Snad každý z nás má svou oblíbenou kávu z jedné nebo dvou zemí původu. Bohužel si jí však nemůžete vychutnávat po celý rok. Kdy najdete vaší oblíbenou kávu v nabídce pražírny, totiž záleží na období sklizně kávy v daných zemí. Čtěte dál a zjistěte, kdy se káva sklízí ve kterých zemí.
PROČ SE KÁVA SKLÍZÍ V RŮZNÉ OBDOBÍ
Pěstování kávy ovlivňuje hned několik vlivů. Káva roste v několika zemích po celém světě, některé z nich leží přímo na rovníku, jiné nikoliv. A to také znamená, že káva dozrává v různých oblastech v různou dobu během celého roku. Dobu toho, kdy zelená káva dorazí do pražírny také ovlivňuje metoda zpracování kávy nebo položení země původu.
Pamatujte si však, že u výběrové kávy se najde výjimka z každého pravidla. Takže občas se s některou kávou můžete setkat i mimo dobu její sklizně. Některé země produkující kávu leží přímo na rovníku, což jim umožňuje sklízet kávu po celý rok. Jiné farmy a družstva produkují dostatek kávy na celý rok, takže k přerušení dodávek dochází jen minimálně nebo vůbec. Pražírny proto často na balení kávy uvádí, kromě data pražení i období sklizně.
Jedním z pravidel výběrové kávy je transparentnost informací o jejím původu. Tyto informace běžně naleznete na balíčku kávy. Zjistěte, co všechno můžete z obalu vyčíst.
Kromě stálých podnebných podmínek má na sklizeň vliv také období dešťů a období sucha, která ale nejsou vždy zcela předvídatelná. A tak se může stát, že sklizeň probíhá o něco později kvůli prodlouženému období dešťů. Jak níže zjistíte, některá období jsou mnohem kratší než jiná, což samozřejmě znamená, že je méně kávy a obvykle můžete u těchto káv očekávat o něco vyšší ceny.
ZPRACOVÁNÍ, ODPOČINEK A PŘEPRAVA
Je důležité si ale také uvědomit, že vědět, kdy je období sklizně, je pouze částí toho, co ovlivňuje, kdy je daná káva k dispozici. Po sklizni je třeba s kávou zacházet šetrně, opatrně a trpělivě. Jakmile je káva usušená, měla by odpočívat minimálně 30 až 60 dní v ochranné vrstvě pergamenu. Kdyby tato doba byla urychlena, zničil by se chuťový potenciál kávy.
Poté je třeba kávu zabalit, prodat a naložit do přepravních kontejnerů a naložit na lodě, které kávu dovezou blíž pražírně. V případě některých odlehlých a vzdálených míst, odkud naše káva pochází, to může trvat i několik měsíců.
OBVYKLÉ OBDOBÍ SBĚRU KÁVY V AFRICKÝCH ZEMÍCH
Pro Demokratickou republiku Kongo je období hlavní sklizně typické pro období od dubna do července. Vedlejší období začíná v září a končí v lednu. Káva se obvykle dostává do nabídky pražíren od července.
V Etiopii existují tři produkční systémy kávy – lesní, zahradní a plantážní. Sklizeň kávy tu většinou probíhá v období říjen až prosinec.
Díky své poledníkové poloze je možné v Keni sklízet kávu dvakrát ročně. Hlavní sklizeň probíhá v období březen až červenec a letní pak od září do prosince.
Distribuce kávy z Rwandy se potýká s problémem dopravy. Protože nemá vlastní pobřeží, musí se rwandská káva nejprve poslat 1 500 km po souši do Mombasy v Keni nebo Dar-es-Salaamu v Tanzanii. Sklizeň kávových třešní probíhá obvykle mezi únorem a červencem. K nám se obvykle dováží od ledna.
V Tanzanii se káva pěstuje prakticky ve všech náhorních oblastech země. Farmáři tu kávu sklízí mezi červencem a prosincem.
V Ugandě je naprostá většina kávy zpracovávána doma drobnými zemědělci. Hlavní sklizeň probíhá mezi říjnem a únorem a ta vedlejší pak mezi dubnem a srpnem.
Ve velmi krátkém období najdeme většinou v nabídce pražíren kávu z Burundi. Tu probíhá sklizeň většinou od března do srpna. V posledních letech se tu ale potýkají hned s několika problémy a jedním z nich je dlouhé období dešťů. Navíc je většina kávovníků starých. Byly povětšinou vysazeny ve 30. a 60. letech, kdy bylo Burundi kolonizováno Belgií.
KDY SE KÁVA SKLÍZÍ V ZEMÍCH STŘEDNÍ AMERIKY
Jedním z největších producentů kávy ve Střední Americe je Kostarika. Ta má 8 hlavních pěstitelských oblastí, ve kterých se káva sklízí od října do března.
V El Salvadoru se káva pěstuje v sedmi oblastech, ve kterých se doba sklizně pohybuje od října do března. Do zemí, kde se následně praží, se dováží od července.
Další zemí, kde se výběrová káva pěstuje, je Guatemala. V osmi samostatných pěstitelských oblastí se kávové třešně sklízí v době mezi listopadem a dubnem.
V Hondurasu kávovníky pěstují v šesti regionech. Sklizeň kávy tu většinou začíná v listopadu a končí v dubnu.
Produkce kávy v Nikaragui je soustředěna na vysočině Matagalpa a Jinotega. A káva se tu sklízí každoročně od prosince do března.
V Panamě jsou tři oblasti, kde se káva pěstuje. Sklizeň kávových třešní tu probíhá mezi prosincem a březnem.
OBDOBÍ SKLIZNĚ V ZEMÍCH JIŽNÍ AMERIKY
Sklizeň bolívijské kávy obvykle probíhá v období červenec až listopad. Bolívie se však potýká s řadou problémů a jedním z nich je doprava. Bolívie je vnitrozemní stát a vývoz se obvykle uskutečňuje z Peru, což znamená, že doprava není úplně jednoduchá. Do Evropy pak zásilky obvykle přicházejí od ledna.
Další zemí je Brazílie, která je největším producentem kávy na světě. Sklizeň obvykle probíhá v období od května do září, ale vzhledem k množství kávy se s ní setkáte ve většině roku.
Kolumbijská káva se sklízí téměř celoročně v závislosti na regionu. Regiony mají různá období sklizně, přičemž hlavní sklizně obvykle probíhají od října do února. V některých dalších regionech také od března do června. O několik měsíců později probíhá v Kolumbii také druhá sklizeň (tzv. mitaca), která se opět liší podle regionu a mikroklimatu.
Peru je v současné době největším světovým vývozcem ekologické kávy, přičemž přibližně 90 000 hektarů je certifikováno jako ekologické. Sklizeň probíhá obvykle od března do září.
SEZÓNNÍ SKLIZNĚ KÁVY V ASII
Největším producentem kávy v Asii a zároveň druhým na světě je Vietnam. Káva se tu většinou sklízí od října do dubna.
Hlavní sezóna sklizně od července do září je typická pro Indonésii. Káva se tu obvykle zpracovává plně promytou metodou. Po sklizni se tradičně používá proces „Giling Basah“ („mokré loupání“).
Na Sumatře se sklízejí dvě úrody ročně. Hlavní úrodu farmáři sklízí v období od září do října. Čas pro sklizení vedlejší úrody obvykle přichází v květnu a trvá do června. Na Jávě se sklízí obvykle v červenci až září. V nabídce kávy z Indonésie pak najdete většinou od března.
SBĚR KÁVY V DALŠÍCH ZEMÍCH
V kávovém průmyslu Papui-Nové Guinei pracuje více než 2,5 milionu lidí, což je téměř polovina celkové populace. Sklizeň kávy tu začíná v dubnu a končí v září. V nabídce pak kávy tohoto původu najdete většinou od listopadu.
V Mexiku se převážná většina kávy pěstuje ve čtyřech státech, sklizeň probíhá od listopadu do března. V nabídce pražíren ji pak najdete většinou koncem dubna.
PŘEHLED SKLIZNÍ KÁVY
V orientaci, kdy se můžete těšit na vaší oblíbenou kávu vám pomůže také tento přehledný kalendář, který jsme si pro vás přichystali.
Stáhněte si, vytiskněte si a nalepte si kalendář sklizní kávy přímo do vašeho kávového koutku. Teď už vždy budete vědět, kdy se můžete těšit na vaši oblíbenou kávu.