Před několika lety byste v kavárnách těžko hledali jinou alternativu kravského mléka. Naštěstí doba pokročila a rostlinné mléka najdete skoro v každé kavárně.

Například firma Oatly v roce 2017 zásobovala ve Spojených státech jen 10 kaváren. Oblíbenost alternativních mlék však stoupla a zaznamenala rychlý posun vpřed a tak v roce 2019 firma Oatly dodávala své mléko do 3 500 kaváren v USA. A počet kaváren, které nabízí možnost rostlinného mléka, nadále stoupá.

 

Pojďte společně s námi zjistit, proč je ovesné mléko lepší než kravské a jak s ním pracovat v kavárně.

CO JE OVESNÉ MLÉKO

Ovesné mléko je kombinace ovesných vloček a vody. Tato vyvážená, mírně sladká a jemná mléčná alternativa nahrazuje v kavárenském prostředí klasické kravské mléko a je ideální variantou pro vegany a alergiky na laktózu. Jak se ale vyrábí ovesné mléko?

 

Produkce ovesného mléka pro komerční účely zahrnuje sklizeň a přepravu ovsa do výrobního závodu, kde se pak skladuje ve velkých sterilních silech. Oves se smísí s vodou a poté se rozemele a smíchá, aby se vytvořila hustá kaše.

 

Do této kaše se přidávají enzymy, které pomáhají urychlit odbourávání uhlohydrátů v ovsy, což pomáhá přirozeně sladit produkt.

 

Směs se pak napne, aby se odstranila veškerá tvrdá vláknina, čímž se získá hladká a hustá tekutina, která je již v podstatě ovesné mléko. Poté může být ovesné mléko ochuceno nebo obohaceno různými vitamíny a minerály, aby se zvýšila jeho nutriční hodnota. Ovesné mléko se nakonec pasterizuje, což ovesnému mléku zajišťuje delší životnost.

 

Ovesné mléko je přístupné mnoha lidem, kteří nemohou pít jiné druhy mléka. Neobsahuje totiž většinu alergenů, jako je laktóza, sója a ořechy. Obvykle je obohacen o vitamíny a minerály a také obsahuje mnoho rozpustné vlákniny, které mohou prospět trávicímu systému.

Některé ovesné mléka bývají doslazovány cukrem, těmto typům se raději vyhněte.

Ve srovnání s mandlovým mlékem má ovesné mléko obecně silnější strukturu a jemnější chuť, ale může obsahovat výrazně více cukrů a kalorií. Sójové mléko má podobnou krémovou strukturu jako ovesné mléko a těží z mnohem vyšších hladin bílkovin, téměř stejně jako kravské mléko. Bílkoviny tvoří část chemického složení mléka, což je složka, která ovlivňuje schopnost ohřívat mléko. Čím vyšší je hladina bílkovin, tím snazší je mléko ohřát.

SOUČASNOST OVESNÉHO MLÉKA

Věřte tomu nebo ne, ovesné mléko se komerčně prodává více než 20 let. Společnost Pacific Foods začala prodávat své ovesné mléko v USA v roce 1996 a společnost Oatly začala vyrábět ovesné nápoje v 90. letech ve Švédsku. Proč tedy trvalo tak dlouho, než se ovesné mléko stalo ve světě trendy?

 

V posledních několika desetiletích došlo ke změnám ve spotřebitelském chování. Narůstá počet alergiků na laktózu, veganů a lidí, co se záměrně vyhýbají mléčným výrobkům z etického důvodu. Po celém světě narůstá počet veganů a lidí, co se zajímá o životní prostředí a o zdravý životní styl. Například ve Velké Británii se v posledním desetiletí počet veganů zvýšil ze 150 000 na 540 000. 

OVESNÉ MLÉKO A JEHO VLIV NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ 

Zvýšená oblíbenost ovesného mléka není jen kvůli jeho chuti. Celý proces výroby ovesného mléka od začátku až do konce má velmi malý dopad na životní prostředí.

 

Při posuzování, jaký má výroba potravin a nápojů dopad na životní prostředí existuje řada faktorů. Prvním z nich je využití půdy, kterou potravina potřebuje k růstu a kolik místa potřebuje. Půda je totiž využívána nejen pro zemědělství, ale také pro lesnictví.

 

Další z faktorů je spotřeba vody při výrobě daného produktu a kolik plodina potřebuje vody během svého růstu. Měří se také uvolňování CO2, skleníkového plynu, který zahřívá zemskou atmosféru. Sklenice ovesného mléka o objemu 200 ml vyžaduje asi 0,8 metrů čtverečních půdy a 5 litrů vody a emituje těsně pod 0,3 kg CO2.

 

Výrazný rozdíl je mezi kravským a ovesným mlékem a jejich dopadem na životní prostředí. 200 ml sklenice kravského mléka uvolňuje něco přes 0,6 kg emisí uhlíku, potřebuje více než 1,5 čtverečních mil půdy a asi 120 litrů vody, aby mohlo být mléko vyrobeno.

 

Kravské mléko vyžaduje desetinásobek půdy oproti ovesnému mléku a má největší dopad na životní prostředí než jakákoliv jiná alternativa rostlinného mléka. 

OVESNÉ MLÉKO vs. OSTATNÍ ROSTLINNÉ MLÉKA

Výroba ovesného mléka je ekologičtější než výroba mandlového mléka. Ačkoli pěstování mandlí vyžaduje o něco méně půdy a uvolňuje 0,17 kg CO2 do ovzduší, přesto potřebuje k výrobě jedné sklenice mandlového mléka ohromujících 74 litrů vody

 

Sojové mléko má na životní prostředí podobný dopad jako ovesné mléko. Přestože produkuje o 0,03 kg více CO2 než oves, potřebuje přibližně polovinu vody a na pěstování plodin je zapotřebí jen o něco méně půdy.

OVESNÉ MLÉKO A KÁVA

Přidání ovesného mléka do kávy výrazně ovlivní konečnou chuť kávy. Ovesné mléko může vyvážit a přinést sladkost do kávy. Ovesné mléko si dobře rozumí s ovocnějšími kávami.

 

Díky své podobnosti s běžným kravským mlékem, ovesné mléko dobře funguje i s ostatními nápoji v kavárně. Můžete s ním dobře vytvořit chai latte, matcha latte a samozřejmě cappuccino a další varianty kávy s mlékem.

JAK PRACOVAT S OVESNÝM MLÉKEM

Existují ovesná mléka, která jsou speciálně připravená pro používání v kavárně (obvykle se uvádí na kartonech jako řada Barista). Lze s nimi pracovat stejně jako s kravským mlékem a latte art s ovesným mlékem je také srovnatelné.

Trysku na mléko mějte ve stejném úhlu jako při šlehání kravského mléka, to znamená pod úhlem 45 stupňů. Konečnou teplotu ovesného mléka udržujte mezi 55 až 65 ° C, dbejte ale zvýšenou pozornost jelikož ovesné mléko se zahřeje rychleji než běžné kravské mléko. Při šlehání přidejte do ovesného mléka více vzduchu než do kravského mléka. Pěna se díky tomu lépe stabilizuje a pomůže vytvořit hladší strukturu, která si zachovává svoji formu mnohem lépe. Po našlehání mléka nechejte nejméně 40 sekund odstát mléko a teprve potom nalijte do kávy, struktura potom bude více vyváženější.

Přečtěte si náš návod jak na latte art a nebo navštivte náš kurz latte artu a naučte se malovat labutě do cappuccina.

Až příště navštívíte kavárnu, zkuste vyzkoušet ovesné mléko v cappuccino místo kravského a porovnejte ten rozdíl. Třeba vám ovesné mléko zachutná více.

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

80 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 950 Kč
Autor : Tereza Gajdová
Tereza Gajdová
Usměvavá holka, která studuje svůj vysněný obor marketingové komunikace na UTB. Ráda se zastaví v čase při pití výběrové kávy s přáteli, cvičí jógu, folklór a ráda rozdává radost kolem sebe
Napsáno: 7.8.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení.