čtení 6 minut | Blog / Založení kavárny

V podnikatelském světě traduje pravidlo, že peníze jsou krev, a kdo nemá krev, umírá. Prvotním předpokladem tedy je, abyste měli představu, kolik peněz budete na na otevření vaší kavárny potřebovat. Proto je důležité si ještě před samotným zahájením vytvořit finanční plán – tedy převést sváš podnikatelský plán do řeči čísel. Finanční plán je společně s vaším business plánem tím nejdůležitějším dokumentem ve vašem podnikání. Pojďme se tedy dnes pobavit o financích a vašem finančním plánu. 

Finanční plán. Ne příliš zábavný, ale naprosto zásadní. Váš finanční plán byste měli vytvořit minimálně na následující tři roky. S čím delším časovým horizontem budete pracovat, tím lepší získáte představu o tom, nakolik je váš podnikatelský plán reálný. Nezapomeňte, že nedílnou součástí sledování a vyhodnocování finančního plánu by měla být i jeho pravidelná aktualizace. 

 

Hlavním úkolem finančního plánování je zajistit splnění vašich podnikatelských cílů podniku, jeho finanční zdraví a stabilitu.

JAK VYTVOŘIT FINANČNÍ PLÁN KROK ZA KROKEM

Nebudeme vám nalhávat, že vytvoření finančního plánu je něco, co zvládnete za jeden večer. Pokud ovšem víte, jak ho sestavit, ušetříte si mnoho práce a předejdete mnoha starostem.

Dbejte na to, aby byl váš finanční plán dostatečně komplexní a propojený. Je velmi důležité, aby váš finanční plán vycházel z reálných dat, byl přesný a respektoval všechna možná omezení na trhu. Zároveň by měl být dostatečně variabilní. Tady opravdu bohužel není místo na vymýšlení pohádek. Finanční plán, i když se tak vůbec nemusí jevit, by měl být přehledný, a to tak, aby se v něm vyznal naprosto každý! Nezapomeňte svůj finanční plán pravidelně aktualizovat a dbejte na to, aby žádná část nebyla vynechána nebo neúplná.

1. Definujte si, co vlastně prodáváte

Než začnete s tvorbou finančního plánu, měli byste si jasně vymezit, co přesně budete ve vaší kavárně zákazníkům nabízet. Možná už nějaké nápady ve svojí hlavě máte. Právě teď nastal čas, abyste je přenesli na papír. 

2. Spočítejte všechny vaše náklady

O nákladech dnes již byla řeč. Doporučujeme vám si náklady rozdělit do jednotlivých kategorií, ať se v nich později snadněji zorientujete. Nejdříve si sepište přímé náklady. To bude ve vašem případě např. vybavení kavárny a suroviny. Následně se rozmyslete, co potřebujete pro zajištění těchto přímých nákladů. Pravděpodobně se bude jednat o položky jako nájem, energie, právní pomoc, účetní, daňový poradce, apod.

 

Jakmile máte všechny náklady vyčísleny, nezapomeňte k nim přidat přiměřenou rezervu – doporučuje se připočítat 5-20 % z celkových nákladů. 

TIP: dbejte na to, abyste na nic nezapomněli. Raději náklady několikrát projděte sami, a nejlépe je s někým zkonzultujte.

3. Vyčíslete vaši obchodní a marketingovou strategii

O tom, jak nejlépe propagovat vaši kavárnu ještě bude řeč později v samostatném článku. Prozatím počítejte s tím, že část vašich nákladů bude tvořit i nějaká propagace. Vždyť bez propagace vaši kavárnu nikdo neobjeví. A to by bylo při tom množství práce a dosud vydaných peněz byla docela škoda, nemyslíte? Placená propagace, pokud je správně zacílená, přitom nemusí být až tak drahá, jak se na první pohled může zdát. 

4. Jakou cenovku dáte svému zboží?

O cenotvorbě pro vás máme nachystaný samostatný článek, takže nyní jen ve zkratce. Cenu je nutné nastavit tak, aby odpovídala zvolené obchodní a marketingové strategii a byla akceptovatelná pro vaší cílovou skupinu zákazníků. Klíčem často nemusí být velké množství prodaných produktů, ale optimální počet za optimální cenu.

5. Vypočítejte tržby

U tržeb je nutné sledovat ne jen absolutní číslo, ale celou řadu faktorů jako například růst tržeb z týdne na týden nebo měsíce na měsíc, rozklad tržeb po jednotlivých segmentech zákazníků, průměrnou velikost tržeb v daném segmentu zákazníků a další ukazatele. Neměli byste se spokojit jen s konečným číslem. Snažte se pochopit i jeho příčiny.

6. Doplňte finanční výkazy 

Rozlišujeme tři základní výstupy finanční plánu:

  • Rozvaha (bilance)
  • Výkaz zisků a ztrát (výsledovka)
  • Hotovostní toky (cash-flow)

BILANCE PODNIKU

Bilance podniku vám přináší přehled o finančních zdrojích vaší kavárny k určitému momentu – tedy výsledek vašeho podnikatelského snažení. V bilanci jsou uvedeny veškeré majetkové náležitosti na straně tzv. aktiv a dále stav finančních prostředků na straně pasiv. 

 

Na straně aktiv se uvádí, co podnik vlastní, na straně pasiv jaké má dluhy. Kromě závazků se na straně pasiv uvádí i vlastní kapitál. Nezapomeňte, že aktiva i pasiva by si měla být z hlediska hodnoty vždy rovna.

NÁKLADY A VÝNOSY PODNIKU

Vaše náklady představují opotřebení či spotřebování majetku v peněžním vyjádření – tedy vybavení, které se každým dnem opotřebovává, či káva, kterou budete každý den spotřebovávat. Náklady snižují hospodářský výsledek, ale zároveň také daňovou povinnost, pokud jsou daňově uznatelné. 

Mezi vaše náklady budou patřit:

  • spotřebované nákupy (materiálu, surovin),
  • služby, tj. externí výkony (spotřeba energií, opravy),
  • osobní náklady (mzdy, odměny, zákonné pojištění),
  • daně a poplatky (daň z příjmů, daň z nemovitostí),
  • odpisy dlouhodobého majetku, rezervy,
  • jiné provozní náklady,
  • finanční náklady,
  • mimořádné náklady.

Výnosy jsou už poněkud příjemnější záležitostí. Jsou to peněžní částky, které vaše kavárna získá svou činností, bez ohledu na to, jestli ve stejném čase došlo ke skutečné úhradě. Ovšem pozor! Výnosy a příjmy nejsou úplně to samé. Příjmy jsou totiž naproti výnosům reálné toky peněz za provedené činnosti vaší firmy.

CASH FLOW PODNIKU

V podstatě všechny aktivity vašeho podniku, které jsou zaměřené na jeho výstavbu, rozšíření či jinou hmotnou změnu se v určitém okamžiku projeví i na jeho financích. Každý váš firemní nákup nebo prodej se projeví pohybem buď na účtech, ať už nahoru, či dolů.

Je nutné, abyste jakožto podnikatel všechny příjmy a výdaje vašeho podniku zaznamenávali do výkazu cash – flow. Tento výkaz bývá také označován jako výkaz peněžních toků nebo výkaz likvidity. Jde o mimořádně důležité hodnocení, protože právě pomocí něj dokážete zjistit, nakolik je stabilní převaha finančních zdrojů nad finančními potřebami firmy.

Cash – flow můžete vypočítat následovně: 

ČISTÝ ZISK + NÁKLADY NEZNAMENAJÍCÍ PENĚŽNÍ VÝDAJE – VÝNOSY NEZNAMENAJÍCÍ PENĚŽNÍ PŘÍJMY = CASH FLOW (rozdíl příjmů a výdajů).

 

nebo 

 

NÁKLADY, KTERÉ JSOU SOUČASNĚ PENĚŽNÍMI VÝDAJI – VÝNOSY, KTERÉ JSOU SOUČASNĚ PENĚŽNÍMI PŘÍJMY.

 

V praxi je jedno, kterou vzoreček si vyberete. Výsledky obou metod jsou totiž stejné.

7. Vytvořte tři scénáře

S pomocí těchto vstupů byste měli vytvořit tři scénáře – pesimistický, realistický a optimistický scénář. Plán, který jste doposud tvořili, vychází z reálných čísel. Nyní se zamyslete nad tím, kam by se tato čísla mohla posunout při různém vývoji. Pesimistický a optimistický scénář pak přidejte do vašeho finančního modelu a sledujte, jak se mění výsledky v podobě tržeb, zisku a peněžního toku. Díky tomu si uvědomíte, jak moc se mohou pomyslné nůžky vaší kavárny rozevřít.

8. Vypíchněte to nejdůležitější v závěru

Pokud chcete plán prezentovat investorům nebo ostatním pracovníkům, měli byste shrnout nejdůležitější body do přehledného závěru. Každé takové shrnutí by mělo obsahovat zjednodušené finanční výkazy, přehled nejdůležitějších veličin a finančních ukazatelů (např. růst tržeb či prodejní marže). Pomozte si grafy a dalšími vizuálními prvky.

9. Rozhodněte se, jak budete vaši kavárnu financovat

Jakmile budete znát výši potřebnou k financování kavárny, měli byste se rozhodnout, jaké zdroje financování použijete. Mohou to být vaše vlastní ušetřené peníze, případně peníze od rodiny, přátel nebo lidí, kterým se váš nápad líbí. Samozřejmě se také můžete rozhodnout pro klasickou půjčku od banky.

Ebook zdarma: Jak na espresso





SHRNUTÍ

Stejně jako váš finanční plán, i náš článek má svůj závěr. Jak vidíte, máte před sebou ještě spoustu práce. Sestavení finančního plánu je dřina, ale rozhodně se vyplatí mu věnovat dostatek času a úsilí. Společně s vaším business plánem je totiž klíčem k vaší vysněné kavárně. A pro ni už se něco obětovat vyplatí! 

Potřebujete poradit? Poradíme vám!

    Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

    Byl článek užitečný?

    Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 1

    Buďte první kdo ohodnotí..

    Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
    Doporučujeme pro kavárny
    zrnková káva a kapsle
    Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
    školení latteart
    Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
    velkoobchod kávy a vybavení
    Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
    služby pro kavárny

    Spokojení zákazníci

    95% spokojených zákazníků

    Čerstvá káva

    pražíme 10+ druhů káv

    Vše pro přípravu kávy

    70+ značek kávového vybavení

    Doprava zdarma

    při objednávce nad tisíc Kč