čtení 5 minut | Blog / Jak na Latte art

Káva bez obrázku může chutnat skvěle. Když se ale zaměříme na cappuccino či latte, tak skoro můžeme říct, že bez hezkého latte artu si dobré cappuccino ani nejde představit. Správně vyšlehané mléko na latte art má totiž vliv i na chuť. Pokud se snažíte vytvořit do vašeho cappuccina tulipán nebo labuť, ale stále se vám to nedaří, tak možná děláte některou z následujících chyb. Tak to pojďme napravit.

ŠPATNÁ TEXTURA MLÉKA

Někdy máte lepší den a kreslí vám to prakticky samo, jindy nejste schopni udělat ani hezké srdíčko a nevíte proč. Prvním a dalo by se říct i jedním z nejklasičtějších problémů, který vám v tom brání, může být špatná textura vyšlehaného mléka.

Pokud má vaše napěněné mléko příliš bublinkatou strukturu, nebo je příliš řídké či naopak husté, nikdy se vám latte art nepovede. Správně našlehané mléko je zkrátka základ. Tipem, jak poznat správně našlehanou mikropěnu, je že má texturu jak rozpuštěná zmrzlina. Celkově to chce cvik, když se vám to jednou či dvakrát podaří, už budete vědět, čeho máte dosáhnout. Budete vědět, jestli máte přidat páru (čehož byste se neměli být) a mléko více napěnit. A nebo možná jen stačí mléko trochu více ohřát či že je mléko už moc přešlehané a dobré cappuccino s ním už nevytvoříte.

Nemáte doma kávovar s tryskou a chcete si i tak připravit dobré cappuccino? Jak našlehat mléko bez kávovaru, čtěte v článku o domácím cappuccinu.

Správně našlehané mléko by mělo mít teplotu mezi 55-65 °C. Pokud nemáte teploměr, tak teplotu poznáte tak, že ještě na konvičce v pohodě udržíte ruku. Před šleháním byste měli mít také mléko vychlazené, a ne při pokojové teplotě, jedná se o maličkost, ale hned uvidíte rozdíl.

Na špatnou texturu může mít vliv i nedostatek nebo přebytek mléka v konvičce. Pokud ho tam máte málo, mléko bude mít spíš tendenci vytvářet velké bubliny. Hodně mléka se vám nejspíš primárně ohřeje, ale nenašlehá, a tak bude řídké či vám přeteče ven. Ideální množství mléka je po začátek zobáčku uvnitř konvičky. Navíc pro další cappuccino byste měli použít čerstvé vychlazené mléko a nemíchat zbytek už vyšlehaného s čerstvým. Případně můžete šlehat mléko ve větší konvičce, aby vám v pohodě vystačilo na latte art pro dvě kávy.

Mléko byste měli zvolit nejlépe plnotučné, pokud šleháte z kravského, nebo speciální baristické v případě rostlinného. Odstředěné mléko nebo zkrátka málo tučné hodně bublinkuje a ho nenašleháte do požadované struktury, či vám přinejmenším nevydrží v potřebném stavu dlouho.

Podívejte se, jak správně našlehat mléko s tryskou u kávovaru ve videu od Seven Miles Coffee Roasters

POUŽITÍ ESPRESSA BEZ CREMY PRO LATTE ART V CAPPUCCINU

Před přípravou cappuccina je také potřeba mít správně připravené espresso. Pokud má vaše espresso velmi silnou či naopak téměř žádnou cremu, kreslit se nám do něj bude hůř.

Než budete do espressa lít mléko, espressem zakružte. Promícháním cremy si připravíte rovnoměrný a spojený povrch, který pak mléku umožní stejnoměrně a symetricky espresso cremu prorazit. Vyrovnáním cremy, také docílíte vyvážené chuti cappuccina.

TVORBA LATTE ARTU S ODSTÁTÝM MLÉKEM

Čím déle budete čekat, tím víc se vám našlehané mléko rozdělí do vrstev teplého řídkého mléka a husté mléčné čepice. Odstátí již našlehaného mléka zvyšuje šanci, že z konvičky nakonec nebudete lít hladké mléko s mikropěnou, ale nalévat horké mléko s kusy suché pěny.

baristka šlehá mléko v baristické konvičce na trysce u kávovaru
Pokud se vám na vrchu konvičky vytvoří mléčná čepice, nezoufejte, kroužením zápěstí s konvičkou promícháte všechny vrstvy našlehaného mléka. Pokud je čepice příliš velká odlijte si ji. Nelijte jí přes zobáček, ale přes boční okraj, odlejete tak jen čepici a ne mléko, které je vespod. Zdroj: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

Stejně tak hned, jak rozkroužíte cremu u espressa, už nedávejte šálek z ruky. V tu chvíli musí být i vaše mikropěna připravená.

Při nalévání našlehaného mléka nečekejte, až bude šálek téměř plný. Zhruba v polovině snižte konvičku k šálku a začněte tvořit obrázek.

Neplýtvejte v kavárně s mlékem a přečtěte si ,,Jak správná technika přípravy kávy snižuje plýtvání mléka‘‘.

LITÍ MLÉKA DO ESPRESSA MOC RYCHLE ČI MOC POMALU

Pokud budete lít mléko moc rychle, espresso crema zmizí a místo krásného latte artu bude vaše cappuccino zdobit velká bílá plocha. Když budete naopak mléko lít moc pomalu, mléko zůstane pod espresso cremou a obrázku taky nedocílíte.

Naučit se správnou rychlost vyžaduje čas a praxi, takže zkuste měnit při nalévání mléka rychlost, časem zjistíte, jaká je ta ideální.

ŠPATNÉ DRŽENÍ BARISTICKÉ KONVIČKY

Dalo by se říct, že špatné držení konvičky je takovou druhou nejčastější chybou. Stejně jak je důležité správné držení konvičku při šlehání a správný úhel trysky, je důležité konvičku správně držet i u tvorby latte artu. Držením konvičky v nějakém zvláštním úhlu, rozhodně nedocílíte vytvoření nějakého efektivního vzoru.

Jak správně držet konvičku při šlehání mléka? Jaký úhel má mít tryska a jak moc má být ponořená v mléku? S tím vám poradí 10 kroků, jak našlehat mléko tryskou kávovaru.

Správně byste při nalévání mléka měli držet baristickou konvičku rovně, tedy zobáčkem směřujícím rovně do šálku, ten si tedy můžete na začátku lití mléka lehce nahnout. Při zakončování je však potřeba ho vyrovnat. Celá vaše paže od lokte až po prsty s konvičkou by měla být ve vodorovné poloze stejně jako vidíte na obrázku níže.

baristka vytváří tulipán v cappuccinu
Díky správnému držení nejen konvičky, ale celé paže docílíte v cappuccinu svých vysněných obrázků. Bez toho možná do kávy něco nakreslíte, ale bude se nejspíš jednat o abstrakci. Zdroj: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

PŘÍLIŠ RYCHLE ZAKONČENÝ LATTE ART

Už jste skoro u konce, latte art vypadá slibně, zrychlit byste však neměli až do úplného konce. Rychlým nebo naopak velmi pomalým protáhnutím tulipánu nebo rozety si můžete zkazit celý latte art.

Na konci zpomalte, ale ne moc. Baristickou konvičku zvedněte o něco výš, abyste ztenčili proud mléka a ten vám vytvořil, krásnou tenkou čáru uprostřed a obrazec spojil tak, jak má a nerozmazal latte art do podivného tvaru.

Velmi pomalým litím poslední linie se může stát, že vám zůstanou jen různé vlnky nebo několik fleků nad sebou a nedojde k plánovanému spojení. Ujistěte se, že jste si našlehali dost mléka. Pokud vám v polovině dojde, zkazí to celý váš latte art.

pohled shora na baristku zakončující latte art
Buďte vytrvalí až do poslední kapky našlehaného mléka ve vašem cappuccinu. Rychlým zakončením už nic neuspěcháte, spíš naopak máte ještě, co zkazit. Zdroj: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

TIP PRO TRÉNINK LATTE ARTU DO CAPPUCCINA

Pokud si chcete trénovat latte art, ale nechcete plýtvat kávu můžete zvolit některý z následujících triků.

  1. Po dokončení prvního šálku přelijte hotové cappuccino nebo latte kávu zpět do jiné baristické konvičky.
  2. Roztočte ji, aby se káva spojila.
  3. Nalijte malé množství do šálku a zasypte ho trochou kakaa nebo mleté skořice.
  4. Vyšlehejte si mléko.
  5. Nyní se pusťte do dalšího procvičování svého latte artu.
  6. Poté můžete kávu nalít zpět do konvičky a opakujte klidně třikrát až čtyřikrát. To je akorát, než to ovlivní strukturu mléka.

Jak na svůj první obrázek v cappuccinu? Přečtěte si rady, jak na váš první latte art.

Druhým tipem je po extrakci espressa, páku neuvolnit a do dalšího šálku nechat vytéct ještě zbytek kávy, zhruba 30 ml, jako má espresso. K pití to rozhodně není, ale pro trénink latte artu to může posloužit dobře. Lepší je, pokud tam necháte vytéct zbytek po espressu doppio, budete mít ještě trochu víc cremy. Pro lépe viditelnější latte art, můžete použít stejný trik s kakaem nebo mletou skořicí. Použít tuto ,,kávu‘‘, můžete, ale jen jednou.

Jak můžete vylepšit svůj tulipán? Inspirujete se v následujícím videu.

Perfektní latte art jedině s kvalitní baristickou konvičkou.

Pro kreslení do kávy vám nemůže chybět pořádná baristická konvička. Nyní jich na trhu najdete spoustu a s hezkým designem. O to víc budete vypadat jako profík. Vyberte si tu svou. S otevřenějšími zobáčky lépe nakreslíte srdce s uzavřenějšími naopak rozetu.

 

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 4 / 5. Hodnocení: 1

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělý latteart
kávovary pro lateart
Kávovary pro latteart profesionální i domácí kávovary
baristické pomůcky
Baristické potřeby vybavení pro perfektní latteart
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč