Ve světě snad není nápoj, který by dokázal lépe odrážet společenské tradice než káva. Pro některé kultury je příprava kávy rituálem téměř magickým. Pojďme to prozkoumat!
Kávové rituály napříč světem
Pití kávy se stalo zvykem téměř v celosvětovém měřítku. Časem si různé národy vytvořily vlastní kávové rituály a tradice. Styl, jakým přistupují ke konzumaci kávy, odráží kulturní zvyklosti konkrétního národa. Láska ke kávě, která překračuje hranice, transformovala konzumaci kávy v zážitek.
Africké kávové ceremonie
Protože tady je káva doma. Ve východní Africe má káva svůj původ a lidé, zde žijící, jsou s ní kulturně propojení. Kávou je protkána historie země, místní tradice i náboženství. Když chceme zkoumat kávové rituály, musíme začít právě tady.
Kávový obřad v Etiopii místní nazývají “jebena buna”. Je považován za nejdůležitější společenskou událost dne. Tradiční domácnosti tuto událost opakují i 2-3x denně, při tom se na vypití kávy vůbec nespěchá. Tento sociální kontakt s vůní kávy trvá klidně 2 hodiny i déle. Jak kávová ceremonie probíhá?
Etiopský kávový obřad
- je uměním a vede jej zručná hostitelka, mladá žena či matriarcha domu
- tradiční je i její oděv: bílé bavlněné šaty s barevně vyšívanými lemy
- účastní se rodina a hosté, kteří přitom konverzují na různá témata
- ceremonie začíná pražením kávy na “menkeshkesh” – pánvi s dlouhou rukojetí
- tmavě pražená káva se nasype do mísy z rákosu “meshrefet”, aby vychladla
- hosté si užívají vůni kávy, doplněnou o dekorace z květin a kouřící kadidlo
- dále se pokračuje uvařením vody pro kávu v keramické konvici “jebena”
- mezitím se pražená káva rozdrtí paličkou “zenezena” v hmoždíři “mukechta”
- horkou vodou se nejdříve zaleje namletá káva v misce, takže vytvoří kaši
mokrý lógr se přelije zpátky do konvice s horkou vodou - přelévání se opakuje dokud není všechna káva z misky v konvici
- kávová konvice se vrátí nad oheň
- horká konev s kávou se pak odloží do “kofmobelee jebana” a připraví se šálky na kávu, do kterých se z výšky několika centimetrů bude nalévat káva
- do konvice se přidá další voda a znovu se postaví na oheň, aby byla připravená káva, sice již slabší
- ke kávě se tradičně podává popcorn či chléb
Ceremoniál kávy v Etiopii je důležitým vyjádřením kulturní identity i náboženství národa. Je neodmyslitelnou součástí místního života. Při obřadu prokazujete respekt k hostiteli, úctu k tradici a vděčnost k nabídnutému šálku kávy.
Tradiční pití kávy jako společenského nápoje
V čem si jsou kávové rituály v různých zemí podobné je pojetí pití kávy jako společenského aktu. Jistěže si můžete kávu dopřát i sami, každopádně tradice pití kávy vychází ze sdílení chvíle s dalším člověkem. Proto je obvyklé, že se ke kávě servíruje také oblíbené jídlo.
Kávové tradice v různých kulturách
Způsob servírování a přípravy kávy se v každém národě světa mění. Nejčastější je párování kávy s mléčnými výrobky, sladkostmi a pečivem. Švédská Fika se zakládá na kávě s něčím sladkým, typicky třeba “kanelbullar”: skořicoví šneci. V Mexiku je typické podávání “café de olla”, káva vařená se skořicí a hnědým cukrem. Mexická skořicová káva se často podává s “concha” (sladké pečivo z kynutého těsta a cukrovým zdobením). Brazilci pijí černou kávu svařenou s cukrem, která se podává v pekárnách. Ty fungují zároveň jako takové kavárny.
Například v Malajsii se kavárnám říká “kopitiam”. Fungují jako celodenní podniky a místa pro setkávání. Černou kávu zde připravuje skrze látkový filtr a k ní podávají jídlo jako třeba Kaya toasty (máslový toust s kokosovo-pandanovým džemem). Vietnamská káva je tradičně připravená pomocí překapávače “phin” a do šálku se přidává kondenzované mléko.
Káva v Turecku: příprava jako rituál
„Sladké jídlo, sladké povídání. K vážné debatě patří šálek kávy.“ to jsou turecká rčení. Co se přípravy kávy týče, jsou platná obě, protože typický styl je pít silnou kávu značně slazenou. První kávové rituály mimo Etiopii a okolí se prováděly v horských oblastech Jemenu. Tam súfijští mystikové pili kávu k navození duchovních stavů.
Pro popíjení v běžném životě pozemských bytostí začaly vznikat koncem 16. století první Istanbulské kavárny. Pravá turecká káva je vždy podávána se sklenkou vody a něčím sladkým, ideálně tureckým cukrovím “lokum”. Příprava samotné kávy je tradičním rituálem násobného zpěnění kávy v džezvě na ohni či písku.
Tradiční servírování kávy v Itálii
Upřímná úcta ke kávě panuje v Itálii od 16. století, kdy se Benátky staly takovou vstupní branou kávy do života obyvatel Evropy. První evropská kavárna, Caffé Florian na náměstí San Marco, funguje už od roku 1720. Odtud pochází tradice pití kávy jako espressa. Následně i mléčných kávových nápojů s příznačně italskými jmény: cappuccino, espresso macchiato a další.
Z touhy dostat rychlou přípravu silně koncentrované kávy také do italských domácností, se zrodila ikonická Moka konvička. Tradiční servírování kávy v Itálii se různí podle denní doby. První káva dne je obvykle podávána s mlékem a sladkým pečivem. Mléčnou kávu se však Italové nikdy neobjednají po 11. hodině, protože tento čas a odpoledne patří espressu.
Jihovýchodně od San Marina je region Marche, kde se servíruje “caffé anisette” espresso s příchutí anýzu. Na Sicílii je tradiční “caffé d’u parrinu” čili káva s chutí hřebíčku, skořice, kakaa. Ať v jakékoliv regionální variantě, je káva součástí každodenního života Italů.
Káva v Japonsku jako kulturní nápoj
Možná vás napadá, že v Japonsku je mnohem populárnější pití čaje, avšak také káva je místním kulturním nápojem a to už od 17. století. Tehdy kávu do Nagasaki přivezli Nizozemci. Koncem 19. století si Tsurukichi Nishimura otevřel první japonskou kavárnu. Tradiční přípravou je filtrovaná káva popíjená po malých doušcích. To je koncept “savoring”, vychutnávání kávy s pozorností věnovanou její vůni a chutím.
Ani vás proto nepřekvapí, že zájem Japonců je o kávy s výjimečným chuťovým profilem. Jakož i drahé kávy, např. Jamaica Blue Mountain a další vysoce ceněné kávy světa. Mezi technikami přípravy filtrované kávy vítězí sifon – Vakuum pot, jehož příprava je sama o sobě menším rituálem.
Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy: