čtení 5 minut | Blog / Kofein a zdraví

Jste na své každodenní kávě takřka závislí a kávu si užíváte v průběhu celého dne? Pak byste měli vědět, že kromě skvělé chuti je v kávě i množství kofeinu a to je přesně ten důvod, proč jsou některé denní doby pro pití kávy vhodnější a jiné ne. Čtete dále a zjistěte, kdy pít kávu během vašeho dne.

Kdy pít kávu během dne – OBSAH:

  1. Správný čas na ranní kávu
  2. Poslední šálek kávy před spaním
  3. Optimální čas na kávu během dne

KOFEIN A ÚČINKY PITÍ KÁVY

Je spousta lákavých důvodů, proč pít kávu. Poskytuje nám novou energii v průběhu dne a také milou výmluvu, proč se na chvíli v práci zastavit a popovídat si s kolegy. Šálek kávy nabízí také výhody pro naše tělo.

 

Výzkum ukázal, že snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu, Alzheimerovy choroby a Parkinsonovy choroby. Dále nám poskytuje plno antioxidantů a vitamínů. Více o kávě a jejím vlivu na zdraví se můžete přečíst v našem článku Káva a zdraví.

 

Všechno má ovšem svou stinnou stránku. I káva. Po pravidelném pití více než 5 šálků denně, si tělo vytváří toleranci ke kofeinu. Jinými slovy, člověk pak musí pít více a více, aby své tělo uspokojil dostatečným množství kofeinu. Což rozhodně není zdravé.  A což teprve ten pocit, když kávu nemáte vůbec?

 

Pokud jste zažili některé z příznaků nadměrného pití kávy jako bolesti hlavy, nervozita, podrážděnost, znamená to, že už jste tak trochu kávoholici a máte problém se závislostí na kávě. Káva ve velkém množství není zdravá. Všeho totiž moc škodí. Bohužel i kávy.

Jste milovník kávy i zdravého životního stylu?

Určitě vás budou zajímat i další články na téma kávy a zdraví, tak na ně mrkněte.

CO S NÁMI DĚLÁ KÁVA PO RÁNU?

První káva dne po ránu bývá často také tím první, co nám přijde do žaludku. Z hlediska správné hladiny cukru je však ideální před šálkem ranní kávy něco zakousnout. Pokud chcete z kávy vytěžit maximum, aby vám poskytla co nejvíce energie, raději nepijte svůj první šálek kávy hned po probuzení.

 

Podle vědeckých výzkumů je nejlepší pít kávu, když jsou hladiny kortizolu v těle nízké. Je to proto, že jak kofein, tak kortizol způsobují stresovou reakci ve vašem těle a příliš mnoho stresu je pro vaše zdraví škodlivé. Kromě toho by to mohlo z dlouhodobého hlediska způsobovat větší únavu.

 

OD KDY SE MŮŽE PÍT KÁVA?

Stresový hormon kortizol se uvolňuje v souladu s cirkadiánními rytmy. Míra hladiny kortizolu a cirkadiánní rytmy jsou u každého člověka samozřejmě trochu jiné. Pro všechny ovšem platí, že hladiny kortizolu začínají stoupat, jakmile se ráno začnete hýbat.

 

To znamená, že ideální čas na pití kávy není hned po ránu, jelikož je vaše hladina kortizolu na vrcholu. Přísun kofeinu stimulaci vysoké hladiny kortizolu paradoxně tlumí. Navíc, pokud pijete kofein ve chvíli, kdy ho vůbec nepotřebujete, vytváříte si vůči němu rychlejší odolnost a jeho účinky na vás vlastně pak vůbec nepůsobí.

 

Pokud například vstáváte v 6.30, tak produkce kortizolu vrcholí mezi 8:00 – 9.00 hodinou. Proto si raději naplánujte svou dopolední pauzu na kávu od 9:00 – 12:00. V tento čas hladina kortizolu klesá a proto můžete podpořit svou energii a zahnat únavu kofeinem v podobě kávy.

žena v županu drží ranní šálek kávy
Šálek ranní kávy může být motivací do celého dne. Nezapomeňte však, že kromě skvělé chuti máte v hrníčku kávy i množství kofeinu. Nejděte si proto ideální dobu pro svůj první šálek kávy v souladu s přirozeným ranním režimem vašeho organismu. Zdroj obrázku: Canva pro

JAK PŮSOBÍ KÁVA PŘED SPANÍM

Kofein nám dodává energii. Je ale potřeba vědět, kdy si dát v průběhu dne poslední šálek kávy tak, aby nám pak nenarušovala spánek. Jak to tedy je?

 

V nemocnici Henry Ford Hospital a Wayne State College of Medicine byla provedena studie ve výzkumných střediscích, které zkoumají poruchy spánku. Zde analyzovali dopad kofeinu na spánek podle denní doby.

 

Zjistili, že pokud byl kofein přijat 6 hodin před spánkem, množství spánku bylo narušeno přes hodinu. Kofein totiž zpomaluje produkci hormonu melatoninu. Nedostatek melatoninu způsobuje nespavost. Lidé, kteří jsou citlivější na kofein, by neměli pít tak kávu už ani v odpoledních hodinách. 

 

Pokud patříte mezi ten typ lidí, kteří si těsně před spaním můžou dát šálek kávy a usnou jakoby nic, stále nemáte nic vyhráno. Ačkoliv člověk může usnout ihned, v jeho těle kofein neustále koluje a tělo si tak v průběhu spánku vůbec neodpočine. Ráno se díky tomu můžete budit mnohem unavenější, než když jste šli spát.

Káva a spánek mohou spolu efektivně fungovat!

Někdy tato nečekaná kombinace může být i užitečná. Podívejte se jak tento trik „biohackerů“ zvaný caffeine nap vlastně funguje.

JAK OMEZIT DENNÍ PŘÍJEM KOFEINU?

Pokud cítíte, že byste měli kvůli vašemu zdraví omezit pití kávy, máme pro vás pár tipů, jak na to:

  • Omezte kávu na maximálně čtyři šálky denně. Výzkum na klinice Mayo ukazuje, že dospělí by neměli pít více než 400 mg kofeinu denně, což odpovídá množství ve čtyřech šálcích kávy. Ale samozřejmě platí pravidlo, čím míň tím líp.
  • Pokud cítíte neustálé nutkání pít kávu, rozhodněte se pro bezkofeinovou verzi nebo si dejte šálek čaje. (Ale pozor – bílý, černý a zelený čaj obsahuje kofein taktéž.)
  • K pití kávy používejte menší šálky. Pokud totiž používáte větší šálek, než je potřeba, budete mít nutkání ho naplnit celý. To ve skutečnosti ani nechcete a v závěru ani nepotřebujete. Postupné mikrodávkování kofeinu je ideálním řešením jak mít svůj denní příjem kofeinu pod kontrolou.

NEJLEPŠÍ DOBA KDY PÍT KÁVU

Kdy tedy během dne pít kávu? Svou optimální denní dávku kávy, podle vaši jedinečné schopnosti metabolizovat kofein, si rozdělte do několika dávek. Ty je pak ideální pít v průběhu dne od snídaně až do odpoledne v rámci vašeho denního režimu a s ohledem na produkci kortizolu. V praxi by nejlepší časy pro pití kávy mohli vypadat následovně:

infografika: kdy pít kávu během dne

Časté dotazy k tématu: Kdy pít kávu

Ideální je dát si kávu až po snídani a to nejlépe až nějakou dobu po probuzení tedy mezi 9 – 11 hodinou dopolední.

Po poledni a později odpoledne se hladina kortizolu zvedá v časech 12 – 13 hodin a pak kolem 18. hodiny večerní. Ideální je tedy dát si kávu mezi 13. a 17. hodinou odpoledne.

Káva na večer se z hlediska kvality spánku nedoporučuje, proto si svůj poslední šálek kávy dne dopřejte cca až 6 hodin před spánkem. V pozdějších hodinách však můžete relaxovat u kávy ovšem té bezkofeinové.

Když přijde správný čas na kávu

Dopřejte si skvělou kávu ve správný čas a ideálním množství. Nejpopulárnější domácí překapávače značky Moccamaster jsou stvořené pro každodenní radost z kávy. Podle vaší individuální potřeby a spotřeby kávy si vyberte verzi Cup One na přípravu jednoho šálku, když přijde čas na kávu. Nebo zvolte Moccamaster KBG Select s dohříváním či Moccamaster KBG 741 s termonádobou, abyste si kávu vychutnali v ten pravý okamžik během vašeho dne.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 3 / 5. Hodnocení: 3

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč