Nakoupili jsme zelená zrnka kávy, která svým zpracováním, s důrazem na kvalitu, slibuje více než jen sladké potěšení v šálku.
Ručně sbíraná káva byla vypěstována převážně ženami, farmářkami, které se snaží o navyšování vlastního vzdělání v oblasti pěstování kávy za účelem co nejkvalitnější produkce.
CO DNES OCHUTNÁVÁME
Země původu: Rwanda
Region: Nyamasheke
Farmář: zpracovatelská stanici Karambi (sdružení místních farmářů)
Nadmořská výška: 1700 – 2000 m.n.m.
Zpracování: naturální
Odrůda: Bourbon
Pražení: filtr
Chuťový profil: pomeranč a černý čaj
Cuppingové skóre: 85b.
Podle stupně pražení vyplývá, že si připravíme si tuto kávu pomocí některé z alternativních metod. Pro komplexnější hodnocení jsme vybrali dvě techniky přípravy. Jednak vyzkoušíme tuto kávu v Chemexu a pak také v nejoblíbenějším manuálním překapávači na světě. Tím není žádný jiný než japonský Hario V60.
NA CO SE MŮŽEME TĚŠIT?
Zrnka této kávy pochází z kávovníku variety Bourbon. To předpovídá, že se v nich ukrývá sladká chuť, která je pro tuto odrůdu typická. Světlejším pražením vhodným pro přípravu filtrované kávy tyto sladké chutě vyniknou. Také můžeme, vzhledem k pražení a tomu, že káva pochází z Afriky, očekávat docela výraznou aciditu. Kávovníky rostoucí ve vyšších polohách a naturální zpracování definitivně rozhodují o předpokladu, že káva připravená právě z těchto zrníček, bude opravdovým sladkým potěšením.
KÁVA, KTERÁ PŘINÁŠÍ RESPEKT
V západní provincii Rwandy, státu ve vnitrozemí Afriky, se rozprostírá skoro 90 km dlouhé jezero Kivu. Polovina jezera patří Demokratické republice Kongo a druhá část Rwandě. V blízkosti tohoto jezera se nachází v regionu Nyamasheke zpracovatelská stanice v Karambi pro výběrovou kávu. Místní farmáři zde přinášejí svou kávu ke zpracování pro následný prodej.
Zpracovatelská stanice v Karambi funguje pod dohledem organizace Rwacof. Jedním z nejhlavnějším produktů Rwandy je právě káva. Ve společnosti Rwacof se snaží podporovat produkci kávy a samotné pěstitele. Přinášejí místním zemědělcům novinky, informace a motivují je k lepším výkonům. Ty jsou definovány zkvalitněním produkce. Rwacof je spojen se švýcarskou organizací Sucafina a pracuje v souladu s jejím kodexem chování. Kodex sdílí přesvědčení a hodnoty společnosti, které vycházejí ze zásad OSN pro podnikání a lidská práva. Vyjadřuje důležitost transparentnosti podnikání a respektu k zákonům, člověku, komunitě.
Zůstaň s námi obraze...
Nestíháš sledovat všechny naše články, ale zároveň nechceš, aby ti něco uteklo? Jednou za 14 dní ti můžeme poslat shrnutí těch nejzajímavějších článků na našem blogu. Odhlásit se můžeš kdykoliv.
HODNOCENÍ KÁVY:
Jemná květinová vůně hned po otevření balíčku s kávou byla prvním příslibem toho, že se mám na co těšit. Stejné lehké aroma po kytičkách přetrvávalo v kávě i po zalití vodou a to v obou technikách přípravy. Příjemná vůně potěšila, ale zatím se káva zdála takovým tradičním typem afrických jemných káv. To čím se dostala na nejvyšší stupně pomyslného žebříčku hodnocení originality kávy, byla její šťavnatost.
Očekávaná pomerančová šťavnatost, především v Chemexu ještě více zesládla až připomínala známé ovocné želé bonbony. Hned jsem si vzpomněla na oranžové Haribo medvídky. Naopak Hario V60 více než pomerančovou šťavnatost zvýraznil v kávě její přirozenou aciditu. Malinový džem. Opět sladká chuť, nyní však s více než příjemnou kyselostí po malinách… a možná i hrstce rybízu. Závěrečná čajová dochuť příjemně dokončila dopolední posezení u těchto šálků kávy. Proč jsem z těchto zrníček tak nadšená? Protože je to káva plná ovoce. Pokud vyhledáváte bez výjimky čokoládovo-oříškové kávy, tak vás tato Rwanda nepotěší. Vám ostatním vřele doporučuji!
- Vůně: 5
- Chuť: 8
- Harmonie chutí: 6
- Originalita kávy: 7
- Celkový pocit štěstí při pití kávy: 89%
autor recenze: Miroslava Vnenková