Espresso, Flat White, filtrovaná káva, bezkofeinová, instantní nebo zelená káva? Různé druhy kávy, které si můžeme dát. Jako milovník kávy určitě rádi ochutnáváte různé způsoby přípravy kávy, třebaže některou kávu preferujete více. Pojďme si některé druhy kávy blíže představit.

Takovým základním dělením, co se nabídky káv například v kavárně týče, je rozdělení na kávu filtrovanou a kávy na základě espressa. Obecně může jako rada při výběru sloužit to, že pokud chcete větší šálek černé kávy – dejte si filtrovanou. To jsou takové ty “překápka”, ať už ze stroje nebo chystané ručně. 

 

Kdo chce větší koncentraci kávových chutí, měl by si říct o malý, ale chuťově velmi silný nápoj zvaný espresso. Stejně tak jsou z espressa vyrobeny populární mléčné kávové nápoje jako cappuccino nebo café latte.

Filtrovaná káva vs. espresso? Přečtěte si náš článek o tom, co je to filtr a co espresso a jak se liší.

ZÁKLADNÍ KÁVY NA BÁZI ESPRESSA

Espresso – jedná se o malý šálek chuťově silné kávy a obsahuje okolo 10 gramů mleté kávy, která je pomocí tlaku 9 barů extrahována za dobu okolo 30 sekund do horké vody. Výsledný extrakt pak má většinou okolo 20-30 ml.

Na našem blogu můžete mimo jiné zjistit, jak si správně připravit espresso

Ristretto – jeho příprava je ze stejné dávky kávy jako espresso, ale do šálku vám nateče jen kolem 15-20 ml nejsilnějšího kávového extraktu. Díky tomu získává ristretto silnou chuť kávy.

 

Americano a lungo – jedná se o prodloužené espresso. Klasické espresso doplněné horkou vodou, takže máte větší, ale ne tak intenzivní černou kávu. Zákazník by měl dostat konvičku s vodou, aby si kávu dolil vodou sám, podle vlastní chuti tak, jak to má nejraději.

Ristretto – jeho příprava je ze stejné dávky kávy jako espresso, ale do šálku vám nateče jen kolem 15-20 ml nejsilnějšího kávového extraktu. Díky tomu získává ristretto silnou chuť kávy.

 

Cappuccino – jedná se o jeden z nejpopulárnějších kávových nápojů. Skládá se z espressa, horkého mléka a našlehané mléčné pěny. O správné teplotě mléka pro cappuccino si můžete přečíst na našem blogu. V dobře připraveném cappuccinu ucítíte chuť kávy s nasládlým mlékem, uvidíte že není ani cukr potřeba. Pěna musí být jemná, krémová a bez bublinek.

 

Flat white – jedná se o dvojité espresso s našlehaným mlékem a jemnou pěnou. Flat white se stává čím dál oblíbenějším. Objem je asi 150 ml a vyniká intenzivní kávovou chutí.

 

Caffe latte – máte radši slabší kávu s mlékem? Latte se skládá z espressa a našlehaného mléka. Připravuje se do většího šálku než cappuccino a má také více mléčné pěny. Jedná se o největší z mléčných kávových nápojů o objemu asi 250 ml.

Tápete v nápojových lístcích dnešních kaváren? Mrkněte do našeho průvodce nápojákem pro správný výběr vašeho šálku kávy, ať už pijete kávu černou nebo s mlékem.

CO JE FILTROVANÁ KÁVA

K přípravě filtrované kávy není využíván tlak jako u espressa z kávovaru, ale pouze přirozený proces louhování množství látek z kávy do vody. Filtrovaná káva je čím dál tím oblíbenější variantou kávy. K přípravě takové kávy se používají mletá pražená kávová zrna. Extrakce je pak zastavena přefiltrováním či scezením. Tím v šálku zůstává pouze čistá káva, což může někomu připomínat kávu instantní, ale tou filtrovaná káva rozhodně není. 

 

Káva je chuťově jemná, ale přitom dostatečně silná. Obsahuje množství kofeinu a její chutě se rozvíjejí ještě po ukončení extrakce při chladnutí. Chutě nejsou tak výrazné jako u espressa, ale naopak jsou rozprostřené a lépe definovatelné. Dokonce i ty jemnější, které by v síle espressa zanikly. K přípravě “filtra” se nejčastěji používá Aeropress, French Press, dripper – překapávač nebo Chemex.

Ebook zdarma: Jak na alternativní přípravu

DRUHY FILTROVANÉ KÁVY PODLE METODY PŘÍPRAVY

Aeropress – jde o jeden z nejmladších nástrojů na přípravu filtrované kávy. Aeropress je vyroben z plastu, takže je lehký a odolný rozbití. Káva uvnitř se při extrakci nejen louhuje v horké vodě, ale zároveň se do hrnku přefiltruje za pomoci ručního tlačení.

 

French press – patří k nejjednodušším zařízení pro filtrovanou kávu. Jedná se zpravidla o skleněnou konvičku vybavenou pístem s filtrem

Přečtěte si náš návod, jak si připravit kávu pomocí French Pressu.

Dripper – představuje nádobu ve tvaru trychtýře, kam se vkládá (nejčastěji papírový) filtr. Nejznámějším výrobcem těchto pomůcek na přípravu kávy je japonská firma Hario, které rozváží do celého světa populární překapávače Hario V60. Jde o jednoduchou pomůcku pro přípravu kávy překapáváním. Dripper může být z různých materiálů, nejčastěji je plastový, skleněný nebo keramický.

 

Chemex – na první pohled připomíná spíše designovou vázu, ale jedná se o obvykle skleněnou nádobu na přípravu filtrované kávy. V podstatě se moc neliší od dripperu, kombinuje dripper na překapávání kávy s dekantérem (nádobou, kam káva překapává) do jednoho celku. Příprava kávy v Chemexu je také docela jednoduchá.

INSTANTNÍ KÁVA

Doslova tedy káva okamžitá. Jde o práškovou kávu, která se ihned rozpustí ve vodě. Její příprava je nejjednodušší, stačí jen zalít kávový prášek horkou vodou a zamíchat. Aroma instantní kávy nelze srovnávat s vůní čerstvě mleté kávy, i když chuť některých kvalitních druhů se může přiblížit chuti klasické kávy.

 

Instantní káva se vyrábí sušením vyextrahované kávy, původně připravené z mletých pražených zrn kávovníku. Tedy klasická káva, která byla připravena obvyklou metodou a tento tekutý kávový extrakt se speciálními postupy vysušil do formy granulí či prášku. 

 

Výroba instantní kávy je několikrát dražší než mleté pražené zrno. Je to z toho důvodu, že na výrobu jednoho kilogramu rozpustné kávy je potřeba mnohem většího množství zelených kávových zrn než na výrobu kilogramu pražených zrn.

Pro přípravu instantní kávy se využívá méně kvalitní káva. Zároveň platí, že cena na 1 porci je stejná jako u zrnkové kávy.

BEZKOFEINOVÁ KÁVA

Výroba bezkofeinové kávy probíhá ještě před exportem do pražíren. Zelená zrnka kávy jsou kofeinu zbavena buď přírodní šetrnou cestou, a to louhováním v horké vodě, anebo za použití různých rozpouštědel. Dekofeinovaná surová káva může být následně zcela klasicky upražena v pražírně.

Rozpouštěním ve vodě je cesta dekofeinizace bez chemie. Jednoduše kávu koupete ve vodě tak dlouho, než z ní kofein vymáčíte. Kromě kofeinu se z kávy vyluhují i ostatní látky. Proto proces dekofeinizace vodní cestou ještě nekončí. Tekutinu plnou látek z kávy pak speciální filtry zbaví kofeinu. Finálním krokem je zpětné získávání vyluhovaných látek, samozřejmě kromě odstraněného kofeinu, zpět do zrna.

 

Chemickou cestou se kofein vymývá methylchloridem, na který se kofein navazuje. Protože není methylchlorid v kávě moc chutná představa, vodou se zbylá chemikálie vymyje z kávy. Bohužel toto vymytí není úplně dokonalé.

KÁVA, KOFEIN A TĚHOTENSTVÍ

Může také nastat paradox, kdy se například těhotné nebo kojící ženy obávají kofeinu na dítě. Proto raději vyžadují kávu bezkofeinovou. V případě konzumace kávy vyrobené z pražených zrn zbavených kofeinu ne šetrnou vodní cestou, ale chemicky, přijmou do těla spolu s takovou kávou bohužel i zbytky chemikálií po dekofeinizaci. 

 

Z tohoto hlediska vypadá, že menší riziko pro tělo je dát si klasickou kávu s kofeinem. Například espresso obsahuje zhruba 60 mg kofeinu. Jako průměrný zdraví neškodný příjem kofeinu se odhaduje zhruba 400 mg za den. Proto by jedno espresso, obzvláště například v objemném mléčném nápoji jako café latte, nemělo mít negativní účinky pro těhotné a kojící matky. Záleží však na radě lékaře.

ZELENÁ KÁVA

Jedná se o zelená zrnka kávy, která neprošla pražením. Zelená káva je tedy káva v surovém tepelně neupraveném stavu. Jelikož pražení neproběhlo, zrna nezměnila svou původní nazelenalou barvu a proto se nazývají zelenou kávou. 

 

Trendy ve zdravé výživě podporují konzumaci zdravých a obvykle tedy i zelených nápojů. Právě pro čerpání maximálních benefitů z kávy v syrovém stavu se lidé zajímají o pití zelené kávy – nápoje z mletých nepražených kávových zrn. Přínosy takovéto kávy nejsou však zcela jednoznačné a je třeba brát v úvahu i vedlejší účinky a podmínky konzumace.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Spokojení zákazníci

100% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 16 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

78 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 950 Kč
Autor : Verca Veselá
Profilový obrázek
Napsáno: 6.12.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení.