čtení 8 minut | Blog / Kofein a zdraví

Káva s mlékem a především jako oblíbené cappuccino patří mezi nejčastější objednávky v kavárně. Spojení kávy a mléka prostě lidem chutná. Nejednoho takového milovníka kávy s mlékem už napadlo se zamyslet nad tím, jak tento černý a bílý nápoj spolu fungují a obzvláště, zda je přidání mléka do kávy zdravé.

nalévání mléka do kávy
Co se stane, když přidáte mléko do kávy? Oblíbený zvyk pití kávy s mlékem se potýká s rozporuplnými názory na škodlivost tohoto chutného spojení kávy a mléka. Pokud netrpíte problémy s konzumací mléka nebo kávy, nejspíše by vám ani jejich kombinace neměla přinést nic špatného. Zdroj obrázku: Canva pro

KDY SE ZAČALA PÍT KÁVA S MLÉKEM?

Když se řekne káva s mlékem nebo bílá káva, patrně se vám vybaví milovaný nápoj zvaný cappuccino. O vzniku cappuccina se vypráví příběh mnicha Marco de Aviano, který byl roku 1683 papežem vyslán na cestu do Vídně. Tam mu byla nabídnuta káva.

 

Mnichovi však moc nechutnala a tak požádal o dochucení, aby káva byla sladší. Kávu mu tedy pro dodání sladkosti a zjemnění chuti dolili mlékem. Výsledný nápoj tak získal světle hnědou barvu, která odpovídala mnichově plášti. Tedy kápi mnichů řádu kapucínů – Ordo Fratrum Minorum Capuccinorum. Odtud i název dnes již tradičního kávového nápoje.

 

Avšak první kapka mléka padla do kávy ještě o pár let dříve, tedy kolem roku 1660. Nápad na kávu s mlékem přinesl do Evropy nizozemský cestovatel a velvyslanec v Číně Jean Nieuhof, který si právě v Číně všiml přidávání mléka do čaje. Tento nápad pak aplikoval u šálku kávy

PROČ SI PŘIDÁVÁME MLÉKO DO KÁVY

Před de Avianem, Nieuhofem i číňany to byli už před 10. stoletím Tibeťané, kteří do svého nápoje přidávali mléko či tuk. Více než pro dochucení to bylo pro výživovou hodnotu nápoje.

Ostatně původní tibetská káva s jačím máslem dala vzniknout trendu tzv. „bulletproof“ kávy. Moderní verze se však od tradičního receptu liší použitím kravského másla a kokosového či MCT oleje. Taková káva se chlubí poskytnutím velké dávky energie.

Chcete vyzkoušet neprůstřelnou kávu alias „bulletproof coffee“?

Máme pro vás recept, jak na ni.

Podobně, jako u kávy s máslem, můžeme očekávat větší energetickou hodnotu při pití kávy s mlékem, které obsahuje určité množství tuku. Samozřejmě podmínky života ve městě se od těch tibetských liší, proto vydatná snídaně s vydatnou kávou není podmínkou přežití. Dnes kávu s mlékem pijeme proto, že nám chutná. Je sladká, krémová, prostě lahodná.

VÝHODY PITÍ KÁVY S MLÉKEM

Od začátku 20. století dostalo pití kávy nový rozměr. Byly vynalezeny parní kávovary a tedy i nápoj zvaný espresso. Silný kávový extrakt plný chutí, který byl připravený během pár chvil, pomohl v šíření zvyku pití kávy v Itálii, Evropě i celém světě. Na někoho byl tento nápoj však silný a hořký, právě schopnost mléka optimalizovat chuť kávy v šálku je nespornou výhodou pití kávy s mlékem.

 

Espresso kávovary s tryskou jsou schopné připravit za pár okamžiků kávu i našlehat mléko. Teplé mléko s jemnou strukturou přidává kávě na sladkosti. Zároveň utlumuje kyselost a hořkost kávy. S mlékem můžete zakrýt drobné nedostatky espressa, pokud se vám zrovna úplně nepovede a je více hořké či kyselé než by mělo.

 

Na druhou stranu může mléko s kávou po chuťové stránce velmi dobře spolupracovat. Acidní kávy mohou chutnat s mlékem velmi sladce. S čokoládovými, vanilkovými či oříškovými tóny kávy si mléko přirozeně a dobře rozumí. Takové cappuccino je pak skoro samo o sobě kávovým dezertem.

šlehání mléka do kávy na kávovaru s tryskou
Správně vyšlehané mléko má díky své teplotě, vyšší sladkosti a jemné struktuře schopnost vytvořit z obyčejné kávy s mlékem ty nejlahodnější a nejoblíbenější kávové nápoje na světě. Proto vynález parního kávovaru, který zajišťuje přípravu chuťově silného espressa i šlehaného teplého mléka, výrazně podpořil mezi kávomilci oblíbenost pití kávy s mlékem. Zdroj obrázku: Canva pro

MLÉKO V KÁVĚ A CHUŤOVÝ ZÁŽITEK

Když máte na kávu s mlékem prostě chuť, když se chcete zahřát u hrnku sladkého a teplého mléka s chutí kávy a nebo když je na vás káva samotná moc výrazná. Tehdy i kdykoli jindy si můžete do kávy přidat trochu nebo i trochu více mléka. Každopádně myslete i na přirozenou chuť kávy samotné.

 

Pokud je káva připravená dobře, obsahuje celé spektrum chutí. Dobrá káva je sama o sobě sladká s individuálním chuťovým profilem, určitou mírou acidity a hořkosti. Některé kávy okouzlí chutí ve všech provedeních, ať už jako černá káva, s mlékem nebo třeba na ledu či ve spojení s alkoholem. Určitě vyzkoušejte různé možnosti přípravy kávy.

 

Když si však přidáváte mléko do kávy automaticky jako rutinu, nezapomeňte na to, že zastřít mlékem chutě kávy samotné by někdy byla škoda. Zajímavé mikroloty, kávy s originálním způsobem zpracování, jedinečné odrůdy. V těchto případech byste především sami sebe ochudili o unikátní chuťový zážitek, podobně jako kdybyste použili Dom Pérignon na přípravu Mimosy.

KÁVA A MLÉKO PRO ZDRAVÍ

Čerstvě připravená černá káva je zdrojem antioxidantů a vitamínů. Mluví se o ní v souvislosti s protektivními účinky proti rakovině a neurodegenerativním nemocem. Pomáhá proti únavě, může pomoci s regulací HPA osy a už jen samotná vůně kávy může zlepšit náladu. Pití mléka se zase doporučuje pro zdraví kostí díky vápníku. V jednom litru mléka je 1,2 – 1,37 g vápníku.

 

Kromě tlumení výrazných chutí espressa může mléko přidané do kávy snížit i nástup kofeinu. Lidé citliví na kofein se tak nemusí obávat rychlého efektu kofeinu, ale pokud si dají latté, mohou si užít chuť kávy a kofeinové nabuzení se bude projevovat mírněji a postupně. 

 

Neplatí, že by mléko v kávě mohlo kofein neutralizovat. Ve svém latté či cappuccinu získáte stejné množství kofeinu jako při pití samotného espressa. Ale díky rozprostření ve větším objemu mléka jej popíjíte pomaleji a právě kvůli mléku se ovlivňuje rychlost vstřebávání kofeinu v těle.

PROČ ŠKODÍ KÁVA S MLÉKEM A JE TOMU TAK?

Káva a mléko. Tak oblíbená kombinace a zároveň je tolikrát předmětem debat o zdraví. Strach, že bychom si přidáním mléka do kávy mohli zdravotně ublížit, pravděpodobně pochází z individuálních zkušeností, když někomu po vypití bílé kávy nebylo dobře. Viníkem však často není ona kombinace mléka s kávou, nýbrž nevhodné použití mléka či kávy.

 

Co myslím tím nevhodné použití? V případě kávy se může negativně projevit pokud, ji připravujete nesprávně. Například pokud je u vás obvyklé každodenní pití „turka“. Nebo pokud s kávou špatně zacházíte. Stará a nevhodně skladovaná káva může být zdrojem plísně. Oleje z kávy se mohou usazovat v mlýnku, pokud jej nikdo dlouho nečistil a pak začnou žluknout. Stejně tak čistota kávovaru je důležitá nejen pro chuť, ale i zdravotní nezávadnost vaší kávy.

 

Z pohledu zdraví a mléka v kávě je třeba si uvědomit, jak na nás působí samotné mléko. Nejčastěji to, jak jsme schopni zpracovávat laktózu. Tato schopnost se v průběhu našeho života může různě měnit a vyvinout v intoleranci laktózy. Pak bohužel budete muset mléko v kávě vyměnit za bezlaktózové, rostlinné nebo začít s černou kávou.

CO DO KÁVY MÍSTO MLÉKA? ZKUSTE ROSTLINNOU ALTERNATIVU!

KÁVA S MLÉKEM: SLINIVKA

Mezi častými mýty co se týče pití kávy je její vliv na zdraví orgánů trávicí soustavy. Často pak je strašákem vznik rakoviny slinivky. Metastudie zabývající se tímto tématem však poukazuje, že mezi kávou a nebezpečím rakoviny slinivky není žádná souvislost.

 

V případě, že máte problémy se slinivkou doporučuje se omezit tuky. Proto, pokud máte rádi cappuccino, myslete na to, že se obvykle připravuje z plnotučného mléka. Takové mléko s vyšším obsahem tuku je sice prospěšné pro chuť a hedvábnou strukturu cappuccina, ale nemusí být vhodné pro vaši nemocnou slinivku.

 

KÁVA S MLÉKEM: RAKOVINA JÍCNU

Nejen slinivka, ale i rakovina jícnu je jedním témat vztahujících se k pití kávy a zdraví. Jaký má káva s mlékem na tento problém vliv? Podle výzkumů nemá pití kávy na vznik rakoviny jícnu žádný negativní vliv. Naopak u východoasijských lidí byl zaznamenán určitý ochranný účinek.

 

Problémem podporující vznik rakoviny jícnu může být konzumace příliš horkých nápojů. A výrazněji ve spojitosti se známým zdraví škodlivým zlozvykem – kouřením. I v dnešní na zdraví orientované společnosti zvyk dát si „kafe a cigárko“ stále přetrvává.

 

Pití kávy s mlékem by tak aspoň mohlo pomoci se snížením teploty nápoje a omezit škodlivost jednoho z těchto dvou faktorů vzniku rakoviny jícnu. Správně připravené mléko na cappuccino má totiž teplotu okolo 60°C, tedy vhodnou k pití bez popálení i zdravotního rizika pro váš jícen.

ZPŮSOBUJE KÁVA S MLÉKEM PÁLENÍ ŽÁHY?

Nepříjemný pocit pálení žáhy způsobuje po jídle či v noci kyselá žaludeční šťáva dráždící sliznici jícnu. Pálení žáhy může být symptomem gastroezofageálního refluxního onemocnění (GERD), které může vést k trvalému poškození jícnu.

 

V případě, že vás trápí pálení žáhy, doporučuje se vyhýbat smaženým a mastným jídlům či alkoholu. Do této diety se často zahrnuje i káva. Při pití kávy však nebyly nalezeny souvislosti s těmito obtížemi. Ale při pití mléka, respektive konzumaci mléčných výrobků, bylo zhoršení příznaků GERD prokázáno.

 

Pakliže pijete kávu bez mléka, neměla by způsobovat pálení žáhy. Na druhou stranu schopnost kofeinu podporovat aktivitu těla i trávení by mohla zvyšovat pravděpodobnost vzniku pálení žáhy. Sami tedy vyzkoušejte a zjistěte zda právě vám pití černé kávy bude či nebude vyhovovat.

zažívací problémy a kravské mléko s laktózou
Výzkumy neprokazují, že by mléko v kávě mělo škodit na zdraví. Při problémech s pitím kávy s mlékem bývá na vině samotné mléko, tedy lépe řečeno naše citlivost na něj. Lidé s intolerancí laktózy, s dietou či problémy zažívacího ústrojí by měli zhodnotit vliv kravského mléka na jejich problémy a případně se mu vyhnout. Samozřejmě i ve své kávě. Zdroj obrázku: Canva pro

HUBNUTÍ A KÁVA S MLÉKEM

Mezi negativní vliv pití kávy s mlékem patří především příjem tuků a cukrů z tohoto nápoje. Už první cappuccino na světě se připravilo proto, aby káva chutnala sladšeji. Není se co divit, že touha po doslazování kávy přetrvává i dnes. Tučné sladké mléko s kávou v šálku si lidé doslazuji cukrem a sirupy pro ještě sladší chuť. Sladké nám lidem prostě chutná.

 

Takový kávový dezert v podobě karamelového latté se šlehačkou, proč si ho jednou za čas nedopřát? Nicméně hraje roli právě to, jak často si takové cukříky dáváme. Pro mnoho kávičkářů je však slazení kávy s mlékem rutinou. Přitom káva s mlékem nemusí být velký prohřešek, i když chcete zhubnout. Teda pokud ji nedosladíte cukříky a nepijete několik takových káv denně.

 

PŘERUŠOVANÝ PŮST A KÁVA S MLÉKEM

Zajímáte-li se o zdravý životní styl, určitě jste již narazili na různé praktiky, které mohou podpořit zdraví a optimalizovat fungování našeho těla. Mohou to být určitá cvičení, používání bylin, ledové koupele nebo třeba přerušovaný půst. Při aplikování techniky přerušovaného půstu může být pití kávy přínosné. Jak doporučuje Veronika Allister, při přerušovaném půstu pijte kvalitní kávu bez mléka a bez cukru.

 

Káva sama o sobě neobsahuje žádné kalorie a ještě přispívá ke spalování tuků. Opět je řeč o šálku černé kávy. Cokoliv, co do kávy přidáte, může změnit její vlastnosti. Nekalorická káva získá 64 kcal díky přidání 100 ml plnotučného mléka. S ovesným mlékem o kousek méně: 56 kcal.

KÁVA S MLÉKEM NEBO BEZ? – SHRNUTÍ:

Infografika: Proč pít nebo nepít kávu s mlékem

Jak našlehat mléko doma?

Napěňovače mléka na doma

Subminimal NanoFoamer Lithium Special Edition
Doprava zdarma + Dárek navíc
2 190,0 Kč
Skladem ihned
Subminimal NanoFoamer Lithium
Doprava zdarma + Dárek navíc
1 890,0 Kč
Skladem ihned
Bialetti BIA1906.01 Elektrický napěňovač mléka
1 774,0 Kč
Skladem ihned
Übermilk One Top
Doprava zdarma + Dárek navíc
200 423,0 Kč
Do 3 dnů u vás
Subminimal Nanofoamer PRO
Doprava zdarma + Dárek navíc
5 490,0 Kč
Skladem ihned
Subminimal NanoFoamer V2
1 290,0 Kč
Skladem ihned

Časté dotazy k pití kávy s mlékem

Přidáním mléka do kávy se potlačí různorodé chutě kávy. Káva s mlékem je sladší a jemnější na chuti, zároveň mléko zmírňuje nástup kofeinu. Ze zdravotního pohledu nebyla prokázána škodlivost přidání mléka do kávy.

Ze zdravotního hlediska je mléko zdrojem vápníku, tudíž i káva s mlékem přináší tělu vitaminy a prospěšné látky.

Nejvhodnější je mléko teplé (55-65°C) a plnotučné, které má dobrou sladkost vytváří tak dobrý šálek kávy. V případě zdravotních problémů jako intolerance laktózy nebo z důvodu speciálních stravovacích návyků (vegetariáni, vegani) můžete využít i rostlinná mléka respektive rostlinné nápoje.

Objevte zajímavé spojení kávy a mléka!

Káva s mlékem umí skvěle spolupracovat. Pakliže si zrovna nehlídáte kalorie ve stravě či nemáte určité zdravotní omezení, co se týče konzumace mléka nebo kávy, vyzkoušejte, jak mléko funguje s kávou z různých koutů světa. Můžete také zkusit, jak s kávami různých chutí spolupracuje mléko mandlové, kokosové nebo hrachový nápoj jako alternativa kravského mléka. Objevíte tak nečekané kombinace a vaše rutinní „kafe s mlíkem“ získá další rozměr. Vydejte se prozkoumat chutě cappuccina připraveného ze zrnek z Jižní Ameriky, Afriky nebo třeba Indonésie.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Hodnocení: 7

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč