čtení na 4 minut | Blog / Jak připravit espresso

Symbol italského pití kávy – moka konvička. Najdete ji v každé italské domácnosti a dokonce na vás bude čekat skoro v každém italském apartmánu. Tento zázrak si však Itálie nenechala jen pro sebe. Snad každá třetí česká domácnost vlastní alespoň jednu moka konvičku. Její příprava je totiž rychlá a káva z ní je opravdu silná. Pojďte se dozvědět něco více o moka konvičce a o tom, jak na její přípravu, kterou zvládne opravdu každý.

Tohoto panáčka asi znáte

Všechno to začalo roku 1933, kdy s tímto  vynálezem přišel italský inženýr Alfonso Bialetti. Kvůli tomu se také někdy moka konvičce přezdívá tzv. bialetka. Od 50. let 20. století se moka konvička stává ikonou a dostává se do všech domácností v Itálii. Rychle se tak stala z jedním hlavních prvků italské kultury. Moka konvička se šířila z Itálie po celé Evropě a svou oblibu našla i v Latinské Americe. Stala se ikonickým symbolem, který dodnes připomíná  moderní průmyslové umění tehdejší doby. 

JAK MOKA KONVIČKA FUNGUJE?

Moka konvička funguje na podobném principu jako vakuum pot. Voda, která se nachází ve spodní části, se postupně ohřívá  a dochází k uvolňování páry, čímž se v nádobce zvyšuje tlak a pára se roztahuje. Tím vytlačí vodu nahoru přes sítko, ve kterém je namletá káva. Voda se dostane nahoru přes kávu a vyteče z trysky ve vrchní části. 

 

Pro milovníky cappuccina máme dobrou zprávu. Existují tzv. mukka express. Tato promakanější konvička vám vyrobí kávu s mlékem. Pěna není úplně kvalitní, ale pokud nedáte bez mléka do kávy ani ránu, určitě ji vyzkoušejte.

Alternativní způsob přípravy kávy v Moka konvičce
Alternativní způsob přípravy kávy v Moka konvičce

TYPY MOKA KONVIČEK

Od roku 1933 uplynulo už spoustu času a na trhu najdeme velké množství různých moka konviček. Vyrábí se různé tvary a velikosti ve všech možných barvách a je jen na vás jakou si vyberete. Dodnes se také vyrábí z hliníku, ale my doporučujeme spíše nerezovou variantu. Moka konvičky se vyrábí jak na plynové hořáky, tak i pro indukční desky. Na trhu dnes najdete i moka konvičky, které zapojíte jen do elektriky.

 

Pro milovníky cappuccina máme dobrou zprávu. Existují tzv. mukka express. Tato promakanější konvička vám vyrobí kávu s mlékem. Pěna není úplně kvalitní, ale pokud nedáte bez mléka do kávy ani ránu, určitě ji vyzkoušejte.

Moka konvička je ideální pro lidi, kteří milují espresso a nechtějí si domů pořizovat drahý kávovar.

MOKA KONVIČKA: PŘÍPRAVA KÁVY

Co budete potřebovat:

Jednou za čas kupte náhradní těsnění a vyměňte ho za to staré, jelikož těsnění postupem času stárne a přestává těsnit.

Jak připravit kávu v Moka konvičce
Jak připravit kávu v Moka konvičce

JAK POUŽÍVAT MOKA KONVIČKU

 • Dejte si vařit vodu a během toho si namelte kávu. Tu si odměřte pomocí sítka, které máte v moka konvičce.
 • Horkou vodu nalijte do spodní části moka konvičky po ventilek.
 • Do sítka nasypte namletou kávu. Káva by měla být vždy zarovnaná s okrajem ale nesmíte ji utlačovat.
 • Konvičku pořádně zašroubujte, jinak byste pak mohli mít kávu po celé kuchyni. 
 • Po chvilce uslyšíte, jak káva vytéká z ventilku. Jakmile začne káva prskat, okamžitě ji sundejte z vařiče. Pokud byste na ni zapomněli, můžete spálit těšnění.
 • Káva je hotová a můžete servírovat.

JAK VYČISTIT MOKA KONVIČKU

Návod na přípravu kávy v moka konvičce najdete už v samotném balení moka konvičky, ale jak konvičku vyčistit, se většinou nikde nepíše.

 

Traduje se jeden mýtus, že se moka konvička nemá čistit, jelikož kávová patina dodává lepší chuť. To ale není pravda. Z čisté moka konvičky, dostanete čistou chuť kávy, kterou jste si čerstvě namleli. A to přesně chcete. 

 

Pomocí nožíku opatrně vyndejte těsnící gumu a vypadne vám také sítko. Pořádně vydrhněte huoubičkou sítko i gumu. Nezapomeňte také na vnitřek spodního dílu. Poté moka konvičku nechte vařit na prázdno jen s vodou bez kávy, abyste z ní dostali případnou jarovou vodu, která by vám nepříznivě ovlivnila výslednou chuť kávy.

JAK UDĚLAT KÁVU V MOKA KONVIČCE

 1. Příprava kávy v Moka konvičce patří mezi nejsnadnější způsoby jak si udělat kávu. Moka konvička je jednou z řady alternativních metod přípravy kávy.
 2. Ve výsledku získáme kávový extrakt menšího objemu a silné chuti. Taková káva se ze všech typů příprav nejvíce podobá populárnímu espressu. Podobnost espressa a kávy vytvořené Moka konvičkou je častým důvodem, proč si ji tolik kávomilců obíbilo. Vychutnávají si kávu v preferovaném stylu, doma a bez kávovaru.
 3. Pro skvělou kávu potřebujete i skvělá zrna. Vzhledem k technologii přípravy doporučujeme pro Moka konvičku zrnkovou kávu praženou pro espresso.
 4. Aby si káva zachovala co nejvíce svých chuťových a aromatických vlastností, namelte si potřebnou dávku zrnkové kávy těsně před přípravou. S kvalitním mlýnkem bude příprava kávy ještě snadnější.
 5. Do spodní nádobky nalijte už ohřátou vodu. S použitím studené vody riskujete špatnou extrakci – spálení kávy.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 14 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

110 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Mirka Vnenková
„Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před cca 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
Napsáno: 26.4.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělé espresso
káva na espresso
Káva pro espresso čerstvě pražená výběrová káva
espresso kávovary
Espresso kávovary poradíme s výběrem pákového i automatického kávovaru
baristické pomůcky
Baristické potřeby pro domácí i profesionální baristy
všechny služby