I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Přemýšleli jste někdy o tom, co vlastně znamená termín „Třetí kávová vlna“?

Třetí vlna odkazuje na současný trend v podobě speciální přípravy kávy. Ke kávě se ve všech jejich procesech přípravy, od prvotního sklízení třešní až po pražení a vaření, zachází se stejnou úctou jako k vínu nebo pivu.

Tento kulinářský přístup ke kávě není pro toto odvětví žádnou novinkou. Ve skutečnosti jde o opětovné znovuzrození od dnů, kdy se plechovky a instantní káva dostaly do maloobchodních regálů, čímž se káva stala spíše kofeinovým bzučákem než nápojem určeným k vychutnávání.

Abychom porozuměli významu „třetí vlny“, musíme se zpětně podívat na „první a druhou kávovou vlnu“. Přestože přechody z první, druhé a třetí vlny nejsou vždy tak markantní, jejich priority byly dozajista jedinečné:

  • 1. vlna: rostoucí spotřeba kávy
  • 2. vlna: definování a užívání speciální kávy
  • 3. vlna: nákup kávy na základě původu, s ohledem na řemeslné a výrobní metody

Historie první kávové vlny

Kořeny první kávové vlny sahají až do roku 1800, kdy měli podnikatelé vidinu trhu s kávou, která byla jak cenově dostupná, tak „připravená k uvaření“. Kávové značky jako Folgers a Maxwell House se rychle staly členy domácností ve Spojených státech. První vlna byla zkritizována za obětování chuti a kvality na úkor pohodlí a hromadné výroby. Mezitím co byla kvalita hromadně vyráběných vařičů kritizována, inovace v oblasti zpracování, balení a uvádění na trh umožnila kávovému průmyslu vzrůst do budoucích let.

Vakuové balení

Snad nejvýznamnější inovace přišla od stavitelů lodí, kteří se obrátili na pražiče kávy, Austina a R. W. Hillse, zakladatele Coffee Bros. V roce 1900 vytvořil R. W. Hills proces vakuového balení. Postup odstranil vzduch z kávových plechovek, což vedlo k čerstvějším produktům. Tento proces ovlivnil způsob dodávání kávy až do dnešních dní. Zdroj kávy se přesunul z místních pražíren na maloobchodní police potravin San Francisca, do Chicaga a nakonec do New Yorku.

Instantní káva

Na počátku 20. století byla Amerika v rozkvětu! Moderní průmysl vyráběl a prodával produkty, které byly časově úsporné. Byla to doba mražených večeří, elektrických strojků, fénů a instantní kávy!

V roce 1903 japonsko-američan Satori Kato aplikoval svůj první proces na přípravu rozpustného čaje, kávy a získal pak první plakát na instantní kávu. Jde o první americký patent jménem „Koncentrát kávy a proces její výroby“, lépe známý jako „instatní káva“ (U.S. Patent No. 735 777 – 11. srpna 1903). Instantní káva byla rychlá, snadná a nevyžadovala vaření. Byla perfektní pro vojáky první světové války.

V roce 1938 se Nestlé a Nescafé staly nejinovativnějšími značkami instantní kávy a prodávaly svůj nápoj dokonce i vojákům do americké armády v době 2. světové války. Do 70. let se téměř jedna třetina dovezené kávy zpracovala na kávu instantní. Od 80. let přinesly náročné chuťové buňky do USA „foodies“.

Folgers: Nejlepší část probuzení

V polovině 80. let založil William H. Bovee v Kalifornii společnost Pioneer Steam Coffee a Spice Mills, kde začal vyrábět kávu, která byla předem pražena, uzemněna a utěsněna v malých plechovkách. Co bylo dříve považováno za luxus pro vyšší třídu, dal Bovee k dispozici do každé kuchyně střední třídy. Bovee najal k dokončení stavby velmi mladého Jamese Folgera. James se vrátil v roce 1865, aby se stal plnoprávným partnerem a od roku 1872 koupil firmu. Přejmenoval ji na J. A. Folger & Co. Tímto se zrodil hromadný marketing kávy v USA.

Maxwell House: Dobrá do poslední kapky

Roku 1800 jmenoval kávový makléř Joel Cheek novou kávovou směs „Maxwell House“, po stejnojmenném hotelu v Nashvillu v Tennessee, kde byla podávána jeho speciální směs. Společně se svým obchodním partnerem založili velkoobchodní distribuční společnost Nashville Coffee and Manufacturing se značkou Maxwell House Coffee. Slogan „dobrá až do poslední kapky“ začal být používán v reklamě Maxwell House Coffee. Tvrdí se, že tuto frázi pronesl prezident Roosevelt, když Maxwell House Coffee popíjel. Roku 1924 byl rozpočet ma reklamu neuvěřitelných $276,894. Marketingové investice se vyplatily a o rok později se společnost stala nejznámější značkou v USA. Prosperovala do 90. let.

Historie druhé kávové vlny

Jednou z hnacích sil v přechodu do druhé vlny byla reakce okolí na „špatnou kávu“, která se prodávala v období první vlny. Spotřebitelé toužili znát původ své kávy, a pochopit jedinečné způsoby pražení. Naše slovní zásoba se začala s příchodem druhé vlny rozšiřovat. Slova jako espresso, latte, French Press se stala běžnými mezi milovníky kávy. Kavárny se staly velkým obchodem. Sociální zkušenost s pitím kávy se stala důležitější než řemeslný proces její produkce. Káva, která je nejčastěji spojena s ilustrací kávy druhé vlny, je Starbucks.

Starbucks: „2000 prodejen do roku 2000“

Vytvořený podle obchodního modelu Peet’s Coffee v Berkeley v Kalifornii, Starbucks otevřel své dveře v roce 1971. Specializoval se na kávu z čerstvě pražených kávových zrn. Přátelé a obchodní partneři, Jerry Baldwin, Zev Siegl a Gordon Barker byli z čerstvé kávy nadšení. Když Howard Schultz vstoupil do týmu Starbucks jako vedoucí oddělení marketingu Starbucks_Corporation_Logo_2011.svg 250px, snažil se přesvědčit trio vlastníků, aby prodávali vařené kávové nápoje. Když odmítli, Schultz pokračoval v založení velmi úspěšného kávového řetězce Il Giornale Coffee a v roce 1987 se vrátil ke koupi Starbucks za 3,8 milionů dolarů. Do kávového menu se tak dostala předemletá káva, espresso a latte. Nový kávový řetězec v devadesátých letech předstihl svůj růstový cíl tím, že otevřel nové místo každý pracovní den a do roku 2000 měl více než 3 000 míst.

Populární řetězce kaváren:

  • Caribou Coffee Company, Inc.

  • The Coffee Bean & Tea Leaf

  • Seattle’s Best Coffee

  • Port City Java

  • Dutch Bros. Coffee

  • Its A Grind Coffee House

Ebook zdarma: Jak na espresso

Historie třetí kávové vlny

Tentotermín je relativně  nový, tudíž se prakticky nejde bavit o historii. Jako první se termín objevil v roce 2002 v článku Trish Rothgebové (dříve Trish Skeieové) v Wrecking Ball Coffee Roasters. V článku uveřejněném v publikaci Roasters Guild The Flamekeeper, Rothgeb definovala tři éry kávy jako „vlny“. Následkem tohoto popisu se „třetí vlna“ stala hlavním termínem představujícím hnutí.

Třetí kávová vlna se týká všech milovníků kávy, zajímá se o charakter samotné kávy. Někdy je tento směr spíše reakcí na špatnou kávu a způsob, jakým byla propagována. Podívejte se na to takto: V první vlně se jednalo pouze o dostupnost pro masy v celostátní měřítku. S druhou vlnou byla káva lepší, marketing byl hnací silou. Se třetí vlnou se výroba a uvádění na trh odsunulo do pozadí a výrobek se stal centrem zájmu.

Třetí vlna je v mnoha ohledech reakcí. Je odpovědí na špatnou kávu, protože jde o pohyb k dobré kávě.“ – Trish R. Skeie, Wrecking Ball Coffee Roasters

S novým důrazem na průhlednost v rámci kávového průmyslu mohou spotřebitelé sledovat dění své oblíbené kávy na samotné farmě, ze které byly kávové boby sklizeny. Půda, nadmořská výška a způsob zpracování se stávají důležitými faktory pro náročnou klientelu. Většina pražíren a kaváren spojené se třetí vlnou jsou malé podniky, nezávisle vlastněné a provozované. Pražírny a kavárny, které si praží kávu samy, představují podnikatele, kteří milují skvělou kávu a provozují podnik, kde mají možnost ji sdílet s ostatními komunitami.

Velká trojka třetí vlny

Existují i velké podniky, které proslavily své jméno na kávě třetí vlny. Mezi ně patří Intelligentsia Coffee & Tea v Chicagu, Counter Culture Coffee v Severní Karolině a Stumptown Coffee Roasters v Portlandu. Jsou známí pod jménem „Velká trojka“. Jsou příkladem filozofie a cílem třetí vlny. Každý z nich je zastáncem kvality produktů, přímého obchodu a obchodním praktikám, které vyhovují oběma stranám. Zastávají názor, že vzdělávání v oblasti kávy hraje taktéž důležitou roli v obchodních modelech. Věří, že lepší vzdělávání spotřebitelů posiluje průmysl.

Existuje i čtvrtá kávová vlna?

Jak můžete vidět, káva i kávový průmysl prošly během posledních 100 let dlouhým vývojem. Postupné fáze nás přivedly do období, kdy káva není jen ranní buzení nebo dezertní nápoj po večeři. Dnes je káva kulinářským zážitkem. Pozornost je věnována původu, způsobu přípravy a všem variacím chuti. Takže se ptáme, kam to bude pokračovat? Existuje další, čtvrtá vlna?

Při zkoumání čtvrté vlny jsou popisy neméně rozmanité jako samotná káva. Co definují někteří jako čtvrté vlny, jiní nazývají jako třetí. Možná nejvíce vyvážený názor je, že zažíváme novou vlnu a čtvrtá teprve přijde. Ať už máte jakýkoliv názor na kávové vlny, musíte uznat, že právě teď je káva na skvělém místě.

Pokud budeme muset čtvrtou vlnu definovat, existuje možná nejlepší způsob, jak ji charakterizovat – jde o nejlepší kombinaci všech tří vln dopomáhající k vzestupu kávy.

První vlna přinesla inovace kávového průmyslu. Vývoj nových systémů dodávek umožnil společnostem poskytovat kávu milionům lidí najednou. Dnes mají pražírny vlastní on-line podniky, kde nabízí kávu z celého světa. Je tudíž velmi snadné mít čerstvě praženou kávu Ethiopia Hambela nebo Kostarice Natural.

Specializované kavárny daly kávě novou identitu. To, co bývalo kdysi potěšením na doma, se stalo společenskou záležitostí, kterou lze sdílet s přáteli.

Ve druhé vlně spotřebitelé vedli společnosti jako Starbucks a Caribou na kavárenských špičkách.

V dnešní době je klíčem úspěchu důraz na průhlednost a vzdělání. Úspěch může být viděn jak z obchodního, tak i sociálního hlediska. Jde vidět, že už nemusíte mít velké jméno, abyste prorazili na trh. Změna stráží v souladu s průmyslovými standardy a postupy vedla k bdělejšímu trhu a spravedlivému obchodu.

Podívejte se na všechny nezávislé webové stránky o kávě a uvidíte klíčová slova, jako je jednoznačný původ, mikropodlahy a datum pražení. Konkrétní informace o kávě jsou zvýrazněny, jako je nadmořská výška, země původu a způsob zpracování, jenž byl použit. Pravděpodobně dokonce naleznete jméno farmáře, který vaši kávu sklízel.

Je to čtvrtá vlna? Pouze čas ukáže. Ať už je to „vlna“ či ne, kávový průmysl se stal zkušeným předmětem podnikání. Cítíme se šťastni, že jsme jeho každodenním příjemcem!

Kávové předplatné

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Kávové předplatné

Brazílie - Ponto Alegre Dárková krabička

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 83

Brazílie - Ponto Alegre Dárková krabička

Ecoagricola Brazílie

Pražení: Filtr
Zpracování: Tropická fermentace
Cuppingové skóre: dle nabídky

Ecoagricola Brazílie

Degustační balení Lázeňské kávy

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Degustační balení Lázeňské kávy

Brazílie - Ponto Alegre

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 83

Brazílie - Ponto Alegre

Brazílie - Ponto Alegre edice města Luhačovice

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 83

Brazílie - Ponto Alegre edice města Luhačovice