čtení 6 minut | Blog / Škola baristů

Před několika lety byste v kavárnách těžko hledali nějakou alternativu kravského mléka. Naštěstí doba pokročila a nejen k radosti veganů a alergiků na laktózu jsou rostlinné mléka snad v každé kavárně.

Ovesné jako nejlepší rostlinné mléko do kávy – OBSAH:

  1. Je ovesné mléko zdravé?
  2. Proč ovesné mléko a ne kravské?
  3. Co do kávy místo mléka?
  4. Jak našlehat ovesné mléko do cappuccina?

CO JE OVESNÉ MLÉKO

Ovesné mléko je kombinace ovesných vloček a vody. Tato vyvážená, mírně sladká a jemná mléčná alternativa nahrazuje v kavárenském prostředí klasické kravské mléko a je ideální variantou pro vegany a alergiky na laktózu. Jak se ale vyrábí ovesné mléko?

 

Produkce ovesného mléka pro komerční účely zahrnuje sklizeň a přepravu ovsa do výrobního závodu, kde se pak skladuje ve velkých sterilních silech. Oves se smísí s vodou a poté se rozemele a smíchá, aby se vytvořila hustá kaše. Do ní se přidávají enzymy, které pomáhají urychlit odbourávání uhlohydrátů v ovsa, což pomáhá přirozeně sladit produkt.

 

Směs se pak napne, aby se odstranila veškerá tvrdá vláknina, čímž se získá hladká a hustá tekutina, která je již v podstatě ovesné mléko. Poté může být ovesné mléko ochuceno nebo obohaceno různými vitamíny a minerály, aby se zvýšila jeho nutriční hodnota. Ovesné mléko se nakonec pasterizuje, což mu zajišťuje delší životnost.

JE OVESNÉ MLÉKO ZDRAVÉ?

Ovesné mléko je přístupné mnoha lidem, kteří nemohou pít jiné druhy mléka. Neobsahuje totiž většinu alergenů, jako je laktóza, sója a ořechy. Obvykle je obohaceno o vitamíny a minerály a také obsahuje mnoho rozpustné vlákniny, které mohou prospět trávicímu systému.

 

Ve srovnání s mandlovým mlékem má ovesné mléko obecně silnější strukturu a jemnější chuť, ale může obsahovat výrazně více cukrů a kalorií. Sójové mléko má podobnou krémovou strukturu jako ovesné mléko a těží z mnohem vyšších hladin bílkovin, téměř stejně jako kravské mléko.

Bílkoviny tvoří část chemického složení mléka, což je složka, která ovlivňuje schopnost ohřívat mléko. Čím vyšší je hladina bílkovin, tím snazší je mléko ohřát.

POPULARITA ROSTLINNÉHO MLÉKA DO KÁVY

Věřte tomu nebo ne, ovesné mléko se komerčně prodává více než 20 let. Společnost Pacific Foods začala prodávat své ovesné mléko v USA v roce 1996 a společnost Oatly začala vyrábět ovesné nápoje v 90. letech ve Švédsku. Proč tedy trvalo tak dlouho, než se ovesné mléko stalo ve světě trendy?

 

V posledních několika desetiletích došlo ke změnám ve spotřebitelském chování. Narůstá počet lidí s intolerancí laktózy, veganů a těch, co se záměrně vyhýbají mléčným výrobkům třeba z etického důvodu. Například ve Velké Británii se v posledním desetiletí počet veganů zvýšil ze 150 000 na 540 000. 

 

Například firma Oatly v roce 2017 zásobovala ve Spojených státech jen 10 kaváren. Oblíbenost alternativních mlék však stoupla a zaznamenala rychlý posun vpřed a tak v roce 2019 firma Oatly dodávala své mléko do 3 500 kaváren v USA. A počet kaváren, které nabízí možnost rostlinného mléka, nadále stoupá.

ROSTLINNÁ MLÉKA PRO BARISTY A JEJICH ZÁKAZNÍKY SE SPECIFICKÝM ŽIVOTNÍM STYLEM A ÚCTOU K PLANETĚ A PRO TY, KTEŘÍ ZKOUŠÍ NOVÉ MOŽNOSTI

OVESNÉ MLÉKO A JEHO VLIV NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ 

Zvýšená oblíbenost ovesného mléka není jen kvůli jeho chuti. Celý proces výroby ovesného mléka od začátku až do konce má velmi malý dopad na životní prostředí. Při posuzování, jaký má výroba potravin a nápojů dopad na životní prostředí existuje řada faktorů.

 

Prvním z nich je využití půdy, kterou potravina potřebuje k růstu a kolik místa potřebuje. Půda je totiž využívána nejen pro zemědělství, ale také pro lesnictví. Další z faktorů je spotřeba vody při výrobě daného produktu a kolik plodina potřebuje vody během svého růstu. Měří se také uvolňování CO2, skleníkového plynu, který zahřívá zemskou atmosféru. 

OVESNÉ MLÉKO VS KRAVSKÉ MLÉKO

Kravské mléko vyžaduje desetinásobek půdy oproti ovesnému mléku a má největší dopad na životní prostředí než jakákoliv jiná alternativa rostlinného mléka. 

Sklenice ovesného mléka o objemu 200 ml vyžaduje k výrobě asi 0,8 metrů čtverečních půdy a 5 litrů vody a emituje těsně pod 0,3 kg CO2.

rostlinné mléko z ovsa
Výroba ovesného mléka je významně šetrnější k životnímu prostředí ( o kvalitě života kraviček nemluvě) než výroba živočišného mléka. S kávou mu to sluší, protože nenarušuje její chuť a chová se podobně jako mléko kravské. Navíc si ovesné mléko zvládnete vyrobit jednoduše a levně i doma. Zdroj: Canva pro

Výroba 200 ml sklenice kravského mléka znamená něco přes 0,6 kg emisí uhlíku, potřebuje více než 3,9 km čtverečních půdy a asi 120 litrů vody.

průmyslová výroba kravského mléka
Průmyslově vyráběné mléko je produktem neekologického a neetického zemědělství. Máte rádi kravské mléko? Vyzkoušejte odebírat čerstvé mléko z farmy! Rozdíl poznáte hned na chuti i své radosti, že podporujete místní farmáře, kravičky a vlastně celou planetu. Zdroj: Canva pro

CO DO KÁVY MÍSTO MLÉKA OD KRAVIČEK?

Výroba ovesného mléka je ekologičtější než výroba mandlového mléka. Ačkoli pěstování mandlí vyžaduje o něco méně půdy a uvolňuje 0,17 kg CO2 do ovzduší, přesto potřebuje k výrobě jedné sklenice mandlového mléka ohromujících 74 litrů vody. Sójové mléko má na životní prostředí podobný dopad jako ovesné mléko. Přestože produkuje o 0,03 kg více CO2 než oves, potřebuje přibližně polovinu vody a na pěstování plodin je zapotřebí jen o něco méně půdy.

Rostlinná mléka a emise

Rostlinná mléka a půda

Rostlinná mléka a voda

Ovesné mléko jako nejšetrnější mléko do kávy

Nejmenší dopad na životní prostředí bude mít sklenička sójového nebo ovesného mléka. Právě ovesné mléko však láká na svou sladkost a výrazně nezasahuje do chuti kávy, jako například mléko mandlové. Proto v porovnání mezi mléky vítězí právě ovesné!

POUŽITÍ OVESNÉHO MLÉKA DO KÁVY

Přidání ovesného mléka do kávy výrazně ovlivní konečnou chuť kávy. Ovesné mléko může vyvážit a přinést sladkost do kávy. Díky své podobnosti s běžným kravským mlékem (v porovnání s ostatními rostlinnými alternativami mléka), ovesné mléko dobře funguje nejen v kávě, ale také s mléčnými nápoji v kavárně. Můžete s ním dobře vytvořit chai latte, matcha latte i horkou čokoládu.

ROSTLINNÉ MLÉKO PRO KAVÁRNY = OVESNÉ MLÉKO BARISTA

Fígl při šlehání rostlinného mléka je tedy dobře a rychle mléko napěnit. Správným výběrem rostlinného mléka si práci s ním u kávovaru ulehčíte. Existují ovesná mléka, která jsou speciálně připravená pro používání v kavárně – obvykle se uvádí na kartonech jako řada Barista. Lze s nimi pracovat stejně jako s kravským mlékem a latte art s ovesným mlékem je také srovnatelné.

JAK NAŠLEHAT OVESNÉ MLÉKO

Postup šlehání mléka do kávy je u rostlinné alternativy v principu podobný jako při použití kravského mléka:

  1. Trysku na mléko mějte ve stejném úhlu jako při šlehání kravského mléka, to znamená pod úhlem 45 stupňů.
  2. Konečnou teplotu ovesného mléka udržujte mezi 55 až 65 ° C, dbejte ale zvýšenou pozornost jelikož ovesné mléko se zahřeje rychleji než běžné kravské mléko.
  3. Při šlehání přidejte do ovesného mléka více vzduchu než do kravského mléka. Pěna se díky tomu lépe stabilizuje a pomůže vytvořit hladší strukturu. Ta si pak zachovává svoji formu mnohem lépe.

Časté dotazy k rostlinnému mléku

Ano, rostlinná mléka jsou dražší než čerstvé kravské mléko. Na jednu porci to dělá kolik korun, obvykle si ale zákazníci za toto mléko připlácí 10-15 Kč.

Kravské mléko hraje stále prim, ale data ukazují že obliba rostlinných mlék roste. Nejvíce roste mléko ovesné, naopak mírně klesá mandlové a rýžové. Situace se liší země od země, například ve Švédsku je ovesné mléko velmi populární. V západních zemích EU už ovesné mléko překonalo jiné rostlinné mléka.

Pusťte i do své kavárny rostlinná mléka!

Nebojte se zařadit ovesné, hrachové, mandlové či kokosové mléko do nabídky ve vaší kavárně. Se správnou technikou přípravy můžete s ovesným mlékem vytvářet cappuccina o podobné kvalitě jako ty z klasického mléka. Navíc tak vyhovíte spoustě zákazníků se zájmem o alternativní možnosti kávy s mlékem. Dopřejte radost z kávy s „mlékem“ i lidem alergickým na laktózu a veganům. Kravské mléko není jediná cesta k lahodnému cappuccinu. Je totiž jen jednou z mnoha možností.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 1.5 / 5. Hodnocení: 2

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro baristy
baristické pomůcky
Baristické potřeby vybavení pro opravdové baristy
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva na espresso nebo filtr
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč