Téměř 50% světové populace upřednostňuje instantní kávu před zrnkovou. Jaký je vlastně rozdíl mezi instantní kávou zrnkovou kávou? Co je vůbec instantní káva? A kterou kávu byste měli pít?

Je instantní káva skutečná káva? A co jsou vůbec kávová zrna?

Ano, instantní káva je skutečná káva. Ale kávová zrna? Nejedná se o skutečné fazole. Jsou to semínka.

Káva je produktem bobule, která se díky svému typicky kulatému červenému vzhledu často nazývá třešničkou. Uvnitř každé třešně jsou dvě semena. Producenti kávy na farmách sklízejí třešně a poté ji zpracovávají. O způsobech zpracování se dočtete zde. Zpracování ovlivňují různé chutě v kávě.

Teprve po zpracování se káva může vydat na cestu k instantní kávě.

Jak se vyrábí instantní káva?

Instantní káva je produkt chemie.

Pokud vejdete do továrny, kde se vyrábí instantní káva, tak a narazíte na obrovské kádě kávy, připravené k instandizaci. Co je tedy součástí tohoto procesu? Zcela jednoduše, dehydratace. Sloučeniny vody jsou odstraněny a připraveny k opětovnému přidání spotřebiteli v jejich kuchyni. Zůstávají pouze rozpustné kávové sloučeniny.

Dehydrataci lze provést jedním ze dvou procesů: lyofilizací nebo sušením rozprašováním.

První z druhů přípravy je nákladnější a méně rozšířený. Spočítá v hlubokém zamražení a postupné dehydretaci. Druhý způsob, kdy se káva ve vysokých nádobách stříká na jeho otáčející stěny je levnější ale znamená také vysoký úbytek aromatických látek, včetně kofeinu.

Někteří výrobci instatních káv tak přidají další sloučeniny k vyrovnání.

Zúčtování: Instantní vs. zrnková káva

Takže je to všechno bouře v šálku kávy? Nebo je jeden druh kávy lepší než ten druhý?

Náklady a pohodlí

Instantní káva vyjde v šálku na stejné peníze, jako káva zrnová. Je to paradox, protože pro výrobu instatní kávy se používá mnohem nižší kvalita než pro zrnkovou.

 

Kvalita a chuť na straně zrnkové

V této kategorii jsou jasným vítězem kávová zrna. Tady jsou důvody.

Používané kávové zrna

Největším faktorem v kvalitě kávy jsou vždy samotné kávová zrna. Protože cena je obvykle prioritou v instantní kávě, často se používá nekvalitní káva Robusta (typicky zemitá chuť, drsnější chutě).

Cenu kávy významně ovlivňuje její sklizeň. Čerstvé sklizně jsou nejdražší, naopak o kávu starší 1-2 let není zájem. Proto je to adept na výrobu instatní kávy. My se například jako členové SCA (Speciality coffee association) řídíme „pravidlem 8„, tedy že do 8 měsíců od sklizně chceme kávu upražit a zpracovat.

 

Způsob přípravy

Vaření kávy je napůl fyzika, napůl chemie. Jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba vědět, je to, že různé aromatické sloučeniny jsou extrahovány v různých fázích vaření. Výsledkem je, že pokud se káva vaří příliš dlouho, stane se hořkou. Příprava ze zrnkové kávy dává spotřebitelům úplnou kontrolu nad chutí jejich kávy.

 

Aroma a příchuť kávy

Některé aroma nebo příchutě se mohou při instantizaci ztratit. A nejsilnější vůně se vždy vytvářejí, když horká voda poprvé zasáhne a reaguje se suchou kávou – ve chvíli, kdy se to s instantní kávou stalo, měsíce nebo dokonce roky, než se spotřebitel posadil, aby si kávu užil.

Aroma je zodpovědná za velkou část chuti kávy, což znamená, že tato skutečnost může mít obrovský dopad na zážitek pijáka. Nadpoloviční množství aromat se z kávy uvolní po prvních 15 minutách od umletí.

 

Zdraví

Je pití instantní kávy pro vás špatné? Právě ne. Přes všechny zvěsti, že vám instantní káva vyvolá rakovinu, se zdá, že jsou nepodložené zvěsti. Neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že instantní káva je pro vás lepší nebo horší než zrnková káva.

Samozřejmě, pokud si koupíte instantní kávu 3 v 1, která přichází se sladidly nebo přidaným cukrem, bude to méně zdravé. Zdá se však, že skutečný proces instantizace nemá žádné negativní nebo pozitivní účinky.

 

Dopad na životní prostředí

Instantní káva prochází větším zpracováním a často spojujeme zpracování s těžší ekologickou stopou. Přesto s mnohem nižším poměrem obalů k počtu uvařených káv a s odpady likvidovanými velkými továrnami s vhodnými systémy pro likvidaci odpadu, je instantní káva vlastně zelenější.

To však neznamená, že spotřebitelé celé kávové boby nemohou najít způsoby, jak se starat o životní prostředí. Správná likvidace odpadu, recyklace a opětovné použití kávových zrn, použití opakovatelných šálků, jako jsou vlastní kelímky nebo papírové jednorázové kelímky. Existuje mnoho způsobů, jak minimalizovat náš dopad na svět kolem nás.

Ebook zdarma: Jak na espresso

Pro instatní kávu

rychlost přípravy

Proti instatní kávě

  • Dělá se ze starších sklizní a nejlevnější kávy
  • Zprácí výrobou většinu aromat, i kofein
  • Na 2 gramy zrnkové kávy potřebujete 1 gram instatní, tzn. že ačkoli je dražší vychází na šálek stejně jako zrnková

Zkuste něco jiného

Na přípravu doporučujeme Frenchpress. Jde o nejjednodušší způsob přípravy, kde můžete snadno regulovat intenzitu a chuť kávy.

Pokud chcete namísto toho omezit hořkost a zdůraznit sladkost nebo kyselost? Zkraťte extrakci: použijte hrubší nastavení mletí, rychlejší dobu vaření nebo mírně chladnější vodu a v takovém případě doporučujeme překapávač.

Instantní káva bude vždy chutnat stejným způsobem.

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 16 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

80 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 950 Kč
Tagy :
Autor : Tereza Marečková
Profilový obrázek
Napsáno: 15.8.2019

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení.