čtení 5 minut | Blog / Založení kavárny

Konečně jsme se dostali k sestavování vašeho menu. Pokud jste došli až k tomuto kroku, gratulujeme – to nejhorší máte za sebou a nyní vás čeká konečně trochu zábavy. Správně sestavené menu dokáže zákazníkům ulehčit jejich výběr a nalákat je k výběru více položek. Jak toho ovšem dosáhnout?

Kavárna zřídkakdy vydělá dost peněz na to, aby zaplatila své výdaje pouze z prodeje kávy. Rozšiřte proto svou nabídku alespoň o pár dalších drobností jako jsou nealkoholické nápoje, zákusky, či sendviče.

ČÍM JEDNODUŠŠÍ, TÍM LEPŠÍ

Čím delší a komplikovanější je vaše nabídka, tím větší je pravděpodobnost, že si zákazník vybere pouze kávu. Vypracujte krátké menu, které obsahuje snadno připravitelné položky. Nezapomeňte proškolit své zaměstnance tak, aby věděli, jak každou položku správně připravit a dokázali vašemu zákazníkovi poradit a případně zodpovědět všechny možné dotazy. To platí především u kávy. Je nezbytné, aby vaše obsluha věděla alespoň základní informace o kávě, která je zrovna na mlýnku – tzn. jak se jmenuje, odkud pochází a především – jak bude chutnat.

Dávejte pozor, abyste toho nenabízeli příliš mnoho. Mějte svůj koncept a toho se držte. 

Osobní přístup k výběru kávy a dezertů při sestavování menu pro kavárnu.

ŠETŘETE PŘÍRODU I PENĚŽENKU

Vsaďte na malý počet klíčových ingrediencí, které budete moct použít v několika pokrmech. Vaše nabídka může obsahovat například avokádový toast a veganský sendvič s hummusem. Tyto ingredience pak dále můžete nabízet jako dip k nachos.

 

Nepoužívejte jednu přísadu pouze v jednom pokrmu – pokud nebude konkrétní položka v nabídce jeden týden populární, zbytečně ji pak vyhodíte. Je zvláště důležité mít více využití pro přísady, které mají minimální dobu trvanlivosti. To je důležité nejen pro životní prostředí, ale i pro vaši peněženku.

SESTAVENÍ MENU

ZAČNĚTE KÁVOU

Je jen jedna zásada, kterou byste měli při sestavování vašeho menu ctít – na první straně vaší nabídky vždy uvádějte na první straně kávové nápoje. Udělejte to co nejjednodušeji. Používejte jasné názvy. V případě potřeby připojte jednoduchou infografiku, či krátký popisek. Vaše obsluha tak ušetří čas enormní množství času. ZDE pro vás máme nachystaný malý tahák.

Detailní pohled na šálek espressa, perfektní pro inspiraci při sestavování nápojového menu kavárny.

V současné době se stává čím dál větším standardem, že na mlýnku máte na výběr ze dvou druhů kávy. Pokud máte tu možnost, udělejte to taky!

Mějte na mlýnku dvě od sebe v chuti odlišné kávy. Většinou se vyplácí mít na jednom mlýnku kávu ovocnější a kyselejší, mezi které patří převážně světle pražené a africké kávy. Na druhém mlýnku mějte naopak kávu s oříškovými a čokoládovými tóny. To může být klasická Brazilie, Columbie a další. Doporučujeme vám tento výběr káv co pár dnů obměňovat. O tom, jak vybrat mlýnek si můžete přečíst na našem blogu

 

Ujistěte se, že uspokojíte všechny potřeby různých zákazníků. Podávejte kávu, kterou si bude moct vychutnat opravdu každý. O tom, jak vybrat kávu do vaší kavárny si můžete přečíst v jednom z našich článků.

Položky v menu sestavujte od těch nejlevnějších po ty nejdražší.

Emma Smith v kavárně skládá svůj ideální menu, atmosféra relaxace a kreativity.

NEALKO NÁPOJE

Zamyslete se, co byste chtěli vy dostat v kavárně na pití kromě kávy. Karafa s vodou v ceně je už v hodně kavárnách samozřejmostí. Je to příjemné plus, kvůli kterému vás možná zákazníci upřednostní před vaší konkurenci.

 

Oblíbené jsou také domácí limonády, které můžete vyšperkovat podle vašich představ a vytvořit si tak pro vás jedinečnou signaturu. Dále se velké oblibě těší džusy a freshe z čerstvě vymačkaného ovoce. Nabízejte něco, co ostatní nemají. 

Barevné tácení kávy a dezertů zdobící stůl v kavárně, inspirace pro sestavení menu

ALKO NÁPOJE

To, jestli zařadit do vaší nabídky i alkoholické nápoje záleží jen na vás a na vaší otevírací době. Co si myslíme my? Ranní mimosa nikdy nikomu neuškodila. Stejně tak můžete potěšit vaše hosty v horkých letních měsících Aperolem spritz, či nápojem Hugo. Zvažte i nabídku vín od lokálních vinařů. Nezapomeňte ovšem na to, že jestliže chcete podávat alkoholické nápoje, budete si muset zřídit koncesi na prodej alkoholu.

Návštěvníci v kavárně procházejí menu, výběr káv a dezertů.

SNÍDANĚ, SVAČINKY, ZÁKUSKY, POLÉVKY

Snad každý občas zhřeší a dopřeje si ke kávě i dezert. Pokud se rozhodnete nabízet i drobné občerstvení, sázejte na jistotu a mějte ve vaší nabídce vždy něco sladkého a něco slaného. Pokud máte tu možnost, zkuste vytvořit během poledne polévkové menu. Dejte vašim zákazníkům možnost si nechat občerstvení zabalit i s sebou. Inspirujte se vaším okolím, vaší konkurencí a nebuďte pozadu.

Velmi populární jsou sezónní nabídky. Zákazníci mají rádi rozmanitost. Navíc, pokud bude nabídka opravdu sezónní, o to víc ji budou chtít vyzkoušet. Exkluzivnost vaší sezónní nabídky vám navíc dává právo poupravit její cenu.

Zkuste vytvořit výhodné nabídky o pár korun levnější, než kdyby si zákazník dal každou věc zvlášť. Velmi populární jsou ty snídaňové, ale můžete se jich držet klidně celý den. Menu by se mělo skládat ze tří věcí: kávy, nealkoholického nápoje a něčeho k jídlu.

Fotografie kávových zrn a šálku kávy, ilustrující přípravu kávy v kavárně.

VEGAN NABÍDKA

V dnešní době se čím dál tím víc lidí zaměřuje pouze na rostlinnou stravu. To ovšem vůbec ničemu nevadí. Kavárenský svět totiž reflektuje trendy, které hýbou společností, velmi rychle. Mějte například ve své nabídce jako alternativu ke klasickému mléku také mléko rostlinné. Nejoblíbenější je sojové, mandlové a ovesné. Je na vašem zvážení, zda si budete za tuto možnost, účtovat něco navíc.

 

Pokud se jedná o jídlo, je vhodné mít ve vaší nabídce minimálně jednu veganskou položku. Ocení to i lidé, co jedí vše, jelikož budou moct vyzkoušet něco nového. Ještě než ovšem začnete nabízet veganské alternativy, je dobré si udělat průzkum trhu. Pokud máte svůj podnik v zapadlejší části města nebo v menším městě a vaši zákazníci tuto alternativu nepožadují, bude pro vás taková věc zbytečná.

Sklenice s kávou na stole v útulné kavárně, ilustrující koncept sestavování menu

JAK MENU ODPREZENTOVAT

Přemýšlejte i nad tím, jak vaši nabídku odprezentujete. Bude vše na jedné straně nebo ji rozložíte na více stran? Jak budete jednotlivé položky kategorizovat? A co barva, styl písma, výběr materiálu, velikost, umístění? Všechny tyto proměnné přispívají k celkovému zážitku zákazníka.

 

Pokud se sami na tvorbu menu necítíte, požádejte agenturu, která se přímo na takové věci specializuje. Možná si připlatíte, ale výsledek bude stát za to. Vaše káva by se měla společně s ostatními věci doplňovat.

Ebook zdarma: Jak na alternativní přípravu

CO JEŠTĚ PŘIDAT?

Popřemýšlejte v čem je vaše kavárna jiná. Proč vznikla? Byl to celoživotní sen? Proč je zrovna na tomto místě? Odpovědi na tyto otázky už máte zaznamenané ve vašem business plánu, který jsme společně tvořili právě proto, abyste s ním mohli dále pracovat.

 

Zkuste připojit k vašemu menu také odstavec “O nás”. Zákazníci, kteří budou čekat na objednávku si alespoň přečtou něco zajímavého a nabydou tak dojmu, že vás důvěrně znají.

 

Připojte k vašemu menu QR kód, kde vás zákazníci během čekání na kávu, budou moct rychle ohodnotit. Ukažte, že jste na sociálních sítích, kde vás vaši zákazníci můžou sledovat, aby jim neunikly žádné novinky z vaší kavárny.

 

Pokud chodí do vaší kavárny spousta lidí pracovat, připojte k vašemu menu i heslo od WiFi.

SHRNUTÍ

Správné sestavé menu dokáže vaše zákazníky nalákat k výběru něčeho, co by je jinak nenapadlo objednat. Při výběru nabídek zvažte, jací zákazníci vás navštěvují a tomu přizpůsobte vaši nabídku. Utvořte takové menu, ze kterého byste si chtěli sami objednat všechno!

Potřebujete poradit? Poradíme vám!

  Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články ze série Jak založit kavárnu.

  Byl článek užitečný?

  Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 1

  Buďte první kdo ohodnotí..

  Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
  Doporučujeme pro kavárny
  zrnková káva a kapsle
  Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
  školení latteart
  Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
  velkoobchod kávy a vybavení
  Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
  služby pro kavárny

  Spokojení zákazníci

  95% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 10+ druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  70+ značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad tisíc Kč