čtení na 3 minut | Blog / Blog, Zajímavosti o kávě

Ano? Tak to jste měli velké štěstí, jelikož tento exotický nápoj již bohužel není běžně k dostání. Podle zákonů Evropské unie patří do tzv. novel food, potraviny které se v hojné míře nekonzumovaly na území EU před rokem 1997 a musela být proto stažena z prodeje. O její opětovné legalizaci se teprve jedná.

Přitom Cascara se pije mnohem déle než pražená kávová zrna, která se začala pražit v 15. století. V Jemenu tradičnímu horkému nápoji z Cascary říkají gishr. Přidává se do něj ještě zázvor a trochu skořice. U nás Cascaru objevili kavárníci při tzv. třetí kávové vlně, která ostatně trvá dodnes, kdy cestovali za kávou přímo do zemí původu. Tam se mimo kávových zrn někteří nechali okouzlit i Cascarou a přivezli ji do České republiky. 

ZNÁTE CASCARU?

Ne? Tak čtěte dál. Cascara ve španělštině znamená slupka nebo skořápka. Cascara jsou přímo sušené slupky kávových třešní. Ty projdou dlouhou cestou, než jejich pecky a možná i slupka skončí ve vašem šálku. Při zpracování kávových plodů oddělují někteří farmáři na plantáži z třešně také slupku buď mokrou nebo suchou metodou. Mokrý způsob je k třešním šetrnější a ve slupce zůstává mnohem více chutí, vůní a prospěšných látek. Poté se suší. Pokud se slupka nezpracuje pro potravinářské účely je použita jako výborné hnojivo.  Pro její kvalitu je velice důležité, aby se pěstovala organickým způsobem, tedy nejlépe na malých plantážích bez použití pesticidů a chemických hnojiv. Jen tak pro zajímavost, z dalších částí kávovníku se připravuje ještě několik výborných nápojů. Například Amertassa: výluh z kávovníkových větviček nebo listů sušených na vzduchu. Dalším je Kati, který se připravuje z pražených kávovníkových listů. Tyto nápoje se již několik tisíc let pijí v Ethiopii a těší se vedle kávy velké oblibě.

Chuťově i konzistencí má Cascara mnohem blíže k čaji než ke kávě. Chutí připomíná šípkový čaj a ibišek. Našince překvapí neobvyklé aroma kávové třešně. Cascara obsahuje hodně kofeinu a může být i silnější než filtrovaná káva. Hodně záleží na použité dávce a také na době louhování. Také záleží na odrůdě kávové třešně, které se odlišují stejně jako jednotlivé druhy kávy.

Cascara posiluje imunitní systém, napomáhá v rekonvalescenci, působí protizánětlivě, povzbuzuje a zbavuje stresu. Také obsahuje železo (údajně 3x víc než špenát) a draslík (dvakrát více než banán), je plná minerálů a antioxidantů. K tomu si připočtěme kofein, a je jasné, že “čaj nečaj” z kávových slupek je favoritem jak dlouhých zimních večerů, tak horkých letních odpolední. Chutná totiž báječně teplý i ledový. Připravují se z ní i alkoholické drinky a osvěžující limonády.

Ebook zdarma: Jak na alternativní přípravu

ZAKÁZANÉ OVOCE CHUTNÁ NEJLÉPE

Ohřejte vodu na 88 ‒ 95 °C. Mezitím nasypte 20 g sušené Cascary do french pressu, ten se perfektně hodí pro přípravu. Zalijte 200 g vody a nechte louhovat 5 až 10 minut. Zalité slupky zamíchejte v průběhu louhování. S časem i dávkováním si hrajte a zkoušejte. Výsledný nápoj připomíná spíše čaj s chutí sušených švestek, šípků nebo ibišku. Může mít vyšší kyselost, ale také příjemnou sladkost podobnou medu. Podle odrůdy, kondice rostliny, formy zpracování i způsobu skladování.

Cascaru zkuste dochutit ovocem, v létě ji připravit s ledem a nebo přidat alkohol.

Můžete zkusit Cascaru namlít a připravit si jako espresso, anebo ochutnat jen tak.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

89 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy :
Autor : Zdenek Mareček
Jako hlavní pražič se na mě můžete obrátit se zpětnou vazbou na kávu.
Napsáno: 16.4.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu