které ji nejvíc potřebuje a nechejte přes noc působit.

8. JEŠTĚ LÉPE KOMPOSTOVAT

Věděli jste, že přidáním mleté kávy do kompostu, mu dopřejte více vzduchu? A tím může lépe probíhat kompostování. Kompost, který obsahuje také kávovou sedlinu má více živin pro půdu. Takže až si příště budete dělat kávu, odložte zbylou kávovou sedlinu bokem a zaneste ji na kompost, půda vám poděkuje.

 

Kávová sedlina také přiláká k vám do zahrady různé jiné brouky, červy a žížaly, kteří poskytují půdě živiny a zároveň ji provzdušňují. To vše umožňuje vašim rostlinám růst rychleji. Tak rozmístěte po vaší zahradě trochu kávové sedliny, úroda vám to oplatí.

 

9. ODPUZOVAČ HMYZU

Další skvělá věc, na kterou lze kávu použít, je repelent proti hmyzu. Je to proto, že kofein (nacházející se v kávě) může být pro hmyz, jako jsou mouchy a komáři, poměrně toxické.A ne, nebudete muset nanášet kávovou sedlinu na pokožku nebo tak něco. K odpuzování hmyzu musíte umístit mísu naplněnou mletou kávou poblíž sebe.

 

Kromě hmyzu, jako jsou komáři a mouchy, můžete pomocí kávy odpuzovat i další škůdce. To zahrnuje například šneky a slimáky, kteří škodí zelenině v zahradě. Vytvořte tak kolem rostlin bariéru z mleté ​​kávy, abyste je ochránili před škůdci. Rozmístěte mletou kávu okolo zeleniny a budete mít úrodu bez slimáků!

 

10. ČIŠTĚNÍ KRBU

Pokud si chcete usnadnit život, rozsypte po krbu mletou kávu. Díky tomu je čištění veškerého popela o něco méně špinavé a zároveň se brání vnikání prachu a kouře do domu. Než tedy začnete čistit krb, nasypte na popel trochu mleté ​​kávy, aby bylo čištění snazší a o něco voňavější.

 

11. ŠPINAVÉ KUCHYŇSKÉ NÁDOBÍ

Vaše stará mletá káva se může ukázat jako dokonalá alternativa k čištění kuchyňského náčiní místo použití chemikálií. Kávová sedlina má hrubou strukturu, která je ideální pro seškrábnutí spáleného jídla z pánví, hrnců, kuchyňských desek atd. Jen si vezměte čistý kousek látky, trochu mleté ​​kávy a drhněte.

 

12. PRYČ S CIZÍMA KOČKAMA Z VAŠÍ ZAHRADY

Už vás unavují různé kočky, které procházejí vaším dvorem a zanechávají po sobě moč a dokonce i výkaly? Jedním z řešení je použití kávové sedliny. Víte, naši kočičí kamarádi nemají moc rádi vůni kávy? Můžete tedy vytvořit směs mleté ​​kávy a pomerančové kůry. Poté směs umístěte na strategická místa ve vaší zahradě, např. poblíž rostlin, aby jste se už nadobro zbavili kočičích vetřelců!

 

13. ZBAVTE SVÉHO MAZLÍČKA BLECH

Už víme, že hmyz nemá rád kávu. Blechy jsou vlastně také hmyz. Pokud má tedy váš mazlíček blechy, vyzkoušejte před použitím umělých prostředků plných chemikálií přírodní léčivo v podobě kávové sedliny. Jednoduše vykoupejte svého domácího mazlíčka pomocí mleté ​​kávy, namydlete ho šamponem pro něho určeným a poté opláchněte.

 

14. BARVENÍ LÁTKY

Kdo by si myslel, že budete moci barvit oblečení pomocí kávové sedliny? Jasně, že to jde, smíchejte mletou kávu s horkou vodou. Připravte si větší misku a přidejte lžíci kávy plus 3/4 až 1 šálek plný vroucí vody. Poté vložte kousek látky dovnitř a nechte odležet 15 minut. Pokud potřebujete tmavší barvu, nechejte působit déle. Barva nejlépe funguje na světlé látky.

 

15. HOMEMADE SVÍCEN 

Zbyly vám kávové zrnka, které už nepoužijete? Nachystejte si menší misku, kterou naplníte kávovýma zrnama a dovnitř vložíte čajovou svíčku. Romantická atmosféra je rázem hotová.

 

SHRNUTÍ

Káva mě nikdy nepřestane udivovat. Nejen, že můžeme použít kávu k vytvoření lahodného nápoje, ale existuje také spousta dalších využití pro kávová zrna. Až se vás tedy příště někdo zeptá – na co se kávová zrna dají používat? Jednoduše jim pošlete tento článek, aby využili kteréhokoliv z 15 uvedených způsobů. Podělte se s námi o vaše nápady na Facebooku nebo Instagramu, budeme se těšit!

PŘEČTĚTE SI NAŠE DALŠÍ ČLÁNKY PLNÉ KÁVY

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 2

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč