čtení 2 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Věděli jste, že rostlinný rod Coffea zahrnuje víc než 500 rodů a 6000 druhů rostlin? Asi vás nepřekvapí, že kávová zrna z různých míst mají různé charakteristiky, jako je chuť, obsah kofeinu, či acidita. Ty odrážejí prostředí, ve kterém je káva pěstována, způsob zpracování a genetické vlastnosti dané odrůdy. Rozhodli jsme se vám proto v několika následujících týdnech představit jednotlivé druhy kávovníků. Dnes se budeme bavit o jedné z nejpopulárnějších kávových odrůd – Bourbonu.

Bourbon je přirozenou mutací odrůdy Typica a je vysoce kvalitní kávou, která je známá svou sladkou chutí. Má nízkou odolnost vůči rzi listů, kůrovci Hypothenemus hampei, česky nazývaný drtník Hampeův (jehož samičky kladou vajíčka do plodů kávy) a dalším chorobám a škůdcům. Obvykle se pěstuje v Burundi, Rwandě a Latinské Americe.

 

Její mutace najdete v Brazílii a Latinské Americe. Bourbon produkuje o 30 % více kávy než například Typica, ale její sklizeň je stále menší než u ostatních odrůd. Má relativně malé plody, které rostou hustě u sebe. Třešně rychle zrají a při deštích nebo větru snadno a rychle opadávají. Kvalita této kávy je excelentní a velmi podobná Typice. Třešně této odrůdy mají často žlutou (Yellow Bourbon), nebo červenou barvu (Red Bourbon). Pro pěstování této odrůdy je ideální nadmořská výška mezi 1000 a 2000 m. n.m.

PŮVOD ODRŮDY BOURBON

Arabileu Bourbon vysadili Francouzi uprostřed indického oceánu na ostrově Bourbon (nyní Réunion) okolo roku 1708. Spontánní mutace v nové půdě způsobila, že výsledné rostliny kvetou a plodí produktivněji než jejich předci, díky čemuž se začala snadno šířit po celé Brazílii a dalších částech Střední a Jižní Ameriky, jakož i na africkém kontinentu, konkrétně ve Rwandě.

 

Odrůda Bourbon byla představena v Brazílii kolem roku 1860 a odtud se rychle rozšířila na sever do dalších částí jižní a střední Ameriky, kde se dodnes pěstuje. Zde se smísila s dalšími odrůdami představenými z Indie a etiopskými landraces. V současné době existuje ve východní Africe mnoho odrůd typu Bourbon, ale žádná přesně neodpovídá výrazné odrůdě Bourbon, kterou lze nalézt v Latinské Americe.

CHUŤOVÝ POPIS

Důvodem, proč se Brazílie v 60. letech 20. století stala světovým producentem, je právě odrůda Bourbon. Ta se uchytila jako náhrada za ztrátu způsobenou vypuknutím listové rzi na Javě. Bourbonové odrůdy jsou mírně sladší, často s příchutí karamelu. Mají příjemnou, svěží kyselost. Jejich chuťový profil ovšem záleží na tom, kde byla káva zasazena. Salvador Bourbons jsou máslové, karamelové a připomínají čerstvé pečivo. Rwandské druhy mají zase výraznější sklon k chuti připomínající ovoce. 

 

SUBVARIETY

Samotný Bourbon prošel od svého šíření několika mutacemi a variacemi: K subvarietám patří rostliny, jejichž třešně dozrávají červené, žluté nebo oranžové; Caturra, El Salvadorian, Pacas a mnoho dalších.

Signature Cold Brew Blend - Guatemala, Etiopie | Filtr : Balení 500g
Druh: Arabica. Použití: Filtr. Varieta: JARC, Bourbon. Zpracování: Naturální (suchá), Promytá (mokrá)
557,0 Kč
Skladem ihned

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 12 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

176 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro