Čtení: 4 minut

Produkce kávy v Panamě je ve srovnání s některými z větších zemí produkujících kávu nepatrná. V roce 2013/14 vyvezla země pouze 45 000 pytlů – což je malé množství v porovnání s Brazílií, kde tolik kávy vypěstuje jediná farma. Pověst Panamy ve výběrové kávě však daleko přesahuje svou poměrně útlou nabídku co do množství. Je to díky tomu, že je to domov vyhledávané odrůdy Geisha / Gesha. Vynikající producenti v této zemi však také vyvinuli a zdokonalili jedinečné metody zpracování a nabízejí mnoho výjimečných malých šarží.

Příchod kávy do Panamy

Historie panamské kávy začala, když se evropští přistěhovalci usadili v regionu na konci 19. století a přinesli s sebou kávu. Provincie Chiriqui (údolí Měsíce v jazyce původních obyvatel, kteří kdysi obývali tuto oblast), která se nachází na západním konci země,  byla oblastí, která se jako prví seznámila s kávou. Dnes existují dva domorodé kmeny, které hrají důležitou roli ve výrobě kávy, pocházejí z Chiriqui – Ngobe a Bugle – a v této provincii se nacházejí dva hlavní kávové regiony Boquete a Volcán.

Oblasti pěstování a zpracování kávy

Dnes existují zejména tři oblasti na výrobu kávy v nadmořské výšce od 1 000 do 1 600 metrů, přičemž Boquete je nejstarší a nejznámější. Kromě Boquete zde leží oblast Volcán na strmých jihozápadních svazích Volcán Barú a poslední je Renacimiento, díky své vzdálené poloze nejméně známá oblast. Některé důležité faktory v blastech přispívají ke kvalitě, zejména pro Boquete a Volcán, je zde dobrá dopravní a zpracovatelská infrastruktura, včetně výjimečných stanic pro mokrou metodu zpracování a mlýnů pro suchou metodu.

Geografický popis

Území Panamy je zcela ojedinělé s hornatými oblastmi a vulkanickou půdou bohatou na živiny, které společně vytvářejí četné mikroklimata v celé zemi. Větry foukající přes hory ze severu vytvářejí jemnou mlhu zvanou bajareque, která působí jako obrovská klimatizace, která zpomaluje zrání kávových třešní a přispívá k sladkým a celistvým chutím.

Odrůdy

Podle USDA výroba v Panamě od poloviny 90. let 20. století neustále klesá od špičky kolem 200 000 pytlů ročně. Do let 2014–2015 se tento počet neustále snižoval na 95 000 pytlů (z nichž téměř polovina se vyváží). Mnohým z nejvýznamnějších farem v zemi se však daří. Sopečná půda, nadmořská výška a klimatické podmínky Panamy nabízejí ideální prostředí pro výrobu výběrové kávy. Ovšem, právě díky tomuto ideálnímu prostředí a dobré pověsti kvality se zemědělci rozhodli zasadit chuťově vynikající odrůdy, jako jsou Caturra, Typica, Bourbon, Catuai, San Ramon a samozřejmě Geisha, která pomohla umístit Panamu na mapu, pokud jde o výběrovou kávu.

Pozornost věnovaná detailům

Jeden z předních důvodů rozruchu kolem panamské kávy je pozornost věnovaná detailům během celého procesu od sběru, údržby farem až po zpracování. Panamské kávy jsou také dobře známé pro výrobu malých šarží, což je výsledkem malého měřítka jednotlivých farem a konečných nákladů na kávu, které farmy dostávají.

Příběh Geishy v Panamě

Odrůdou, která je synonymem vynikající kvality, je Geisha, která má etiopské původy a byla poprvé přivezena do Panamy ze zemědělské výzkumné stanice CATIE v Kostarice v roce 1963 v naději, že bude odolná ke dvěma druhům rzi kávových listů, které v té době postihovaly plodiny ve Střední Americe. První pokusy pěstovat tuto temperamentní odrůdu, které se daří ve vysoké nadmořské výšce, nebyly úspěšné. Výsadba stromů v nízkých nadmořských výškách, kde se s největší pravděpodobností objeví rez, byla neúspěšná, vznikla špatně chutnající káva. Odrůda upadala do pozadí po celá desetiletí – ačkoli nějaké kmeny přežily na hrsti farem v Kostarice a Panamě, jejich třešně se smíchaly se zbytkem sklizně, a tak se ztratila jejich jejidečná chuť.

Geisha na výsluní

Teprve v roce 2004 byla Geisha „znovuobjevena“, když průbojná panamská farma (Finca Esmeralda) izolovala produkci od svých stromů Geisha a vstoupila se zrny do soutěže Taste of Panama coffee. Geisha nejen zvítězila, ale její mimořádný cuppingový profil – více připomínající jemnou Yirgacheffe – porodce úplně ohromil. Od té doby je Panama známá svou vysoce kvalitní Geisha / Gesha díky inspiraci a podpoře, kterou tým Finca Esmerelda dal jiným farmářům.   

Investice do farem

Historicky a i dnes je Panama známá tím, že lidé z celého světa přicházejí investovat do kávových farem. Je to atraktivní investice nejen díky lahodné kávě, kterou země slibuje, ale také kvůli dechberoucí přírodní scenérii. Tato investice však ohrožuje také výběrový kávový průmysl, protože ceny půdy rostou a nový vývoj se rozšiřuje na venkov, tlak na zemědělské podniky roste.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 12 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

239 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1290 Kč
Tagy : ,
Autor :
Zdenek Mareček
Jako hlavní pražič se na mě můžete obrátit se zpětnou vazbou na kávu.
Napsáno: 1.8.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro