4 | Blog / Recenze
Čtení: 4 minut

Káva z Burundi, malé země ve vnitrozemí Afriky. Tady, kousek pod rovníkem, rostou kávovníky typu Bourbon, které produkují takřka předpisovou kávu.

Jako malá jsem chodila sousedovi na nezralé jablka. Nejspíš mi touha po šťavnaté kyselé chuti zůstala, protože přesně takové kávy já zbožňuju. Nejsem jediná. Sladkokyselé chutě milujeme snad všichni a kupujeme si citronády, kyselé bonbony a teď k tomu přidejte i tuto kávu!

CO DNES OCHUTNÁVÁME 

Země původu: Burundi

Region: Kayanza

Farmář: zpracovatelská stanice Nemba

Nadmořská výška: 1700 m.n.m.

Zpracování: promyté

Odrůda: Red Bourbon

Pražení: espresso

Chuťový profil: javorový sirup, mandarinka a pomeranč

Cuppingové skóre: 87b.

 

Zrna této kávy praží náš Zdeněk pro přípravu espressa. Nicméně můžete pro tuto kávu najít využití i při přípravě na filtr. Své kouzlo vám odhalí třeba i v Twist Pressu. Osobně bych ji řadila mezi takzvané omni roast kávy, tedy zrnka nepražené na tmavo a vhodné pro všechny typy přípravy

O ČEM TO DNES BUDE?

Když dostanu do ruky pytlík kávy, tedy v tomto případě krabičku, jelikož tato Burundi je vytvořená pro naš značku The Bakery Coffee, které jsou baleny do designových krabiček. Ono se to hodí, protože ta káva uvnitř je taky tak nějak designová. Pokud jste ještě nepostřehli, co je The Bakery Coffee, tak se jedná o kávy pražené v naší luhačovické pražírně, které vystupují z řady. Kávové speciály. Zajímavé ať už místem původu, zpracováním nebo pražením. 

 

Když tedy dostanu do ruky balíček kávy, první co udělám je, že si přečtu přiložený popisek, který mě kávu představí. Při seznamování se s touto kávou, jsem si udělala obrázek o tom, co od ní můžu čekat a jak si ji připravím. Můžu vám říct, že mé očekávání nezklamala. Po zjištění prvních informací a přivonění k zrníčkům, začala moje představivost pracovat. Můj předpoklad byl: “je to promytá Burundi, takže to bude nejspíš kyselá a svěží africká káva. Zároveň se jedná o zrníčka Red Bourbon rostoucí ve vyšších nadmořských výškách a to by naznačovalo vyváženou sladkost. Jé, voní přímo fialkově. Hezká a docela světlá zrníčka..takže hádám, že to bude totální letní limonáda!”

MIMOŘÁDNÁ AFRICKÁ KÁVA

Oblast Kayanza ležící na severu Burundi se liší od ostatních oblastí v této zemi, kde se pěstuje káva. V této části se nacházejí jednak hory s vysokou nadmořskou výškou a také sopečná půda. Když k tomu přidáte, že místní zemědělci jsou podporování společností Greenco k produkci výběrové kávy, stává se tato oblast v Burundi bezkonkurenční. Greenco dohlíží na zemědělce a poskytuje jim informace, rady a vzdělání potřebné k zvyšování kvality jejich kávy.

RODINNÉ FARMY

Dlouholetá tradice pěstování kávy ve střední africe vede také ke stárnutí kávovníků, a tedy nižším výnosům. Právě Greenco, která pečuje o své zemědělce, se jim snaží pomoct i v tomto ohledu. Nakupuje semena, zakládá školky a pěstuje sazeničky mladých kávovníků. Tyto čerstvé rostlinky předává místním zemědělcům pro omlazení jejich výsadby. Místní kávové farmy jsou rodinného typu. Malí producenti zasvětili svůj život  kávě. Pěstují ji a pečlivě sbírají ručně každou třešeň. S tím ji pomáhají výhradně jejich rodiny.

HODNOCENÍ KÁVY:

Připravila jsem si espresso a cappuccino. Proč mám cappuccino, když přece mléko zastře a změní chuť kávy? Nemohla jsem odolat své zvědavosti, jak bude káva chutnat ve spojení s mlékem, jelikož kávy s vyšší aciditou – kyselejší kávy – tvoří s mlékem naprosto famózní kombinaci, takový kávový dezert. Cappuccino je tím sladší, čím je espresso v základu kyselejší. Tato Burundi se zdála být pro našlehané teplé mléko naprosto ideálním partnerem. Taky, že byla. Naprosto skvělé sladké cappuccino. Tak sladké, že kdyby mi někdo nabídl ke kávě i můj zamilovaný Míša dort, odmítla bych ho. 

 

Zpátky k espressu. Upřímně, tato káva chce více péče při přípravě. Pokud si chystáte kávu s konzervativnějším chuťovým profilem, nedá vám nastavení mlýnku moc práce. S těmito zrnky si už musíte trošku pohrát, ale o to je tato káva ještě více zajímavější a zábavnější. Když si dohrajete s mletím, čeká vás zábava v šálku. Tato káva je v první řadě veselá. Myslím, že jsem se při jejím popíjení musela usmívat, jako africké sluníčko na kávovníky. Vůně byla jemná florální, ne tak výrazná. O to výraznější byla chuť této kávy. Naprosto bez hořkosti. Chuťový profil nelhal. Svěží chuť mandarinek i s jejich typickou kyselostí jsem cítila od prvního doušku. Pak sladkost javorového sirupu, skoro až do karamelova. Obě chutě – kyselá a sladká – se nepřebíjely, ale vzájemně doplňovaly. Tak jak to má vypadat u zrníček této odrůdy kávovníku. Opravdu předpisový Bourbon. Tyto chutě bych pak subjektivně doplnila ještě o jednu. Mám totiž pocit, že jsem v této kávě cítila i ta zelená jablíčka.

 

    • Vůně: 3
    • Chuť: 6
    • Harmonie chutí: 7
    • Originalita kávy: 8

Hodnocení jednotlivých faktorů kávy je zastoupeno číselnou hodnotou ze škály 1 (špatná) až 10 (vynikající). Celkový faktor pocitu štěstí procentuálně vyjadřuje radost z této kávy.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

239 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1290 Kč
Tagy :
Autor :
Mirka Vnenková
„Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před nějakými 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
Napsáno: 20.6.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro