Kofein je stimulant, který poskytuje energii a vy se díky němu cítíte více nabuzená a připravená dobýt svět. Kofein je přiměřeném množství bezpečný, avšak pokud očekáváte potomka, je lepší jej omezit. V dnešním článku se podíváme, jak moc je káva v těhotenství nebezpečná.
V dnešním článku se dozvíte:

KOFEIN A TĚHOTENSTVÍ
Pro mnoho lidí má kofein příznivé účinky. Přináší více energie, dokážete se po něm lépe soustředit a někdy dokonce zabraňuje migrénám. Kofein bývá i využíván ve zdravotnictví, jako doplněk léků. Kofein však může u některých lidí vyvolat i negativní vedlejší účinky, které během těhotenství mohou představovat větší rizika.
POTENCIÁLNÍ VÝHODY PITÍ KÁVY
Výzkum ve zdravotnictví ukázal, že kofein stimuluje mozek a centrální nervový systém. Právě tyto faktory způsobí, že se vám nechce spát a můžete se lépe soustředit. Kofein může být také účinný při léčbě bolesti hlavy, pokud je kombinován s léky proti bolesti. Káva je také zdrojem antioxidantů. Což jsou prospěšné sloučeniny, které mohou chránit vaše buňky před poškozením, snižovat zánět a odvrátit chronické onemocnění.
RIZIKA PITÍ KÁVY V TĚHOTENSTVÍ
Těhotné ženy metabolizují kofein mnohem pomaleji. Ve skutečnosti těhotné ženy eliminují kofein z těla 1,5 – 3,5 krát déle. Kofein navíc prochází placentou a vstupuje do krevního oběhu dítěte, což vyvolává obavy, že kofein může mít vliv na zdraví dítěte.
Některé výzkumy však naznačují, že i nízký příjem kofeinu může vést k nízké porodní hmotnosti dítěte. Jedna studie například zjistila, že nízký příjem 50 – 149 mg kofeinu denně během těhotenství byl spojen o 13% vyšším rizikem nízké porodní hmotnosti. Je však zapotřebí dalšího výzkumu.
Riziko potratu, nízké porodní hmotnosti a dalších nepříznivých účinků v důsledku vyššího příjmu kofeinu během těhotenství zůstává do značné míry nejasné. Mezi další negativní vedlejší účinky kofeinu patří vysoký krevní tlak, rychlý srdeční rytmus, zvýšená úzkost, závratě, neklid, bolesti břicha a průjem.
KOFEIN V TĚHOTENSTVÍ
Americká škola porodníků a gynekologů – ACOG tvrdí, že mírné množství kofeinu – méně než 200 mg denně – není spojeno se zvýšeným rizikem potratu nebo předčasného porodu. V závislosti na typu a způsobu přípravy to odpovídá přibližně 1 – 2 šálkům (240 – 580 ml) kávy nebo přibližně 2 – 4 šálkům (240 – 960 ml) čaje denně.
Kofein se nachází také v energetických nápojích, ty vyřaďte raději úplně. Kromě kofeinu energetické nápoje obvykle obsahují velké množství přidaných cukrů nebo umělých sladidel. Kromě toho byste se během těhotenství měli vyhýbat některým bylinkovým čajům a především takovým, které se vyrábějí z čekanky nebo z lékořice.
VYZKOUŠEJTE NAŠE PŘÍRODNÍ 100% BIO BYLINNÉ ČAJE Z VALAŠSKÉ LOUKY
MEZI BEZPEČNÉ ČAJE PRO TĚHOTNÉ PATŘÍ:
- Zázvorový
- Mátový
- Citronový
Stejně jako u jakéhokoli rostlinného léčiva je dobré se poradit se svým lékařem před pitím bylinných čajů v těhotenství.

KOFEINOVÉ NÁPOJE A BEZKOFEINOVÁ KÁVA V TĚHOTENSTVÍ
Do celkového souhrnu denního příjmu kofeinu počítejte kávu, ale i všechny další zdroje kofeinu. Zvažte pak možnost snížení příjmu kofeinu například pomocí kávy bez kofeinu. Výběr bezkofeinové kávy ale také nepodceňujte. Na trhu najdete spoustu bezkofeinových káv pro těhotné ženy, které se liší metodou dekofeinizace. Tedy způsobem odstranění kofeinu. Nejvhodnější je káva zbavená kofeinu tzv. vodní cestou nebo inovativní a přírodní cestou pomocí cukrové třtiny.
Ostatní metody vašemu tělu přinesou nejspíše více škody než kdybyste si daly klasickou kávu s kofeinem. Jestli naopak omezíte příjem kofeinu z jiných zdrojů, můžete si v malé míře kávu s kofeinem bez obav dopřát. Raději se vždy ohledně příjmu kofeinu z jakýchkoliv zdrojů poraďte se svým lékařem.
SNIŽUJETE POČET KÁV? NESNIŽUJTE ČERSTVOST! OBJEDNEJTE SI MENŠÍ BALENÍ ČERSTVĚ PRAŽENÉ KÁVY
Podívejte se, kolik kofeinu může obsahovat váš oblíbený nápoj:
- Káva: 60–200 (240 ml)
- Espresso: 30–50 mg (30 ml)
- Energetické nápoje: 50–160 mg (240 ml)
- Čaj: 20–120 mg (240 ml)
- Nealkoholické pivo: 30–60 mg (355 ml)
- Kakao: 3–32 mg (240 ml)
- Káva bez kofeinu: 2–4 mg (240 ml)
Všimněte si, že v některých potravinách se také nachází kofein. Například čokoláda může obsahovat 1–35 mg kofeinu na 28 gramů. Hořká čokoláda má obvykle vyšší koncentraci kofeinu. Některé léky, jako jsou prášky proti bolesti, mohou navíc obsahovat kofein a často se kofein přidává do doplňků, jako jsou prášky na hubnutí a směsi před cvičením. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem, pokud máte obavy o obsah kofeinu ve vaší stravě.
SHRŇME SI TO. JE KÁVA PRO TĚHOTNÉ ŽENY VHODNÁ?
Kofein má spoustu výhod. Ukázalo se, že zvyšuje hladinu energie, zlepšuje soustředění a dokonce zmírňuje bolesti hlavy. Většina odborníků souhlasí s tím, že kofein je bezpečný během těhotenství, pokud je omezen na 200 mg nebo méně za den. Při konzumaci ve vysokých množstvích během těhotenství však může představovat rizika, jako je zvýšené riziko potratu a nízká porodní hmotnost. Pokud to bez kávy nedáváte a chybí vám její lahodná chuť, vyzkoušejte určitě bezkofeinovou verzi.
Časté dotazy o kávě v těhotenství
Bezkofeinová káva bývá skvělým řešením pro nastávající a kojící maminky, aby se nemuseli vzdávat radosti z šálku kávy. Důležité je vybírat 👉 kvalitní bezkofeinovou kávu zbavenou kofeinu šetrným přírodním způsobem! Často používané odstranění kofeinu chemickými cestami bývá pro matku a dítě škodlivější než šálek kávy s kofeinem.
Vaše schopnost metabolizace kofeinu je těhotenstvím ovlivněna a jeho zpracování je až 3,5 krát delší. Také berte na vědomí, že vstupuje i do krevního oběhu dítěte. Podle odborníků by mírné množství kávy, tedy 1 až 2 šálky denně, mělo být v těhotenství v pořádku. Počítejte však i s ostatními zdroji kofeinu ve vaší stravě jako čaj či kolové nápoje. Celkově by jste neměli překročit 200 mg kofeinu/den.
Vzhledem k tomu, že kofein se přenáší při konzumaci z matky i do krevního oběhu dítěte, předpokládá se také jeho vliv na dítě. Výzkumy naznačují, že malé množství kofeinu od 50 mg kofeinu za den může ovlivnit nízkou porodní hmotnost a riziko potratu. Proto konzultujte pití kávy se svým lékařem.