Zvažujete koupi kvalitního kávovaru pro domácí použití? La Pavoni bude skvělá volba. Níže zjistíte, jaký typ kávovaru bude zahrnut ve vašem každodenním rituálu vaření kávy. Článek vám poskytne srovnání, přehled funkcí a rozdílů mezi modely.

Pákové kávovary La Pavoni

Pokud máte rádi autentický italský zážitek, tak jeden ze zmíněných kávovarů bude určitě pro vás. V kávovém průmyslu je značka La Pavoni jedna z nejikoničtějších. Na trhu jsou již přes 60 let a způsob, jakým kávovary fungují, se téměř nezměnil.

Tak zjistěte, který si získá vaše srdce!

Princip přípravy espressa v manuálním pákovém kávovaru

Samotná technika přípravy je velmi jednoduchá. Do bojleru se naleje voda. Množství se bude odvíjet od typu kávovaru a jeho objemu bojleru. Stroj se následně zapne a voda se začíná vařit jako v konvici. Během procesu vaření je páka stlačená dolů, aby neunikla ani jedna kapka. Jakmile bojler dosáhne požadované teploty a tlaku, přestane hřát.

Poté, co máme v kávovaru přichystanou kávu, zvedneme horní páku, aby do hlavy natekla voda. Opětovným stlačením páky vaší silou protlačíte vodu skrze namletou kávu. Takto vynaložená síla okolo 20 kg i více v kávovaru tvoří tlak pro extrahování lahodného moku.

A voilà, báječné espresso je na světě!

Tento proces je možný opakovat víckrát, dokud není v bojleru minimum vody. A co takhle Cappuccino? Čím méně vody, tím vzniká více prostoru na páru, která může vyšlehat mléko.

Doporučuji zhlédnout video o přípravě pro lepší představu.

La Pavoni Europiccola Lusso

Začínám nejlevnější variantou Europiccola Lusso. Během let došlo k vylepšení a zdokonalení komponentů. Ovšem ikonický vzhled je velmi podobný jako v roce 1950, kdy se tento typ kávovarů začal vyrábět.

Bojler o objemu 0,8 litrů vám připraví až 8 šálků kvalitního espressa. Po pěti minutách se zhasne zelená kontrolka, která signalizuje možnost zahájení extrakce. Díky parní „Cool touch“ trysce je možná i příprava cappuccina.

Dalo by se namítnout, že v roce 1973 dosáhl tento typ kávovaru skutečně legendárního statusu, kdy se objevil ve filmu o Jamesi Bondovi.

La Pavoni Professional Lusso

Dá se říct, že Professional Lusso je téměř totožný. Oproti předešlému kávovaru se odlišuje pouze objemem bojleru (1,6 litrů), tím pádem i počtu připravených espress (až 16 šálků).

Zde naleznete i manometr pro sledování tlaku.

La Pavoni Stradivari Lusso a Stradivari Professional Lusso

Ani kávovary Stradivari Lusso a Stradivari Professional Lusso se moc neliší od modelů uvedených výše. Jistě si můžete povšimnout změn v designu z roku 2005, protože jsou inspirovány Stradivariho houslemi.

Stejně i tady slovoprofessional“ stojí za zvýšeným objemem bojleru (1,6 litrů) a manometrem.

Světelnou kontrolku naleznete tentokrát zabudovanou v tlačítku pro spuštění ohřevu a nachází se přímo v logu na kávovaru.

La Pavoni Esperto Abile

Zde se dostáváme k Esperto Abile. Stroj se pyšní dřevěnými prvky
a propracovaným designem vycházející z předchozích modelů.

Znova zmíním pouze rozdíly oproti jeho předešlým „sourozencům“.

I zde vás potěší manometr nebo stylová LCD signalizace s informací o teplotě vody na hlavě kávovaru.

 

Model Esperto Abile je jedním z certifikovaných soutěžních kávovarů, který uspokojí i ty nejnáročnější milovníky kávy.

Proto v balení naleznete:

  • tři precizní košíčky (9, 16 a 20 g),
  • tamper La Pavoni Competition 51 mm,
  • precizní sprcha,
  • páka s dvojitou výpustí a nahá páka.

Celkový design je podtržen stříbrným orlem s rozevřenými křídly, který při pohledu na kávovar upoutá vaši pozornost. Nachází se v horní části přístroje.

Krása designu La Pavoni Esperto Abile.

La Pavoni New Cellini Classic Black a Mini Cellini Black

Tyto kávovary se řadí do kategorie „semi-professional“.

V rozdílu mezi těmito a výše uvedenými manuálními pákovými kávovary hraje roli nejen vzhled, ale hlavně způsob přípravy kávy. Přístroje májí taktéž páčku – typ hlavy E61, ale při pohybu s ní bude tlak vytvořen strojem, nikoli vaší silou.

Nyní si přiblížíme společné prvky a rozdíly těchto dvou kávovarů.

Jejich těla se skládají z oceli a oba jsou schopny vyvinout tlak 15 barů. I u nich lze nalézt „Cool touch“ trysku a také vychytávky v podobě manometru, výdeji horké vody či pasivním nahřívání šálků. I když mají stejný objem zásobníku na vodu 2,9 litru, mosazný bojler u Mini Cellini se plní do objemu 0,8 litru.

Model Cellini Classic oproti tomu disponuje bojlerem z nerezové oceli o objemu 1,8 litru s HX výměníkem, jenž zabezpečuje konstantnější teplotu vody během procesu vaření kávy.

„Který mám teda vybrat?“

Jako první krok při výběru přichází rozhodování, zda se chcete bavit manuálním pákovým kávovarem, nebo dáte přednost automatickému pákovému systému.

Poté hraje roli objem bojleru, zda 0,8 litrů nebo 1,6(1,8) litrů. Od toho se bude odvíjet počet připravených šálků.

Určitě neopomeňte celkový design a prezenci doplňků, ať už estetických (ozdoba orla či dřevěné doplňky u La Pavoni Esperto Abile) nebo praktických (styly čidel, manometry).

Výrazným faktorem při vybírání je dozajista také cena. V případě kávovaru Lusso Professional si připlatíte zhruba 20 % oproti Lusso Europiccola. Verze Stradivari se od svých kolegů cenově prakticky neliší. Za model Mini Cellini si připlatíte asi polovinu, za jeho většího brášku méně než dvojnásobek zde uvedeného nejlevnějšího přístroje. Milovníky oceli a dřeva pak přijde kávovar Esperto Abile zhruba o 75 % dráž.

 

Záleží tedy pouze na vašich osobních preferencích, protože všechny již zmíněné kávovary budou výbornými kamarády ve vašem kávovém koutku.

Jestliže jste stále rozvážní a chcete se dozvědět více o výběru pákového kávovaru, podívejte se, jak vybrat domácí pákový kávovar.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 4 / 5. Hodnocení: 5

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč