čtení 5 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Výběrová káva, speciality coffee, výběrovka. Co si pod těmito pojmy představit a jak se liší výběrová a komoditní káva? Odpověď vám dám na následujících řádcích.

Výběrová vs. komoditní káva

Dostali jste chuť na šálek kávy. Nehledě na to, jaké jsou vaše preference a jestli máte raději kávu s mlékem nebo jednoduše espresso, máte na výběr ze dvou možností – výběrovou nebo komoditní kávu. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Komoditní káva

Začnu tím jednodušším, a to komoditní kávou. Mletá káva či kávová zrnka, která koupíte v každém supermarketu či jiném obyčejném obchodě. Káva od globálních značek – to je komoditní káva.

S AeroPressem GO budete mít skvělou kávu vždy po ruce

 

Sběr komoditní kávy

Důvody, proč tuto kávu označujeme jako komoditní, začínají už na kávových plantážích nehledě na to, zda se jedná o plantáže kávovníků arabika či robusta.

Sběr plodů kávovníku – kávových třešní probíhá strojově, a tak nikdo nedbá na to, zda jsou všechny třešně zralé tak akorát. Do sklizně se tak dostanou třešně, které jsou zelené a nezralé, poškozené, napadené škůdcem nebo přezrálé.

Jedním z hlavních využití komoditní kávy je také instantní káva. Zrnka jsou v tomto případě namleté a je z nich připravena káva, která se rozstřikuje a suší. Přečtěte si, proč není instantní káva dobrá pro vaše zdraví.

Pražení komoditní kávy

Kvůli různě zralým zrnům a snaze schovat všechny nedokonalosti a nerovnosti v chuti, je komoditní káva pražená velmi tmavé. Tím se vytvoří jednotný „spálený“ profil, který zneutralizuje veškeré chutě i vůně a je tak prakticky jedno po kterém balíčku sáhnete. rozdílem je pouze velikost balení a cena.

Výběrová káva nikdy nebyla blíž. Zkuste výběrovku v kapslích
Etzinger Etz-I Icare Fresh-Capsule-Refill
Doprava zdarma + Dárek navíc
4 399,0 Kč
Skladem ihned
Wacaco Nanopresso šedé + NS adaptér
Doprava zdarma + Dárek navíc
2 399,0 Kč
Do týdne u vás

Na základě tmavého pražení se zrna stávají měkká a snadno se tak lámou. A to není jediná „specialita“ komoditní kávy. Kromě sběru třešní a pražení se nedbá ani na udržitelnost a transport, což vede k tomu, že se kromě nalámané kávy v balení občas objevují také kamínky.

Výběrová káva

Asociace výběrové kávy, výběrovou kávu definuje jako „kávu nebo kávový zážitek, který je oceňován pro své charakteristické vlastnosti a díky nimž má na trhu významnou přidanou hodnotu.“

Co si pod tímto představit?

Výběrová káva je specifická svojí kvalitou a péčí o každé zrnko, která začíná už na kávových plantážích. V současnosti je za výběrovou kávu považovaná pouze káva z kávovníku arabika. Tím ale specifikace, ale nekončí.

Na světě existuje celkem 6000 druhů kávy. Zpracovávaná je káva ale pouze z kávovníků robusta a arabika. Budoucností je ale také kávovník odrůdy Stenophylla.

Pěstování a sběr výběrové kávy

Už samotným kávovníkům je věnovaná velká péče. Najdete je spíš ve vyšších nadmořských výškách. Farmáři dbají na kvalitu, a nikoliv kvantitu a sbírají pouze dostatečně zralé kávové třešně, za které v ideálním případě dostanou také zaplaceno odpovídajícím způsobem. Třešně jsou sbírány ručně, od toho lze odvodit i název – výběrová káva.

červené a zelené kávové třešně
Díky ručnímu a pečlivému výběru se vám v případě výběrové kávy dostane káva z těch nejlepších kávových třešní. Zdroj: Andres Hernandez | Unsplash.com

Zelená káva

Káva je během cesty k zákazníkovi několikrát hodnocena a kontrolována. Celý proces začíná už u zelené kávy. Zrnka kávy poté prochází tříděním, různými testy kvality a degustací, kterou hodnotí nákupčí zelené kávy.

Káva dostává body od degustátorů, ty se pak sečtou a pokud mají víc jak 80 bodů (ze 100), může se řadit k výběrové kávě. K tomu se pojí certifikace SCA nebo CQI. Přečtěte si více o tom, jak se hodnotí kvalita kávy.

Nákupčí zelené kávy jsou takoví sommeliéři v oblasti kávy. Musí identifikovat kvalitu kávy pomocí tzv. cuppingu (degustaci kávy). Tito lidé mají velkou roli při sdělování informací o kávě pražírnám a kavárnám.

Pražení výběrové kávy

Zelené zrna, které dosáhly certifikace jsou následně převezeny do pražíren, kde před pražičem stojí těžký úkol. Musí z kávy dostat to nejlepší a z velké části závisí právě na něm, jak pražení ovlivní chuť kávy.

pražená kávová zrnka v balení Lázeňská káva
Výběrová káva má krásně hladká zrnka mezi jakýchkoliv porušení. Zrnka jsou také rovnoměrně pražená, což je vidět podle barvy. Zdroj obrázku: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

Pražení kávy je umění, které vyžaduje vysoký stupeň znalostí a zkušeností k vytvoření profilů chutí na výběrové úrovni. Káva musí být během procesu pražení neustále pečlivě sledována a kontrolována, aby se nespálila.

Příprava výběrové kávy

I po pražení je potřeba s výběrovou kávou zacházet specificky, díky tomu tak z kávy získáte všechny požadované chutě a aromata.

příprava kávy ve V60
Při přípravě je potřeba dbát na nastavení hrubosti mletí, teplotu vody, ale také techniku přípravy, to se ale liší na základě používané metody. Zdroj: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

Specifikace výběrové kávy

Co tedy musí káva splňovat, abychom ji mohly označit za výběrovou.

  • Jedná se o 100% zrnkovou arabiku (může to být i směs více odrůd arabic).
  • Z balíčku byste měli vyčíst o kávě prakticky všechny informace – kde byla pěstovaná, kdo jí pěstoval, kdo ji pražil…
  • Káva musí splňovat hodnocení SCA – tedy musí být ohodnocena minimálně 80 body (některé pražírny považují za výběrovou kávu až tu s hodnocením 85+).
  • Výběrová káva je ohleduplná k přírodě – stroje kávovníky ničí a ty tak často už znovu neplodí, správná péče a ruční sběr je udržitelný.
  • Farmáři za kávu dostávají férově zaplaceno, jedná se o takzvanou fair trade kávu. (Pozor ne každá fair trade káva je výběrová).

Výběrová káva se navíc zasluhuje o rozvoj komunit lidí, kteří se o výběrovku zajímají. Díky ní totiž vzniká mnoho kávových festivalů, nebo kávových a baristických soutěží.

cesta výběrové kávy

Kde koupit výběrovou kávu?

Jak už jsem zmínila na začátku, výběrovou kávu neseženete úplně všude. Při nákupu hledejte přímo výběrové pražírny či kavárny. Nebo třeba u nás na e-shopu, kde kromě čerstvě pražené výběrové kávy nakoupíte kompletní příslušenství a kávovary k přípravě kávy.

Nejčastější otázky k výběrové kávě

Výběrová káva je káva, která splňuje hned několik podmínek. Jedná se o 100% zrnkovou arabiku, která byla vybrána z nejlepších kávových třešní. Proces jejího zpracování je šetrný k přírodě, farmáři za ní dostali férově zaplaceno a veškeré informace jako původ, zpracování či datum pražení jsou o dané kávě dohledatelné.

Výběrovu kávu nekoupíte na každém rohu. Ideální volbou je nákup přímo o výběrových pražíren, či z kaváren s výběrovou kávu. Pokud raději nakupujete na internetu, zamiřte na e-shopy s výběrovou kávou, kde navíc máte možnost sehnat i kávové příslušenství.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Hodnocení: 4

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč