Sklizeň kávy probíhá ve většině zemí jedenkrát za rok. Tvoří důležitý mezičlánek mezi dozráváním kávy na kávovnících a samotným zpracováním kávy.  Kávu je možné sklízet dvojím způsobem:

Mechanický způsob sklizně

Velká plocha nacházející se v nižší nadmořské výšce s rovným terénem. Příkladem jsou plantáže v Brazílii. Na takových plochách by se káva velmi těžce sklízela ručně, proto zde najdeme těžké stroje, které jezdí v uličkách mezi vysázenými kávovníky.  Kávové třešně sklízí tak, že stroj třese s keřem dokud třešně neopadají.

Mezi výhody tohoto způsobu sběru patří určitě ušetření času a tím i výrobních nákladů. Avšak v tomto případě se mínusy promítají v kvalitě kávy. Obrovské mínus, které značným způsobem ovlivňuje kvalitu je, že stroj poškozuje samotné kávovníky a trhá i nezralé třešně.  Po sklizni je třeba třešně vytřídit.

U tohoto způsobu platí, nižší náklady na úkor kvality sklizně.

Ruční sběr

Představuje nejlepší možný způsob sběru. Sběrač posbírá pouze zralé kávové třešně a ty nedozrálé nechá ještě nějakou chvíli na kávovníku. To znamená, že se třešně sklízí postupně a ne najednou jako je tomu u mechanického způsobu.

Jedná se o náročnou práci vysoko v horách, kdy kávovníky nerostou v řádcích jako na velkých plantážích. Farmáři musí dostatečně proškolit sběrače, aby sbírali pouze zralé kávové třešně. Ti jsou placeni za kilogramy posbíraných třešní, proto mnohdy sbírají i nezralé, aby zvýšili objem.

Samozřejmě tato káva dosahuje vyšší kvality a je dražší z důvody vyšších nákladů. Na druhou stranu se ale sběrači chovají ke kávovníkům šetrněji než stroje, které je nenávratně ničí.

Česání třešní

Další možností sběru je česání. Jedná se o rychlejší metodu než ruční sběr, ale pomocí této metody se také sbírají nezralé třešně, které je potřeba následně vytřídit. Pomocí jednoho pohybuje se třešně sklidí do koše, který sběrač nosí u sebe.

Třídění třešní

Před samotným zpracováním kávy je potřeba třešně ještě roztřídit.  Je potřeba vyhodit třešně , které jsou nedozrálé či přezrálé. To se provádí ručně případně pomocí velkých nádrží s vodou, tam je vloží sklizeň a nedozrálé třešně budou plavat na hladině a zralá klesnou ke dnu. Potom už stačí nedozrálé třešně oddělat a následuje proces zpracování.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

89 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Veronika Marečková
Verča už v nějaké té kavárně dělala. Umí vykouzlit krásný obrázek do cappuccina, a občas přispěje i na blog v rámci rozvoje svých kávových zkušeností..
Napsáno: 10.9.2019

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu