čtení 11 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Od zbytků z přípravy kávy přes armádní kafe po šálek výběrové kávy za každých podmínek. Tím vším je instantní káva. Najdete ji po celém světě snad v každém supermarketu. V dnešním článku odkryjeme tajemství její výroby a zamyslíme se nad důsledky pití instantní kávy nejen z pohledu zdraví.

pražená zrnková káva a instantní kávy
Prášek či granule instantní kávy jsou výsledkem výrobního procesu, na jehož začátku byla zrnková káva. Zdroj obrázku: Canva pro

CO JE INSTANTNÍ KÁVA

Věděli jste, že skoro polovina světa upřednostňuje instantní kávu před čerstvě připravenou kávou z pražených zrn? Především se jedná o země východní Evropy a hlavně Rusko. Rozpustný kávový prášek mají v oblibě také v Číně a Turecku. Instantní káva si získala svou popularitu pro tři hlavní výhody. Je to káva, která je:

 • ihned hotová,
 • snadno připravená,
 • a levná.

S instantní kávou se můžete setkat ve formě prášku či granulí. Ta prášková může na pohled evokovat pocit mleté kávy, ale u granulované někoho možná napadne otázka jestli je instantní káva opravdovou kávou?

 

Je tomu tak. Ať prášková či v granulích, v obou případech se jedná o kávu původně připravenou z pražených zrn kávovníku. Instantní káva je vlastně klasicky připravená káva (jen koncentrovanější), která prošla dehydračním procesem

 

Představte si, že si doma připravíte kávu třeba ve french pressu s použitím většího extrakčního poměru. Kdybyste šálek takové kávy nevypili, ale místo toho jej specifickým procesem zbavili vody, tak to, co vám zůstane v hrnečku, bude prášek rozpustné kávy. Já osobně popisuji instantní kávu jako kávu, kterou napoprvé nikdo nevypil.

JE ROZDÍL MEZI INSTANTNÍ A ROZPUSTNOU KÁVOU?

Někdo říká instantní jiný rozpustná, ale ve výsledku se bavíme o jedné a té samé kávě. Význam slova instantní podle Akademického slovníku cizích slov znamená: (rychle) rozpustný (například ve vodě). Při použití v souvislosti jako instantní výrobky, pak se jedná o výrobky připravené šetrným sušením rozprášených suspenzí.

 

Z pohledu přijetí slova instantní z angličtiny pak je význam tohoto slova jako: okamžitý, rychlý či bezprostřední. Pojem instantní káva lze tedy použít jako synonymum rozpustné kávy nebo v překladu z angličtiny: okamžitá káva.

CO JE KÁVA 3V1?

Sáčky „kávy“ 3v1 jsou z větší části cukrem než kávou. Podle dTestu v těchto kávových sáčcích nejdete kolem 10% kávového prášku. A co zbytek? Cukr a glukózový sirup. Sladidel je ve směsích typu 3v1 obvykle přes 60%. Další složky jsou mléčné bílkoviny, palmový olej a „éčka“.

Znáte Brew It Stick?

Připravit si kávu z čerstvě pražených zrn nemusí být o moc složitější, než nasypat instantní kávový prášek do vody. Místo sypání však do šálku s horkou vodou vložíte Brew It Stick, který jste si naplnili čerstvou kávou vybranou podle vlastní chuti. Kávu máte připravenou jednoduše, chutně, čerstvě a bez éček.

OD KDY A JAK SE VYRÁBÍ INSTANTNÍ KÁVA

Sklenice s rozpustnou kávou, které známe z obchodů, jsou vyráběny velkými nadnárodními společnostmi přičemž mezi nejznámější patří zejména Nestlé a jejich rozpustná káva s názvem Nescafé. Tato švýcarská společnost s více než 150 letou historii však nebyla prvním, kdo přišel s rozpustnou kávou. Patent na instantní kávu získala Británie v roce 1771 pod názvem „kávová směs“.

 

Dalšími experimentátory s dehydrováním kávou byli Američané (1853) a roku 1901 přišel s úspěšnou výrobou stabilní rozpustné kávy Dr. Sartori Kato z Japonska. Původně experimentoval s rozpustným čajem a následně se rozhodl svůj nápad využít i na kávu. Svou metodu si nechal patentovat v roce 1903.

Věděli jste, že…

…roku 1901 byl představen světu první kávovar na espresso, který vynalezl Ital Luigi Bezzera. Instantní káva tak spatřila světlo světa o 130 let dříve než první espresso.

ROZPUSTNÁ KÁVA V ZÁKOPECH

Velkovýrobu instantní kávy odstartoval roku 1909 v Americe vynálezce původem z Belgie George Constant Louis Washington. Tento muž si na své cestě v Guatemale všiml usazování kávového prášku v hubici konvice na kávu.

 

Své poznatky převedl do výroby a během první světové války se z Washingtonovy kávy stala nepostradatelná součást výbavy amerických vojáků. Ti této kávě říkali „cup of George“ neboli „Georgeův šálek“. Káva to nebyla nijak moc chutná, ale přesto si ji vojáci zamilovali. Když sedíte v blátivých zákopech, kolem vás krysy, déšť a řev děl, může hrnek rozpustné kávy a už jen tím, co představuje, přinést kousek radosti.

NEPRODANÁ BRAZILSKÁ ZRNA A INSTANTNÍ KÁVA

Láska k instantnímu kávovému prášku, která se zrodila ve válce, vojáky neopustila ani po návratu domů. Roku 1930 byla firma Nestlé požádána o pomoc brazilskými producenty kávy, aby vytvořili produkt, který by pomohl vyřešit problémy s kávovými přebytky v Brazílii a samozřejmě zvýšil prodeje kávy obecně. V dubnu roku 1938 začíná prodej Nescafe a americká armáda se stává hlavním kupujícím.

 

Vědec společnosti Nescafe Max Morgenthaler přišel s inovativní metodou výroby instantní kávy s přidáním rozpustných sacharidů. Taková káva už lidem zachutnala a v průběhu druhé světové války ani nestačí továrny rozpustnou kávu vyrábět. Poválečné a současné roky znamenají pro instantní kávu zlepšování chutí a nové metody výroby (aglomerace, lyofilizace).

šálek rozpustné kávy
Švýcarský chemik Max Rudolf Morgenthaler vynalezl, pro získání lepší chuti, novou technologii výroby instantní kávy s přidáním rozpustných sacharidů. Zdroj obrázku: Canva pro

PROCES VÝROBY INSTANTNÍ KÁVY

Při výrobě rozpustné kávy se obvykle používá některý z těchto dvou hlavních způsobů přípravy instantní kávy:

 • sušení rozprašováním (sprejováním),
 • lyofilizace.

INSTANTNÍ KÁVA VYROBENÁ SUŠENÍM ROZPRAŠOVÁNÍM

První způsob tedy sušení rozprašováním je v základu to, co výše zmiňovaný vynálezce G. C. L. Washington zahlédl v kávové konvici v Guatemale. V procesu výroby instantní kávy se však na výrobu rozpustného prášku jde trochu důmyslněji. Získání vysušeného kávového prášku z připravené silně koncentrované kávy se podporuje technikou rozprašování či sprejování.

 

V praxi tento proces výroby instantní kávy probíhá zhruba v těchto krocích:

 1. Výroba kávové směsi: výběr a míchání zrn kávovníků, různých odrůd a původu, pro konzistentní chuťové výsledky
 2. Pražení kávy: aby se káva mohla připravit, je třeba zrna napražit a v případě výroby kávy z konzistentní chutí je využíváno především tmavší pražení
 3. Mletí kávy: před extrakcí se zrnková káva musí rozmělnit na menší částečky, proto káva projde procesem mletí
 4. Extrakce kávového koncentrátu: hrubě mletou kávou jsou naplněny extrakční buňky – obří nádoby na přípravu kávy – kde za pomoci horké vody a tlaku vzniká tekutý kávový extrakt, tedy silná kávy
 5. Sušení kávy: při sušení kávy rozprašováním se kávový extrakt vstříkává proudem horkého vzduchu na stěny vysoké válcové nádoby, kde kapičky rychle vysychají a na dno nádoby dopadá suchý kávový prášek
 6. Aglomerace: pro vytvoření granulované rozpustné kávy prochází suchý kávový extrakt procesem aglomerace, tedy technikou jemného zvlhčení suchého prášku kávy, který se tak slepí a vytvoří hrudky či granule
 7. Aromatizace kávy: jednou připravená a vysušená káva nemá, co se aromat týče, moc co nabídnout a proto se v tomto bodě výroby do kávy doplňují aromatické látky, které byly zachyceny během jejího mletí
 8. Adjustace: surovina je v podstatě připravena k prodeji a už ji zbývá jen s pomocí ochranného inertního plynu (dusík) zabalit do nádob či sáčků

INSTANTNÍ KÁVA VYROBENÁ LYOFILIZACÍ

Další možností jak kávu vyrobit je využít proces lyofilizace neboli sušení mrazem. Tento způsob je využíván u dražších, kvalitnějších káv. Je totiž šetrnější k zachování chutí v kávě, ale také nákladnější na výrobu. Běžně se tedy setkáte především s kávou sušenou rozprašováním.

 

Při lyofilizaci je postup z počátku stejný jako u předchozí metody. Vyberou se kávová zrna, upraží se, namelou a připraví koncentrovaná káva. Ta se následně zmrazí na teplotu kolem – 40 °C. Mražená káva se rozbije na kousky a vysuší ve vakuu, díky němuž dochází k odpařování vody i při nízkých teplotách.

infografika technologie výroby instantní kávy
Nejčastější způsob výroby instantní kávy je sušení rozprašováním. Pro dražší kávy se používá technologie sušení mrazem čili lyofilizace.

OHROŽUJE INSTANTNÍ KÁVA ZDRAVÍ?

Abych našla odpověď na tradiční obavu z pití kávy a jejího vlivu na zdraví a v tomto konkrétním případě tedy pití instantní kávy, hledám souvislosti se zdravím a tím, co káva obsahuje a jak se tyto složky kávy mohou měnit v průběhu její výroby.

PITÍ KÁVY A ZDRAVÍ

Z hlediska vlivu kávy na zdraví obecně platí u instantní kávy v základu to samé, co u kávy zrnkové. Pokud tedy nemáte určité zdravotní problémy, cítíte se dobře a nejste nastávající či kojící máma, je pravděpodobné, že pití kávy na vás bude mít spíše blahodárný vliv. Jako je získání vitamínů a antioxidantů z kávy, zlepšení nálady a soustředění, více energie.

 

Samozřejmě musíte brát v úvahu specifika vašeho jedinečného organismu. Tedy to kolik kávy a kdy můžete pít nebo také to jestli vám pití kávy s mlékem nedělá problémy. Zdravý způsob pití kávy má mnoho benefitů pro vaše tělo i mysl.

 

V tomto bodě musím zmínit, že nejvýraznější aktivní složka kávy – kofein, který v určitém množství může přinést mnoho dobrého či naopak i nepříjemného, je v případě rozpustné kávě v o něco nižší koncentraci. Hrnek kávy připravený z jedné lžičky instantní kávy bude mít cca 30 – 90 mg kofeinu, kdežto hrnek překapávané kávy obsahuje 70 – 140 mg kofeinu.

Věděli jste, že cena za šálek instatní kávy je o něco vyšší než šálek zrnkové kávy?

I se započtením nutnosti nákupu kávovaru, který vydrží celkem 20-40 tisíc káv je zrnková káva nejen levnější ale především kvalitnější.

NEJLEPŠÍ DOMÁCÍ AUTOMATICKÉ KÁVOVARY
Nivona NICR 820
Tlak (bar): 15. Zásobník kávy (g): 250. Zásobník vody (l): 1,8
34 806,0 Kč
Do 5 dnů u vás
Nivona NICR 790
Tlak (bar): 15. Zásobník kávy (g): 250. Zásobník vody (l): 2,2
21 990,0 Kč
Do 5 dnů u vás
Nivona NICR 960
Tlak (bar): 15. Zásobník kávy (g): 270. Zásobník vody (l): 2,2
52 900,0 Kč
Do 5 dnů u vás
Nivona NICR 970
Tlak (bar): 15. Zásobník kávy (g): 270. Zásobník vody (l): 2,2
52 900,0 Kč
Do 5 dnů u vás
Nivona NICR 825
Tlak (bar): 15. Zásobník kávy (g): 250. Zásobník vody (l): 1,8
40 900,0 Kč
Do 5 dnů u vás
Nivona NICR 690
Tlak (bar): 15. Zásobník kávy (g): 250. Zásobník vody (l): 2,2
17 999,0 Kč
Do 5 dnů u vás
Nivona NICR 695
Tlak (bar): 15. Zásobník kávy (g): 250. Zásobník vody (l): 2,2
19 989,0 Kč
Do 5 dnů u vás
Nivona NICR 550
Tlak (bar): 15. Zásobník kávy (g): 250. Zásobník vody (l): 2,2
14 999,0 Kč
Do 5 dnů u vás
CHCETE ŠÁLEK KÁVY, KTERÝ OPRAVDU ZAŽENE ÚNAVU? PŘIPRAVTE SI PŘEKAPÁVANOU KÁVU V AUTOMATICKÉM PŘEKAPÁVAČI
Moccamaster KBGT 741 Technivorm černý
Funkce kávovaru: Thermonádoba. Objem: 1250 ml
7 197,0 Kč
Do týdne u vás
Moccamaster KBGT 741 Technivorm stříbrný
Funkce kávovaru: Thermonádoba. Objem: 1250 ml
6 940,0 Kč
Skladem ihned
Wilfa Svart Precision WSP-2A
Funkce kávovaru: Dohřev kávy. Objem: 1250 ml
9 990,0 Kč
Skladem ihned
Wilfa Classic CM3S-A100 stříbrný
Funkce kávovaru: Dohřev kávy. Objem: 1000 ml
4 990,0 Kč
Do týdne u vás
Moccamaster KBGT 741 Technivorm červený
Funkce kávovaru: Thermonádoba. Objem: 1250 ml
6 786,0 Kč
Do týdne u vás
Moccamaster Cup One Technivorm černý
5 481,0 Kč
Do týdne u vás
Moccamaster KBG Select Technivorm brushed
Funkce kávovaru: Dohřev kávy. Objem: 1250 ml
6 499,0 Kč
Do týdne u vás

KVALITA ZRN URČENÝCH PRO VÝROBU INSTANTNÍ KÁVY

Ke zdravému způsobu pití kávy patří i správný výběr kávy. Jednak jako suroviny, tedy zelené kávy a pak také kvality pražení. Zdravé pití kávy tak začíná u nákupu kávy. Když si koupíte naši praženou kávu, zjistíte o ní spoustu informací už jen z balíčku nebo popisu na našem e-shopu. Náš pražič Zdeněk vybírá tu jen kvalitní kávy od prověřených farmářů a ví, jak kávu pražit chutně a šetrně.

 

V případě, že se vám do ruky dostane sklenice instantní kávy, tak se o původu použitých zrn dozvíte pravděpodobně jen to, zda se jedná kávu odrůdy arabica, robusta nebo jejich směsi. Jelikož během přeměny v suchý kávový prášek ztrácí káva většinu svých aromat, je tedy vcelku logické, že pro přípravu instantní kávy se nebudou používat ty nejkvalitnější zrna.

VYRÁBÍ SE INSTANTNÍ KÁVA Z VÝBĚROVÉ KÁVY?

Chcete-li kvalitní kávu hledáte takovou, která nese označení jako výběrová. Standardy pro výběrovou kávu jsou přísné a pouze výběrové kávy jsou ty, které na stupnici kvality kávy získaly více než 80 bodů. Pakliže nyní použiji svoji definici instantní kávy jako jednou připravené a nevypité, osobně mi přijde jako plýtvání využít skvělá výběrová zrna pro výrobu takové kávy.

 

Přesto se najdou i tací, kteří s výrobou instantní výběrové kávy experimentují jako Voila Coffee. Pro výrobu instantní kávy z výběrových zrn se pak samozřejmě používá i šetrnější způsob sušení mrazem, tedy lyofilizace.

 

Tyto kávy si kladou za cíl jednak být tady pro ty, kdo si chtějí dát šálek výběrové kávy, i když nemají přístup k ničemu jinému než troše vody. Za druhé by příprava formou: nasypat a zamíchat, mohla být mostem k výběrové kávě pro pijáky levných supermarketových káv. Smysl tohoto snažení posuďte sami a co se chuti rozpustné výběrové kávy týče, tak tu posuzovali pánové z European coffee trip. Mrkněte na video.

MŮŽE ZPŮSOBIT PITÍ INSTANTNÍ KÁVY RAKOVINU?

Nádorová onemocnění jsou v Česku podle SZÚ (státní zdravotní ústav) druhou nejčastější příčinou úmrtnosti. V Kalifornii vedla obava z potencionálně rakovinotvorných látek k soudnímu rozhodnutí o varování spotřebitelů nakupujících kávu například v proslulém Starbucks, že určité jejich výrobky obsahují akrylamid.

 

Pokud budete vaše tělo vystavovat většímu množství než 0,2 μg akrylamidu denně, zaděláváte si s největší pravděpodobností na rozvoj nádorového onemocnění. A co má akrylamid společného s kávou? Vzniká během procesu pražení. Akrylamid je karcinogen objevující se například ve smaženém jídle, kde se vytváří za tepelného působení v důsledku Maillardovy reakce.

 

Tato reakce je známá také u pražení kávy a během ní dochází ke složitým procesům v chemickém složení kávového zrna a na pohled je doprovázeno tmavnutím pražené kávy. Vznik akrylamidu v kávě je dán nejen teplotou 120 °C a vyšší a zároveň dlouhou dobou v této teplotě.

 

Studie zkoumající hladiny akrylamidu v kávě upozorňuje na dvojnásobné množství tohoto karcinogenu v instantní kávě na rozdíl od pražené zrnkové kávy. Konkrétně pro instantní kávu 358 µg / kg a pro praženou kávu 179 µg / kg.

ROZPUSTNÁ KÁVA A DOPAD NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Nakonec tu mám ještě jednu rozporuplnou otázku a to, zda je instantní káva šetrná k životnímu prostředí. Výroba instantní kávy má z určitého pohledu výhodu: masová výroba. Když vyrábíte ve velkém, tak v přepočtu na jednotku to může znamenat i nižší environmentální stopu.

 

To platí i u pěstování kávy, kdy farmáři k pěstování výběrové kávy používají složitější specifické procesy, než u kvantitativního pěstování kávovníků pro výrobu instantní kávy. Na druhou stranu se s výběrovou kávou pojí i biologické zemědělství potvrzené certifikací pěstitelů. Tato ohleduplnost k přírodě a farmaření bez chemických hnojiv a pesticidů nemusí být podmínečně splněna u komoditních káv pro přípravu rozpustné kávy.

 

Určitou roli může hrát i balení kávy. Sklenice s instantní kávou jsou skvěle recyklovatelné na rozdíl od vrstvených sáčků na kávu. No tento problém jsme u nás vyřešili novými plně recyklovatelnými obaly.

VYBÍREJTE Z NAŠICH ČERSTVĚ PRAŽENÝCH ZRNEK BALENÝCH V PLNĚ RECYKLOVATELNÝCH OBALECH
Brazílie - Sancoffee | Espresso : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Catuai, Catucai, Mundo Novo. Zpracování: Naturální (suchá)
500,0 Kč
Skladem ihned
Brazílie - Pedra Redonda | Espresso : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Catuai. Zpracování: Naturální (suchá)
459,0 Kč
Skladem ihned
Kávové předplatné : Balení 500 g Chuťová preference Espresso Délka předplatného 4 měsíce Frekvence odesílání balíček 1 do měsíce
1 822,0 Kč
Skladem ihned
Espresso směs 100% Barista – Kolumbie, Brazílie | Espresso : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Caturra, Castillo, Colombian. Zpracování: Naturální (suchá), Promytá (mokrá)
499,0 Kč
Skladem ihned
Kolumbie La Victoria | Espresso : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Bourbon, Typica, Caturra. Zpracování: Promytá (mokrá)
549,0 Kč
Skladem ihned
Kolumbie – Loma Verde | Filtr : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Filtr. Varieta: Chiroso. Zpracování: Promytá (mokrá)
669,0 Kč
Skladem ihned
Vánoční limitka Brazílie – Santa Hedwirges | Espresso : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Yellow Catucai. Zpracování: Naturální (suchá)
499,0 Kč
Skladem ihned

UHLÍKOVÁ STOPA INSTANTNÍ KÁVY

Ještě bych zmínila ekologii samotného pití instantní kávy. S vysokou uhlíkovou stopou jsou spojeny především výrobky z mlékárenského průmyslu. Pokud tedy nepoužíváte mléko z malé lokální farmy. 

 

Caffe latté je podle průzkumu nejhorší variantou kávy (kvůli množství mléka), co se týče uhlíkové stopy při jeho výrobě. Dále pak překápko s mlékem a instantní káva s mlékem. V tomto srovnání vyšla instantní káva bez mléka k životnímu prostředí ještě příjemněji než espresso nebo káva filtrovaná.

 

Vzhledem k chuti instantní kávy bych osobně předpokládala, že její pijáci budou mléko do kávy přidávat pravděpodobněji než milovníci espressa. Nicméně lepší porovnání ekologie zrnkové a instantní kávy chce vytvořit více výzkumů tohoto tématu.

POROVNÁNÍ INSTANTNÍ VS. ZRNKOVÁ KÁVA

INSTANTNÍ KÁVA

ZRNKOVÁ KÁVA

PLUSY

MINUSY

PLUSY

MINUSY

– levná cena

– jen zalít vodou

– rychle a kdekoli

– chuť kávy

– aroma kávy

– kvalita kávy

– méně kofeinu

– vyšší hladiny akrylamidu

– stáří kávy

– informace o kávě

– chuť kávy

– aroma kávy

– kvalita kávy

– čerstvost kávy

– ohleduplné pěstování

– šetrné pražení

– informace o kávě

– náročnější, ale i jednoduché metody přípravy

– přizpůsobení si kávy a ovlivnění výsledku

– množství metod přípravy kávy

– unikátní kávy z celého světa

– jedinečné způsoby zpracování kávy

– široký výběr kávy dle chuťových preferencí

– cena kávy

– potřebné kávové vybavení

– jsou jednoduché, ale i náročnější metody přípravy

Výhra!

Časté dotazy k instantní kávě

Káva, která se připravuje rozpuštěním suchého kávového prášku či granulátu ve vodě. Vyrábí se z hotové černé kávy, která je vysušena procesem sprejování nebo zmražením.

Rozpustná káva v obecné české řeči znamená instantní kávu, tedy sušenou kávu připravující se zaletím horkou vodou. Jde vlastně o synonymum.

Ano. I instantní káva pochází z klasické zrnkové kávy, která je namleta a louhovaná v horké vodě za speciálních podmínek a následně je tato černá káva vysušena do formy instantní kávy.

Nejlepší rozpustná káva?

Což takhle podobně rychlou a snadnou alternativu z čerstvé kávy

Váš rychlý šálek kávy nemusí nutně být z instantního prášku. Neodepírejte si čerstvě připravenou kávu z voňavých pražených zrnek. Vyzkoušejte pomůcky pro opravdu rychlou přípravu kávy. Tou nejsnazší metodou, která není o moc složitější než příprava instantní kávy, je Brew It Stick. Do jemného sítka na konci této kouzelné tyčinky nasypete mletá zrnka, vložíte do šálku, zalijete horkou vodou a za 4 minuty už popíjíte čerstvě připravenou kávu.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 4

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč