Tuto otázku si pokládá snad každý, kdo rád pije kávu. Spousta z nás by určitě nejraději pilo jednu kávu za druhou. To ovšem bohužel není úplně ideální. Ačkoli káva obsahuje spoustu vitamínů, obsahuje také kofein, který nám pomáhá, ale zároveň i škodí. Proto je důležité vědět, jaké maximální množství kávy za den je ideální vypít. Přece chceme, aby nám káva pomáhala a ne škodila.

KOLIK KOFEINU JE V ŠÁLKU KÁVY?

Kofein, účinná látka v kávě, je nejčastěji konzumovanou psychoaktivní látkou na světě. Obsah kofeinu v kávě je velmi různorodý a pohybuje se od 50 mg do 400 mg na šálek. Malý šálek kávy, který si připravíte doma může mít kolem 50 mg. Ale například v kávovém řetězci Starbucks velká káva (475 ml) obsahuje přes 300 mg.

 

Obecně lze předpokládat, že průměrný (240 ml) šálek kávy nabízí kolem 100 mg kofeinu.

 

Podle výzkumů je ideální maximální množství 400 mg kofeinu denně – což jsou cca 4 šálky (945 ml) kávy. Nezapomeňte však, že existuje mnoho dalších zdrojů kofeinu, jako například v čaji, nealkoholických a energetických nápojích, v čokoládě nebo v některých lécích.

Doporučená denní dávka kofeinu je 300-400 mg.

HLAVNÍM URČUJÍCÍM FAKTOREM OBSAHU KOFEINU JE TYP KÁVY

FILTROVANÁ KÁVA

Filtrovaná káva patří mezi oblíbené nápoje především v USA a v Evropě. Oblíbená je především v domácnostech, jelikož je snadná na přípravu. Jeden šálek filtrované kávy cca 250 ml obsahuje asi 140 mg kofeinu.

 

ESPRESSO

Jedna dávka espressa se dělá z 8-9 gramů mleté kávy a výsledný nápoj má kolem 30 ml. Espresso obsahuje cca 63 mg kofeinu. Dvojitá dávka espressa tedy obsahuje zhruba 125 mg kofeinu.

 

Přestože má espresso více kofeinu na objem než například filtrovaná káva, obvykle obsahuje méně na jednu porci, protože porce espressa bývají malé. Jak připravit skvělé espresso se dozvíte na našem blogu.

 

CAPPUCCINO, CAFÉ LATTE

Oba tyto nápoje vychází z espressa a doplněny jsou pouze o mléko. Mléko samotné neobsahuje žádný další kofein. Tudíž všechny kávové nápoje, které vychází z espressa obsahují stejné množství kofeinu jako klasické espresso. To platí například i pro lungo nebo americano. Otázkou ovšem zůstává, zda mléko do kávy patří nebo ne.

 

INSTANTNÍ KÁVA

Instantní káva se vyrábí z kávových zrn, která jsou sušena mražením nebo tzv. sprayovaním. Instantní káva je rychlá a lehká na přípravu. Stačí ji zalít horkou vodou. O kvalitě kávy se však už raději nemluví. Jediná možná výhoda je, že obsahuje obecně méně kofeinu. Jeden šálek obsahuje přibližně 30–90 mg. Více o instantní kávě se dozvíte v našem článku Proč (ne)pít instatní kávu.

 

BEZKOFEINOVÁ KÁVA

Ačkoli v názvu je slovo bezkofeinová, není to zcela pravda. Může obsahovat různé množství kofeinu v rozmezí 0–7 mg na šálek. Což je sice malé množství, ale i tak si na to dávejte pozor. Přečtěte si o bezkofeinové kávě více v našem článku.

Zůstaň s námi obraze...Nestíháš sledovat všechny naše články, ale zároveň nechceš, aby ti něco uteklo? Jednou za 14 dní ti můžeme poslat shrnutí těch nejzajímavějších článků na našem blogu. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

JAKÉ FAKTORY OVLIVŇUJÍ OBSAH KOFEINU V KÁVĚ? 

TYP KÁVOVÝCH ZRN

Existuje mnoho druhů kávových zrn a každé může obsahovat jiné množství kofeinu. Například káva Robusta obsahuje téměř dvojnásobek kofeinu než káva Arabica. 

 

PRAŽENÍ KÁVY

Světleji pražená káva obsahuje více kofeinu než káva, co je pražená tmavě, přestože tmavěji pražená káva chutná silněji.

 

ZPŮSOB PŘÍPRAVY

Obsah kofeinu v kávě se také výrazně liší podle způsobu přípravy kávy. Dle přiložené tabulky, si můžete zjistit, kolik obsahuje váš oblíbený typ nápoje kofeinu.

 

VELIKOST ŠÁLKU

A v konečném důsledku také velmi záleží na velikosti šálku. Což může být od nejmenšího ristretta po velký šálek filtrované kávy. To vše výrazně ovlivňuje celkový obsah kofeinu.

Obsah kofeinu dle typu nápoje

KRÁTKODOBÉ PŘÍZNAKY NADMĚRNÉHO PŘÍJMU KOFEINU

Pokud vypijete během dne příliš mnoho kofeinu, můžete zaznamenat psychické ale i fyzické příznaky, jako je například:

  • neklid
  • úzkost
  • závrať
  • žaludeční nevolnost
  • podrážděnost
  • nespavost
  • zvýšený tep
  • chvění

 

Pokud se u vás tyto příznaky vyskytnou po vypití 1 šálku kávy, můžete být příliš citliví na kofein a měli byste zvážit snížení příjmu nebo vyhýbání se kofeinu obecně. I když je možné zemřít na předávkování kofeinem, je to téměř nemožné skrze kofein v kávě. Za jediný den byste museli vypít více než 100 šálků, což je asi 23,7 litru.

TOLERANCE NA KOFEIN

Byly objeveny různé geny, které ovlivňují citlivost lidí na kofein. Tyto geny ovlivňují enzymy, které štěpí kofein v játrech a receptory v mozku. Účinky kofeinu na spánek jsou tak geneticky určovány. Někteří lidé mohou vypít kávu a okamžitě jít spát, zatímco jiní nemohou usnout ještě dlouho poté. 

Je důležité si uvědomit, že zdravotní stav může ovlivnit citlivost na kofein. Pokud trpíte úzkostí, panickou poruchu, srdeční arytmii nebo máte vysoký krevní tlak, cukrovku nebo jiné zdravotní potíže, můžete tolerovat méně kofeinu. Pokud se chcete dozvědět více o své toleranci, promluvte si raději se svým lékařem.

Citlivost na kofein je velmi variabilní a závisí na genech a receptorech pro kofein v mozku.

Náš tip

Přečtěte si více o vlivu kofeinu na naše zdraví v našem předchozím článku.

KOFEIN A TĚHOTENSTVÍ

U těhotných žen může kofein procházet placentou až k plodu. Avšak plod má problémy s metabolizací kofeinu. Některé studie spojují vysoký příjem kofeinu během těhotenství se zvýšeným rizikem potratu, předčasného porodu a nižší porodní hmotností. Obecně se doporučuje, aby těhotné ženy omezily svůj příjem na 100–200 mg kofeinu denně. Mnoho odborníků však doporučuje vyhýbat se kávě během těhotenství úplně.

Vychutnejte si naši čerstvě upraženou výběrovou kávu.

Dárkový poukaz

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Dárkový poukaz

Kávové předplatné

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Kávové předplatné

Brazílie - Ponto Alegre Dárková krabička

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 83

Brazílie - Ponto Alegre Dárková krabička

Degustační balení Lázeňské kávy

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Degustační balení Lázeňské kávy

Brazílie - Ponto Alegre

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 83

Brazílie - Ponto Alegre

Brazílie - Ponto Alegre edice města Luhačovice

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 83

Brazílie - Ponto Alegre edice města Luhačovice