čtení na 4 minut | kategorie : Blog, Zajímavosti o kávě

Slovní spojení bezkofeinová káva zní skoro jako protimluv. Ale oblíbenost kávy v anglosaských zemích zvané Decaff ukazuje, že káva je hlavně společenský až “rituální” nápoj. O její benefity se nechtějí připravit ani milovníci kávy, pro něž je kofein nepřípustný. Jsou to především kardiaci nebo lidé s vysokým krevním tlakem. Pitím bezkofeinové kávy nepohrdnou ani těhotné a hlavně kojící ženy, které chtějí zamezit přílišné aktivitě svého dítka, což se po vypití běžného kávového nápoje děje. Také si jí našli lidé, kteří si chtějí dopřát svůj šálek kávy před usnutím a nemít problémy se spánkem.

Nejen kvůli stimulačním účinkům kofeinu pije člověk kávu už přibližně tisíc let. Vzpomeňme třeba na vyhlášené pařížské, vídeňské nebo i pražské kavárny, kam chodívali umělci i politici a uskutečňoval se tam živý kulturní a společenský život a jen tak mimochodem se pila káva. Historie kofeinové kávy byla již dostatečně popsána a můžeme ji najít v odborné literatuře. Pojďme se tedy raději zaměřit na historii kávy bezkofeinové, která je neméně zajímavá.

MINULOST

První metodu dekofeinizace pomocí benzenu si nechal patentovat německý obchodník Ludwig Roselius na počátku 20. století. Tato metoda, která se používala od roku 1905 do 40. let 20. století nebyla příliš zdraví prospěšná, kvůli nebezpečnému benzenu. Velké oblibě, díky propracované nacistické propagandě se káva bez kofeinu těšila v době Třetí říše. Nacisté kofein považovali za jed, nevhodný pro árijskou rasu a její zdraví. Ludwig Roselius jim svoji bezkofeinovou kávu dodával. 

 

Postupem času se začali využívat jiné chemicko-technologické postupy šetrnější ke kávovému zrnu i zdraví člověka. V roce 1962 si dokonce český odborník na kávu a autor knihy Zajímavě o kávě a čaji (poprvé vydaná v roce 1960) Zdeněk Žáček nechal patentovat inovativní technologický postup dekofeinizace. 

PŘÍTOMNOST

Dnes se používají, jak chemické, tak i více ekologické metody, bez přidaných chemikálií, pouze za použití uhlíkových filtrů a čisté vody. Obecně je proces u obou typů metod podobný: namočená zelená kávová zrna se vymývají pomocí horké vody, následně se u chemického procesu přidá do roztoku chemické činidlo, které na sebe ve vylouhované vodě naváže kofein. Následně se zrna opět máčí ve vodě zbavené kofeinu a tak nasáknou opět látkami v ní obsaženými.

 

Šetrnější chemické metody využívají jako rozpouštědlo vážící kofein tekutý CO2 nebo etylacetát. Při těchto metodách jsou nejdříve napařená zrna proplachována chemikálií. Nasycené rozpouštědlo se odvede a zrna se zbavují zbytku chemikálie. Káva si zachovává více aromatický látek i olejů než u předešlých metod.

 

Za nejšetrnejší metodu, která nepoužívá chemická činidla jako rozpouštědla lze označit tzv. Švýcarskou mokrou nebo vodní metodu (Swiss water, SWP metoda), od roku 1988 na trhu, ale její historie sahá již do 30. let 20. století. Vylouhovaný roztok kávových zrn se nechá projít uhlíkovým filtrem, který zachytí molekuly kofeinu, ale další aromatické látky zůstávají v zrnu.

Ebook zdarma: Jak na espresso

JAKOU KÁVU VYBRAT

Každá země má jinou legislativu ošetřující  proces dekofeinizace i definici bezkofeinové kávy. V USA smí být prodávána jako bezkofeinová, káva s max. obsahem kofeinu 3 %, v Evropě max. do 0,1 %. Na tom tedy závisí i výběr dovážené kávy bez kofeinu a volby metody dekofeinizace. 

 

My doporučujeme a také prodáváme na našem eshopu kvalitní kolumbijskou kávu zbavenou kofeinu pomocí rozpouštědla z cukrové třtiny – ethylacetátu, tato metoda je stručně je popsána výše. Chuť kávy se mění spíše pozitivně, objevují se v ní sladší a ovocné tóny a neztrácí na své plnosti a aroma. 

 

Naše bezkofeinová novinka pochází z kolumbijské západní oblasti Quindío a je složena ze tří odrůd arabiky: Castillo, Columbie, Catura. V její chuti se objevují tóny karamelu a švestek. Oblast Quindío leží v Andách, kde se kávovníku obzvláště daří a tak je káva v dobré kondici. Ostatně kolumbijská káva patří k nejoblíbenějším na světě. Ochutnejte a posuďte sami.

BUDOUCNOST

Celková aktuální celosvětová produkce kávy bez kofeinu činí 10 %. Vzhledem k oblíbenosti klasické kávy a náročnosti procesů dekofeinizace, užívání chemických látek při těchto procesech, se produkce rapidně zvyšovat nejspíš nebude. Ovšem oblíbená u “kávymilovné” populace je docela dost. 

 

Pokud alespoň trochu můžete, pijte raději s mírou běžnou kofeinovou kávu, která má prokazatelnější zdravotní účinky než káva bez kofeinu a nemusela být ošetřena žádnou výše popsanou metodou, při kterých káva ztrácí na své prospěšnosti a kvalitě a jsou do ní dodány cizorodé látky.

 

Pokud opravdu nemůžete nebo nechcete pít kávu s kofeinem, vybírejte bezkofeinovou kávu opravdu pečlivě a ve své kavárně nebo pražírně se ptejte odkud bezkofeinovou kávu mají a jakou metodou byla ošetřena. A jedna dobrá zpráva na závěr – bezkofeinová káva svým obsahem antioxidantů o tolik neztrácí na své prospěšnosti oproti kávě s kofeinem a nezpůsobuje pálení žáhy.

Potřebujete poradit s výběrem kávy? Poradíme vám!

  Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

  Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

  Spokojení zákazníci

  98% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 15 druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  88 značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad 990 Kč
  Tagy : ,
  Autor : Zdenek Mareček
  Jako hlavní pražič se na mě můžete obrátit se zpětnou vazbou na kávu.
  Napsáno: 14.4.2020

  O nás

  Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu