čtení 9 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Milujete kávu i pěstování rostlin? Určitě vás napadlo vypěstovat si vlastní kávovník doma. Proč ano, proč ne a jak na pěstování kávovníku doma – pojďme to probrat!

Pěstování kávovníku doma: Jak začít?

Kávovník vypěstujete buď ze semene, nebo sazeničky. Jistě, jde získat vlastní kávovník i množením z mateřské rostliny. Řízkováním nebo roubováním, ale to doporučuji už zkušenějším zahradníkům. No a taky musíte znát někoho, kdo vás nechá odříznout vhodnou větvičku ze svého kávovníku, že?

kávovník doma v květináči
Do péče o kávovník můžete zahrnout také lehké hnojení vyváženým hnojivem jednou za dva až tři měsíce na jaře a v létě. Zdroj: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

Pěstování kávovníku ze semínek

Dbejte na výběr vhodných semen a co nejdříve je zasaďte, stárnutím ztrácí klíčivost. Každopádně, máte-li vhodná semena kávovníku, namočte je před výsadbou na 24 hodin do vody. Tímto nastartujete proces klíčení. Pak jej zasaďte do květináče s vlhkou půdou a takto ji udržujte.

 1. Vytvořte malý otvor v půdě a vložte do něj semeno kávovníku.
 2. Semeno zakryjte tenkou vrstvou půdy a jemně ji zatlačte.
 3. Pokud máte více semen, můžete je vysadit ve větší vzdálenosti od sebe.
 4. Po výsadbě semen důkladně zalijte půdu, aby byla vlhká, ale ne přemokřená.
 5. Kontrolujte, aby vrchní vrstva půdy nevysychala.
 6. Pravidelně zavlažujte, abyste udrželi rovnováhu mezi vlhkostí a předešli vyschnutí nebo přemokření.
 7. Umístěte květináč na světlé místo, které dostává nepřímé sluneční světlo.
 8. Teplota by se měla pohybovat mezi 20-25 °C, což je ideální pro klíčení semen.
 9. Během prvních týdnů by měly klíčit malé výhonky.
 10. Pokud semenáčky vyrostou, můžete je přesadit do většího květináče.
 11. Kávovník potřebuje dostatek času a péče, než dosáhne dospělosti.

Jaký květináč a půda pro kávovník?

Zvolte květináč s dobrým odvodněním a vyplňte ho směsí vhodné půdy pro kávovníky. Taková půda by obsahovat organickou hmotu a být mírně kyselá. Přidání perlitu nebo vermikulitu může zlepšit odvodnění.

Pokud právě sázíte semenáček nebo malou rostlinu, je vhodné zvolit menší květináč, který odpovídá velikosti rostliny. Vhodný je květináč o průměru kolem 15-20 cm. V budoucnu pak budete kávovník jistě přesazovat. Protože kávovník je rostlina, která může dorůst do větší velikosti (podle konkrétní variety).

Začněte s menším květináčem a jak rostlina roste a kořeny se plní, přesazujte ji do většího květináče pro dobrý růst kořenového systému a rostliny obecně. Vždy však volte květináč s otvory na dně, které umožní odtok přebytečné vody.

Kdy přesazovat kávovník?

Nejlepší přesadit kávovník na jaře, kdy začíná období aktivního růstu rostliny. To umožní, aby se kořeny rychleji zakořenily v nové půdě a rostlina se lépe adaptovala na nové prostředí. Pokud je kávovník však příliš stísněný v květináči nebo má kořeny vystupující z otvorů, je možné ho přesadit i mimo jarní období.

Před přesazením připravte vhodnou půdu pro kávovník. Ideální je směs pro kávovníky, která je lehká, propustná a bohatá na živiny. Ideální je kombinace rašeliny, písku a kompostu. Manipulujte s rostlinou opatrně, abyste nepoškodili kořeny. Umístěte rostlinu do nového květináče a doplňte okolní prostor novou půdou. Ujistěte se, že kořeny jsou dobře zakryty.

Po přesazení důkladně zalijte rostlinu, aby půda dobře přilnula ke kořenům. Poté udržujte rovnoměrnou vlhkost půdy, ale vyhněte se přemokření. o přesazení bude rostlina potřebovat nějakou dobu na adaptaci na nové prostředí. Během této doby sledujte její růst a vzhled a reagujte na případné problémy, jako je vadnutí nebo žloutnutí listů.

Jak zalévat kávovník?

Kávovník potřebuje střední míru vlhkosti. Je doporučeno provádět zálivku pravidelně, ale zároveň se ujistěte, že vrchní vrstva půdy trochu oschne (ale nenechejte ji změnit na Saharu 🙂 ) mezi jednotlivými zálivkami.

Frekvence zavlažování závisí na:

 • velikosti rostliny,
 • typu půdy a květináče,
 • okolní teplotě a vlhkost vzduchu.

Obecně platí, že kávovník potřebuje zálivku přibližně jednou týdně. Avšak přesné zavlažovací intervaly je nejlepší určit pozorováním – je vrchní vrstva půdy suchá na dotek? Tak je čas zalít rostlinu.

Vždy se vyhněte nadměrnému zavlažování! Přebytečná voda by měla volně odtékat, aby se zabránilo zadržování vody v květináči. Pokud máte květináč s podmiskou, ujistěte se, že v nich voda dlouhodobě nestojí.

Během aktivního růstového období, obvykle na jaře a v létě, může být potřeba více vody. V zimě, kdy rostlina může být v klidovém období, je obvykle vhodné zálivku snížit.

Voda na zavlažování kávovníku

Kávovník preferuje mírně kyselou půdu s pH kolem 6,0 až 6,5. Je proto důležité používat k zavlažování nejlépe dešťovou vodu nebo dobře odstátou vodu při pokojové teplotě.

Kromě klasického zavlažování má kávovník rád vzdušnou vlhkost. Ideální je použít rozprašovač a listy kávovníku rosit. Nebo je opatrně přetřete vlhkým hadříkem. Ale opět to s lázněmi pro kávovník nepřehánějte, aby se u něj nerozvinula plíseň.

Kam v bytě umístit kávovník?

Kávovník preferuje světlé a slunné stanoviště, ale nechce přímé a intenzivní sluneční světlo, které mu může poškodit listy. Především mladé rostliny mohou být citlivé na přímé slunce. Proto je vhodné poskytnout kávovníku stínění před nejintenzivnějším slunečním zářením a obzvlášť během horkých letních dnů.

Pokud je to možné, umístěte kávovník tam, kde bude mít přístup k rannímu nebo večernímu slunci, které je méně intenzivní než polední slunce. To může pomoci minimalizovat přímé sluneční světlo a snížit riziko popálení listů. Máte okna na východ nebo západ? Tam bude váš kávovník šťastný.

Čím hnojit kávovník?

Kávovník preferuje kyselé půdní prostředí, a proto je důležité používat hnojivo speciálně vyvinuté pro rostliny kávovníku nebo pro rostliny milující kyselé prostředí. Tato hnojiva obvykle obsahují dusík, fosfor, draslík a další stopové prvky, které jsou pro růst a vývoj kávovníku nezbytné. Kávovník rád organická hnojiva, tudíž mu přilepšete kompostem ze zahrádky.

Kdy je čas na výživu kávovníku?

Frekvence hnojení závisí na růstovém stadiu kávovníku. Celkově se však doporučuje hnojit kávovník asi jednou za 4 až 6 týdnů během vegetačního období (obvykle na jaře a v létě). Jinak co 2-3 měsíce.

Za kdy kávovník vykvete?

V případě pěstování kávovníku ze semene to může trvat několik let, než rostlina dosáhne kvetoucího stadia. Od doby, kdy semeno klíčí a rostlina začne růst, může trvat přibližně 3-6 let, než se objeví květy. Ty pak bývají drobné, bílé s vůní připomínající jasmín a po odkvětu se na jejich místě (za několik měsíců) vytvoří plody, kávové třešně, obsahující semena.

květy kávovníku
Až vám na vašem kávovníku vyraší tyto bílé kvítky s vůní jasmínu, můžete se za nedlouho těšit na úrodu. Zdroj: Lázeňská káva

Kdy můžu doma sbírat plody kávovníku?

Od chvíle, kdy vás potěší první květy kávovníku, budete nedočkavě vyhlížet první bobule, které budete moct sklidit. Ale to potrvá cca 9 až 11 měsíců v závislosti na typu kávovníku, okolních podmínkách, no však to znáte… příroda.

Kávovníky jsou typické tím, že mohou současně kvést i plodit zralé třešně. proto na jedné větvi můžete již sklízet, zatímco na jiné budou teprve květy. To umožňuje profesionálním pěstitelům kávy postupnou sklizeň a prodlužuje období sběru.

Čas sběru poznáte podle sytě červené barvy kávových třešní. Takových kávovníků je nejvíce. Ale můžete se setkat s druhy, jejichž zralé plody se mohou zabarvit také do oranžova, nebo fialova.

červené zralé a zelené nezralé třešně kávovníku
Červené zralé třešně kávy. Zdroj: Andreas Hernandes | unsplash.com

Sběr kávy pěstované v bytě

Vybírejte jen ty zralé plody, které jsou pevné a sytě zbarvené do červena (nebo jinak podle odrůdy). Ihned po sběru přijde zpracování úrody suchou nebo mokrou metodou. Profesionálové na kávových farmách rádi využívají také tzv. honey (medovou) metodu zpracování kávy nebo způsoby úpravy kávy fermentací.

Při zpracování suchým – naturálním způsobem se kávové třešně rozprostřou v tenké vrstvě na suchém a dobře větraném místě.

 • Takto se suší a průběžně obracejí (na farmách typicky prohrabují speciálními nástroji), aby se zajistilo rovnoměrné sušení i provzdušnění. To může trvat 2 až 4 týdny, záleží na vrstvě kávy a podmínkách pro sušení.
 • Pak se odloupne vysušená slupka, z takové si připravíte vynikající čaj zvaný Cascara, a vyberou se zevnitř zelená kávová zrnka.

Způsob mokrého či promytého zpracování probíhá tak, že se mechanicky odstraní slupka kávové třešně. Na zrnkách však po oloupání zůstává vrstva dužiny.

 • Zrnka s dužinou se namáčí a promývají ve vodě. Nejprve dochází k delšímu naložení ve vodní lázni, kde se dužina odlučuje od zrna, pak se v čisté vodě káva několikrát proplachuje, až se zrnka zbaví i pozůstatků dužiny.
 • Vypraná zrna kávy se pak rozprostřou k sušení a průběžně se obrací. Takovéto sušení bývá kratší než u naturální metody vzhledem k absenci vlhkosti dužiny, avšak spotřebujete dost vody při promývání.

Sušená vypeckovaná kávová třešeň. Cascara!

Cascara Panama - Damarli : Balení 150 g
Chuťové vlastnosti: Skořice, Hruška, Med. Druh: Arabica. Varieta: Bourbon
219,0 Kč
Skladem ihned

Domácí zelená káva. Co s ní dál?

Zpracováním ještě proces po sklizni kávy nekončí. Ve velkoprodukcích se využívá i dosušení ve speciálních sušičkách, ruční nebo strojové vybírání špatných zrnek a třídění dle jejich velikosti. To se děje zpravidla v objektech zvaný suchý mlýn. kde dochází také k odemletí, tzv. leštění, povrchové vrstvy zrnka zvané „silver skin“.

Pakliže dojdete se svou domácí kávou produkcí až do tohoto bodu, můžete si vybrat, zda:

 • tyto zelená kávová zrna rozemelete na prach (tady prosím nepoužívejte speciální kávové mlýnky, ale vhodnější jsou mlýnky na mouku atp.) a vypijete jako zelenou kávu
 • zvolíte chutnější a zdá se mi i mnohem zajímavější řešení a svou kávu si doma upražíte.

Pro pražení kávy je samo sebou nejlepší pořídit si sofistikovaný pražící stroj – domácí pražičku kávy. Zaexperimentovat si jistě můžete i pečením v troubě, horkovzdušné fritéze, nebo prostě na pánvi nad ohněm jako to dodnes dělají při kávových rituálech domorodí obyvatelé Etiopie.

pražení kávy
Z vašeho domácího kávovníku můžete nakonec takhle krásně pražit kávová zrna. Zdroj: Lázeňská káva

Nejčastější chyby při pěstování kávy doma

 1. nedostatek světla
 2. špatná zálivka
 3. nevhodná půda
 4. nedostatek živin
 5. napadení škůdci (mšice, molice)

Proč nepěstovat kávovník v bytě?

Když se vám pěstování nedaří, může to být způsobeno spoustou důvodů. Od nesprávné péče po špatnou genetiku vaší rostlinky. A pokud se vám kávovník podaří vypěstovat, proč nedosahuje velikosti či výnosnosti jako mívají kávovníky na kávových farmách?

Nezapomínejte, že:

 • Kávovník je tropická rostlina a vyžaduje stálé teplé podnebí. Pokud žijete v oblasti s chladnějším nebo proměnlivým klimatem, může být obtížné poskytnout kávovníku optimální teplotu a podmínky růstu.
 • Kávovník je strom, který může dorůst do značné výšky. To znamená, že potřebuje dostatek prostoru pro růst.
 • Kávovník potřebuje poměrně dlouhou dobu na to, aby dosáhl kvetení a následné sklizně plodů. Od okamžiku, kdy začnete pěstovat kávovník ze semene, to může trvat až několik let, než se rostlina dostane do fáze kvetení a produkuje plody.
 • Kávovník má určité nároky na pěstování, jako je správná půda, světlo, zálivka a hnojení. Pokud nejste připraveni věnovat čas a úsilí na poskytování těchto specifických potřeb rostliny, může být obtížné dosáhnout úspěšného růstu a sklizně.
 • Káva z domácího pěstování kávovníku nemusí mít stejnou kvalitu a chuť jako ta, co je pěstovaná farmáři a jako káva pražená u nás v pražírně. Vždyť my jsme profesionálové na kávu a spolupracujeme s profíky na její pěstování. Známe svůj obor, máme letité zkušenosti a pořádný profi „vercajk“ (už jen ta naše pražička stála jako celý byt).

Myslete na pravidelnou zálivku, my na pravidelnou dovážku čerstvé kávy.

Časté dotazy k tématu pěstování kávy doma:

Pro pěstování kávovníku doma jsou ideální teploty okolo 20 až 25 °C v létě a zimě od 15 do 20 , při poklesu pod 12 rostlina hybernuje.

Vypěstovat doma kávové třešně je možné, ale bude k tomu potřeba trpělivost. Kávovník může v ideálních podmínkách vykvést, což může trvat tři až pět let. Pravděpodobně však vytvoří pouze několik květů, které je navíc potřeba ručně opylovat.

Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy:

Brazílie - Pedra Redonda | Espresso : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Catuai. Zpracování: Naturální (suchá)
459,0 Kč
Skladem ihned
Kávové předplatné : Balení 500 g Chuťová preference Espresso Délka předplatného 4 měsíce Frekvence odesílání balíček 1 do měsíce
1 822,0 Kč
Skladem ihned
Espresso směs 100% Barista – Kolumbie, Brazílie | Espresso : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Caturra, Castillo, Colombian. Zpracování: Promytá (mokrá), Naturální (suchá)
499,0 Kč
Skladem ihned
The Bakery Coffee: Kolumbie – Lord Voldemort | Filtr : Balení 250 g
Druh: Arabica. Použití: Filtr. Varieta: Ethiopian. Zpracování: Promytá (mokrá)
349,0 Kč
Skladem ihned
Kolumbie Tumbaga bezkofeinový proces přes cukrovou třtinu : Balení 250 g
Druh: Arabica. Použití: Espresso, Filtr. Varieta: Villa Sarchi. Zpracování: Promytá (mokrá)
299,0 Kč
Skladem ihned

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 6

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 16 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

189 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč