Při nastavování cen ve vaší kavárně může být těžké si uvědomit, kde vlastně má člověk začít. Stojí to flat white příliš moc a nebo příliš málo? Jste sice bokem centra, ale nabízíte výběrovou kávu a s cenou nejde jít níž? Různé problémy, různá řešení.
Nastavení správných cen může být někdy oříšek, ale je to důležitý faktor, který rozhoduje o úspěchu vaší kavárny. Čtěte dále a zjistěte několik užitečných tipů a triků jak na to.
1) KDO JE MŮJ ZÁKAZNÍK?
Ceny jsou dány tím, kolik jsou zákazníci ochotni utratit. Jedny z prvních otázek, na které musíte znát odpověď je, kdo je vlastně můj zákazník a má cílová skupina. Pokud je vaše kavárna již v provozu, všímejte si, kdo všechno ji navštěvuje. Pokud ještě není, zamyslete se, pro koho vaši kavárnu tvoříte.
Skupina důchodců bude pravděpodobně chtít hlavně nižší ceny a klid kolem sebe. Studenti budou například hledat pracovní prostory se zásuvkami pro jejich notebook a internet zadarmo. Pokud budete známí tím, že poskytujete rozšířené služby, možná zákazníkům nebude vadit, připlatit si o nějakou tu korunu navíc, než u konkurence.

2) LOKACE VAŠÍ KAVÁRNY
Ano i na tomto bodě nesmírně záleží. Pokud je vaše kavárna v místě, kde se koncentruje hodně lidí a ostatní podniky mají nastavenou laťku kvality vysoko, nemusíte se bát navýšit i své ceny, ale nezapomeňte ani na kvalitu celé vaší kavárny. Přece nechcete, aby se hosté po první návštěvě už nikdy nevrátili.
Pokud je však vaše kavárna mimo tuto oblast a vaši cíloví zákazníci jsou spíše lidé z okolí, kteří k vám chodí pravidelně, pak byste měli mít ceny spíše nižší, aby se k vám vaši zákazníci rádi vraceli. Nemusíte ale hned věšet hlavu, že kvůli nižším cenám nic nevyděláte. Stačí vymyslet další alternativní možnosti, za které si vaši zákazníci rádi připlatí. Co třeba rostlinná mléka nebo rozšířené klasické menu o další možnosti s menší přirážkou? Nabízí se například možnost vyměnit klasické pečivo za bezlepkové.

3) ZASE TA KONKURENCE
Jakákoli konkurence vás bude provázet už po celou dobu vašeho podnikání. Ale to je dobře, aspoň vás bude neustále nutit udržovat se v pozoru a dělat tak vaši kavárnu více atraktivní pro zákazníky.
Při nastavení cen ve vaší kavárně, obejděte v okolí podobné podniky a zjistěte, jak je to u nich s cenami. Pokud je mají vyšší, zjistěte proč. Mají snad lepší kávu nebo prostředí? Inspirujte se tak, aby jste byli vy ti nejlepší!
Přečtěte si o konkurenci více v našem článku Jak na analýzu kavárenské konkurence.
4) DEJTE DOHROMADY VŠECHNY NÁKLADY
Nyní vám prozradíme smutnou pravdu. Vaše káva může být sebelepší, můžete vytvářet neopakovatelné okamžiky, ale pokud vaše kavárna nepokryje její skutečné náklady, bude to vše jednoduše k ničemu.
Tahle chvíle sice není moc zábavná, ale je možná nejdůležitější z celého procesu. Udělejte si čas a spočítejte si všechny vaše skutečné náklady. Nezapomeňte na daně, různé opravy, elektřinu, telefon, nájem, vaše zaměstnance a mnoho dalšího.
Nastavování cen vám pak půjde mnohem lépe, když si uvědomíte, co všechno musíte vlastně zaplatit.
O tom, jak sestavit finanční plán si můžete přečíst zde.

Ebook zdarma: Jak na espresso
5) SEZÓNNÍ NABÍDKY
Tak, jak se střídá roční období, můžete i vy ve vaší nabídce měnit sezónní nabídku, která bude hosty udržovat ve střehu. Na podzim můžete nabídnout caffé latte s dýňovou příchutí, v adventním čase pak perníkové cappuccino. Můžete si klidně zvolit, že každý měsíc budete své zákazníky překvapovat něčím jiným, což však bude trvat určitou dobu.
Jelikož budou tyto položky ve vaší nabídce časově omezeny, nemusíte se u nich bát nastavit o něco vyšší cenovku. Zákazník bude vědět, že jsou limitované a že je už příště nemusí stihnout, proto si je rád ozkouší a klidně si připlatí.
6) VZHLED VAŠEHO MENU
I maličkosti jako je vzhled a rozvržení vašeho menu se může odrazit ve vnímání cen. Nejlepší je dát ze začátku jednodušší nabídku (klasické espresso, cappuccino, ledové varianty apod.) a teprve poté ty komplikovanější.
Díky tomu se můžou zákazníci rychleji rozhodnou, na co vlastně mají chuť a případně budou dál pokračovat v nabídce, kde budou komplikovanější možnosti za trochu vyšší ceny.
O tom, jak sestavit menu jsme psali ZDE.
Používejte při cenotvorbě devítky! Tzv. baťovské ceny, které mají na konci devítku. Espresso za 49 Kč nebo 50 Kč. Co vás bolí méně?

SHRNUTÍ
Myslete na to, jak vaši zákazníci vnímají cenu, ale nezapomínejte také na sebe. Zkuste zapřemýšlet, kolik byste byli vy sami ochotni zaplatit za produkt, který nabízíte. Porovnejte tuto cenu s vaší reálnou, co máte v kavárně. Jaký z toho máte pocit? Zkuste si s čísly ve vaší hlavě pohrát a experimentovat. Nezapomeňte, že toto rozhodnutí není definitivní a v průběhu provozu můžete vaše ceny mírně upravit.