Jóga, ájurvéda, dóša, … slova pojící se s aktuálním trendem, zdravým životním stylem v moderní době. Zařadili byste k nim i kávu, nebo myslíte, že šálek kávy nemá v tomto ohledu co nabídnout?
Káva a ájurvéda
Sestra jógy – ájurvéda, a káva
Je to již nějaký ten pátek, co jóga přerostla z tradičních východních praktik do běžného života lidí kdekoli na světě. Stala se trendy cvičením, i životním stylem. Když se mluví o józe, je přirozené navázat i na téma ájurvédy. Označované také jako její sesterská věda. Jóga a ájurvéda jsou dvě strany téže mince. A jejich kombinace by měla vést k pocitům pohody a prospívat celkovému zdraví.
U jógy je jasné, že pohyb (opakování určitých figur čili ásan), patří mimo jiné do zdravého životního stylu. Naopak ájurvéda je vědou takřka medicínskou. Vychází z myšlenky, že nemoci (duše, těla či mysli) jsou zapříčiněny nerovnováhou. Vybalancovaného života se snaží docílit využitím organických prostředků.
Tahle představa východního lékařství mi připomíná moji babičku a rčení, že „na každou nemoc vyrostla bylinka“. Ač je kávovník spíše keř či strom než bylina, využíváme jej – jeho plody. Tedy semínka z plodů pro pražení a následnou přípravu šálku kávy. Takovou kávu zbožňujeme, a jak tento zvyk vidí právě ájurvéda?
Ájurvédská káva. Je to vůbec kafe?
Individuálnost patří k prvkům ájurvédské „medicíny“. Jednak nahlíží na každého člověka, jako originální bytost, za druhé je to pohled na přírodu, a to co nabízí.
Vše má smysl, účinek. Jen je třeba vědět jaký a jak jej docílit. Pro někoho a v konkrétním množství může být daná bylinka léčivem, pro jiného jedem. Stejným způsobem se dívá na kávu.
Z pohledu ájurvédy, netřeba si ji zcela zakazovat pít či se do ní naopak nutit. Aby byla prospěšná a neublížila, je potřeba vědět: kolik, kdy, jakou a jak pít kávu. A vše je – jak jinak – individuální pro každého z vás. No a pak tu jsou ty ájurvédské „melty“ v obchodech zdravé výživy.
Čekanková káva a jiné kávoviny
Říkají si ájurvédská káva, ale nenechte se zmýlit, jedná se více-méně o prášek z praženého kořene čekanky. Případně některých obilnin. Má sloužit jako náhražka kávy. Tedy nápoj, který nám bude připomínat ty božské chvilky pohody strávené s šálkem kávy v rukou. Ale káva to prostě nebude.
Proč se čekankové kávy a jiné kávoviny prodávají? Touto otázkou se vracím k původní myšlence ájurvédy, čili že každý z vás jste originál a stejně jedinečně na vás budou působit třeba právě účinky kávy. Proto existuje i ta možnost, že někdo kávu prostě nesnese. Ani v malém množství.
A přesně tento človíček má šanci si užít teplý nápoj v šálku, kávě podobný, ale nekávový. Případně pokud potřebujete kávu omezit jen na ranní šálek a odpoledne si dát, no nějaké nekávové náhradní řešení.
Náhrada za kávu? Co takhle kvalitní čaj
Kdy a jak pít kávu z pohledu ájurvédy
Je hrníček s nádherně vonící, a především opravdovou arabikou výhodným nápojem i konkrétně pro vás? V první řadě byste měli pít kávu (no vlastně cokoliv, co pijete, jíte nebo děláte) uvědoměle. Tedy všímat si toho, jakých změn a účinků káva u vás dosahuje. Zjistíte tak, zda kávu pít či nikoli a také své limity v denní dávce kávy.
Ovšem berte na vědomí také vznik kofeinové tolerance. Jde o zvyk na kofein, jehož laťka se se zvykem neustále posouvá. Po pár dnech kávovém půstu se však zase vrátíte do obvyklého režimu. Průměrně a podle FDA se doporučuje maximum 400 mg kofeinu za den, což může znamenat zhruba 3-4 šálky kávy.
Tento tip na ideální množství kávy, je však jen globální průměr. V tomto směru je ájurvéda více „personalizovanou vědou“ a udává tedy konkrétnější představy o konzumaci kávy pro každého z vás. Vychází ze segmentování lidí podle dóši.
Vaše dóša a pití kávy
Dóša existuje ve třech typech:
- Váta (element éteru a vzduchu)
- Pitta (element ohně a vody)
- Kapha (element země a ohně)
Přitom každého člověka tvoří určitá kombinace těchto třech typů. Převládající dóša pak má nejvýznamnější vliv na to, co a jak na nás bude působit. Tedy udává i to, jak pít kávu.
Pro lidi s dominantní dóšou váta, není káva úplně nejvhodnější. Pro ty s převládající dóšou pitta by mělo být pití kávy velmi obezřetné, např. jen šálek k snídani. Nakonec jsou tu kaphy, které jsou k pití kávy nejpřátelštější, kterým její účinky mohou být velmi prospěšné.
Organická káva – zdravá káva
Pro ájurvédu je velmi důležitá organická kvalita. Platí to samozřejmě i pro výběr kávy, kterou budete přijímat do svého těla. V tomhle bodě buďte důslední a vyvarujte se konvenčním kávám, které mohou obsahovat například i pozůstatky pesticidů.
Ideální čas na kávu
Je vám bližší nahlížet na zdravý životní styl z pohledu moderního biohackingu? Tak určitě znáte pojem – cirkadiánní rytmy. Tedy přednastavené přirozené tělesné funkce, jako je např. změna hladiny kortizolu. Tyto cirkadiánní rytmy bychom měli brát v potaz a pít kávu v souladu s nimi.
Podobně to je i v učení ájurvédy, kdy je za nejvhodnější dobu k pití kávy dopoledne, mezi 6. a 10. hodinou. V tomto čase je větší šance využít stimulující a zahřívací účinky kávy.
Zároveň podle se pravidel ájurvédy doporučuje před kávou už mít něco v žaludku. Nepít kávu na lačno. Ideálním ranním rituálem je šálek horké vody s citronem a medem, který tělo připraví na snídani. Pak se nasnídat – skvělé je ovoce, bílkoviny a celozrnné potraviny. A snídani zakončit hrnkem skvělé kávy. Tímto stylem nejlépe využijete její schopnost pomoci s trávením.
100% arabika i podle pravidel ájurvédy
Označení ájurvéda pochází ze slov v překladu znamenajících věda a život. Tedy věda o životě. Konečně, jste to vy sami, kdo tvoří pravidla vlastního života. S vědeckou objektivitou a bez předsudků přistupte k vlastním potřebám a schopnostem i co se konzumace kávy týče.
Máte ji rádi a nepůsobí nepříjemnosti? Dejte si šálek kávy z opravdových zrn kávovníku arabika. Pijte kávu s respektem k jejím přirozeným vlastnostem, jako je obsah kofeinu a jeho schopnost udržet vás bez spánku i několik hodin. Sami si určete, kdy se vám to hodí a kdy si raději dáte bylinný čaj, zmiňovanou kávu z čekanky nebo kávu bezkofeinovou.
Nezapomeňte na jednu důležitou vlastnost dobré kávy, na kterou se v diskuzích s tématem kávy a zdraví často zapomíná. Káva způsobuje radost. Máte ji od prvního přičichnutí, otevření balíčku čerstvě pražených zrnek, zaslechnutí mlýnku na kávu a nejpozději se dostaví hned po usrknutí.
Dobrý pocit, dobrá nálada, má významný podíl na zdravém životě každého člověka. Ať už jste dóša váta nebo kapha. 🙂