čtení 5 minut | Blog / Jak na Latte art

Cappuccino s labutí. Tohle bývá častý cíl začínajících baristů, kteří se touží naučit techniku latte art. Dovednost nakreslit do kávy motiv labutě, bývá brán jako určitá meta. Jakési potvrzení o úrovni baristy, jeho šikovnosti a schopnostech. Jak se teda kreslí latte art labuť?

cappuccino s latte art labutí
Káva s obrázkem labutě je častým cílem a přáním začínajících baristů. Zdroj obrázku: Canva pro

TIPY NA LATTE ART PRO ZAČÁTEČNÍKY

V prvním článku ze série o technice latte art jsem vám popsala, jak správně našlehat mléko a jak se nalévá do šálku. Další článek jsem věnovala těm nejoblíbenějším tvarům latte artu, tedy srdcím a tulipánům.

 

Ve třetím dílu této série jsem vám ukázala, jak na typické zdobení cafe latte tedy, jak na rosetu. A dnes vám v tomto článku na téma latte art povím, jak spojit všechny dosud naučené techniky a díky tomu pak nakreslit labuť do cappuccina.

JAK NA LATTE ART S LABUTÍ

Motivy zvířat jsou jedny z nejoblíbenějších a zároveň nejsložitějších obrázků, které zdobí mléčné kávové nápoje. V cappuccinu, cafe latte a ti nejšikovnější baristi i v espresso macchiato vykreslují obrázky zebry, lišky či labutě.

 

Motivy zvířat lze mlékem do kávy nakreslit i zjednodušeně, bez složitých detailů. Důležité je porozumět práci s mlékem. Umět mléko dobře vyšlehat a mít natrénované pohyby s konvičkou při nalévání.

LATTE ART SWAN ANEB JAK NA LABUTÍ OBRÁZEK V KÁVĚ

Základní labuť je tvořena rosetou a srdcem. Vytváří se ve dvou spojených krocích. Budete vlévat mléko do správně vytvořené hladiny kávy. Jakmile začne mléko do hladiny kreslit, objeví se bílá skvrna a můžete začít kreslit.

 

  1. Kývavým pohybem vytvoříte rosetu – tělo či křídlo labutě. Tato roseta bude mírně odlišná od klasické. Nebude tak velká, může být i mírně nakloněná a hlavně nebude protnutá proudem mléka přesně v jejím středu, ale po kraji.
  2. V druhém kroku opět konvičku přiblížíte k hladině tak, aby mléko bylo dostatečně blízko a malovalo do kávy. Pohybem ruky s lattierou směrem k pravému okraji vytvoříte bílou linku – krk labutě. Nakonec vytvořte tvar srdce – hlavu labutě.

LATTE ART POSTUP NA DALŠÍ VERZE LABUTÍ V KÁVĚ

Pokud tvar rosety není váš oblíbený, můžete vytvořit labuť technikou tulipánu. Místo rosety zasadíte do hladiny kávy úzký alespoň třílístkový tulipán. Pokračujete vytvořením krku volným kreslením do hladiny a opět obrázek ukončíte hlavou labutě, tedy tvarem srdce.

 

Prohlédněte si obrázky latte artu na internetu a zkuste kombinovat tvary a techniky k dozdobení vašeho motivu na hladině kávy. Vaše labuť může být více z profilu se dvěmi křídly, mít korunku, může mít pod tělem vlny nebo třeba zkuste nakreslit labutě dvě. 

latte art se dvěma labutěmi a srdcem
Obrázek latte artu na hladině můžete vylepšovat a vytvořit třeba i kávu se dvěmi labutěmi a srdcem. Zdroj obrázku: Canva pro

JAK SE NAUČIT LATTE ART? KRESLIT, CVIČIT, TRÉNOVAT…

Pakliže jste zvládli základní techniky latte artu, kresby rosety a tulipánu, pracujte dále na svých dovednostech a zkoušejte, trénujte, tvořte cappuccina jedno za druhým. Dostaňte do ruky ten správný baristický grif a pochopte, jak se mléko v kávě chová.

 

Pak se pusťte do vašich originálních tvarů, osobních nápadů a vytvářejte jedinečné kávy. Inspirujte se zkušenými profesionály, například na soutěžích jako je kategorie latte art v národním šampionátu Barista roku

KDE BRÁT INSPIRACI PRO LATTE ART?

Největší múzou pro vás i pro profesionály je příroda. Ať už fauna či flóra. Můžete se pokusit nakreslit třeba růži, klidně i s trny do nejmenšího detailu. Nebo se pro začátek pusťte do zábavných jednodušších zpracování zvířecí tématiky. Takový medvídek není vůbec složitým a zároveň je velmi populárním obrázkem latte art.

ETCHING: DOKRESLUJTE DETAILY OBRÁZKŮ NA KÁVĚ

Zvířecí motivy vylívané základními technikami latte artu bývají dotvořeny metodou zvanou etching. Tedy dokresleny baristickým perem či špejlí. Kromě zmiňovaného motivu medvěda, můžete vytvořit pejska, pandu či prasátko v podstatě ze stejného základního tvaru. Z tulipánu o dvou lístcích vytvoříte pomocí špejle rybu.

 

Potěší i roztomilý šnek v kávě. Toho vytvoříte vrstvením lístků tak,  jako když tvoříte tulipán. Lístky do sebe více zasouváte. Tím vznikne ulita. Volným kreslením posouváním konvičky dokreslíte linku pod ulitou, tedy nohu (tělo) šneka a zakončíte hlavou. Špejlí pak dokreslíte tykadla a třeba i roztomilý úsměv. 

latte art růže
Inspiraci pro latte art hledejte jednak u profesionálních baristů, na internetu a nebo v přírodě. K dokreslení detailů využijete dokreslení technikou etching. Zdroj obrázku: Canva pro

LATTE ART NEJEN DO KÁVY

Jednoduché zvířecí motivy milují především děti. Proto neváhejte využít možnost si latte art trénovat i na nápojích pro ně. Samozřejmě neříkáme, abyste své malé děti nutili pít kávu. Místo espressa z výběrové kávy v základu mléčného nápoje můžete dětem připravit babyccino neboli kakao s obrázkem.

 

V trošce horké vody rozmícháte tři lžičky rozpustného kakaa. Tento základ bude fungovat tak jako espresso. Stejnou technikou jako při tvorbě latte artu do kávy budete postupovat i při kresbě do kakaa. Výsledek kvůli tmavší barvě kakaa bude kontrastnější.

V ČEM VYŠLEHAT MLÉKO NA LATTE?

Jednoduché srdce, dokážete vytvořit i s hustší mléčnou pěnou tedy vytvořenou třeba elektrickými nebo mechanickými šlehači. Nebo dokonce mlékem našlehaným ve French Pressu. Taková pěna vyžaduje dobrý odhad a následné zpracování v konvičce leštěním a odlitím.

 

Nejistý výsledek a velká spotřeba mléka vyšlehaného tímto způsobem, odůvodňuje nákup kávovaru. Pokud tedy kávu s mlékem máte rádi a často si ji dopřáváte, pořiďte si kávovar s parní tryskou. Vyplatí se vám to. Levnější typy domácích kávovarů nemusí mít tak dobrý výkon trysky a než přijdete na to, jak s vaším modelem kávovaru pracovat, spotřebujete dost mléka. Podívejte se i na samotné zpracování trysky

Časté dotazy ke kresbě latte art

Chcete-li se naučit kreslit obrázky do kávy doma, potřebujete – kromě kávovaru s tryskou a konvičky na mléko – naučit se teorii šlehání a nalévání mléka. Především však, stejně jako každý začínající barista, budete potřebovat hodně praktického tréninku. Pro nejúspěšnější zvládnutí techniky latte artu se vám vyplatí přihlásit se do kurzu, kde se vám budeme osobně věnovat a vy tak získáte pevné základy vašich baristických dovedností.

Základní výbavou pro tvorbu latte art je espresso kávovaru s tryskou, mlýnek na kávu, správná konvička na mléko. Abyste neplýtvali mlékem, použijte konvičku na mléko o správném objemu, třeba na přípravu dvou kávy najednou. Záleží také na správném mléce na latte art. Tedy plnotučném kravském mléce, které je před přípravou dobře vychlazeno. Nebo mrkněte na rostlinné alternativy mléka, které jsou určeny speciálně pro baristy.

Máte správnou konvičku na latte art?

Základem úspěchu při tvorbě latte art je především skvěle vyšlehané mléko. Důležitý je také správný nástroj čili konvička na mléko. Konvičky mohou vypadat na první pohled podobně, ale mají mírní rozdíly ve tvaru zobáčku a rukojeti. Samozřejmě také v objemu konvičky. Vybírejte proto takovou konvičku, která vám prostě padne do ruky.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 1

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělý latteart
kávovary pro lateart
Kávovary pro latteart profesionální i domácí kávovary
baristické pomůcky
Baristické potřeby vybavení pro perfektní latteart
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč