Nepražená kávová zrna jsou pro svou přirozeně světlou nazelenalou barvu pojmenována jako zelená káva. Nápoj vyrobený z mleté zelené kávy se stal vyhledávaným jako přírodní pomoc při hubnutí a součást zdravého životního stylu.. Je tato zelená káva opravdu prospěšná nebo je to jen lákadlo obchodníků?
V dnešním článku se dozvíte:
JAKÉ MÁ ZELENÁ KÁVA ÚČINKY NA ZDRAVÍ
Proč nepít kávu, která může stát až 330 Kč za 100 gramů, má často zvláštní „vůni” a nepříjemnou chuť? K nákupu zelené kávy lákají prodejní argumenty, že rychle a zaručeně zhubnete a navíc získáte další pro tělo pozitivní účinky.
Nejrůznější weby s tematikou zdravého životního stylu popisují blahodárné účinky zelené kávy. Podle nich je prý bohatá na antioxidanty, podporuje detoxikaci organismu, redukuje tělesnou hmotnost a zmenšuje riziko diabetu. Snižuje hladinu glukózy v těle, brání usazování tuků v těle a pomáhá v boji proti únavě.
To není všechno. Zelená káva má také upravovat hladinu cholesterolu. Obsahuje vysokou hladinu kofeinu a dokonce minimalizuje celulitidu! Je opravdu zelená káva tak zázračná? Proč tedy nejsme všichni zdraví, hubení a bez celulitidy? Kdyby byla zelená káva nezpochybnitelným klíčem ke všem těmto pozitivům, pili bychom ji přece bez výhrady snad všichni.
CO JE ZELENÁ KÁVA
Zelená káva je prostě nepražená káva. Třešně kávovníků se po sběru zpracují a zelená zrna se jen čistí, ale nepraží. Proto zůstává zachována i jejich původní zelená barva. U těchto nepražených zrn se předpokládá větší množství kyseliny chlorogenové, která přináší pro naše tělo určité zdravotní výhody. Jedním z nich je, že právě tato látka je účinná při hubnutí. Právě tato složka je hlavním důvodem, proč je o zelenou kávu zájem.
ZELENÁ KÁVA NA HUBNUTÍ
Příjem kyseliny chlorogenové má opravdu pro člověka pozitivní význam. Kromě kávy patří mezi její zdroje například jablka, artyčoky, mrkev a také rajčata i brambory. U této kyseliny bylo zjištěno, že má antioxidační, protizánětlivé, antidiabetické a další účinky. Z provedených výzkumů se předpokládá, že by mohla být využívána při prevenci a léčbě metabolického syndromu a souvisejících poruch.
Účinek kyseliny chlorogenové na metabolismus lipidů a glukózy naznačuje její využití při léčbě cukrovky a obezity. Snížení absorpce cukrů v zažívacím traktu a zvýšení metabolismu tuků jsou pak hlavními efekty zelené kávy na hubnutí. Z aktuálních výzkumů vyplývá, že by kyselina chlorogenová mohla hubnutí podporovat. Zatím je však třeba provést další studie, jelikož velikost těchto účinků je nízká s malou relevantností.
Jako každý přípravek podporující hubnutí může i káva, ať zelená či černá, pomoci či urychlit shodit nechtěná kila. Hlavní zásluhu na vysněné postavě (a váze) má vždy správná strava a pohyb.
KYSELINA CHLOROGENOVÁ V PRAŽENÉ A NEPRAŽENÉ KÁVĚ
Zelená kávová zrna obsahují významné procento kyseliny chlorogenové. Její podíl se liší podle odrůdy. Káva arabika má zhruba 5,5 – 8 % a robusta cca 7 – 10% této kyseliny. Jakmile káva prochází procesem pražení, nastává degradace kyseliny chlorogenové. Při středním pražení přijdou kávová zrnka asi o 60% chlorogenové kyseliny. Tmavě pražené až o 100%.
Během pražení se při rozpouštění kyseliny chlorogenové odštěpuje kyselina kávová a chinová. Tento chemický proces je však při pražení velmi důležitý, jelikož tyto dvě kyseliny ovlivňují chuť kávy. Kyselina chinová se podílí na kyselé chuti kávy a kyselina kávová na hořkosti.
CO JSME PRÁVĚ NAPRAŽILI?
KOLIK JE V ZELENÉ KÁVĚ KOFEINU
Zelená káva v podobě zrnkové či mleté kávy obsahuje zhruba tolik kofeinu, co káva pražená. Kofein je známý pro svou schopnost urychlovat metabolismus a zvýšit sportovní výkon, čímž je právě pro hubnutí velmi přínosný. Kombinace účinků kyseliny chlorogenové a kofeinu dohromady fungují při hubnutí lépe, než pražená káva. Zelená káva je tak účinnější při spalování tuků a tlumení chuti k jídlu.
Kyselina chlorogenová jako hlavní účinná látka zelené kávy je dnes v dostání i samostatně v tabletách jako výživový doplněk. Díky tomu využijete její potenciál pro hubnutí bez nutnosti pít přímo zelenou kávu.
ZELENÁ KÁVA V TABLETÁCH
U lidí citlivých na kofein, těhotných, kojících maminek a tzv. pomalých metabolizátorů kávy, je hlídání kofeinu v těle důležité. Mnozí se uchylují k tzv. mikrodávkování kofeinu. Pokud chcete mít přehled o zkonzumovaném množství kofeinu není používání extraktů ze zelené kávy výhodné.
Informace o podílu kofeinu někdy na obalu výrobku ze zelené kávy zcela chybí, nebo jsou nesrozumitelně udány. Vysoké množství kofeinu vám nemusí zaručit hubenou postavu, ale naopak zdravotní problémy s krevním tlakem, nespavost, úzkost, syndrom dráždivého tračníku a další nepříjemnosti.
PROČ U ZELENÉ KÁVY ZPOZORNĚT
- Nepražená zelená káva postrádá “tepelnou terapii” pražením, která rozvíjí veškerý její potenciál. Díky své „syrové” podstatě je v dalších aspektech zelená káva, dalo by se říci, zatěžující.
- Se zelenou kávou, když už se přece jen rozhodnete pro tento zelený elixír, musíte brát v úvahu i její pro vaše tělo ne zcela příznivé vlastnosti. Například to, že ovlivňuje vstřebávání určitých důležitých minerálů jako je železo. Čímž může přispět ke snížení hladiny hemoglobinu v těle.
- Obsah kofeinu v zelené kávě je součástí vašeho denního příjmu kofeinu. Takže kolik kofeinu vypijete v zeleném nápoji bez příjemné chuti, o to méně kofeinu si můžete dovolit získat z jiných zdrojů.
SROVNÁNÍ ÚČINKŮ ZELENÉ KÁVY A PRAŽENÉ
Pokud si dáte šálek kvalitní kávy z šetrně pražených zrn, bude mít v mnoha ohledech podobné efekty na zdraví jako káva zelená. Tak jako zelená je i pražená káva výborným antioxidantem. Šálek kávy z pražených zrn obsahuje spoustu zdravotních benefitů, které pražení neohrozilo.
Právě se správným pražením je káva perfektně připravená k extrakci a bohatému chuťovému a voňavému zážitku při pití. Chuť pražené kávy mnohonásobně převyšuje chuť zelené kávy. Do té se právě pro zlepšení chuti často přimíchávají příchutě jako vanilka či skořice.
PÍT ČI NEPÍT NEPRAŽENOU KÁVU?
Káva je obecně pro člověka velmi přínosnou rostlinou. Pozitivní účinky pití černé kávy byly nepopiratelně prokázány mnoha studiemi. Plody kávovníku zpracováváme a využíváme v různých formách. Nejen zrna, ale i jejich obal – sušené slupky kávových třešní. Ty se nejčastěji připravují jako čaj s názvem Cascara.
Tedy i zelená zrna by mohli najít své využití, pokud se přece jen rozhodnete zelenou kávu zkusit. Minimálně bychom však měli při pití zelené kávy postupovat opatrně a nejlépe s konzultací výživového poradce či lékaře. I když složení zelené kávy naznačuje její přínosy, tak dosavadní výzkumy, zaměřené na pozitivní efekty zelené kávy, nejsou průkazné.
Časté dotazy k zelené kávě
Zelená káva jsou klasická kávová zrna v syrovém stavu, tedy tzv. „raw“ káva. Pražená káva byla původně také zelenou kávou, tedy před tím než byla dána do pražičky.
Zelená a klasická káva se především liší tím, že zelená káva neprošla procesem pražení.
Zelená káva působí jako antioxidant a může příznivě působit na vaše zdraví. Stejně tak z praženou kávou dosáhnete podobných zdravotních benefitů a navíc skvěle chutná.