čtení 4 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Arabica, Robusta, Liberica. Všechny tyto kávy jsou vám celkem dobře známé, ale co taková Stenophylla? Slyšeli jste už o tomto kávovníku, který je kávovou budoucností? Pojďme si ho tedy představit.

STENOPHYLLA JAKO VOLNĚ ROSTOUCÍ KÁVOVNÍK

Světové produkci kávy, která se komerčně zpracovává, vládnou kávy z odrůd Arabica a Robusta. Jako menší doplněk je tu ještě Coffea Liberica, ta však tvoří je pouhé 1 % celkové produkce kávy.

Arabica si své místo vydobyla především díky své chuťové variabilitě, která se uplatňuje hlavně u výběrové kávy, kdy pomocí různých zpracování můžeme získat kávu chutnající po červeném ovoci, čokoládě nebo třeba karamelu.

Robusta si drží své místo především díky své odolnosti. Na světě ale existuje celkem 124 druhů kávy, které najdeme po celém světě od Jižní Ameriky, přes Afriku až po tropické oblasti Asie. Většinu z nich však nepěstují farmáři, ale jedná se o kávovníky, které rostou volně v přírodě a Stenophylla je jedním z nich.

CO JE KÁVA STENOPHYLLA

Káva Stenophylla je jedním z volně rostoucích druhů kávovníku, který roste v západní Africe. Byla objevena už na začátku 19. století, tehdy byla ale větší pozornost věnována Arabice a Robustě. Stenophylla si jí však v posledních letech získává zpět.

Třešně tohoto kávovníku jsou po uzrání velmi tmavé až černé. Její listy jsou úzké od toho pramení i její český název, kávovník úzkolistý. Co se chuti týče, ta se podle všeho dost podobá právě tak oblíbené Arabice.

ZAPOMENUTÝ KÁVOVNÍK

Stenophylla kdysi poměrně hojně rostla v západní Africe, konkrétně v Sierra Leone, Guiney, Libérii nebo v Pobřeží slonoviny, poslední zmínka ale pocházela z roku 1954.

V prosinci roku 2018 se doktor Aaron Davis botanik z Královských botanických zahrad v Kew spolu s Jeremy Haggarem botanikem z Greenwichské univerzity vydali na průzkum přímo do Sierra Leone, kde ve volné přírodě našli právě několik rostlin kávovníku úzkolistého.

KONKURENCE ARABIKY NEBO ROBUSTY

Jak jistě dobře víte, Robusta roste primárně v nižších nadmořských výškách a je odolná jak vůči změnám teplot, tak nedostatku srážek i různým škůdcům. Její chuť však není moc zajímavá, a tak se Robusta zpracovává především jako komoditní káva.

Zato chuťově zajímavá Arabica, která není vhodným příkladem odolné rostliny, je náchylná na jakékoliv plísně, rzi a jiné škůdce. Navíc ke svému růstu potřebuje jistou nadmořskou výšku či dobré podnební podmínky, jako určitou teplotu nebo vhodné množství srážek. Tomu úplně neprospívá aktuální změna klimatu a růst globálních teplot. Ty by podle všeho nemusely být pro Stenophyllu překážkou.

Kávovník úzkolistý je totiž schopný plodit i v teplotách o 6 °C vyšších než kávovník arabský a také je mnohem více tolerantní k suchu.

Plantáž kávovníků v horách
Základ dobré kávy začíná už na plantáži. Pro správné plození potřebují kávovníky vhodné klimatické podmínky. Ty se u různých odrůd liší. Kávovník Stenophylla zvládne i vyšší teploty a větší sucho. Zdroj obrázku: Canva

CHUŤOVÝ POTENCIÁL STENOPHYLLY

A co víc? Mnoho volně žijících druhů kávy neoplývá tak skvělou chutí jako právě káva ze zrn kávy Arabica. Pro kávu připravenou z plodů kávovníku úzkolistého toto však neplatí.

Vzorek, který byl ze Sierra Leone dovezen a následně připraven dosáhl dokonce na 80,25 bodů cuppingového skóre. Káva podle všeho měla komplexní chuťový profil, plné tělo a přirozenou sladkost. V kávě byly cítit broskve, med, jasmín, čokoláda, karamel nebo také ořechy. A dokonce 80 % z hodnotících určilo, že se jedná o Arabicu.

graf ukazující hodnocení hořkosti, kyselosti, zemitosti a několika dalších ohledů u odrůd káv Arabica, Robusta a Stenophylla
Jak i graf ukazuje při hodnocení se ukázalo, že je Stenophylla v mnoha ohledech podobná Arabice, přesněji Arabice z Etiopie. Zdroj: IG @thesoffeesensorieum, vlastní zpracování

KDY SE ZRNKA Z KÁVOVNÍKU ÚZKOLISTÉHO DOSTANOU DO NAŠEHO ŠÁLKU

Stenophylla je stále na seznamu ohrožených druhů, a tak bude potřeba vyvinutí velkého úsilí k zajištění jejího budoucího využití. Už nyní se však spojily čtyři instituce, které byly zapojené do předchozí studie, a plánují vysadit sazenice kávovníku Stenophylla v Sierra Leone a také na ostrově Réunion (FR).

Než se káva ze zrn kávovníku Stenophylla, dostane do vašeho šálku, bude to ještě nějakou dobu trvat, ale i tak bychom jí měli věnovat pozornost. Pokud se vše vydaří, mohla by se zrna kávovníku úzkolistého dostat na trh jako vzácný druh kávy.

Objevujte nové chutě kávy!

Cupping si můžete udělat snadno i doma. Postup při cuppingu je úplně jednoduchý. Pak už vám stačí jen několik druhů káv, zkusit můžete třeba naše degustační balení, pár cuppingových misek a cuppingové lžíce.

Příslušenství na cupping seženete také na našem e-shopu.

Zdroje:

Coffea stenophylla could help to futureproof coffee under climate change. 2021. In: Comunicaffe.com [online]. Publikováno: 21. dubna 2021. Dostupné z: https://www.comunicaffe.com/coffea-stenophylla-could-help-to-futureproof-coffee-under-climate-change/

BRIGGS, Helen. 2021. Climate change: Future-proofing coffee in a warming world. In: bbc.com [online]. Publikováno: 19. dubna 2021. Dostupné z: https://www.bbc.com/news/science-environment-56804147

BROWN, Nick. 2019. The Lost Coffee Species: The Story of Coffea Stenophylla. In: Dailycoffeenew.com [online]. Publikováno: 11. února 2019. Dostupné z: https://dailycoffeenews.com/2019/02/11/the-lost-coffee-species-the-story-of-coffea-stenophylla/

Scientists rediscover lost coffee species suited to a warmer climate. 2021. In: CBC [online]. Publikováno: 21. dubna 2021. Dostupné z: https://www.cbc.ca/news/science/coffee-stenophylla-1.5995940

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 14 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

179 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro