čtení 3 minut | Blog / Jak na Latte art

Latte Art je ve světě baristů jedinečným uměním, které je neustále aktuální a prochází si jednou inovativní fází za druhou. Obrázky na kávě poskytují baristům platformu, kde mohou projevit svoji kreativitu. Načerpejte se mnou inspiraci na ty nejlepší Latte Art.

Světový šampionát Latte Art

Každý rok se potkají nejlepší baristé z celého světa na Mistrovství světa v Latte Art a bojují mezi sebou o nejvíce povedené a kreativní obrázky na kávě.

Baristé jsou hodnoceni na základě designu, kreativity, stejných vzorů ve dvojicích, kontrastu vzorů a celkového výkonu. Ve finále je soutěžící s nejlepším výsledkem vyhlášen mistrem světa v Latte Artu.

Baristé se zaměřují na umělecké vyjádření v mléčném nápoji. Začínají přípravou jednoho kreativního vzoru a poté se přesunou na hlavní pódium, kde vytvoří dvě identická volně nalévaná a dvě identická designová latte.

Mistrovství světa v Latte Art 2022

Letos se na soutěži potkalo rekordních více než 11 000 účastníků z více než 137 zemí. Soutěž se odehrála v červnu v areálu World of Coffee v italském Miláně.

Na mistrovství se během tří dnů konalo celkem pět kávových soutěží:

 • World Latte Art Championship
 • World Coffee in Good Spirits Championship
 • World Cup Tasters Championship
 • World Coffee Roasting Championship
 • Cezve/Ibrik Championship

První místo obsadila Carmen Clemente reprezentující Itálii. Carmen není Latte Art ani trochu cizí, již od roku 2010 studuje toto řemeslo a se svou partnerkou Manuelou Fensore vede v Miláně školu Latte Artu zvanou Barlady Cafè Academy.

Carmen předvedla na soutěži skvělý výkon a obhájila titul Mistra Světa v Latte Artu za rok 2022.

„I když se mi třásly ruce, podařilo se mi odvést úctyhodnou práci a stát se novým italským šampionem v Latte Artu.“ – Carmen Clemente

Podívejte se, jak se Carmen dařilo:

Pořadí šesti nejlepších baristů z Milána:

 1. Carmen Clemente, Itálie
 2. RORA, Jižní Korea
 3. Shao-Sing Lin, Taiwan
 4. Nicky Voon Pei Xin, Malajsie
 5. Victor Vu, Austrálie
 6. Christos Douvas, Řecko
Latte Art World Championship
Nejlepší baristé v dělání Latte Art na soutěži v Miláně. Zdroj: worldlatteart.org

Předchozí ročníky světového šampionátu v Latte Art

Berlín 2019

Jméno Manuela Fensore tu dnes již jednou zaznělo. Manuela je partnerkou Carmen Clemente, mistryně světa v Latte Art v roce 2022 a nositelka titulu světového šampionátu v roce 2019 v Berlíně.

Manuela Fensore Latte Art
V Berlíně vybojovala titul svými návrhy koně, orla a papouška, kterými chtěla přinést preciznost, techniku, čistotu a kreativitu. Na fotce vidíme návrh papouška. Zdroj: baristamagazine.com

Brazílie 2018

V roce 2018 se Mistrovství Světa v Latte Art konalo v Belo Horizonte v Brazílii, kde rozdrtil konkurenci a první místo vybojoval Irvine Quek Siew Lhek z Malajsie.

Irvine Latte Art
Do soutěže si vybral návrhy zvířat, která jsou typická pro Malajsii, odkud Irvine pochází. Zdroj: coffeeteaimagazine.com

Top 5 nejinspirativnějších Instagramových účtů s Latte Art

Nahlédněte a načerpejte inspiraci, jak tvoří Latte Art baristé z celého světa. Zadejte #latteart a prozkoumejte, co vše Instagram nabízí nebo se inspirujte u Instagramových účtů, které sleduji ráda já.

Inspirace na zajímavé Latte Art

Latte Art
Zdroj: instagram.com/baristaswag
Latte Art
Zdroj: instagram.com/baristart
Latte Art
Zdroj: instagram.com/dariopieber
Latte Art
Zdroj: instagram.com/dariopieber
Latte Art
Zdroj: instagram.com/dariopieber

A nezapomeňte sledovat Instagram Lázeňské kávy. Neváhejte nám napsat, pokud potřebujete s něčím poradit nebo nám poslat tipy na vaše oblíbené účty s Latte Art.

Nejlepší konvičky na mléko

Bez dobré konvičky by nikdo ze zmiňovaných baristů Latte Art nevytvořil. Konvička na mléko je nezbytnou součástí každého baristy. Proto je výběr té správné opravdu důležitý.

Na trhu existuje mnoho různých konviček na mléko. Liší se barvou, designem, velikostí, tvarem, typem nálevky, hmotností a všechny jsou navrženy a distribuovány různými značkami po celém světě

Sepsali jsme pro vás, jakou konvičku byste si měli vybrat a jak při takovém množství poznat, která konvička na mléko je pro vás ta nejlepší.

Nejčastější otázky

Mimo trpělivost budete také potřebovat 👉 kávovar s parní tryskou a nerezovou baristickou konvičku na šlehání mléka. Pomocí parní trysky si našleháte mléčnou pěnu a pak do vytvořeného pěnového základu, pomalu tvoříte obrazce pěnou přímo z baristické konvičky.

Při výběru konvičky bereme v potaz: materiál, tvar ouška a ostrost zobáčku. V široké nabídce 👉 konviček na mléko si každý barista najde tu pravou, kterou už nepustí z ruky.

Nejlepší konvičky na mléko se kterými v Latte Art zabodujete

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělý latteart
kávovary pro lateart
Kávovary pro latteart profesionální i domácí kávovary
baristické pomůcky
Baristické potřeby vybavení pro perfektní latteart
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč