Váš každodenní šálek kávy je výsledkem dlouhé cesty kávového zrnka, která začíná u rostliny zvané kávovník. Uvažovali jste někdy nad tím, odkud vlastně pochází? Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými druhy? Nebo vás napadlo si jej vypěstovat doma? Potom čtěte dál!
Africká rostlina, díky které kávu tak milujeme! To je kávovník!
Kávovník je původně domovem v Etiopii a na východním pobřeží Afriky. Postupně se pak rozšířil do celého světa. Kávovníky mají větve pokryté tmavě zelenými listy, které rostou v párech.
Tyhle listy jsou pro rostlinu důležité kvůli průběhu fotosyntézy, přeměně slunečního světla na chemickou energii. Energie produkovaná fotosyntézou umožňuje rostlině vypěstovat lahodné třešně, které obsahují naše oblíbená kávová zrna.
Víte, že na našem e-shopu můžete filtrovat výběr kávy podle odrůdy kávovníku?
Kávovníkové listy
Listy kávovníku jsou asymetrické, někdy symetrické, oválného tvaru zeleného zbarvení se žlutým, tmavě zeleným, bronzovým nebo až fialovým nádechem. Všechny listy mají voskový povrch. Vzdálenost mezi listy je 2,4 až 7cm.
Okraje bývají mírně zvlněné a vrch a konec listu bývá vždy špičatý. List chrání rostlinu v noci před mrazy a v průběhu dne před intenzivním slunečným zářením. Obsah kofeinu je v listech kávovníku nejvyšší.
Květ kávovníku
Květy jsou bílého zbarvení hvězdicového tvaru Na rostlině se nacházejí v trsech po 8 až 15 květech, které mají pronikavou a velmi příjemnou vůni. Po odkvětu se postupně začínají vyvíjet plody kávovníku – bobule. Přibližuje se květu jasmínu, jak podobou tak vůní. A také se používá na kávový čaj.
Plod kávovníku
Po opylení květu kávovníku se objeví malé zelené bobule. Poté co dozrají, postupně mění své zabarvení a právě v tomto okamžiku nám připomínají třešně. V každé bobuli se nacházejí dvě zrnka obrácená plochými stranami k sobě.
V ojedinělých případech může bobule obsahovat pouze jedno kávovníkové semeno známé jako hrášková bobule. Kávě připravené z takového zrnka se říká perlová káva. Na jednom kávovníkovém keři se průměrně ročně urodí 0,5 až 1 kg zrn kávovníku.
Něco málo z anatomie kávového zrna
Uvnitř každé kávové třešně najdete dvě semínka, která jsou chráněna několika ochrannými vrstvami, které je třeba před pražením opatrně odstranit.
- Exokarp – vnější zelená slupka, která při dozrávání pomalu mění barvu
- Mesokarp – Tenká vrstva dužiny pod exokarpem
- Endokarp – oplodí podobné pergamenu, které zakrývá semeno. Během procesu zrání tvrdne, aby omezilo konečnou velikost zrn.
- Spermoderm – Další vrstva tenké membrány, která obaluje zrnka
- Endosperm – Vnitřní část semene. Před pražením má krásnou zelenou barvu
Kávovník má dvě fáze růstu
První fáze růstu kávovníku
- několik týdnů od výsevu začíná semínko klíčit
- po 6 až 8 týdnech jsou rostliny přemístěny do pěstitelské školky
- asi po jednom roce jsou vysazeny na plantáž
Druhá fáze růstu kávovníku
- čas kvetení kávovníku ( cca jednou až dvakrát do roka, v závislosti na klimatických podmínkách)
- dozrávání bobulí asi za šest až jedenáct měsíců
- po třech až pěti letech kávovníky zasazené na plantáži začínají plodit a je už možné sbírat první, zpočátku nižší úrodu.
Jaké jsou vlastně druhy kávovníku?
Ze všech rodů a druhů kávovníků patří mezi nejvýznamnější druhy Coffea arabika ( kávovník arabský) a Coffea canephora ( kávovník robusta). Oba druhy byly dlouhodobě šlechtěny kvůli zvýšení úrodnosti, kvality a odolnosti vůči klimatickým podmínkám a různým chorobám.
Kávovník arabský
Ze zrn kávovníku se připravují ty nejlepší kávy světa. Arabika je největším favoritem už jen díky své vynikající jemné chuti a aroma. Strom kávovníku arabského produkuje zhruba 65% z celosvětového sběru kávovníkových zrn. Chuť coffee arabica se vyznačuje jemně ovocným, kyselým náznakem s velmi malou hořkostí.
Další pěstované tržní odrůdy Coffea arabica
Coffea Arabica má asi 600 druhů odrůd. Mezi nejznámější patří:
- Coffea typica, Coffea bourbon – dvě nejvýznamnější varianty arabiky
- Coffea mundo novo, Coffea caturra – kříženec Coffea typica a Coffea bourbon, pěstovány v Kolumbii a Brazílii
Mundo novo můžete vyzkoušet i u nás!
- Coffea tico, Coffea san ramon – pěstování hlavně ve státech Střední Ameriky
- Coffea blue mountain – nejznámější jamajská odrůda pěstovaná v Keni
- Coffea mokka – pojmenována podle jemenského přístavu Mokka
- Coffea murta – pěstována v místech s chladnějším podnebím
- Coffea amarella – známá také jako botucata nebo amarella, pěstovaná v Brazílii
Kávovník Robusta
Kávovník robusta nebo-li Coffee canephora je druhým nejčastěji pěstovaným kávovníkem. Podle pravidelné ročenky OSN se na světové produkci Coffea canephora podílí asi 30 – 35 procenty. Tenhle podíl ale neustále roste, protože pěstováním kávovníku robusta se dosahují lepší výnosy. Navíc oproti kávovníkům arabik jsou méně náchylné k různým onemocněním.
Keř Coffea canephora ale poskytuje kávovníková zrna horší kvality ( hořkost, chuť, aroma, vyšší množství kofeinu v šálku apod.). Robusta je velmi oblíbená ve Francii, Anglii a Itálii. Robusta je levnější a nejčastěji se používá v určitém poměru s arabikou. Druhy kávovníku robusty se pěstují hlavně v západní a střední Africe. Dále v celé jihovýchodní Asii a v menším rozsahu i v Brazílii pod názvem Conilon.
Velmi známou odrůdou je kávovník lautentský. Jeho bobule mají ve stádiu zralosti vínově rudou barvu. Tenhle druh je odolný vůči škůdcům a nepříznivým klimatickým podmínkám.
Další odrůdy Robusty
- Coffea stenophylla – jejich pěstování je rozšířeno hlavně v Guinei a v Sieře Leone
- Coffea cogensis – roste v nížinatých oblastech na území Konga. Vyznačuje se vysokou kávovou imunitou vůči kávovníkové rzi.
- Coffea liberica, Coffea excelsa – mohutné dřeviny rostoucí až do výšky 18-ti metrů. Poskytují bohatou úrodu, ale káva z těchto odrůd je hořké chuti se zvláštním aroma.
Pěstování kávovníku a jeho péče
Kávovníky rostou v tropických a subtropických oblastech naší země. Za každým kávovníkovým zrnkem se skrývá velmi namáhavá ruční práce mnoha lidí. Pěstování kávovníku závisí na kvalitě půdy, na hodnotách pH, na obsahu minerálních látek, na tom, jakou má půda skladbu živin a na vlivu množství přidávaných hnojiv.
Důležitá je především optimální teplota, jestli se kávovník pěstuje ve stínu nebo na slunci. Růst kávovníku se odvíjí od nadmořské výšky kávovníkových plantáží, od jejich polohy, od doby slunečného záření a systému a množství umělého zavlažování.
Nesmíme zapomenout na způsob sběru ( ruční nebo mechanizovaný) a další zpracování kávovníkových zrn. Když je půda mírně alkalická, kávovník má zpomalený růst. Naopak v příliš kyselé nebo silně zásadité půdě kávovník odumírá.
Co vlastně způsobuje hnědnutí listů u kávovníku?
Pokud jsou kořeny kávovníku dlouhodobě zavlažovány, rostlinám začnou postupně žloutnout až hnědnout listy, nakonec odumírají. Kávovník začíná kvést a rodit asi po třech letech od zasazení.
Od šestého roku je možné sklizeň považovat za vydatnou. Při správné agrotechnice růstu může keř začít plodit až po dobu třiceti let. Plody zrají asi 7-9 měsíců.
Kávovník je oblíbenou rostlinou pro škůdce
Největší nepřítel kávovníku je cizopasná houba ( Hemileia vastatrix). Tahle houba napadá listovou zeleň, která pak rychle opadává. Dalším z častých škůdců je brouk Hypothenemus hampei, který napadá jak plody, tak listy kávovníku.
V roce 1869 se tahle houba dostala na území Cejlonu, kde celkově zničila všechny kávovníkové plantáže. Kofein posiluje obranyschopnost rostliny. Je to takový jed proti hmyzu a roztočům. Zároveň zabraňuje tomu, aby vyklíčila nežádoucí semena.
Přečtěte si nakonec pár zajímavostí o kávovníku
- Růst rostliny a chuť jejich kávových zrn je ovlivněna nadmořskou výškou, klimatem, typu půdy a odrůdy semen.
- Dobrý kombajn dokáže každý den nasbírat přibližně 50 – 100 kg kávových třešní.
- Kávové třešně nezrají všechny ve stejnou dobu. Proto je někdy potřeba několika sklizní jedné rostliny.
- Průměrná doba od květu do sklizně je přibližně 9 měsíců.
- Včely se živí nektarem květů a přijímají stejný kofein jako my. Kávu prostě miluje každý!
- Kávovníky se obecně dožívají 30 – 40 let. Některé však mohou žít i 80 let.
- Rostliny se jednou ročně seřezávají, aby nerostly příliš vysoko.
Nejčastější otázky ke kávovníku!
👉Kávová zrnka 👈 začnou klíčit zhruba po 3-4 týdnech. Během 6-12 měsíců je z kávovníku rostlina vysoká do 15cm.
Hlavními rozdíly jsou velikosti rostliny a listů, množství plodů, barva třešní a především rozdíl chuťových profilů. Vyzkoušejte chutě sušených slupek plodů kávovníku Arabica 👉 Cascara!