čtení 4 minut | Blog / Kofein a zdraví

Je podvečer všedního dne a vy máte chuť na kávu. Druhý den chcete ráno brzy vstávat a je vám jasné, že pokud si ji teď dáte, pořádně se nevyspíte. Anebo jste v očekávání příchodu potomka či kojíte a zbytečné dávky kofeinu si nechcete dopřávat. Jaké existují bezkofeinové alternativy kávy? Co nabízí kavárny a co si lze koupit a připravit doma? Na to vám odpoví tento článek.

Boom bezkofeinové kávy

V posledních letech se čím dál víc mluví o zdravém životním stylu, správném stravování a spánkové hygieně. Často se v souvislosti s tím kromě alkoholu či kouření zmiňuje káva, resp. kofein. My už ale z našeho blogu víme, že káva v rozumné míře a ve správnou denní dobu zdraví nejenže neškodí, ale naopak pomáhá.

Molekula kofeinu | harvard.edu
Molekula kofeinu | harvard.edu

Ovšem rozumná míra je individuální a navíc se lehce a ráda překračuje. Spousta z nás také nemůže pít kávu ze zdravotních důvodů. Ať už je to vysoký tlak, epilepsie či v úvodu zmíněné těhotenství.

A proto jsou zde alternativy, ať už v podobě tradičních kávovin, jako je třeba melta, nebo klasická zrnková káva zbavená kofeinu připravená jako espresso nebo cappuccino.

Co je to Melta?

Melta vznikla v druhoválečných letech jako náhrada chybějící kávy. Je to prášek z upraženého kořene čekanky, obilí a cukrové řepy. Po zalití horkou vodou se jak vůní, tak chutí blíží kávě. Pro ty, kteří chtějí dobře usínat, mají vysoký tlak nebo kojí má jednu velkou výhodu – neobsahuje kofein.

Meltu tak lidé vždy považovali za náhražku kávy. Dnes už ale víme, že má i něco navíc. Obsahuje totiž inulin – polysacharid, který s sebou přináší nemalá zdravotní pozitiva. Má nízkou kalorickou hodnotu, probiotické účinky, posiluje střevní mikrofloru, a tedy i imunitní systém. Melta se dá pořídit v prášku anebo naporcovaná v pytlících.

Co je Caro?

Caro je rozpustný nápoj vyráběný firmou Nestlé. Je velmi podobný Meltě, neobsahuje však cukrovou řepu. Je kompletně vyroben z pražených obilovin a čekanky. Část ječmene použitá pro výrobu se nechává naklíčit, podobně jako při vaření piva. Tím výsledný nápoj získá příjemnou a přirozenou sladkost

Další alternativy

Z dalších alternativ kávy bez kofeinu, které stojí za to jmenovat, je to klasická cikorka (upražený a rozemletý kořen čekanky), která je tu už několik stovek let. Dále jsou to třeba špaldová a žitná káva či káva z upražených kořenů pampelišek a další, často různé kombinace zmíněných kávovin.

Decaf – bezkofeinová káva

Bezkofeinová Lázeňská káva
Bezkofeinová Lázeňská káva

Zelená káva, tedy zrnková káva před upražením, se v současnosti zbavuje kofeinu třemi základními způsoby

  1. Švýcarská vodní metoda
  2. EA metoda – využitím rozpouštědla z cukrové třtiny 
  3. Dekofeinizace pomocí oxidu uhličitého

Další zpracování, resp. balení, pražení a prodej kávy se od té klasické už prakticky neliší. A stejně je to i s přípravou – bezkofeinovou kávu si lze doma namlít a připravit jak na filtr, tak na espresso, do džezvy či french pressu. 

Proces odstranění kofeinu

Jaké alternativy nabízí české kavárny?

Tím se dostáváme k tomu, co vám v případě, že se nechcete dopovat kofeinem, mohou nabídnout kávové podniky v naší kotlině. Udělali jsme si malý průzkum a zhruba desítku jsme napřímo oslovili – primárně ty, které se s námi vezou na třetí kávové vlně a výběrová káva je pro ně startovní čára

V hlavní roli chai latte

K mému osobnímu překvapení několik kaváren (zejména těch v menších městech) zmiňovalo, že poptávka po bezkofeinové kávě je tak minimální, že se ji téměř nevyplatí do nabídky zařazovat. Jako nejčastější náhrada bezkofeinové kávy se v odpovědích nejčastěji objevoval chai latte. Ten sice kofein obsahuje, oproti kávě je to ale zanedbatelné množství – mluví se zhruba o pětině. Další překvapení byla bio špaldová káva s cikorkou nabízená na všechny způsoby jako ta klasická. Není to sice skutečná káva, ale jsem si jistý, že i špaldový flat white může být skvělou alternativou.

Latte art na chai latte | cajovebedynky.cz
Latte art na chai latte | cajovebedynky.cz

Bezkofeinový shot do každé rodiny

Dvě pražské kavárny zmiňovaly, že si u nich lze dát bezkofeinový shot do jakékoli kávy v nabídce. Pochopitelně je to dané větší kupní silou ve velkém městě. Obecně, nabízí-li kavárny skutečnou kávu zbavenou kofeinu, nejčastěji si ji lidé nechávají připravit v kombinaci s mlékem – cappuccino nebo caffè latte. Z dalších nápojů několik oslovených kaváren zmínilo horkou čokoládu a kakao, zejména v zimních měsících. 

Kávu na dobrou noc?

Pokud si nemůžete nebo nechcete dopřát kávu s kofeinem, zvažte při své další návštěvě kavárny bezkofeinové alternativy. Takový chai latte anebo bezkofeinový filtr vás totiž mohou příjemně překvapit. A vám se bude večer dobře usínat.

Kávu, kterou můžete pít i večer?

Často kladené dotazy

Naše bezkofeinová káva prošla EA (ethyl-acetát) decaf procesem. Tomu se říká také „sugar cane decaf” a několika dalšími výrazy.

Samotný ethyl-acetát není nic, co byste měli nebo chtěli konzumovat. Nicméně, samotné rozpouštědlo odchází z kávy právě spolu s kofeinem a navíc je jeho toxicita velmi nízká.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 3

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč