čtení 10 minut | Blog / Založení kavárny

Každý ví, že „marketing je důležitý” a tak „by ho měl dělat“. A někdy ho i dělá. Ale už jen pár lidí chápe proč a co vše se za ním skrývá a jaký má potenciál. Často se stává, že firma očekává od marketingu zázraky, ale je do něj ochotna investovat velmi málo. Peněz, ale i času. Proto ve finále řada z firem také dostane velmi málo.

Síla marketingu je obrovská. Věřte ji. Jenom víra ale nestačí. Jak využít sílu marketingu naplno? Jak sestavit účinnou marketingovou strategii? Jaké marketingové aktivity jsou pro kavárnu nejlepší? Bohužel, po tomto článku se z vás marketingový specialista pravděpodobně nestane. To ale ani nepotřebujete.

 

Tento článek berte spíše jako rychlý přehled toho, co byste jako majitel kavárny měli o marketingu vědět. Může nastat situace, že budete chtít svěřit marketing někomu jinému. Co od toho můžete očekávat, co můžete vyžadovat a jaké jsou možnosti? To vše se dozvíte v dnešním článku.

JAK VYUŽÍT MARKETING NAPLNO

 • Ujasněte si, kam jako firma směřujete. Kolik máte finančních a časových zdrojů? Jaká jsou možná rizika?
 • Zamyslete se, zda jste připraveni realizovat dlouhodobé a smysluplné marketingové aktivity.
 • Vytvořte marketingovou strategii. Po jejím vytvoření budete přesně vědět na koho cílíte, co, proč a kde říkáte, kolik vás to bude stát, co z toho budete mít a kdy a kdo za to bude zodpovědný.
 • Rozhodněte, které marketingové činnosti budete realizovat sami a které svěříte externímu marketérovi či specialistovi. 
 • Rozhodněte, jaké úkoly přesně bude marketér řešit. Vytvořte náplň práce a zodpovědnosti marketingového pracovníka.
 • Realizujete marketingovou strategii – testujte, upravujte, vyhodnocujte, škrtejte a měňte.

DVAKRÁT MĚŘ, JEDNOU ŘEŽ. ŘEČ JE O MARKETINGOVÉ STRATEGII

Než se pustíte do jakékoliv komunikace směrem k vašim zákazníkům, měli byste vytvořit něco jako marketingový brief. S jistotou ho budete vypracovávat, pokud budete svěřovat váš marketing nějaké agentuře, či freelancerovi. Vypracovat byste ho ovšem měli i v případě, že si budete řešit marketing sami. Bylo by mylné si představovat, že marketingový brief za vás vypracuje někdo cizí. Nikdo nezná váš podnik a vaše cíle tak dobře, jako vy. Obětujte proto pár minut a zkuste vypracovat váš marketingový brief.

NA ZAČÁTKU VŠEHO

Už víte, že před začátkem vaší komunikace byste měli vypracovat nějaký brief. Ale jak?

Prvním krokem je si uvědomit, jaký je váš cíl komunikace. Je to zvýšení povědomí o vaší kavárně? Chcete zvýšit obchodní podíl na trhu? Zvýšit objem prodeje? Pokud nevíte, máme pro vás malou nápovědu. V 99% je to zvýšení prodeje.

 

Nyní se podívejte na vaše podnikání. Jaká je jeho charakteristika? Jaká je jeho funkce a užití? Je váš podnik něčím zvláštní? Čím? Jak dlouho je váš podnik na trhu? Jste tržním leaderedem, následovatelem, nebo teprve vstupujete na trh?

 

Nezapomeňte ani na vaši konkurenci. O té jsme již psali v našem minulém článku. Již víte, že vaši konkurenci můžete rozdělit na přímou a nepřímou. Kdo ji tvoří? Jaká je její pozice na trhu? Jaký je její benefit, který komunikuje? Jak si počíná na tomto trhu? Kdo je nejsilnější? Proč může zákazník dávat přednost vaší konkurenci?

 

V momentě, kdy víte, kdo je vaše konkurence, podívejte se na konkurenční odlišnosti vašich produktů a služeb. Vaším cílem je zjistit vaše unikátní prodejní tvrzení. Je to nižší cena? Vyšší kvalita? Je vaše kavárna nejlepší v poměru cena/výkon? Má skvělou lokaci? Vaše unikátní prodejní tvrzení ovšem může být i zcela jiné. Zapřemýšlejte nad ním.

 

Nyní se zaměřte na trh. Jaká je jeho kapacita? Rozvíjí se, nebo naopak stagnuje? Proč? K jakým změnám a trendům dochází? Odpovědi na všechny tyto otázky byste měli najít ve vašem business plánu.

NA KOHO CÍLÍM?

Vaši marketingovou komunikaci tvoříte především pro vaše zákazníky. Zaměřte se tedy na to, kdo je vaším zákazníkem. Jak myslí, co žije, co cítí? Jaké jsou jeho demografické údaje? Jaké jsou jeho zvyklosti? Vydává se k vám impulzivně, promyšleně, nebo ze zvyku? Jak často k vám zavítá? Jaké jsou jeho praktické potřeby a emocionální tužby? Nakolik je pro něj návštěva vaší kavárny závažným rozhodnutím? Může mít nějaké obavy při návštěvy vaší kavárny?

 

Zkuste zjistit, jak vaši kavárnu vaši kavárnu lidé vnímají. Jaké o ní mají povědomí, jak na ně působí? Co je jim na vaší kavárně líbí, a co je naopak odrazuje? K získání těchto dat vám mohou pomoci různé marketingové analýzy a analýzy cílových skupin a zákazníků. Pokud nejste momentálně v situaci, kdy si můžete dovolit platit velké peníze za marketingové výzkumy, ptejte se lidí ve vašem okolí a vašich zákazníků sami.

ČEHO CHCI DOSÁHNOUT?

Podívejte se na silné a slabé stránky vaší stávající komunikace. Jak vypadá? Je nedostatečná na všech úrovních? Je špatně nastavená? Je chybně zpracovaná?

Jaké jsou vaše představy o budoucí komunikaci, jaký účinek by měla mít? Chcete budovat povědomí a image? Změnit zákazníkův postoj a posílit jeho věrnost? Chcete se dostat do zákazníkova užšího výběru? 

 

Dále přemýšlejte o tom, co nejdůležitějšího by se měl váš zákazník o vás dozvědět a zapamatovat si. Zkuste vytvořit výstižnou a stručnou formulaci. 

 

Jakým stylem chcete komunikovat? Jaké jsou vaše omezení a komunikační tabu? Jak velký máte rozpočet na vaši komunikaci? 

 

Po získání odpovědí na všechny zmíněné otázky, byste měli mít k dispozici dostatečné množství informací k sestavení účinného marketingového plánu.

JAK NA PROPAGACI PRAKTICKY?

Propagaci můžeme rozdělit na online (tu na internetu) a offline (tu v reálném světě). Nástroje propagace se v jednotlivých případech liší. 

 

Pojďme se nejprve zaměřit na propagaci online. Jak můžete v rámci online komunikace propagovat váš podnik?  Do online marketingových nástrojů patří SEO, PPC reklama, obsahový marketing, display reklama, e-mailing a propagace na sociálních sítích.

ADRESÁŘ FIREM

Prvním krokem, který byste v rámci vaší propagace na internetu měli udělat, je zapsání vašeho podniku do internetového adresáře firem, jako je Moje firma na Googlu. V případě, že někdo na Googlu začne vyhledávat kavárny v jeho blízkém okolí, vaše kavárna se mu zobrazí v jeho výsledcích vyhledávání. 

 

Určitě jste si všimli, že tyto výsledky se zobrazují v určitém pořadí. Toto pořadí není náhodné. O umístění vaší kavárny rozhoduje hned několik faktorů, jako je vzdálenost, autorita vašeho webu, kolikrát byla vaše kavárna někde zmíněna, či počet zdrojů u vašeho blogového článku.

 

K zapsání vaší firmy do adresáře nepotřebujete webové stránky. Vřele bychom ovšem doporučovali je vytvořit a to hned z několika důvodů, které si později uvedeme.

 

Zapište si vaši kavárnu zdarma do naší interaktivní mapy kaváren s lokátorem. 

Jak vypadá kavárna zapsaná v adresáři firem

WEBOVÉ STRÁNKY

Vyplatí se vůbec pro kavárnu? Za nás určitě ano. Udělat si vlastní webové stránky není v dnešní době vůbec složité. Můžete mít levné a drahé webové stránky. Stránky, které si vytvoříte sami a stránky, které vám vytvoří profesionál. Pokud se pro tvorbu webových stránek rozhodnete sami, vyzkoušejte například Mobirise, Wix, nebo WordPress. Tvorba webu je zde velmi jednoduchá, intuitivní a levná. Na YouTube najdete spoustu návodů. Jediné další náklady, které ve spojitosti s webem budete řešit, bude placení vaší domény.

Vaše doména by měla jmenovat stejně jako váš podnik,  měla by být snadno zapamatovatelná a bez háčků a čárek.

CO BYLO PRVNÍ? VZHLED, NEBO OBSAH?

Při tvorbě webu začnete nejprve s jeho obsahem. Když začnete plánovat své webové stránky, nejdůležitější je zamyslet se nad tím, co od uživatelů na vašem webu očekáváte. Chcete, aby vám zavolali a udělali si rezervaci? Chcete, aby navštívili vaši kavárnu? Umístěte na vaše webové stránky mapu a instrukce, jak se k vám dostat. Dále připojte sekci “o nás”, kontakty, fotky, slovník pojmů, FAQ, hodnocení, nebo vaše menu. Můžete zde představit váš personál, nebo se pochlubit, jakou značku kávy máte na mlýnku. Pokud na to máte prostor, můžete začít psát blog. Pokud nemáte kvalitní obsah, vyhledávač ho jednoduše nepoužije a neposune vás ve výsledcích vyhledávání nahoru.

Nezapomeňte na mobilní verzi vašich webových stránek. Zajistěte, aby váš web byl responzivní – tedy aby se uměl přizpůsobit různým velikostem displeje.

RANKING FACTORS ŘAZENÍ VÝSLEDKŮ VE VYHLEDÁVÁNÍ

 1. Obsah. Jak odborný a unikátní je obsah, který píšete? Je viditelný autor obsahu a podrobnosti o něm?
 2. Autorita. Jak autoritativní je web? Kolik odkazů a jak kvalitních vede na vaši URL? Jak často je web citovaný? Je váš obsah podložen důvěryhodnými zdroji?
 3. Uživatelské signály. Vše, co vyhledávač dokáže zachytit po kliknutí na výsledek vyhledávání. 
 4. Důvěra. Chráníte své uživatele (HTTPS,…)? Je na webu forma kontaktu vlastníka? Údaje o něm? Máte zde uvedené IČO? Je obsah aktuální?
 5. Personalizace. Ta je založena na historii vyhledávání a lokaci.

5 ZLATÝCH PRAVIDEL DOBRÉHO OBSAHU

Už víte, že kvalitní obsah vám dokáže velmi pomoci. Jak ovšem poznat, že je obsah úspěšný? Sepsali jsme pro vás pět pravidel úspěšného obsahu, který vyhledávač dokáže kontrolovat:

 

 1. Obsah je dobře čitelný na všech zařízení.
 2. Rychlé načtení. Vaše stránka by se měla načíst do dvou sekund. Vše, co tuto hranici překračuje byste se měli snažit vyřešit. Rychlost načítání vašeho webu můžete zjistit například ZDE.
 3. Komplexní pokrytí tématu
 4. Rychlý přístup k obsahu bez reklam a pop-upů!
 5. Identifikovatelný autor, obsah podložený zdroji.

O čem ale psát? K tomu vám může pomoci analýza klíčových slov. Zjistěte, co lidé vyhledávají a podívejte se také na related search – nejpodobnější téma podle vyhledávače (najdete na konci stránky). Zkuste tyto témata ve vašem článku pokrýt – vyhledávači se to bude líbit a posune vás nahoru.

Kvalitní obsah není radno podceňovat. Věděli jste, že se Google učí číst texty a analyzovat texty? Více o tom si můžete přečíst například tady.

CO V RÁMCI SEO NEDĚLAT

Někdy lidé hledají cesty, jak si věci usnadnit. Nedělejte to. Google vás potrestá tím, že vás přestane zobrazovat ve výsledcích zobrazování. To, jestli se snažíte něco obejít, hlídá algoritmus Google Panda a Google Penguin

 

Za co vás Google potrestá a rozhodně se vám nevyplatí: manipulace s rankem, skrytý text, MFA/MFM, linkfarmy, cloaking, doorway, klamné přesměrování, mirroring, doménový spam, cybersquatting.

NÁSTROJE

Je toho hodně že? Naštěstí existuje celá řada nástrojů, které vám s digitálním marketingem pomohou:

Ve vašich začátcích vám ovšem bohatě postačí Google Analytics a Marketing Miner

APLIKACE

Možná jste už někdy slyšeli pojem mobile-first. Dnes je to spíše mobile only. Drtivá většina obsahu je konzumována přes mobilní zařízení. Nepodceňujte proto jejich potenciál. Skvělým nástrojem jsou mobilní aplikace. Ta může nabízet různé možnosti využití. Shrňte zde vaši denní nabídku, nebo přidejte oznámení o nadcházejících akcích. Největší potenciál však skrývá ve vytváření věrnostních programů. Dejte proto aplikacím šanci. Pomoct vám s tím může například Progressive Web App.

Věrnostní programy jsou skvělou cestou, jak získat věrného zákazníka. Nabídněte mu například každou desátou kávu zdarma.

KONEČNĚ SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Pokud jste došli až sem, tak víte, že digitální marketing nejsou pouze sociální sítě. Jejich sílu ovšem rozhodně nemůžeme podceňovat. Pro vás správa sociálních sítí představuje skvělou příležitost. Zatímco na SEO, PPC reklamy a další potřebuje odborníky, správu sociálních sítích zvládnete hravě sami. Na jakých sítích byste neměli chybět?

INSTAGRAM

Instagram je platforma jako přímo stvořená pro sdílení šťastných chvil a fotek káviček. Založte své kavárně Instagramový profil. Vytvořte si firemní profil, vyplňte všechny údaje, jako je adresa, odkaz na webové stránky a další.

 

Přidávejte zde příspěvky z vaší kavárny, ukazujte denní nabídku, upozorňujte na speciální nabídky, foťte vaše dortíky, představte kávu, co máte zrovna na mlýnku. Využijte každé funkce, kterou vám Instagram nabídne. Přidávejte každý den Instagram Stories a ty následně ukládejte do Výběrů. Využijte interaktivních prvků, geolokace, živého vysílání, nebo vyzkoušejte koncept IGTV. 

 

Na Instagramu oslovíte věkovou skupinu zhruba od 20 do 35 let, přizpůsobte tomu svoji komunikaci. Jak získat z Instagramu maximum se dozvíte v tomto článku.

FACEBOOK

Na Facebooku je každý. Jen je třeba si uvědomit, jak se zde kdo chová. Nečekejte, že zde s vámi bude komunikovat mladá věková skupina do 20 let. Budete zde spíše komunikovat s lidmi v produktivním věku a vaší nejstarší cílovou skupinou. Nasaďte na váš web Facebook Pixel.

Všechny analytiky a další kódy, jako je například Google analytics, Facebook pixel a další umístěte do Google Tag Manageru. Věřte nám, v mnohém vám to později ulehčí váš život. 

Ebook zdarma: Jak na espresso

TIKTOK

Možná se teď chytáte za hlavu. Rozhodně bychom vám však nedoporučovali podceňovat sílu této sociální sítě. Na Tik Toku je enormní množství mladých lidí. Oslovte je. Natáčejte zde například videa, jak připravujete kávu, limonády a další občerstvení. Že to nebude fungovat? V tomto případě to zafungovalo.

YOUTUBE

Á propos YouTube. I ten je samozřejmě cesta. Zatímco na TikToku zaujmete spíše krátkými vtipnými videi, na YouTube je člověk obsah zvyklý konzumovat jinak. Divák zde ocení spíše kvalitní, dobře sestříhaná videa se špičkovým zvukem. Vytvořte například ASMR video jak připravujete něco za barem, sdílejte zde recepty, ukažte vaši rutinu, jak čistíte kávovar, nebo připravujete ráno kavárnu na nový den. Zde na to máte prostor.

JAKÉ VYBRAT KANÁLY

Je důležité vybrat kanály, které odpovídají potřebám nejen s ohledem na vaše marketingové cíle, ale také tomu co nabízíme. Při volbě vhodné strategie se nabízí výběr z organických (neplacených) kanálů, nebo placených reklam. Další možností je kombinace obou z nich. 

Organické kanály: vlastní síť odběratelů, které máme v databázi (např. emailing), sociální sítě YouTube, Instagram, Facebook, Twitter, TikTok, fóra a blogy

Placené kanály: placená propagace obsahu na sociálních sítích je oproti organickému vyhledávání rychlejší a je zaměřená na určité publikum. Lze sledovat její výkon a adekvátně tomu upravovat nastavení.

TO ZNÍ JAKO SPOUSTA PRÁCE

Že to všechno zní jako spousta práce? Nebudeme vám lhát. Dělat kvalitní marketing je poměrně těžká a časově náročná činnost. Usnadněte si proto práci. Vytvořte jeden obsah jednou a jednoduše ho zrecyklujte. Jeden obsah totiž může žít několik životů. Jak? Představte si, že například napíšete článek na váš blog. Namluvte tento článek a máte podcast. Přidejte na vaše sociální sítě, na čem zrovna pracujete. Natočte na YouTube video, jak například něco připravujete, nebo váš běžný den v kavárně. Využijte toto video, jinak ho sestříhejte a nahrajte jej na IGTV, nebo TikTok. Jedno téma tak můžete využít několikrát.

VAŠE DALŠÍ PŘÍLEŽITOSTI

Jak vidíte, marketing je velmi rozsáhlé téma. Možností, jak zpropagovat vaši kavárnu existuje celá řada. V tomto článku jsme pro vás vybrali ty nejpodstatnější a nejzajímavější nástroje. Vyzkoušet ovšem můžete spoustu dalších možností. Zkuste se dostat do místního magazínu, udělejte soutěž, zúčastněte se charitativní akce, nebo o sobě dejte o sobě dejte vědět v různých facebookových skupinách

Potřebujete poradit? Poradíme vám!

  Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články ze série Jak založit kavárnu.

  Byl článek užitečný?

  Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

  Buďte první kdo ohodnotí..

  Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
  Doporučujeme pro kavárny
  zrnková káva a kapsle
  Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
  školení latteart
  Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
  velkoobchod kávy a vybavení
  Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
  služby pro kavárny

  Spokojení zákazníci

  95% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 10+ druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  70+ značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad tisíc Kč