Milujete kávu s mlékem a cappuccino nebo Caffe latte je v kavárně vaše pravidelná volba? A co takhle si udělat domácí cappuccino? Šlehání mléka dnes zvládnete i bez toho nejdražšího kávovaru, tak si pojďme říct, jak na něj.
DOMÁCÍ CAPPUCCINO BEZ STAROSTÍ – OBSAH
KAŽDÉ CAPPUCCINO ZAČÍNÁ U ESPRESSA
Bez čeho se vaše perfektní domácí cappuccino rozhodně neobejde bude espresso. Skvělé espresso připravíte především s vhodným espresso kávovarem, tamperem a espresso mlýnkem. Pro kvalitní pákový espresso kávovar už nemusíte sahat ani tak hluboko do kapsy. Tentokrát jsme tu, ale pro to abychom si řekli, jak připravit cappuccino bez kávovaru. Takže si pojďme nejprve říct, jak na espresso bez kávovaru.
Pokud si chcete s přípravou espressa trochu víc hrát, tak tu máme Flair Neo Espresso. Což je kávovar, ale ne tak úplně něco, co si pod běžným kávovarem představíte. Jeho hlavním pohonem jste totiž vy. Tento kávovar totiž funguje na bázi tlaku lidské síly naprosto bez elektřiny. Espresso díky němu připravíte za zhruba 2 minuty. Namelete si kávu na hrubost pro espresso. Naplníte portafiltr a upěchujete tamperem. V horké vodě si na 30 sekund předehřejete hlavu kávovaru, a pak už jen připevníte portafilter k hlavě, zalijete horkou vodou, stlačíte a skvělé espresso s perfektní cremou je na světě.
Navíc u Flairu NEO až tak nezáleží na hrubosti namleté kávy, jako u ostatních kávovarů z Flair Espresso rodiny, pro portafilter Flow Control je totiž důležitý především odpor. Není potřeba ho tedy nějak složitě nastavovat je zkrátka vhodný pro každého espresso milovníka.
DALŠÍ MOŽNOSTI PŘÍPRAVY ESPRESSA PRO DOMÁCÍ CAPPUCCINO
Dalším a zároveň levnějším tipem mohou být přístroje jako Aeropress nebo Twist Press. Při dodržení některých pravidel jako jemněji mletá káva, či použití menšího množství vody i s nimi připravíte kávu, která dobře poslouží jako espresso základ pro vaše cappuccino. Lepšího výsledku dosáhnete při použití kovového filtru, ten zajistí oproti papírovému filtru chuťově výraznější šálek kávy.
JAK NA DOMÁCÍ ESPRESSO POMOCÍ AEROPRESSU
- Namelte si kávu a připravte si horkou vodu (cca 96 °C).
- Jeden papírový filtr umístěte jako vždy do spodní části AeroPressu.
- Nasypte do něj namletou kávu.
- Připravte si druhý papírový filtr, který umístíte na vrch kávové vrstvy pomocí stlačovací části AeroPressu nebo jiného oválného nástroje a kávu upěchujete jako se pěchuje káva tamperem do páky od kávovaru.
- Poté kávu s filtrem zalijete zhruba do poloviny AeroPressu horkou vodou a stlačíte.
- Výsledkem by mělo být krásné espresso s cremou jako skvělý základ pro vaše cappuccino.
Pro kávu podobnou espressu můžete k přípravě použít také moka konvičku. S ní navíc připravíte větší množství šálků espressa najednou.
FRENCH PRESS JAKO ŠLEHAČ MLÉKA PRO DOMÁCÍ CAPPUCCINO
První způsob, který vám představím je poměrně dost známý, a to šlehání pomocí French Pressu. Nejprve si mléko zahřejete na zhruba 55-65 °C. To je správná teplota pro šlehání mléka, správně ohřáté mléko navíc poznáte tím, že je sladší. Pokud by bylo přepálené bude vám nejspíš chutnat jako bramborová kaše, pak už to ale není mléko, které chcete použít do svého cappuccina nebo latte.
Ohřáté mléko přelijete do French Pressu a postupným stlačováním a zvedáním filtru mléko našleháváte. Nebuďte zbrklí, jinak vám mléko skončí všude jinde jen ne našlehané ve French Pressu.
Tomu zabráníte, pokud si pro šlehání mléka zvolíte přímo ruční šlehač mléka, který funguje na stejném principu jako šlehání ve French Pressu. Pohybováním pístu nahoru a dolů. Takový šlehač nabízí Barista&Co nebo známý výrobce moka konviček Biatelli, který své šlehače vyrobil z hliníku, takže jsou vhodné pro ohřev mléka přímo na plynovém či elektrickém vařiči nebo sporáku se sklokeramickou deskou.
NAPĚNĚNÍ MLÉKA BEZ STAROSTÍ
Absolutně bez starostí našleháte mléko pomocí elektrických napěňovačů. Na našem e-shopu najdete aktuálně dva, Sencor SMF 2020WH a elektrický napěňovačů od Bialetti. Oba mají kromě našlehání teplého mléka také funkci ohřevu mléka nebo našlehání studeného mléka, které se skvěle hodí do ledových káv. Takže stačí nalít mléko a zmáčknout tlačítko, zbytek udělá přístroj za vás. Tyto elektrické napěňovače mají jednu nevýhodu a tu, že často je mléko z nich našlehané na velmi hustou pěnu a ta není úplně nejlepší pro tvorbu latte artu. S výsledným mlékem je pak třeba ještě pracovat, aby bylo vhodné pro kreslení tulipánů do cappuccina.
NAPĚNĚNÍ MLÉKA VE VLASTNÍCH RUKOU
Další velmi oblíbeným přístrojem jsou elektrické ruční šlehače. K jeho použití vám stačí jen dvě tužkové AA baterie. Snadno vám našlehá teplé i studené mléko. To pak můžete nalít rovnou do kávy. Pro latte art je třeba použít lattieru, ale k tomu se ještě vrátím. Kromě mléka vám našlehá i kakao nebo horkou čokoládu pro vaše děti či dresing do salátu či koktejl. Je to velmi multifunkční záležitost. Jako zástupce těchto šlehačů na našem e-shopu najdete napěňovač Bodum Schioma.
INOVACE DOMÁCÍHO ŠLEHÁNÍ MLÉKA PRO DOMÁCÍ CAPPUCCINO
Pro ten nejkrásnější latte art je potřeba dobře vyšlehané mléko, které nevypadá jako pěna v koupeli, ale je to krásná lesklá mikropěna. Doma nebo na cestách, zkrátka bez kávovaru toho můžete docílit i díky téhle relativní novince na trhu, Subminimal NanoFoamer. Jedná se tedy o druh ručního elektrického napěňovače, který ale není stejný jako ostatní. Subminimal je opatřený o dva nástavce s dvěma různými hustotami mřížky, které jsou obě velmi jemné a nevytvoří tak v mléce velké bubliny, ale jemnou mikropěnu, a to zhruba za 20 sekund.
Každá mřížka je vhodná na šlehání mléka pro jiný nápoj. Mřížka Fine vám vytvoří pěnu hustější, a tak je vhodnější pro latte, Super Fine pak využijete primárně pro cappuccino nebo flat white. Součástí pouzdra je také krytka, a tak nic nebrání tomu vytvářet si perfektní cappuccino klidně i na cestách. Po použití stačí šlehač opláchnout ve vodě. Napěňovač můžete využít i pro přípravu kakaa, matcha tea nebo chai latte.
LATTE ART JEDINĚ S LATTIEROU
Chcete mít své cappuccino nejen lahodné, ale i krásné? Naučit se samotné kreslení do cappuccina není tak složité, základem je správně vyšlehané mléko. Před naléváním našlehaného mléka do espressa se ujistěte, že máte mléko dobře promíchané. To se nedělá lžičkou, ale plynulým kroužením zapěstí s lattierou po povrchu. Pokud máte na povrchu moc velkou mléčnou ,,čepici‘‘, pomoci si můžete buď odlitím nebo seškrábnutím lžící. Nechtěných bublin v mléce se zbavíte sklepáním o stůl.
Díky zobáčku na lattieře poté snadněji do cappuccina nakreslíte srdíčko, rozetu nebo i třeba labuť. Jak na latte art se naučí nejlépe zkoušením, zkoušením a zkoušením. Kromě kurzu šlehání mléka, pro který můžete kontaktovat přímo nás, doporučuji také shlédnutí některých videí na YT.
NENÍ MLÉKO JAKO MLÉKO
Důraz je třeba klást i na volbu mléka, pro kvalitní mikropěnu je potřeba sáhnout po kvalitním mléku. Nechcete přece dobrou kávu zkazit špatným mlékem. Nejlepší je čerstvé mléko, co nejméně uměle ošetřené a od farmáře. Pro dobré šlehání volte klasické tučné mléko, z odstředěné vody vyšleháte mikropěnu velmi těžko.
Čím dál tím častěji padá volba kávomilů na rostlinná mléka, tedy alternativy kravského mléka, jako třeba sójové, ovesné, kokosové, nebo třeba i hrachové. I zde je důležitý výběr, stejně jako u kravského i u rostlinného potřebujete mléko s větším obsahem tuku pro dobré šlehání. Proto i pro domácí potřebu doporučuji vyhledávat rostlinná mléka s dodatkem barista nebo baristické. Právě jsou zárukou dobré volby pro kávové nápoje.
Pokud použijete alternativní mléko a váš latte art nebude perfektní, nezoufejte, někdy i při volbě baristického je mléko složitější vyšlehat a o to víc s ním kreslit tulipány do cappuccina. Obzvlášť pokud budete šlehat mléko bez kávovaru některým z výše zmíněných tipů, ty skvěle fungují u kravského mléka, ale s rostlinnými je to zkrátka složitější. S alternativami však skvěle pracuje výše zmíněný Subminimal NanoFoamer.
NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY K DOMÁCÍMU CAPPUCCINU
Ať už se jedná o cappuccino z kavárny nebo si ho připravíte sami doma, v obou případech je základem mít dobré espresso, se hořkým espressem už nic moc nezmůžete. Proto doporučuji použít především kvalitní zrnka výběrové kávy. Rozdíl poznáte prakticky hned.
Teplota mléka by se měla pohybovat zhruba mezi 55-65 °C. Pokud nemáte teploměr, měli byste to poznat tak, že ještě na konvičce na mléko udržíte ruku. Podle chuti lze mléko se správnou teplotou poznat tak, že je nasládlé. Přepálené chutná jako bramborová kaše.
Základem je mít správně vyšlehané mléko. Což znamená dodržet:
- správnou teplotu – 55- 65 °C
- mléčná mikropěna bez velkých bublin – lze se zbavit sklepáním o plochu
- jednotnou hustotu – zajistíte kroužením zápěstí s lattierou
Kreslení do cappuccina jako takové už je jen o zkoušení a zkoušení.