Dneska se podrobněji podíváme na zpracování kávy. Ve světě výběrové kávy je důležité se vyznat v těchto pojmech. Způsob zpracování kávy velice ovlivňuje výslednou chuť kávy v šálku. Tyto způsoby můžeme rozdělit na tři základní kategorie:

Suchá metoda  

Mokrá metoda

Honey metoda

Suchá metoda

Nejprve si představíme ten nejstarší způsob a tím je naturální nebo-li suchá metoda.

Tento způsob se bude využívat v oblastech s nedostatkem vody. Každopádně tomu tak nemusí být ve všech případech. Velmi hojně se tento způsob používá v zemích Střední a Jižní Ameriky.

Ihned po sběru se kávové třešně rozprostřou na betonovou podlahu nebo na tzv. ,,africké postele”. Plody se musejí pravidelně obracet, aby nedocházelo k plesnivění.

Mokrá metoda

Další je mokrý způsob, ten je mnohonásobně náročnější než suchý. Během něj se spotřebuje markantní množství vody. Pomocí něj bývá získána mnohem kvalitnější káva. Kávové třešně bývají nejdříve promyty ve speciálních kádích. Po promytí dochází k odstranění vrchní slupky a dužiny. Poté v dalších kádích dochází k tzv. fermentaci. Během tohoto procesu dochází k uvolňování enzymů. Nakonec je třeba nechat zrna usušit.

Honey metoda

Jako poslední si představíme Honey metodu. Ta představuje určitý středobod mezi dvěma předchozími. Prvně dochází k mechanickému odstranění slupky, poté se nechají zrna společně s dužinou sušit na slunci po dobu cca 15-20 dnů.  Za tuto dobu dochází k uvolňování cukrů a snižování množství vody v dužině. Název je odvozen od lepkavé dužiny, která se podobá medu.

Rozeznáváme hned několik druhů honey metody. Dělí se podle množství zachované dužiny.

Black Honey: 90-100%

Red Honey: 90-100%

Yellow Honey: 20-50%

White Honey: 0-20%

Zdroj fotografíí: Pinterest