Káva je jedním z nejvíce konzumovaných nápojů na světě. Z velké části je to především kvůli kofeinu, který káva obsahuje. Obyčejná černá káva vám může poskytnout nový příval energie a navíc neobsahuje téměř žádné kalorie. Kalorií však přibývá, jakmile přidáte  mléko, cukr a další příchutě. Zjistěte kolik kalorií obsahuje váš oblíbený šálek kávy.

NEKALORICKÁ ČERNÁ KÁVA

Podle databáze živin má káva o objemu 240 ml pouze 2 kalorie. Kalorie v kávě pocházejí z malého množství bílkovin a některých mono-nenasycených olejů. Kávová zrna obsahují oleje (proto je například nutné často čistit kávovar, aby se předešlo velkému maštění). Káva někdy může chutnat trochu žlukle. Je to způsobeno právě tím, že oleje v zrnu jsou nažluklé. Často tomu tak bývá, pokud je zrno příliš upraženo a pokud je káva skladována dlouhou dobu. Oleje pak mohou mírně žluknout, což zapříčiní nedobrou chuť kávy.

Kávová zrna + voda = prakticky bez kalorií.

KALORIE V RŮZNÝCH KÁVOVÝCH NÁPOJÍCH 

Vzhledem k tomu, že se káva vaří pouze z vody, která neobsahuje žádné kalorie, tak je černá káva prakticky bez kalorií. 

 

To však neznamená, že všechny nápoje, které se skládají z kávy, mají nízký obsah kalorií. Záleží, co do kávy všechno dáte. Jelikož je kofein hořká chemická látka, tak ji má spousta lidí ve zvyku sladit a zjemňovat. Například cukrem, mlékem nebo sladkým sirupem. A pokud přidáte všechny možnosti, bude před vámi stát spíše slazený mléčný nápoj, než klasická káva.

 

Podle tabulky můžete zjistit, kolik přibližně kalorií obsahuje váš oblíbený kávový nápoj.

TYP KÁVOVÉHO NÁPOJEPočet kalorií / 240 ml
Černá káva2
Černá káva s ledem2
Espresso20
Cold brew2
Černá káva s 1 lžičkou (15 ml) vanilkového sirupu32
Černá káva s 1 lžičkou sirupu a 1 lžičkou cukru 38
Latté72
Ochucené latté 134
Cappuccino46
Ledová káva s mlékem146

Jak vidíte, espresso obsahuje více kalorií než klasická černá filtrovaná káva na 240 ml, protože je mnohem více koncentrovanější. Shot espressa je však obvykle 30 ml, který má přibližně 2 kalorií. Takže se nemusíte bát, pít jak espresso tak filtrovanou kávu, když si hlídáte své kalorie.

Kávové nápoje obsahující mléko a cukr, mají mnohem více kalorií než obyčejná káva. Mějte také na paměti, že počet kalorií v kávě na bázi mléka závisí na tom, jaký typ mléka se používá.

Zatímco obyčejná „černá“ káva neobsahuje téměř žádné kalorie, káva s mlékem, cukrem a sirupy obsahuje mnohem více kalorií.

SHRNUTÍ 

Klasickou černou filtrovanou kávou či espressem rozhodně neuděláte nikdy chybu, pokud si hlídáte svůj kalorický příjem. Nezapomeňte ale, že čím více přidaných cukrů, mléka, sladidel v kávě máte, tím se taky zvyšuje kalorický index. 

 

Kromě kalorií mají sladěné kávové nápoje obvykle vysoký obsah přidaných cukrů. Nadměrná konzumace přidaného cukru může souviset se zdravotními problémy, jako jsou srdeční choroby, obezita a špatná správa cukru v krvi. To však neznamená, že už si nikdy nesmíte přidat cukr či mléko do kávy. Je ale potřeba, nic nepřehánět.

BAVÍ VÁS NAŠE ČLÁNKY? MÁME PRO VÁS DALŠÍ KÁVOVOU INSPIRACI! 

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 16 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

80 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 950 Kč
Kategorie : Kofein a zdraví
Autor : Tereza Gajdová
Tereza Gajdová
Usměvavá holka, která studuje svůj vysněný obor marketingové komunikace na UTB. Ráda se zastaví v čase při pití výběrové kávy s přáteli, cvičí jógu, folklór a ráda rozdává radost kolem sebe
Napsáno: 30.6.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení.