Patříte mezi milovníky dobré kávy? A rozumíte druhům káv, které si můžete objednat? V posledních letech se začaly kavárny objevovat víc a víc. Pokud nepatříte mezi lidi, kteří vysedávají celé dny v kavárnách, je pravděpodobné, že některé názvy či způsoby nebudete znát.

Kávy na bázi espressa

Espresso –jedná se o malý šálek silné kávy a obsahuje 7 až 10 gramů mleté kávy. Jak správně uvařit espresso si můžete přečíst zde.

Ristretto – jeho příprava je ze stejné dávky kávy jako espresso, ale do šálku vám nateče jen kolem 15-20 ml nejsilnějšího kávového extraktu. Díky tomu získává ristretto silnou chuť kávy.

Cappuccino – jedná se o jeden z nejpopulárnějších kávových nápojů. Skládá se z espressa, horkého mléka a našlehané mléčné pěny. O správné teplotě mléka pro cappuccino si můžete přečíst na našem blogu. V dobře připraveném cappuccinu ucítíte chuť kávy s nasládlým mlékem, uvidíte že není ani cukr potřeba. Pěna musí být jemná, krémová a bez bublinek.

Flat white – jedná se o dvojité espresso s našlehaným mlékem a jemnou pěnou. Flat white se stává čím dál oblíbenějším. Objem je asi 150 ml a vyniká intenzivní kávovou chutí.

Caffe latte – máte radši slabší kávu s mlékem? Latte se skládá z espressa a našlehaného mléka. Připravuje se do většího šálku než cappuccino a má také více mléčné pěny. Jedná se o největší z mléčných kávových nápojů o objemu asi 250 ml.

Americano/lungo – jedná se o prodloužené espresso. Klasické espresso doplněné horkou vodou, takže máte větší, ale ne tak intenzivní černou kávu. Zákazník by měl dostat konvičku s vodou, aby si kávu dolél vodou, podle své chuti.

Naše kávy pražené na espresso

Filtrovaná káva

K přípravě filtrované kávy není využíván tlak, ale pouze přirozený proces louhování rozpustných látek ve vodě. Extrakce je zastavena přefiltrováním či scezením. Filtrovaná káva si teprve svoji pozici v České republice dobývá, ale ve světě patří k nejpopulárnější. Filtrovaná káva nemá nic společného s instantní kávou. Káva je chuťově jemná, ale přitom dostatečně silná. K přípravě se nejčastěji používá aeropress, french press, překapávač s papířovým filtrem – dripper nebo chemex.

 

Aeropress – jde o jeden z nejmladších nástrojů na přípravu filtrované kávy. Chuť kávy by měla být přesně taková, jakou kávu použijete.

French press – patří k nejjednodušším zařízení pro filtrovanou kávu. Jde o skleněnou konvičku vybavenou pístel s filtrem. Jak si připravíte kávu pomocí french pressu se dočtete zde.

Dripper – neboli také V60, představuje nádobu ve tvaru trychtýře, kde se vkládá filtr. Jde jednoduchou pomůcku pro přípravu kávy překapáváním. Dripper může být plastový, skleněný nebo keramický.

Chemex – připomíná spíše vázu, ale jedná se o nádobu na přípravu filtrované kávy. V podstatě se neliší od překapávače. Příprava je jednoduchá.

Co máme zrovna napraženo na Filtr?

Instantní káva

Jde o práškovou kávu, která se ihned rozpustí ve vodě. Její příprava je jednoduchá, stačí jen zalít kávu horkou vodou. Aroma instantní kávy nelze srovnávat s vůní čerstvě umleté kávy, ale chuť některých druhů se přibližuje chuti klasické kávy.

Instantní káva se vyrábí sušením vyextrahovaných mletých pražených zrn kávovníku. Výroba instantní kávy je několikrát dražší než mleté pražené zrno. Je to z toho důvodu, že na výrobu jednoho kilogramu rozpustné kávy je potřeba mnohem většího množství zelených kávových zrn než na výrobu kilogramu pražených zrn.

Pro přípravu instantní kávy se využívá méně kvalitní káva. Zároveň platí, že cena na 1 porci je stejná jako u zrnkové kávy.

Ebook zdarma: Jak na alternativní přípravu

Bezkofeinová káva

Výroba bezkofeinové kávy probíhá ještě před exportem do pražíren. Zelená zrnka kávy jsou kofeinu zbavena buď přírodní šetrnou cestou, a to louhováním v horké vodě, anebo za použití různých rozpouštědel.

 

Rozpouštěním ve vodě je cesta bez chemie. Jednoduše kávu máčíte tak dlouho, než z ní kofein vymáčíte. Tím ale vymáčíte i vše ostatní, proto proces nekončí. Takovou tekutinu pak přes filtry zbavíte od kofeinu. Finálním krokem je namáčení zrn zpět do této tekutiny, aby si alespoň něco vzala zpět.

Chemickou cestou se kofein vymívá methylchloridem, na který se kofein navazuje. Protože není methylchlorid v kávě moc chutná představa, vodou se zbylý metlylchlorid vymije z kávy. Nevymyje se ale úplně všechen.

 

Takto dekofeinovaná surová káva může být následně zcela normálně upražena v pražírně. Může také nastat paradox, kdy si na příklad těhotné či kojící ženy obávají kofeinu na dítě, tak mohou konzumací bezkofeinové kávy přijít do styku se zbytky chemických rozpouštědel.

Zelená káva

Jedná se o normální zrnka kávy typu arabica, která neprošla pražením. Tím, že zrnka neprošla vysokou teplotou, tak nepřišla o některé prospěšné složky. Více o zelené kávě se dočtete zde.

Naše aktuální nabídka výběrových káv

Brazílie - Ecoagricola Serra do Cabral

Pražení: Filtr
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 84

Brazílie - Ecoagricola Serra do Cabral

Kávové předplatné

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Kávové předplatné

Brazílie - Ponto Alegre Dárková krabička

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 83

Brazílie - Ponto Alegre Dárková krabička

Ecoagricola Brazílie

Pražení: Filtr
Zpracování: Tropická fermentace
Cuppingové skóre: dle nabídky

Ecoagricola Brazílie

Degustační balení Lázeňské kávy

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Degustační balení Lázeňské kávy

Brazílie - Ponto Alegre

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 83

Brazílie - Ponto Alegre