čtení 5 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Bezkofeinová káva je poměrně oxymoron. Kávu většina lidí pije právě kvůli kofeinu, který obsahuje. Pití kávy je však pro některé také rituál. Ten zakládají nejen na tom, že do sebe dostáváte kofein, který vás povzbudí, ale i na trávení času se svými nejbližšími právě u šálku kávy. Někdy si však chcete kávu dát, ale kofein v ní obsažený ne, pak na scénu přichází právě bezkofeinová káva, která už dávno není jen chemická směs. Chcete vědět, jak se v dnešní době z kávy odstraňuje kofein, tak čtěte dál.

KDE A JAK TO S BEZKOFEINOVOU KÁVOU ZAČALO

První metodu odstranění kofeinu pomocí benzenu si nechal patentovat německý obchodník Ludwig Roselius na počátku 20. století. Tato metoda, která se používala od roku 1905 do 40. let 20. století nebyla příliš zdraví prospěšná, kvůli nebezpečnému benzenu. Bezkofeinová kávy byla oblíbená především proto, že v době Třetí říše byl kofein považován za jed.

 

Postupem času se začali objevovat nové chemicko-technologické postupy šetrnější ke kávovému zrnu i zdraví člověka. Jeden z nich vzešel dokonce od českého odborníka na kávu, Zdeňka Žáčka.

Schéma výroby bezkofeinové kávy v Československu
Technologický postup výroby kávy bez kofeinu podle československého patentu číslo 97147. Zdroj: ŽÁČEK Zdeněk, Zajímavě o kávě, čaji a kakau, 1962.

JAK SE KÁVA ZBAVUJE KOFEINU NYNÍ

I v dnešní době se setkáme s bezkofeinovou kávou v podobě různých podů a kapslí, ve kterých je káva, z níž byl kofein odstraněn chemicky, zároveň už ale není takový problém sehnat bezkofeinovou výběrovou kávu, která podle mého názoru zažívá v posledním roce poměrně rozmach. Průměrný šálek kávy obsahuje zhruba 70-240 mg kofeinu, dekofeinizací je možné odstranit zhruba 97-99,7%. Přírodní metody k odstranění kofeinu najdeme v dnešní době tři – pomocí cukrové třtiny, vodní metodu, někdy nazývanou také jako švýcarská mokrá metoda a metodu s oxidem uhličitým.

Kolik miligramů kofeinu obsahuje espresso nebo cold brew? Zjistěte, kolik miligramů kofeinu obsahuje váš šálek kávy.

VODNÍ METODA ODSTRAŇOVÁNÍ KOFEINU Z KÁVY ANEB SWISS WATER PROCESS

Tato metoda už není žádnou novinkou na trhu. Bezkofeinové kávy, které využily švýcarskou metodu, najdeme už od roku 1988 a její kořeny sahají ještě dál.

Jak tato metoda funguje? Proces se opírá o rozpustnost kofeinu ve vodě a osmózu. Což znamená, že skrze membránu nebo v tomto případě filtrem projdou jen některé látky.

Na začátku procesu dekofeinizace se zelená kávová zrna namočí do horké vody, aby se kofein rozpustil. Kofein však není jedinou látkou rozpustnou ve vodě, která se v kávě nachází. Cukry a další chemické složky, které vytvářejí chuť a vůni kávy, kterou máme rádi, se ale také mohou rozpouštět ve vodě. Voda, ve které se zrna namáčely, je propuštěna přes filtr s dřevěným uhlím.

Kofein je velká molekula a zachytí se tak ve filtru, zatímco cukry, oleje a další chemické prvky obsažené v kávě, které jí dodávají chuť a aroma, projdou a zůstanou ve vodě, čímž vznikne tzv. extrakt ze zelené kávy. Tato voda napuštěná extraktem ze zelené kávy se nyní používá k namáčení další dávky zelených kávových zrn. Protože extrakt ze zelené kávy již obsahuje ostatní prvky chuti, tyto látky se ze zrn nerozpustí a odstraní se pouze kofein.

zrnka zelené kávy v pytli
Odstranění kofeinu z kávy se provádí vždy před pražením. A to také protože káva během všech metod přichází do kontaktu s vodou. Po pražení je důležité kávu skladovat v suchu. Zdroj: Canva

BEZKOFEINOVÁ KÁVA, KTERÁ VZNIKÁ POMOCÍ CUKROVÉ TŘTINY

Tato druhá přírodní metoda je v posledních letech o něco málo populárnější, protože nejlépe dokáže zachovat původní bohaté chutě kávy. Když uvidíte bezkofeinovou kávu, která byla kofeinu zbavena cukrovou třtinou, bude se pravděpodobně jednat o kávu z Kolumbie. A jinak tomu není ani u té naší bezkofeinové kávy, kterou pražíme v Lázeňské. Má chuťový profil čokolády, brusinek a amaretta a hodí se primárně na espresso nebo třeba do moka konvičky.

Dekofeinizace pomocí cukrové třtiny někdy také naleznete jako EA dekofeinizaci. EA, tedy ethylacetát je právě ta látka, díky které celý tento proces funguje. Jedná se o rozpouštědlo pocházející z cukrové třtiny, které je při použití za vhodných podmínek a v přiměřeném množství vynikajícím odstraňovačem kofeinu. Nejedná se o žádnou neznámou látku, můžeme jí nalézt ve víně, pivu, ovoci a zelenině.

Výroba bezkofeinové kávy pomocí cukrové třtiny :

 1. Rozšíření zrn
  V první fázi procesu se zrna vystaví působení páry, aby zrna nabobtnaly a usnadnila se tak extrakce kofeinu.
 2. Odstranění
  Poté se kávové zrno ponoří do ethylacetátu, přičemž kofein obsažený v kávovém zrnu se na naváže na tekutinu, jinak řečeno se do ní rozpustí. Tento proces se opakuje šestkrát po sobě s čerstvou tekutinou.
 3. Vznikne tak čistý kofein.
  Zrna se omyjí vodou a pak také párou. 
 4. Sušení
  Proces sušení probíhá ve vakuových sušárnách, což umožňuje rychlé a stejnoměrné sušení. Pomocí sušení je třeba, aby zrna získala stejné množství vlhkosti, jako předtím.
 5. Chlazení
  Zrna se poté ochlazují ve větraném silu, aby se snížila jejich teplota a aby dále neztrácela vlhkost.
Jak funguje dekofeinizace vám také přiblíží tento obrázek. Zdroj: belco.fr

DEKOFEINIZACE POMOCÍ OXIDU UHLIČITÉHO

Tato metoda je nejnovější ze všech. Při procesu odstraňování kofeinu oxidem uhličitým se zelená kávová zrna namáčejí v prostředí vysoce stlačeného oxidu uhličitého pod tlakem 73 až 300 atmosfér po dobu přibližně deseti hodin, čímž se z kávových zrn extrahuje kofein.

Poté se tlak sníží a CO2 se buď odpaří, nebo projde vodou, ve formě perlivé vody, nebo přes filtry s aktivním uhlím. CO2 se pak znovu použije.

Touto metodou se odstraní 95 až 99 % kofeinu, což znamená, že klasický 250 ml šálek kávy nakonec obsahuje zhruba 4 mg kofeinu. Zachycený kofein se prodává společnostem vyrábějícím nápoje a doplňky stravy, které jej používají ve svých výrobcích.

Bezkofeinová káva je populární především mezi těhotnými ženami. Jak je to tedy s kávou v těhotenství?

KDE JE BUDOUCNOST BEZKOFEINOVÉ KÁVY

S rostoucí spotřebou kávy roste také popularita té bezkofeinové a jinak tomu nejspíš nebude ani v několika dalších letech. Celkově je 12 % veškeré připravované kávy bez kofeinu. Za posledních pár let, tu je tedy nárůst o zhruba 2 % a poptávka stále roste. Zájem o bezkofeinovou kávu mají především mileniálové, kteří jsou známí svým hektickým životem a někdy ne zcela zdravým životním stylem.

Dost pravděpodobně se také rozšíří dekofeinizace pomocí oxidu uhličitého, protože stále není tak běžná jako například pomocí cukrové třtiny.

Zároveň však odstranění kofeinu není tak snadné, jak se může zdát. A ačkoliv jsou tyto přírodní metody šetrnější, než dřívější chemické stále při nich dochází ke ztrátě některých prospěšných látek, které v kávě můžeme najít. A tak hromadný přesun konzumace k bezkofeinové kávě není potřeba. Bezkofeinová káva totiž neznamená zdravější, ale zkrátka jen bez kofeinu. Takže pokud nejste těhotné, nekojíte, nebo nemáte jiné zdravotní problémy či toleranci vůči kofeinu, tak si klidně dopřejte kávu s kofeinem, ale v přiměřeném množství.

Nejčastější otázky k bezkofeinové kávě

Kávu můžete připravovat stejně jako kávu s kofeinem. Poměry a doba přípravy se liší podle metody přípravy, ale ne podle množství kofeinu.

Při zpracování metodou cukrové třtiny si káva bez kofeinu zachovává sladkost a chuťové tóny jako běžná káva s kofeinem, takže rozdíl prakticky nepoznáte.

Bezkofeinovou kávu běžně vyhledávají těhotné nebo kojící ženy, pokud však pijete kávu po litrech, výměna třeba i jednoho šálku za bezkofeinový vám nejspíš neuškodí spíš naopak.

Objevte chutě naší bezkofeinové kávy

Vyměňte svůj 4. šálek kávy denně za bezkofeinovou kávu, váš spánkový režim vám pak nejspíš poděkuje.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Hodnocení: 3

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč