Jste na své každodenní kávě takřka závislí a kávu si užíváte v průběhu celého dne? Pak byste měli vědět, že kromě skvělé chuti je v kávě i množství kofeinu a to je přesně ten důvod, proč jsou některé denní doby pro pití kávy vhodnější a jiné ne. Čtete dále a zjistěte, kdy pít kávu během vašeho dne.
Kdy pít kávu během dne – OBSAH:
KOFEIN A ÚČINKY PITÍ KÁVY
Je spousta lákavých důvodů, proč pít kávu. Poskytuje nám novou energii v průběhu dne a také milou výmluvu, proč se na chvíli v práci zastavit a popovídat si s kolegy. Šálek kávy nabízí také výhody pro naše tělo.
Výzkum ukázal, že snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu, Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy choroby. Dále nám poskytuje plno antioxidantů a vitamínů. Více o kávě a jejím vlivu na zdraví se můžete přečíst v našem článku Káva a zdraví.
Všechno má ovšem svou stinnou stránku. I káva. Po pravidelném pití více než 5 šálků denně, si tělo vytváří toleranci ke kofeinu. Jinými slovy, člověk pak musí pít více a více, aby své tělo uspokojil dostatečným množství kofeinu. Což rozhodně není zdravé. A což teprve ten pocit, když kávu nemáte vůbec?
Pokud jste zažili některé z příznaků nadměrného pití kávy jako bolesti hlavy, nervozita, podrážděnost, znamená to, že už jste tak trochu kávoholici a máte problém se závislostí na kávě. Káva ve velkém množství není zdravá. Všeho totiž moc škodí. Bohužel i kávy.
CO S NÁMI DĚLÁ KÁVA PO RÁNU?
První káva dne po ránu bývá často také tím první, co nám přijde do žaludku. Z hlediska správné hladiny cukru je však ideální před šálkem ranní kávy něco zakousnout. Pokud chcete z kávy vytěžit maximum, aby vám poskytla co nejvíce energie, raději nepijte svůj první šálek kávy hned po probuzení.
Podle vědeckých výzkumů je nejlepší pít kávu, když jsou hladiny kortizolu v těle nízké. Je to proto, že jak kofein, tak kortizol způsobují stresovou reakci ve vašem těle a příliš mnoho stresu je pro vaše zdraví škodlivé. Kromě toho by to mohlo z dlouhodobého hlediska způsobovat větší únavu.
OD KDY SE MŮŽE PÍT KÁVA?
Stresový hormon kortizol se uvolňuje v souladu s cirkadiánními rytmy. Míra hladiny kortizolu a cirkadiánní rytmy jsou u každého člověka samozřejmě trochu jiné. Pro všechny ovšem platí, že hladiny kortizolu začínají stoupat, jakmile se ráno začnete hýbat.
To znamená, že ideální čas na pití kávy není hned po ránu, jelikož je vaše hladina kortizolu na vrcholu. Přísun kofeinu stimulaci vysoké hladiny kortizolu paradoxně tlumí. Navíc, pokud pijete kofein ve chvíli, kdy ho vůbec nepotřebujete, vytváříte si vůči němu rychlejší odolnost a jeho účinky na vás vlastně pak vůbec nepůsobí.
Pokud například vstáváte v 6.30, tak produkce kortizolu vrcholí mezi 8:00 – 9.00 hodinou. Proto si raději naplánujte svou dopolední pauzu na kávu od 9:00 – 12:00. V tento čas hladina kortizolu klesá a proto můžete podpořit svou energii a zahnat únavu kofeinem v podobě kávy.
JAK PŮSOBÍ KÁVA PŘED SPANÍM
Kofein nám dodává energii. Je ale potřeba vědět, kdy si dát v průběhu dne poslední šálek kávy tak, aby nám pak nenarušovala spánek. Jak to tedy je?
V nemocnici Henry Ford Hospital a Wayne State College of Medicine byla provedena studie ve výzkumných střediscích, které zkoumají poruchy spánku. Zde analyzovali dopad kofeinu na spánek podle denní doby.
Zjistili, že pokud byl kofein přijat 6 hodin před spánkem, množství spánku bylo narušeno přes hodinu. Kofein totiž zpomaluje produkci hormonu melatoninu. Nedostatek melatoninu způsobuje nespavost. Lidé, kteří jsou citlivější na kofein, by neměli pít tak kávu už ani v odpoledních hodinách.
Pokud patříte mezi ten typ lidí, kteří si těsně před spaním můžou dát šálek kávy a usnou jakoby nic, stále nemáte nic vyhráno. Ačkoliv člověk může usnout ihned, v jeho těle kofein neustále koluje a tělo si tak v průběhu spánku vůbec neodpočine. Ráno se díky tomu můžete budit mnohem unavenější, než když jste šli spát.
JAK OMEZIT DENNÍ PŘÍJEM KOFEINU?
Pokud cítíte, že byste měli kvůli vašemu zdraví omezit pití kávy, máme pro vás pár tipů, jak na to:
- Omezte kávu na maximálně čtyři šálky denně. Výzkum na klinice Mayo ukazuje, že dospělí by neměli pít více než 400 mg kofeinu denně, což odpovídá množství ve čtyřech šálcích kávy. Ale samozřejmě platí pravidlo, čím míň tím líp.
- Pokud cítíte neustálé nutkání pít kávu, rozhodněte se pro bezkofeinovou verzi nebo si dejte šálek čaje. (Ale pozor – bílý, černý a zelený čaj obsahuje kofein taktéž.)
- K pití kávy používejte menší šálky. Pokud totiž používáte větší šálek, než je potřeba, budete mít nutkání ho naplnit celý. To ve skutečnosti ani nechcete a v závěru ani nepotřebujete. Postupné mikrodávkování kofeinu je ideálním řešením jak mít svůj denní příjem kofeinu pod kontrolou.
NEJLEPŠÍ DOBA KDY PÍT KÁVU
Kdy tedy během dne pít kávu? Svou optimální denní dávku kávy, podle vaši jedinečné schopnosti metabolizovat kofein, si rozdělte do několika dávek. Ty je pak ideální pít v průběhu dne od snídaně až do odpoledne v rámci vašeho denního režimu a s ohledem na produkci kortizolu. V praxi by nejlepší časy pro pití kávy mohli vypadat následovně:
Časté dotazy k tématu: Kdy pít kávu
Ideální je dát si kávu až po snídani a to nejlépe až nějakou dobu po probuzení tedy mezi 9 – 11 hodinou dopolední.
Po poledni a později odpoledne se hladina kortizolu zvedá v časech 12 – 13 hodin a pak kolem 18. hodiny večerní. Ideální je tedy dát si kávu mezi 13. a 17. hodinou odpoledne.
Káva na večer se z hlediska kvality spánku nedoporučuje, proto si svůj poslední šálek kávy dne dopřejte cca až 6 hodin před spánkem. V pozdějších hodinách však můžete relaxovat u kávy ovšem té bezkofeinové.