čtení na 4 minut | kategorie : Blog, Jak na Latte art, Škola baristů

Cappuccino s labutí. Tohle bývá častý cíl začínajících baristů, kteří se touží naučit techniku latte art. Dovednost nakreslit do kávy motiv labutě, bývá brán jako určitá meta. Jakési potvrzení o úrovni baristy, jeho šikovnosti a schopnostech.

Motivy zvířat jsou jedny z nejoblíbenějších a zároveň nejsložitějších obrázků, které zdobí mléčné kávové nápoje. V cappuccinu, cafe latte a ti nejšikovnější baristi i v espresso macchiato vykreslují obrázky zebry, lišky či labutě. Motivy zvířat lze mlékem do kávy nakreslit i zjednodušeně, bez složitých detailů. Důležité je porozumět práci s mlékem. Umět mléko dobře vyšlehat a mít natrénované pohyby s konvičkou při nalévání.

V dnešním článku se dozvíte:

  1. Co musíte vědět o mléce, než začnete kreslit
  2. Jak na základní labuť
  3. Jaké jsou další varianty latte artu s motivem labutě
  4. Kde vzít inspiraci
  5. Jak na zvířecí latte art
  6. Jaký vybrat kávovar pro kvalitní latte art

JAK NA LATTE ART

V prvním článku ze série o technice latte art jsme vás naučili, jak správně našlehat mléko a jak se nalévá do šálku. Další článek jsme věnovali těm nejoblíbenějším tvarům tedy srdcím a tulipánům. Třetí díl této série jsme popisovali, jak na typické zdobení cafe latte tedy, jak na rosetu. Dnes v tomto povídání na téma latte art spojíme všechny dosud naučené techniky a popíšeme vám, jak nakreslit labuť do cappuccina.

ZÁKLADNÍ DOVEDNOSTI

Abyste nakreslili do kávy labuť musíte zvládat práci s mlékem. Pokud čtete tento článek bez předchozích znalostí o této dovednosti, doporučujeme vám si přečíst články, které zmiňujeme v předchozím odstavci. Pakliže umíte našlehat mléko, a chápete techniku nalévání mléka do šálku za účelem vytvoření tvaru srdce i rosety, můžeme se pustit do kreslení labutí.

Pro oživení zde bude něco vypíchlé, rozbije to větší množství textu a ozvláštní článek.

LABUŤ V KÁVĚ: ZÁKLADNÍ VZOR

Základní labuť je tvořena rosetou a srdcem. Vytváří se ve dvou spojených krocích. Budete vlévat mléko do správně vytvořené hladiny kávy. Jakmile začne mléko do hladiny kreslit, objeví se bílá skvrna, vytvoříte rosetu – tělo či křídlo labutě. Tato roseta bude mírně odlišná od klasické. Nebude tak velká, může být i mírně nakloněná a hlavně nebude protnutá proudem mléka přesně v jejím středu, ale po kraji. V druhém kroce opět konvičku přiblížíte k hladině tak, aby mléko bylo dostatečně blízko a malovalo do kávy. Pohybem ruky s lattierou směrem k pravému okraji vytvoříte bílou linku – krk labutě. Nakonec vytvořte tvar srdce – hlavu labutě.

LABUŤ V KÁVĚ: DALŠÍ VERZE

Pokud tvar rosety není váš oblíbený, můžete vytvořit labuť technikou tulipánu. Místo rosety zasadíte do hladiny kávy úzký alespoň třílístkový tulipán. Pokračujete vytvořením krku volným kreslením do hladiny a opět obrázek ukončíte hlavou labutě, tedy tvarem srdce. Prohlédněte si obrázky latte artu na internetu a zkuste kombinovat tvary a techniky k dozdobení vašeho motivu na hladině kávy. Vaše labuť může být více z profilu se dvěmi křídly, mít korunku, pod tělem vlny nebo zkuste nakreslit labutě dvě. 

KRESLIT, CVIČIT, TRÉNOVAT…

Pakliže jste zvládli základní techniky latte artu, kresby rosety a tulipánu, pracujte dále na svých dovednostech a zkoušejte, trénujte, tvořte cappuccina jedno za druhým. Dostaňte do ruky ten správný baristický grif a pochopte, jak se mléko v kávě chová. Pak se pusťte do vašich originálních tvarů, osobních nápadů a vytvářejte jedinečné kávy. Inspirujte se zkušenými profesionály, například na soutěžích jako je kategorie latte art v národním šampionátu Barista roku

INSPIRACE Z PŘÍRODY

Největší múzou pro vás i pro profesionály je příroda. Ať už fauna či flóra. Můžete se pokusit nakreslit třeba růži, klidně i s trny do nejmenšího detailu. Nebo se pro začátek pusťte do zábavných jednodušších zpracování zvířecí tématiky. Takový medvídek není vůbec složitým obrázkem latte artu, ostatně video návod, jak na něj, jsme vám ukazovali v tomto článku. 

DOKRESLUJTE DETAILY

Zvířecí motivy vylívané základními technikami latte artu bývají dotvořeny metodou zvanou etching. Tedy dokresleny špejlí nebo baristickým perem. Kromě zmiňovaného motivu medvěda, můžete vytvořit pejska, pandu či prasátko v podstatě ze stejného základního tvaru. Z tulipánu o dvou lístcích vytvoríte pomocí špejle rybu. Potěší i roztomilý šnek v kávě. Toho vytvoříte vrstvením lístků tak,  jako když tvoříte tulipán. Lístky do sebe více zasouváte. Tím vznikne ulita. Volným kreslením posouváním konvičky dokreslíte linku pod ulitou, tedy nohu šneka a zakončíte hlavou. Špejlí pak dokreslíte tykadla a třeba i roztomilý úsměv. 

LATTE ART NEJEN DO KÁVY

Tyto jednoduché zvířecí motivy milují především děti. Proto neváhejte využít možnost si latte art trénovat i na nich. Samozřejmě neříkáme, abyste své malé děti nutili pít kávu. Místo espressa z výběrové kávy v základu mléčného nápoje můžete pro děti využít kakao. V trošce horké vody rozmícháte tři lžičky rozpustného kakaa. Tento základ bude fungovat tak jako espresso. Stejnou technikou tak, jako při tvorbě latte artu do kávy, budete postupovat i při kresbě do kakaa. Výsledek kvůli tmavší barvě kakaa bude kontrastnější.

SPRÁVNÉ POMŮCKY

Jednoduché srdce, dokážete vytvořit i s hustší mléčnou pěnou tedy vytvořenou třeba elektrickými nebo mechanickými šlehači. Nebo dokonce mlékem našlehaným ve French Pressu. Taková pěna vyžaduje dobrý odhad a následné zpracování v konvičce leštěním a odlitím. Nejistý výsledek a velká spotřeba mléka vyšlehaného tímto způsobem, odůvodňuje nákup kávovaru s parní tryskou. Pokud tedy kávu s mlékem máte rádi a často si ji dopřáváte, pořiďte si takový kávovar. Vyplatí se vám to. Levnější typy domácích kávovarů nemusí mít tak dobrý výkon trysky a než přijdete na to, jak s vaším modelem kávovaru pracovat, spotřebujete dost mléka. Podívejte se i na samotné zpracování trysky

Chcete si užívat doma cappuccino či latté opravdu často? Prozkoumejte naši nabídku kávovarů Lelit a Ascaso řady Uno, Duo či Trio. Dobrou službu při přípravě mléčných kávových nápojů vám prokáže i Sage. U všech domácích kávovarů nezapomeňte vždy před šleháním trysku dobře – déle – profouknout, aby se z ní dostala zkondenzovaná voda, která by vám při šlehání mohla dělat problémy.

Dále by se vám mohlo líbit…

Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

88 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 13.7.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu