Stojí za to investovat do dražšího překapávače kávy? Proč ano či ne? Pojďte se na to se mnou podívat.
Levný vs. drahý překapávač – OBSAH:
Co od domácího překapávače očekáváte?
Nejprve je dobré si ujasnit, co od překapávacího kávovaru očekáváte? Například jak často si v něm budete kávu připravovat a pro kolik lidí.
Pokud je pro vás překapávaná káva spíše občasnou záležitostí, pravděpodobně moc peněz do přístroje investovat nechcete, vyplatí se to?
Cena překapávačů na kávu
Jaký je cenový rozdíl mezi levným a dražším překapávacím kávovarem? Ty nejlevnější začínají zhruba na částce 600 Kč. Jedná se obvykle o značky, které můžete znát jako výrobce jiných kuchyňských či nekuchyňských elektrospotřebičů.
Ty dražší od výrobců kávového příslušenství pak začínají zhruba na 4500 Kč. To je zhruba 8x tolik. Takže to není malý rozdíl. Proč byste se ale neměli rozhodovat jen na základě ceny?
Je libo Wilfu či Moccamaster?
Zpracování konstrukce překapávacího kávovaru
První z rozdílů, na který narazíte pravděpodobně hned na první pohled je zpracování. Peníze jsou obvykle ušetřeny právě na použitém materiálu, kterým je většinou plast. Právě ten dělá z kávovaru levnější kousek nejen na účtence, ale i na pohled.
Zatímco dražší kousky jsou vyrobené z nerezové oceli jako například Moccamaster. Použitý materiál navíc celému kávovaru dodává stabilitu.

A zrnka k překapávacímu kávovaru máte?
Překapávač Melitta vs. Wilfa
Jak lépe levný a dražší překapávač kávy srovnat než na konkrétních kávovarech. Na porovnání jsem si vybrala Melittu 1023-04 Easy II Top a Wilfu Classic. Melitta není jedna z těch nejlevnějších kousků, ale nejdražší také není. V obchodě za ní zaplatíte necelou tisícovku. Wilfa Classic stojí zhruba 4500 Kč.
Vzhledu a použitým materiálům jsem se věnovala už o pár řádků výš, a i toto je ten případ. Levnější Melitta je vyrobená z plastu a dražší Wilfa z nerezové oceli.
Když se podíváme dovnitř Melitty (to samé platí většinou i pro další levnější kávovary), zjistíme, že jeden ohřev na spodu ohřívá jak vodu, ze které je poté připravena kávy, tak podstavec konvice. Kdežto u dražších kávovaru je ohřev rozdělen a ohřívání konvice můžete buď zapnout či vypnout.
Ohřev je po přípravě kávy v levnějším kávovaru lepší vypnout, jinak se vaše káva doslova uvaří a rozhodně už poté nebude chutnat podle představ. U dražších kávovaru je ohřívací deska pod konvicí určena primárně k udržování teploty kávy.
Z kvalitního porcelánového šálku chutná káva lépe
Rozdíly v extrakci kávy v překapávacím kávovaru
Nalijete vodu, ta se ohřeje. Pomocí páry je pak vytlačena nahoru, kde proteče přes kávové lůžko. Ano tohle je ve zkratce běžný proces, jak překapávací kávovar funguje. U levnějších tomu však není zcela tak.
Jako první se nahřeje ohřevná deska. Poté se začne postupně ohřívat voda, která už však pomalu stoupá a začíná vytékat na kávové lůžko. Ano myslíte si to správně, voda nemá takovou teplotu, jakou by měla mít. Voda se ohřívá postupně, takže na začátku je studenější a na konci naopak velmi horká. A rozhodně se tímto teplota nevykompenzuje. Řešením tedy může být používat do kávovaru už horkou vodu.

I přes stejnou hrubost mletí je rozdíl i v době extrakce. Levnější kávovar je pomalejší zhruba o minutu. Ptáte se, proč je toto důležité? Delší doba extrakce znamená, že se káva více vyextrahuje, což často vede k tomu, že je káva více hořká.
Ještě jeden další nedostatek levné kávovary mají. Voda na kávu vytéká jedním proudem, který ve kovovém lůžku vytvoří jakýsi kráter. Na stranách košíku je tak káva méně vyextrahovaná než ta uprostřed.
K překapávacímu kávovaru se perfektně hodí elektrický mlýnek
Shrnutí porovnání překapávacích kávovarů
Myslím, že celé porovnání nejlépe shrne věta, kterou mi jednou řekla moje mamka: ,,Nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci.“ Levný kávovar z tohoto souboje nevychází jako úplně nejhorší možnost. Otázkou však je, koupili jste si kávovar, abyste museli dělat různé úpravy navíc a byli tak s chutí kávy aspoň trochu spokojeni?
A s touto otázkou jde ruku v ruce jedna další? Vydrží vám více kávovar z plastu z manufakturní výroby nebo ručně vyráběný kávovar z nerezové oceli, co myslíte?
Nejčastější otázky k domácím překapávačům
Záleží, co od překapávače očekáváte? Chcete kávu připravovat v menší kavárně nebo doma? Pro celou rodinu nebo jen pro sebe? Poměrně podobné cenou i kvalitou jsou tyto modely Moccamaster KBG Select Technivorm a Wilfa WSPL-3B. Podívejte se na podrobné srovnání těchto dvou překapávacích kávovarů.
Batch brew je strojově připravená káva v překapávacím kávovaru. Připravíte tak v krátkém čase několik dávek kávy najednou. Zatímco hand brew je ruční příprava filtrované kávy. Mezi hand brew metody patří například dripper nebo Chemex. Hlavním rozdílem je v případě hand brew ve větší kontrole nad přípravou.