Lístečky, peříčka či kapradí. Takhle nějak si můžete představit rosetu. Určitě tento obrázek znáte. Nejčastěji jste jej mohli zahlédnout v cafe latte. Pro tuto kávu je zdobení lette artem ve tvaru rosety typické. Pojďme si tedy takovou kávu spolu vytvořit. Teoreticky.

Mezi baristy si můžete všimnout jejich preferencí v přípravě kávy s mlékem. Někteří vydávají cappuccina a cafe latte převážně se vzorem rosetty na hladině kávy. Jiní se spíše specializují na tulipány. Tyto dva typy latte artu vyžadují odlišný pohyb ruky při tvorbě. Některý barista je více zvyklý na jeden typ obrázků a druhému může více vyhovovat ten druhý. Profesionál by měl být schopný obstojně vytvořit oba styly latte artu a nejlépe je umět i kombinovat.

JEMNÁ MLÉČNÁ MIKROPĚNA

Jako u cappuccina tak i u cafe latte hrají hlavní roli dobře připravené espresso a správně našlehané mléko. Technika kresby rosety vyžaduje mléko opravdu jemně husté. Prostě tak akorát. Latte art ve tvaru jednoduchého srdce či tulipánu vám dokáže odpustit i mírně hustší mléko v konvičce. Naopak při tvarování rosety si hustotu mléka musíte opravdu ohlídat, aby se vám dobře kreslilo. 

OD SEBE A K SOBĚ

Při kresbě jablka mléko pouze naléváte do šálku až do té chvíle, kdy bude plný. U srdce opakujete stejný postup, akorát jej ukončíte pohybem, který dotvoří výsledný obrázek. Při tvorbě tulipánu vléváte postupně lístek po lístku do hladiny kávy. Tady využíváte pohyby ruky z prava do leva. Při tvorbě rosety budete rukou pohybovat zcela jinak.

 

Kreslení rosety vyžaduje pohyb rukou, tedy i konvičkou, ve směru od sebe a k sobě. Zároveň v kombinaci s pohybem z leva do prava, no a pak zase zpátky doleva, ale už bez kývání. Pro lepší orientaci si, tak jako v minulých článcích o latte artu, tento pohyb rozfázujeme.

ROSETA NA TŘI FÁZE

Předpokládáme, že máme vše připraveno k tvoření. V šálku na cafe latte máme skvělé espresso z naší oblíbené pražené kávy. V konvičce je našlehané teplé mléko připravené ke kresbě. Tak jako u předchozích technik latte artu nalijeme z výšky do kávy mléko a vytvoříme si správnou hladinu pro kreslení. Stejně tak, jak jsme ji vytvářeli tady při kresbě jablka či tady u srdcí a tulipánů. 

Teď je chvíle, kdy přistoupíme ke kreslení. Přiblížíme se s konvičkou úplně na dotek k šálku a začneme s ní pohybovat v těchto třech fázích:

  1. kývání směrem vpravo
  2. konečné srdce
  3. protnutí směrem vlevo

První fáze kresby rosety je vytvořená kývavým pohybem konvičky, kterou zároveň posunujeme doprava. Když mléko z lattiéry, která je přiblížená co nejblíže hladině, začne kreslit, zanechávat bílou stopu, rozkýváme konvičku. Pohybujeme jí směrem od sebe a k sobě. Vytváříme tak jemné linie mléka na hladině kávy. Zároveň s tímto pohybem pomalu posouváme ruku s kývající konvičkou směrem vpravo. Jako bychom zaškrtali celý šálek mlékem. 

Když se ocitneme s konvičkou u pravého kraje šálku, ukončíme i kývavý pohyb. Na chvíli se zde zastavíme, ale stále vléváme mléko do kávy. Vytvoříme tak na vrcholu rosety malé srdce. Nakonec, v poslední etapě našeho tvoření kávy s rosetou, přeškrtneme proudem mléka z konvičky, kterou jsme začali zdvihat výše nad hladinu, nejen právě dokreslené srdíčko, ale i celý obrazec

KDYŽ UMÍTE KONVIČKU ROZKÝVAT

Naučení se tohoto kývavého pohybu s konvičkou vám otevře dveře k mnoha dalším a složitějším obrazcům techniky latte art. Stačí změnit rychlost či směr nalévání mléka do kávy a vzniknuo vám tvary jako wave heart či roseta swirl.

Wave heart

U tvorby rosety je důležité myslet na to, že začátek kresby není umístěn blízko středu hladiny, jako u centralizovaných obrázků typu srdce, ale je při levém kraji šálku. Ve chvíli, kdy byste začeli kreslit jen mírně za středem hladiny v šálku a kývavý pohyb konvičky prováděli bez posouvání doprava, ale na jednom místě, vytvářeli byste tvar s názvem wave heart. Tedy vlnité srdce. Vlny vytvoří kývavý pohyb. To, že s konvičkou setrváte na jednom místě udrží mléčnou kresbu ve tvaru, která po proříznutí proudem mléka z výšky jej přetvoří na srdce.

Roseta swirl

Tento vzor latte artu je vytvořen užší rosetou, která kopíruje okraje šálku. Kývavý pohyb konvičky je zachován jako u klasické rosety, tedy s tím rozdílem, že kývání není tak široké. Nekreslíme však po středové ose, ale začínáme u kraje šálku, kde proudícím mlékem roztočíme hladinu kávy. Ta se otáčí a my do ní vléváme úzkou rosetu. Obkreslíme tak celý obvod hladiny kávy. Takovéto obrázky se většinou ještě dozdobují srdcem, buď wave heart nebo klasickým, případně menším tulipánem. Tento dozdobující tvar pak nakreslíme do prázdného másta uprostřed šálku. Roseta swirl nám tak udělá pěkný kulatý rámeček pro srdce, či jiný vybraný tvar.

Slow roseta

Nalévání mléka kývavým pohybem můžeme také zpomalit. Čím rychleji naléváte, kýváte konvičkou, tím budou vaše tahy mlékem po hladině kávy jemnější a vaše roseta vrstvenější. Tento pohyb však můžete dělat i pomaleji. Šálek se vám tak naplní třeba na pouhých sedm výkyvů konvičky. Představte si, že pomalu mlékem kreslíte klikatou linku od kraje šálku k protějšímu kraji. Nakonec můžete umístit srdce, tak jako u klasické rosety, pak celý tvar protněte proudem mléka.

UVOLNĚTE ZÁPĚSTÍ

Nejdůležitější, u této techniky, pak je naučit se onen kývavý pohyb. Konvička se kýve dopředu od vás a zase zpátky. Zároveň je stále co nejblíže hladině, aby v ní zanechala svou bílou stopu. Vyplácí se tento pohyb potrénovat. Třeba jen s prázdnou konvičkou a šálkem. Uvolněte zápěstí a nechte konvičku klouzat po hraně šálku.

JAK DRŽET KONVIČKU

Co vám může v osvojení tohoto typu ulehčit práci je správný úchop konvičky. Ten správný úchop je právě ten, který vám vyhovuje nejlépe. Sledujete videa a koukáte na ruce baristů při práci. Každý z nich drží konvičku v trochu jiném stylu. 

Níže, výš, celou rukou za ouško nebo ho mají jen ve dvou či třech prstech. Ani jeden z těchto úchopů není ten nejsprávnější pro každého a často není ani ten vybraný pohyb tím definitivním navždy. Doporučujeme, abyste si vyzkoušeli konvičku uchopit různým stylem a našli si ten svůj, při kterém se vám bude nejlépe kreslit.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

80 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 950 Kč
Autor : Mirka Vnenková
Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 9.7.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení.