Jedno je jako klidné ráno, druhé jako chuťová bomba. Přitom oba nápoje jsou ze stejných zrnek, ale připraveny jiným způsobem. V článku si objasníme, jak a proč se espresso a filtrovaná káva tak liší.
Jaké jsou rozdíly v pražení kávy na espresso a na filtr?
Že máte před sebou praženou kávu na filtr nebo espresso, to můžete poznat hned od pohledu. Tedy pokud už máte odstíny kávy aspoň trochu v oku. Káva pražená na espresso je obvykle tmavší než ta, která je určena pro přípravu filtrované kávy. Odstín či stupeň pražení je dán odlišným způsobem extrakce kávy při těchto dvou typech přípravy.
Pro espresso je totiž vhodné, aby kávová zrnka byla nachystána na extrakci pod tlakem a za krátkou dobu. Tedy tak, jak jej připravujeme v automatickém nebo pákovém kávovaru. V tomto případě jsou požadavky na kávu, aby byla chuťově výrazná s příjemným tělem, aciditou i hořkostí. Tmavším pražením se také podporuje tvorba cremy espressa a karamelizace cukrů.

Naopak pražení, kterému se vystavují zrnka předpokládané na přípravu filtrované kávy, dbá na zachování ovocných a květinových tónů i jemných chuťových nuancí. I takových, které by v espresso pražení zanikly. Zároveň něžnější a delší extrakce, které alternativní metody přípravy kávy využívají, dovolují udržet pražení na světlejším odstínu.

Existuje také pražení zvané jako omni. Jde o způsob pražení, který by měl vyhovovat jak přípravě espressa tak filtru. Tento styl pražení hledá optimální tepelnou úpravu kávových zrn, aby se dosáhlo na „tzv. sweat spot“ při jakémkoliv způsobu použití. Většinou se však pražiči přiklání k variantě rozdílného pražení na filtr a na espresso, ale to neznamená, že kávu praženou na espresso nemůžete dát do překapávače. Označení na filtr či na espresso je pouze doporučenou přípravou.
Čím se liší příprava filtrované kávy a espressa?
Právě ty odlišnosti přípravy obou káv jsou důvodem pro různost pražícího stylu, i když se třeba jedná o zrnka stejné odrůdy kávy. Filtrovaná káva je prostě připravovaná jinak než espresso. Výsledek je proto také zcela odlišný. Jak na chuti, tak i vůni a textuře či objemu nápoje.
Filtrovaná káva
- pomalá extrakce 2 – 10 min
- žádné působení tlaku (či jen minimálně – aeropress)
- hrubší škála na stupnici mletí
- extrakční poměr cca 1:5 a více
- pro přípravu se využívají alternativní metody přípravy kávy, např. Hario V60, Clever Dripper, Chemex, French press či automatický překapávací kávovar
Espresso
- rychlá extrakce do 30 sekund
- extrakce za působení tlaku 9 bar
- mikrometrická stupnice jemného mletí
- extrakční poměr cca 1:2
- pro přípravu se využívají espresso kávovary, např. automatický kávovar, cestovní – ruční kávovar a především pákový kávovar
Jakou kávu je lepší pít – filtr nebo espresso?
Šálek filtrované kávy vydrží déle. Už jen tím, že filtr je objemnější než malé espresso. To je však chuťově mnohem víc koncentrovanější. Espresso je opravdová exploze chutí. Naproti tomu ve filtrované kávě se chutě rozvíjí a nejsou tak agresivní. Je obvyklé, že filtr si kávomilci dopřávají jen tak – bez přídavků a sladidel. Chuťově silné espresso zase velmi dobře poslouží také jako základ všech nejoblíbenějších mléčných kávových nápojů jakými jsou cappuccino či flat white.
Chuťově lepší kávou je tedy pro každého kafaře jiná a někdy to záleží i na aktuální náladě či zajímavosti kávové nabídky. Často se při porovnávání, filtr vs. espresso, mluví o rozdílu v obsahu kofeinu. Na kofein v kávě má vliv doba přípravy i objem nápoje. Proto vás hrnek překápka energeticky povzbudí zhruba jednou tolik co jedno espresso.
Poslední pohled na odlišnosti pití filtrované kávy a espressa (po tom, co jsme probrali jak chuť tak kofeinovou vzpruhu) jsou často probírané vlivy kávy na zdraví. Je tedy zdravější filtr nebo espresso?
Obecně se dá říci, že obsah extrahovaných látek je v kávě jako nápoji stejný, ať už se jedná o jakoukoliv přípravu. Avšak kávový filtr je nejčastěji zhotoven z papíru, tedy materiálu nepropouštějícího většinu pevných částic a zachytávajícího i kávové oleje. Tyto oleje mají jak pozitivní vlastnosti – antioxidační a protizánětlivé, tak ty negativní – cholesterol a pálení žáhy.
Která káva vyhrává u vás? Jste pro espresso nebo raději filtrovanou kávu?
U nás pražíme výběrovou kávu pro všechny!
Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy: