V oblasti přípravy dokonale šlehaného mléka přes parní trysku kávovaru se technologie neustále vyvíjí. V tomto článku se podíváme na historii kávovarů s parní tryskou a představíme nejnovější inovace, které můžete na trhu najít.
Vývoj parní trysky
Ikdyž nám příjde, že parní tryska je v dnešní době samozřejmostí a výbavou každého kávovaru, nebylo tomu tak vždy. Koncem 19. století byl patentován vůbec první kávovar, který obsahoval jen jeden bojler a tudíž byl určen ale výhradně na přípravu espressa, za jeho vynálezem stojí Luigi Bezzera.
Pvním kávovarem, který měl trysku na šlehání mléka byl „La Ideale“ od Desideria Pavoniho, který založil společnost La Pavoni. Parní trysky se tak dostaly do popředí zájmu při konstrukci kávovarů na espresso. Výrobci tak začali do svých kávovarů montovat dva bojlery – jeden na espresso a druhý bojler na páru pro šlehání mléka.

Mnoho kávovarů na espresso mělo stále jen jeden bojler, který přípravoval espresso a šlehal mléka zároveň. Ikdyž to možné bylo, docházelo k vzájemnému ovlivňování. Pokud barista nastavil teplotu kávy na 90°C, tak klesl tlak páry. Pokud zase chtěl více páry, tak se bojler zahříval natolik, že káva pak mohla mít přes 100°C. Tuhle regulaci prováděl barista pomocí šroubku, který přitahoval nebo povoloval. Vžd se ale změnila vlastnost jedné nebo druhé přípravy.
To mělo zásadní dopad na pracovní postup, obsluhu a rychlost. Nyní je v mnoha špičkových kávovarech běžná vícebojlerová technologie, která umožňuje baristům připravovat espresso a současně používat parní trysku.
Avšak i dnes se setkáme s jednobojlerovými kávovary s parní tryskou – jedná se především o domácí kávovary. Výhodou je samozřejmě jejich cena a to, že jsou velmí malé a skladné. Velkou nevýhodou je ale to, že pára potřebuje jinou teplotu než voda na espresso. Tudíž když chcete připravovat latte musíte přepnout na nahřívání páry a pár minut počkat, než můžete začít šlehat. Což může být ve výsledku zdlouhavý proces přípravy.
Pro dokonale našlehané mléko jsou zde pro vás kávovary s parní tryskou:
Jak funguje proces šlehání mléka
A jak to teda celé funguje? Při pocesu šlehání mléka pomocí parní trysky se dějí dvě věci zároveň – vytváří se bohatá pěna a zároveň se do mléka přivádí pára, která mléko zahřívá.
Po zapnutí parní trysky otvory na konci trysky vystřelí proud páry. Když je konec trysky na povrchu, proudy páry fungují jako malé prudké metličky, které rychle vstřikují vzduch do mléka a rozbíjejí jeho povrch. Pokud je konec trysky příliš nahoře, do mléka se tlačí velké proudy vzduchu a tím vytváří velké těžkopádné bubliny. Avšak pokud je konec trysky příliš hluboko v mléku, povrch se neprolomí a mléko se pouze zahřívá horkou párou. Nevzniká v něm tak žádná pěna, protože do něj neproudí vzduch.
Šlehání mléka na trysce má jednu velkou výhodu. Teplo pomáhá zvyšovat vnímanou sladkost mléka. Je to způsobené tím, že sacharidy, které jsou v mléce přirozeně obsažené, se teplem rozkládají na jednoduché cukry a tím ovlivňují výslednou chuť.
Nejnovější technologie ve šlehání mléka
V posledních letech se šlehání mléka posunuje na vyšší level. Jelikož šlehání vyžaduje velkou důslednost baristy a může být obtížné ve velkém provozu našlehat mléko do dokonalého stavu se skvělou pěnou. Přichází tak na trh plně automatické systémy, které dokáží zajistit vysoce kvalitní mléčnou pěnu a našlehat mléko v dokonalé teplotě. Tyto systémy dokáží také regulovat teplotu podle potřeby.
Tohle řeší technologie easy cream. Tato technologie je obsažená v trysce a umožňuje baristovi naprogramovat hustotu a teplotu mléka a pak pouze díky tlačítku vyšlehat z mléka požadovanou konzistenci. Výhodou je také to, že barista se o proces šlehání vůbec nemusí starat, jelikož si to tryska reguluje sama podle programu.
Podívejte se na video od společnosti Nuova Simonelli, které představuje technologii easy cream.
Další inovativní funkcí trysek je technologie cool touch, kterou disponují kávovary Nuova Simonelli i Victoria Arduino. V této trysce prochází pára izolovaným rozvodem a tudíž tryska nepálí. Bonusem je, že nižší teplota zabraňuje ulpívání mléka na trysce, což vede ke snadnému čištění.
Velkou roli ve zvyšování kvality mléka hraje také tlak v bojleru. S vyšším tlakem se totiž pára stává sušší a dochází tak k minimálnímu ředění mléka vodou z parní trysky. Touto technologií disponuje například kávovar Maverick od Victoria Arduino, u kterého si lze nastavovat i sílu parní trysky.
S další velkou technologii ve šlehání mléka přišla značka Übermilk. Tato německá společnost vynalezla zcela převratný stroj – automatický napěňovač mléka. Übermilk přináší revoluci v oblasti přípravy mléka v páře. Dokáže napěnit mléko na ideální teplotu za několik sekund stisknutím jednoho tlačítka. Za hodinu tak dokáže odbavit v kavárně až 250 mlék.
Automatický napěňovač Übermilk, díky kterému budete mít vždy ten nejlepší latte art:
Co dnes můžete mít při koupi kávovaru s parní tryskou?
- Cool touch trysku, co vás nespálí.
- Pádlové ovládání trysky pro delší či manuálně kontrolované šlehání.
- Nastavení přesné teploty vody na kávu a páru zvlášť.
- Polo-automatizace šlehání mléka s technologií easy cream.
- Úpravu tlaku páry v kávovaru.
- Plně automatizovaná příprava mléka na latte art v Ubermilk.
Rádi byste radu? My rádi poradíme!
Stačí nechat na sebe kontakt:
Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy: