Čtení: 9 minut

…jedno slunečné ráno v malé kavárně na rohu náměstí:

“Cappuccino a čokoládový dort, prosím!” objednává si host u baru.

“Jistě, hned vám to připravím, posaďte se u nás.” odpovídá baristka.

Po chvíli přináší hotovou objednávku ke stolu. “Tak tady je vaše káva a dort, dobrou chuť.” 

“Slečno, ten medvídek z mléka v kávě, on je úžasný! Jak jste to udělala? Mňam, ta káva je naprosto výborná, co to je za kávu? Chtěl bych umět připravovat takovou i u nás doma, to by měla manželka radost. Poraďte, jak na to?”

Příběhů z kavárny, kdy je host okouzlen kávou natolik, že zatouží si vybudovat svůj kávový koutek u sebe doma, existuje snad milion. Dokonalá káva z rukou profesionála je neskutečně okouzlujícím lákadlem a inspirací. Od dětství známe ty odpolední chvilky, kdy si rodiče, tety, strýcové či babička s dědou dávali kávu. Voněla celým bytem a my jsme slyšeli “Pozor, ať se neopaříš, nesu horkou kávu!”. Proto víme, že se káva připravuje nejen v kavárně, ale také doma.

ČAS NA KÁVU 

Se stejnou pozorovací schopností jsme si všimli také rozdílů mezi kávou doma a tou z kavárny. Jakmile jsme povyrostli, tak jsme nakonec i my propadli jejímu kouzlu. Na rozdíl od našich rodičů máme dnes mnoho možností jak získat nejen potřebné informace, ale také přístroje a pomůcky na přípravu kávy jsou nyní dostupnější a rozmanitější. Snad bychom tuto dobu mohli nazvat zlatou érou domácí přípravy kávy. Nikdy nebylo jednodušší “přenést si” kavárnu domů. Samozřejmě, jen co se týče technologií, designu nebo atmosféry. Příprava kávy je už na vás a záleží jen na tom, jak moc zapáleným domácím baristou se budete chtít stát.

JAK ZAČÍT?

Pán z příběhu má jasno. Je okouzlen cappuccinem. Zároveň je to jeho oblíbený nápoj a kávu pije výhradně s mlékem. Nejspíše si tedy pořídí domácí kávovar a podle toho, jak moc se bude chtít věnovat přípravě kávy se rozhodne, jestli koupí automatický kávovar, který připravuje kávu kompletně sám, nebo se do přípravy kávy úplně ponoří a pořídí si poloprofesionální pákový stroj, čímž svou kuchyň dokonale promění na malou kavárnu.

 

Jaký nápoj vás oslovil v kavárně tak moc, že jej chcete umět připravovat doma? Nebo máte rádi kávu ve všech jejích variacích a toužíte se oprostit od “tradičních turků” či “neska”? Chcete najít cestu ke správně připravené kávě v domácích podmínkách, protože jste zjistili, že káva není jen hořká. Tato cesta začíná u uvědomění si toho, co od kávy očekáváte.

 

DOBRODRUŽNÁ VÝPRAVA ZA (S) KÁVOU

Být baristou, ať už doma nebo profesionálním, znamená naučit se řemeslo. Můžete do toho skočit rovnýma nohama a pořídit si často nákladné vybavení nebo příjemněji a to absolvováním kurzu přípravy kávy a následně si zakoupit potřebné pomůcky. Jestli již jste milovníkem jemných a ovocných šálků, vyhledáváte kavárny s výběrovou kávou a přesně takovou si chcete doma připravit sami a nebojíte se experimentovat, přečtěte si návody, tipy a recepty, jak na domácí přípravu kávy na našem blogu

 

PRVNÍ KRŮČKY

Pro milovníky kávy s mlékem, pro začínající dobrodruhy, kteří pomalu vstupují na cestu výběrové kávy a pro ty, kteří chtějí si doma připravit své oblíbené cappuccino, ale (zatím) nechtějí kupovat espresso kávovar. Pro vás všechny byla před 87 lety vynalezena moka konvička. K přípravě potřebujete jen jemně mletou kávu a vodu. Moka konvičky svou se přípravou přibližují espressu. Fungují tak, že v jejich spodní části je voda, která tlakem (vzniklým ze zahřívání vody) stoupá vzhůru do vrchní části konvičky. Nahoru voda postupuje skrze kávu, z níž cestou extrahuje chutě a vůně. Princip přípravy kávy touto technikou je spojen s jemně mletou kávou, horkou vodou a tlakem, stejně jako u espressa. Technologie této přípravy však nedovoluje extrahovat kávu bez spálení vařící vodou. Tlak je také nerovnoměrný a nekontrolovatelný. Tampování kávy je zde vynecháno úplně. Proto nemůže být káva z moka konvičky považována za espresso. I když se mu podobá, nejedná se ani o lungo, ale prostě o moka.

Ptáte se, proč vlastně píšeme o metodě přípravy kávy, při které dochází vždy k přeextrahování a určitého spálení kávy vysokou teplotou? Z toho důvodu, že právě moka je nejčastějším kouskem kávového náčiní v domácnostech. Právě u této konvičky se začínají formovat myšlenky lidí směrem k výběrové kávě a zájmu o ni. Pro přípravu použijí třeba chuťově konzervativnější směs jinak kvalitní kávy, čímž se dostávají na cestu za koupí prvního kávovaru. Nakonec najdou zalíbení v espressu z jednodruhové výběrové kávy.

DOMÁCÍ ESPRESSO

Pro své první espresso potřebujete domácí kávovar. V této chvíli se budete rozhodovat, zda si pořídíte plně automatický kávovar nebo pákový, jako má váš (dnes už nejlepší kamarád) barista v místní kavárně. No, nebude to přesně takový jako v kavárně, jelikož pro domácí podmínky, samozřejmě i z finančních důvodů, budete vybírat domácí pákový kávovar. Nejspolehlivější je koupit stroj od výrobce profesionálních kávovarů, který vyrábí právě i domácí verze těchto přístrojů. Takový stroj je pak zárukou kvality, protože výrobce kávě opravdu rozumí. 

Doporučujeme nebát se do kávovaru investovat. Koupě dražšího modelu jako je například Bianca italského výrobce Lelit či Musica z portfolia Nuova Simonelli se vám vyplatí. Kvalita materiálů, preciznost zpracování a špičková technologie zaručují, že pokud budete o svůj kávovar řádně pečovat, může být vaším prvním i posledním. Takový přístroj s vámi totiž vydrží věky. Pro jeho technické zpracování bude příprava kávy s ním opravdovou zábavou a nebudete ho už chtít za nic vyměnit. Nicméně většina začátečníků se takové koupě bojí, i když vědí, že je z dlouhodobého hlediska ekonomičtější. 

Pro své první pokusy s espressem vyhledávají levné kávovary. Ty nejlevnější mohou přinést trápení při snaze o perfektní espresso, kterého nejsou technologicky schopné, nebo je ho s nimi velmi těžké dosáhnout. Často zvoleným kávovarem pro espressové začátky i bez velkého zásahu do peněženky se stává kávovar Gaggia. Na tomto kávovaru pochopíte principy a souvislosti při přípravě svého espressa. Jakmile budete zvládat základy přípravy espressa a budete mít touhu se více rozvíjet a nenechat se omezovat vlastnostmi tohoto základního modelu domácího kávovaru, začnete se rozhlížet třeba právě po Biance. 

Lelit Bianca PL162T
Lelit Bianca PL162T
Pákový kávovar Nuova Simonelli Musica
Pákový kávovar Nuova Simonelli Musica
Gaggia New Classic

Zůstaň s námi obraze...Nestíháš sledovat všechny naše články, ale zároveň nechceš, aby ti něco uteklo? Jednou za 14 dní ti můžeme poslat shrnutí těch nejzajímavějších článků na našem blogu. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

KÁVA S OBRÁZKEM

K tvorbě latte artu potřebujete základ, do kterého budete mléko nalévat. Espresso je nejvhodnější pro svoji vysokou koncentraci chutí, které se s mlékem nepřekrývají, ale právě naopak se krásně doplňují. Automatické kávovary vám cappuccino připraví samy. Bohužel většinou s hustší pěnou a bez obrázku. Poloautomatické nebo pákové mají trysku na šlehání mléka. Příprava je tedy stejná, jako v kavárně. Mléko se však dá našlehat i bez kávovaru. Teplé mléko nalijete do French Pressu a pohybem pístu nahoru a dolů jej napěníte. Tato mléčná pěna bude hustší a rychle v kávě opadne. Také se dá využít i elektrická metlička na baterky, i když se stejným výsledkem. Nicméně s trochou cviku a zručnosti lze i s takto připraveným mlékem nakreslit do své kávy třeba srdce. 

 

Podmínkou úspěšného latte artu, ať už využijete kteroukoli metodu šlehání mléka, je pochopit princip pěnění a míchání. Prostě rozumět tomu, jak se mléko chová při šlehání i při nalévání do kávy. Abyste na to přišli, potřebujete hodně cviku a tréninkových káv. Také doporučujeme si přečíst náš návod jak postupovat, který vám pochopení techniky latte artu usnadní.

Stejně jako v profesionálním prostředí tak i doma lze připravit cappuccino s obrázkem medvídka, který vás potěší stejně jako hosta kavárny z úvodního příběhu. Sami jsme to vyzkoušeli na domácím kávovaru a pokud zvládnete našlehat mléko, zvládnete i nakreslit obrázek.

PRVNÍ FILTROVANÁ KÁVA

Za nejjednodušší pomůcku pro přípravu filtrované kávy je považován French Press. Kávu nasypete, zalejete, počkáte, scedíte a pijete. Začínáte-li s filtrovanou kávou, začněte s French Pressem. Koupíte ho již za pár korun a nepotřebujete k němu v podstatě žádné dalšího speciálního vybavení. 

 

Ve chvíli, kdy zatoužíte po čistší a barvitější kávě v šálku, vás nejspíše zaujme Aeropress. Pomůcka, která vás inspiruje k experimentům a zkoumáním tajuplných chutí každého zrnka. Plastový tubus do něhož také nasypete mletou kávu, zalejete, počkáte a scedíte, je specifický právě tímto posledním krokem. Scezení kávy se děje za přítomnosti tlaku. Kávu uvnitř Aeropressu protlačíte skrze papírový filtr. Vyvinutým tlakem dostává výsledná káva úplně jiný rozměr a vy zase užasnete nad hrnkem tohoto čarovného nápoje, který je nyní jasnější a čistší díky filtrování přes papír. Přečtěte si více v článku Jak připravit kávu v Aeropressu?

 

Tento plastový “kávovar” vám představujeme jako zajímavého společníka pro přípravu filtrované kávy. Původním cílem Alana Adlera, stvořitele Aeropressu, bylo vytvořit pomůcku k přípravě manuálního espressa nebo teda nápoji velmi podobnému espressu. Podívejte se na video, kde kávu připravuje samotný vynálezce. 

PŘEKAPÁVANÁ KÁVA

Už si doma umíte připravit filtrovanou kávu dvěma metodama, ale stále pokukujete po té úžasně tvarované stylové konvici, kterou používají v kavárnách. Až se nakonec rozhodnete, že ji chcete také. S nákupem baristické konvice “s husím krkem” je rozhodnuto, že jste již na věky propadli kouzlu kávy a jste ji naprosto oddání do konce života. Proto spolu s nákupem konvice rozšíříte svojí sbírku o Hario V60 (protože ten musí být v každé dobré kavárně, i v té domácí), Chemex, Džezvu, Clever dripper a z vaší kuchyně s kávovou poličkou se stane kavárna s malým kuchyňským koutkem. 

 

DOMÁCÍ BATCH BREW

Při přípravě filtrované kávy se i v domácích podmínkách můžete vydat cestou automatizace. Vychutnávat si kávu v hrníčku, kterou vám připravil automatický kávovar. Elektrické překapávače jsou tu pro ty kávomilce, kteří nehledají zábavu v přípravě kávy, nebo na manuální filtrovanou kávu nemají vždy čas. Tak jako v kavárně máte dnes možnost i doma si připravit skvělý batch a během dne si dolévat váš “bezedný” šálek kávy. 

Náš tip.

Zajímá vás alternativní příprava kávy? Přečtěte si naše články, ve kterých představujeme všechny druhy alternativní přípravy.

VYBAVENÍ BARISTY

Tím nejdůležitějším faktorem ovlivňující výslednou kávu, ať už ji budete připravovat jakoukoliv metodou, je a vždy bude mletí. Kvalita a konzistentnost mletí rozhoduje o kvalitě kávy v šálku. Vyberte si mlýnek, který bude nejlépe vyhovovat vám i zvolené metodě. Na našem blogu se mimo jiné dozvíte, jak vybrat ruční mlýnek.

 

Voda prostupuje celý proces přípravy kávy. Do vody se káva extrahuje a výsledný šálek kávy je zase voda, která je obohacena o to, co jí káva dala – o složky kávy, její chutě a vůně, které na sebe navázala. Čím dál více si začínáme uvědomovat jak voda ovlivňuje chuť kávy, není tedy od věci investovat do vodních filtrů, či filtrovacích konvic. Více důvodů, Proč filtrovat vodu při přípravě kávy se dočtete na našem blogu.

 

Vážení a měření, přesnější tamper, odklepávač na kávu, latiéry pro přesné nalévání mléka, baristické hadříky a zástěry i silnostěnný porcelán jsou předměty usnadňující a zpřesňující přípravu kávy. Neobejdete se ani bez pomůcek pro čištění kávového náčiní, protože základem dobré kávy je čistota přístrojů a baristického vybavení. Zbytky mléka na trysce, pozůstatky staré kávy ve výpustích páky nebo nánosy kávových olejů na kamenech mlýnku. To vše nemusí být patrné hned na první pohled, ale až v šálku vaší kávy.

 

SBÍREJTE INFORMACE

S kávou jste začali už nyní tím, že jste si přečetli tento článek. Pusťte se do domácí přípravy kávy a nechte se pohltit tímto neustále překvapujícím světem. Najděte si svůj způsob přípravy a pokud vás káva více zaujme, sbírejte informace a rozšiřujte si obzory v tomto nádherném hobby, které se stalo pro mnohé životním stylem. Spoustu informací najdete i na našem blogu. Každý den vám přinášíme nejnovější informace ze světa kávy. 

Dále by se vám mohlo líbit…

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 14 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

239 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1290 Kč
Tagy :
Autor :
Mirka Vnenková
„Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před nějakými 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
Napsáno: 13.5.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro