čtení 4 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Globální oteplování je už pojem, který všichni známe. Bohužel se týká i naší milované rostlinky – kávovníku. Se zvyšujícími se teplotami se mění naše klima a právě globální oteplování může ovlivnit, kde káva bude v budoucnu růst a zda vůbec přežije. 

JAK GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ OHROŽUJE KÁVU

 

Nyní není pochyb o tom, že se svět v posledních desetiletích stále otepluje. Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře je vyšší než kdykoli za posledních 600 000 let a stále se zvyšuje. Totéž platí pro metan a oxid dusný, což jsou také skleníkové plyny. (Zdroj: Baker & Haggar; SCAA conference handout; Long Beach May 2007). Pojďme se tedy podívat, jak globální oteplování ohrožuje kávu.

 

Káva, jeden z nejpopulárnějších nápojů na světě, kávu konzumuje přibližně jedna třetina světové populace a je jednou z nejvíce celosvětově obchodovaných zemědělských komodit. Světový obchod s kávou je založen na dvou druzích, na kávě Arabika a na kávě Robusta, které tvoří asi 99% celosvětové produkce kávy. Káva se pěstuje v přibližně 80 tropických zemích a představuje ekonomický základ pro spoustu z nich. Dále se odhaduje, že přibližně 25 milionů rodin farmářů po celém světě vyrábí kávu. Zároveň většina drobných zemědělců a rodin je do značné míry závislá na této plodině. Zdroj: DaMatta, F.M., Rahn, E., Läderach, P. et al. Why could the coffee crop endure climate change and global warming to a greater extent than previously estimated?

 

Káva se obvykle pěstuje v tzv. „Kávovém pásu“, imaginární rovině táhnoucí se po celém světě mezi obratníkem raka a kozorožce, kde je teplota nejvhodnější pro růst kávovníků.

 

Jenže teploty v zemích, kde se pěstuje káva, neustále stoupají. Rozsah míst s ideální teplotou a nadmořskou výškou, která byla ideální pro pěstování kávovníků v nejlepší kvalitě, se však zužuje. Teploty stoupají a ideální podmínky pro pěstování kávy se tak mohou začít rozšiřovat i mimo tzv. kávový pás.

Rozšiřování míst pro pěstování kávy se zprvu může zdát jako dobrá věc, ale země, které měly kdysi ideální podmínky pro pěstování kávy se stávají příliš teplé. To znamená, že země, které jsou nyní dokonalé pro pěstování kávy, se mohou stát brzy k ničemu. Mezi tyto ohrožené země patří Kolumbie, Brazílie, Etiopie nebo Keňa.

 

Vyšší teploty s sebou přinášejí další negativa. Mezi ně patří různé nemoci, kterým musí kávovník čelit. Jedná se například o tzv. „roya“ neboli rez listí, což je ničivé onemocnění, kterému se daří v teplejších krajinách a může zničit celé rostliny. 

 

Mnoho zemí podniká kroky k boji proti problémům, které přicházejí s vyššími teplotami, včetně experimentů s novými hybridními kávami. 

CO BUDE V BUDOUCNU S KÁVOU A JEJÍM PĚSTOVÁNÍM?

Finalista soutěže Barista Championship Sam Lewontin uvedl, že pokud se podíváme na umístění současného kávového pásu, země, které jsou více na sever a na jih od rovníku pravděpodobně opravdu začnou pěstovat kávu (i když je těžké, přesně říct, kde).

 

Země mezi které patří například Vietnam, Indie, část východní Afriky (jako je Uganda) nebo třeba Mexiko, v současné době produkují komoditní kávu zvanou robusta. Robusta je odrůda, která je sice odolnější vůči chorobám a povětrnostním podmínkám, ale za to je méně chutnější ve srovnání s jemnou kávou arabika. S globálním oteplováním však tyto země budou za chvíli moci využívat stejných podmínek, které potřebuje odrůda arabika.

 

Pro tyto země je to však jedině dobře, protože v současné době pražírny čím dál tím víc preferují tzv. výběrovou kávu, která je tvořena z arabiky.

Pokud máte obavy, žeby se káva mohla přestat pěstovat, kvůli zvyšování teploty, tak můžeme jen doufat, že snad ne. Některé regiony posouvají zóny, ve kterých pěstují kávu a jiné experimentují s novými kávovými hybridy, které jsou také dobré a odolné vůči některým chorobám, které s sebou přináší teplé počasí.

 

Tak snad nikdy nedojde ke kávové apokalypse, aby se nám milovníkům kávy nestalo, že se nebudeme moci napít lahodného šálku kávy! 🙂

 

Zdroje: 

Baker & Haggar; SCAA conference handout; Long Beach May 2007

DaMatta, F.M., Rahn, E., Läderach, P. et al. Why could the coffee crop endure climate change and global warming to a greater extent than previously estimated?. Climatic Change 152, 167–178 (2019)

DALŠÍ NOVINKY A ČLÁNKY O KÁVĚ NA NAŠEM BLOGU!

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

189 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč