Čtení: 6 minut

Lístečky, peříčka či kapradí. Takhle nějak si můžete představit rosettu. Určitě tento obrázek znáte. Nejčastěji jste jej mohli zahlédnout v Cafe Latte. Pro tuto kávu je latte art ve tvaru rosetty typický. Pojďme si tedy takovou kávu spolu vytvořit.

Cafe latte s latte art roseta
Latte art rosetta je oblíbeným obrázkem na kávě a především vyniká ve větším šálku s Caffe Latte. Zdroj obrázku: Canva pro

LATTE ART ROSETTA VS TULIPÁN

Mezi baristy si můžete všimnout jejich preferencí v přípravě kávy s mlékem. Někteří vydávají cappuccina a cafe latte převážně se vzorem rosetty na hladině kávy. Jiní se spíše specializují na tulipány. Tyto dva typy latte artu vyžadují odlišný pohyb ruky při tvorbě. Některý barista je více zvyklý na jeden typ obrázků a druhému může více vyhovovat ten druhý. Profesionál by měl být schopný obstojně vytvořit oba styly latte artu a nejlépe je umět i kombinovat.

 

Jako u cappuccina tak i u cafe latte, ať už se rozhodnete kreslit tulipán či rosettu, hrají hlavní roli dobře připravené espresso a správně našlehané mléko. Navíc technika kresby rosetty vyžaduje mléko opravdu jemně husté. Prostě tak akorát. Latte art ve tvaru jednoduchého srdce či tulipánu vám dokáže odpustit i hustší mléko v konvičce. Naopak při tvarování rosetty si hustotu mléka musíte opravdu ohlídat, aby se vám dobře kreslilo.

 

Při kresbě jablka mléko pouze naléváte do šálku až do té chvíle, kdy bude plný. U srdce opakujete stejný postup, akorát jej ukončíte pohybem, který dotvoří výsledný obrázek. Při tvorbě tulipánu vléváte postupně lístek po lístku do hladiny kávy. Při těchto obrazcích využíváte pohyby ruky zprava doleva. Při tvorbě rosety však budete rukou pohybovat zcela jinak.

příprava latte s rosetou
Při kreslení tvaru rosetty na hladinu kávy využíváte, na rozdíl od latte artu srdce či tulipánu, typický kývavý pohyb konvičky. Zdroj obrázku: Canva pro

Kreslení rosetty vyžaduje pohyb rukou, tedy i konvičkou, ve směru od sebe a k sobě. Zároveň v kombinaci s pohybem z leva do prava, no a pak zase zpátky doleva, ale už bez kývání. Pro lepší orientaci si, tak jako v minulých článcích o latte artu, tento pohyb rozfázujeme.

JAK NA LATTE ART ROSETTA

Předpokládáme, že máme vše připraveno k tvoření. V šálku na cafe latte máme skvělé espresso z naší oblíbené pražené kávy. V konvičce je našlehané teplé mléko připravené ke kresbě. Tak jako u předchozích technik latte artu nalijeme z výšky do kávy mléko a vytvoříme si správnou hladinu pro kreslení. Stejně tak, jak jsme ji vytvářeli u návodu na latte art srdce

Teď je chvíle, kdy přistoupíme ke kreslení. Přiblížíme se s konvičkou úplně na dotek k šálku a začneme s ní pohybovat v těchto třech fázích:

  1. kývání a zároveň pohyb konvičky směrem vpravo
  2. tvorba srdce na konci rosetty
  3. protnutí obrazce pohybem konvičky směrem vlevo (konvička výše od hladiny)

První fáze kresby rosetty je vytvořená kývavým pohybem konvičky, kterou zároveň posunujeme doprava. Když mléko z lattiéry, která je přiblížená co nejblíže hladině, začne kreslit, zanechávat bílou stopu, rozkýváme konvičku. Pohybujeme jí směrem od sebe a k sobě. Vytváříme tak jemné linie mléka na hladině kávy. Zároveň s tímto pohybem pomalu posouváme ruku s kývající konvičkou směrem vpravo. Jako bychom zaškrtali celý šálek mlékem. 

 

Když se ocitneme s konvičkou u pravého kraje šálku, ukončíme i kývavý pohyb. Na chvíli se zde zastavíme, ale stále vléváme mléko do kávy. Vytvoříme tak na vrcholu rosety malé srdce. Nakonec, v poslední etapě našeho tvoření kávy s rosetou, přeškrtneme proudem mléka z konvičky, kterou jsme začali zdvihat výše nad hladinu, nejen právě dokreslené srdíčko, ale i celý obrazec

NAJDĚTE SI TU PRAVOU KONVIČKU PRO POHODLNÉ TVOŘENÍ LATTE ART

ZVLÁDÁTE ROSETTA LATTE ART… A CO DÁL?

Naučení se tohoto kývavého pohybu s konvičkou vám otevře dveře k mnoha dalším a složitějším obrazcům techniky latte art. Stačí změnit rychlost či směr nalévání mléka do kávy a vzniknou vám tvary jako wave heart či rosetta swirl.

LATTE ART: WAVE HEART

U tvorby rosetty je důležité myslet na to, že začátek kresby není umístěn blízko středu hladiny, jako u centralizovaných obrázků typu srdce, ale je při levém kraji šálku. Ve chvíli, kdy byste začali kreslit jen mírně za středem hladiny v šálku a kývavý pohyb konvičky prováděli bez posouvání doprava, ale na jednom místě, vytvářeli byste tvar s názvem wave heart. Tedy vlnité srdce. Vlny vytvoří kývavý pohyb. To, že s konvičkou setrváte na jednom místě udrží mléčnou kresbu ve tvaru, která po proříznutí proudem mléka z výšky jej přetvoří na srdce.

latte art wave heart

LATTE ART: ROSETTA SWIRL

Tento vzor latte artu je vytvořen užší rosettou, která kopíruje okraje šálku. Kývavý pohyb konvičky je zachován jako u klasické rosetty, tedy s tím rozdílem, že kývání není tak široké. Nekreslíme však po středové ose, ale začínáme u kraje šálku, kde proudícím mlékem roztočíme hladinu kávy. Ta se otáčí a my do ní vléváme úzkou rosettu. Obkreslíme tak celý obvod hladiny kávy. Takovéto obrázky se většinou ještě dozdobují srdcem, buď wave heart nebo klasickým, případně menším tulipánem. Tento dozdobující tvar pak nakreslíme do prázdného místa uprostřed šálku. Roseta swirl nám tak udělá pěkný kulatý rámeček pro srdce, či jiný vybraný tvar.

LATTE ART: SLOW LEAF

Nalévání mléka kývavým pohybem můžeme také zpomalit. Čím rychleji naléváte, kýváte konvičkou, tím budou vaše tahy mlékem po hladině kávy jemnější a vaše rosetta vrstvenější. Tento pohyb však můžete dělat i pomaleji. Šálek se vám tak naplní třeba na pouhých sedm výkyvů konvičky. Představte si, že pomalu mlékem kreslíte klikatou linku od kraje šálku k protějšímu kraji. Nakonec můžete umístit srdce, tak jako u klasické rosetty, pak celý tvar protněte proudem mléka.

TIPY PRO PŘÍPRAVU LATTE S ROSETTOU

Nejdůležitější, u této techniky, pak je naučit se onen kývavý pohyb. Konvička se kýve dopředu od vás a zase zpátky. Zároveň je stále co nejblíže hladině, aby v ní zanechala svou bílou stopu. Vyplácí se tento pohyb potrénovat. Třeba jen s prázdnou konvičkou a šálkem. Uvolněte zápěstí a nechte konvičku klouzat po hraně šálku.

JAK DRŽET KONVIČKU PŘI TVORBĚ LATTE ART

Co vám může v osvojení tohoto typu ulehčit práci je správný úchop konvičky. Ten správný úchop je právě ten, který vám vyhovuje nejlépe. Sledujete videa a koukáte na ruce baristů při práci. Každý z nich drží konvičku v trochu jiném stylu. 

 

Níže, výš, celou rukou za ouško nebo ho mají jen ve dvou či třech prstech. Ani jeden z těchto úchopů není ten nejsprávnější pro každého a často není ani ten vybraný pohyb tím definitivním navždy. Doporučujeme, abyste si vyzkoušeli konvičku uchopit různým stylem a našli si ten svůj, při kterém se vám bude nejlépe kreslit.

Časté dotazy k Latte Art s rosettou

Oblíbený motiv Latte Art připomínající svým tvarem lístek či rostlinku. Nejčastěji je používán jako obrázek na hladině caffe latte.

Technika tvorby Latte Art ve tvaru rosetty se liší od nalévání motivu srdce či tulipánu. Nalévání rosetty vychází z kývavého pohybu konvičkou.

Podobným stylem jako rosetta lze vytvořit i další obrázky, například Wave Heart.

Dvě latté z jedné konvičky

Konvičky na šlehání mléka u nás naleznete v mnoha provedeních a velikostech. Pakliže šleháte mléko jen pro jednoho, vystačíte si třeba s jednou menší konvičkou. Pokud se však stává, že připravujete dvě latté najednou, bude se vám hodit i konvička o větším objemu. Kávy budou připraveny ve stejnou chvíli, ušetříte čas i použité mléko.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

239 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1290 Kč
Autor :
Mirka Vnenková
„Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před nějakými 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
Napsáno: 9.7.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělý latteart
kávovary pro lateart
Kávovary pro latteart profesionální i domácí kávovary
baristické pomůcky
Baristické potřeby vybavení pro perfektní latteart
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
všechny služby