Symbol italského pití kávy – moka konvička. Najdete ji v každé italské domácnosti a dokonce na vás bude čekat skoro v každém italském apartmánu. Tento zázrak si však Itálie nenechala jen pro sebe. Snad každá třetí česká domácnost vlastní alespoň jednu moka konvičku. Její příprava je totiž rychlá a káva z ní je opravdu silná. Pojďte se dozvědět něco více o moka konvičce a o tom, jak na její přípravu, kterou zvládne opravdu každý.

PŘEVRATNÝ ROK 1933

Všechno to začalo roku 1933, kdy s tímto  vynálezem přišel italský inženýr Alfonso Bialetti. Kvůli tomu se také někdy moka konvičce přezdívá tzv. bialetka. Od 50. let 20. století se moka konvička stává ikonou a dostává se do všech domácností v Itálii. Rychle se tak stala z jedním hlavních prvků italské kultury. Moka konvička se šířila z Itálie po celé Evropě a svou oblibu našla i v Latinské Americe. Stala se ikonickým symbolem, který dodnes připomíná  moderní průmyslové umění tehdejší doby. 

Tohoto panáčka asi znáte

JAK MOKA KONVIČKA FUNGUJE?

Moka konvička funguje na podobném principu jako vakuum pot. Voda, která se nachází ve spodní části, se postupně ohřívá  a dochází k uvolňování páry, čímž se v nádobce zvyšuje tlak a pára se roztahuje. Tím vytlačí vodu nahoru přes sítko, ve kterém je namletá káva. Voda se dostane nahoru přes kávu a vyteče z trysky ve vrchní části. 

 

TYPY MOKA KONVIČEK

Od roku 1933 uplynulo už spoustu času a na trhu najdeme velké množství různých moka konviček. Vyrábí se různé tvary a velikosti ve všech možných barvách a je jen na vás jakou si vyberete. Dodnes se také vyrábí z hliníku, ale my doporučujeme spíše nerezovou variantu. Moka konvičky se vyrábí jak na plynové hořáky, tak i pro indukční desky. Na trhu dnes najdete i moka konvičky, které zapojíte jen do elektriky.

Pro milovníky cappuccina máme dobrou zprávu. Existují tzv. mukka express. Tato promakanější konvička vám vyrobí kávu s mlékem. Pěna není úplně kvalitní, ale pokud nedáte bez mléka do kávy ani ránu, určitě ji vyzkoušejte.

Moka konvička je ideální pro lidi, kteří milují espresso a nechtějí si domů pořizovat drahý kávovar.

PŘÍPRAVA 

Co budete potřebovat:

POSTUP

  • Dejte si vařit vodu a během toho si namelte kávu. Tu si odměřte pomocí sítka, které máte v moka konvičce.

Vodu do moka konvičky vám doporučujeme nejprve ohřát. Díky tomu se káva připraví při vyšší teplotě a nebude pak tak hořká.

  • Vodu nalijte do spodní části moka konvičky po ventilek.
  • Do sítka nasypte namletou kávu. Káva by měla být vždy zarovnaná s okrajem ale nesmíte ji utlačovat.
  • Konvičku pořádně zašroubujte, jinak byste pak mohli mít kávu po celé kuchyni. 
  • Po chvilce uslyšíte, jak káva vytéká z ventilku. Jakmile začne káva prskat, okamžitě ji sundejte z vařiče. Pokud byste na ni zapomněli, můžete spálit těšnění.
  • Káva je hotová a můžete servírovat.

Jednou za čas kupte náhradní těsnění a vyměňte ho za to staré, jelikož těsnění postupem času stárne a přestává těsnit.

JAK VYČISTIT MOKA KONVIČKU

Návod na přípravu kávy v moka konvičce najdete už v samotném balení moka konvičky, ale jak konvičku vyčistit, se většinou nikde nepíše.

 

Traduje se jeden mýtus, že se moka konvička nemá čistit, jelikož kávová patina dodává lepší chuť. To ale není pravda. Z čisté moka konvičky, dostanete čistou chuť kávy, kterou jste si čerstvě namleli. A to přesně chcete. 

 

Pomocí nožíku opatrně vyndejte těsnící gumu a vypadne vám také sítko. Pořádně vydrhněte huoubičkou sítko i gumu. Nezapomeňte také na vnitřek spodního dílu. Poté moka konvičku nechte vařit na prázdno jen s vodou bez kávy, abyste z ní dostali případnou jarovou vodu, která by vám nepříznivě ovlivnila výslednou chuť kávy.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články o alternativních přípravách kávy.