čtení 4 minut | Blog / Kofein a zdraví

Káva je zázračný nápoj. Dokáže nám pomoct, ale i uškodit. Jak asi všichni víme, káva obsahuje kofein. Kofein je látka, která může zvýšit náladu, metabolismus, duševní a  fyzickou výkonnost. Kofein je  pro nás bezpečný, pokud ho konzumujeme v přiměřeném množství. Vysoké dávky kofeinu však mohou mít nepříjemné až nebezpečné vedlejší účinky

Doporučená denní dávka kofeinu je 400 mg. Což jsou cca 4 šálky kávy. Nesmíte ale zapomínat, že kofein obsahuje i čaj nebo čokoláda. Přečtěte si v našem článku, kolik kofeinu obsahuje váš oblíbený šálek kávy. 

V dnešním článku se dozvíte více o nejčastějších vedlejších příznacích nadměrného příjmu kofeinu, jako je:

VEDLEJŠÍ PŘÍZNAKY PŘI NADMĚRNÉM PŘÍJMU KOFEINU

ÚZKOST 

Obecně je známo, že kofein zvyšuje aktivitu a bdělost. Funguje tak, že blokuje účinky adenosinu, chemické látky v mozku, díky které se cítíte unavení. Současně spouští uvolňování adrenalinu, spojeného se zvýšenou energií. Avšak při vyšších dávkách mohou být tyto účinky výraznější, což vede k úzkosti a nervozitě.

 

U většiny lidí bylo zaznamenáno, že denní příjem více než 1 000 mg kofeinu denně způsobuje nervozitu a pocity, které vedou k úzkosti.

 Průměrný šálek kávy (240 ml) obsahuje kolem 100 mg kofeinu.

Pokud si všimnete, že se často cítíte nervózní. Zkuste se zaměřit na obsah kofeinu, který během dne přijímáte. Možná tady bude ta pravá příčina.

NESPAVOST

Spousta lidí pije především kávu z jednoho důvodu. Kofein jim pomáhá zůstat déle vzhůru a dodává jim chybějící energii. Na druhé straně příliš mnoho kofeinu může poškozovat vaši kvalitu spánku. Studie prokázaly, že vyšší příjem kofeinu zvyšuje dobu potřebnou k usnutí. Může také zkrátit celkovou dobu spánku a tím narušovat jeho kvalitu. 

Přestože káva a čaj patří k největšímu zdroji kofeinu, vyskytuje se také v sodě, kakau, energetických nápojích a několika druzích léků.

Vědci zjistili, že pokud byl kofein získán 6 hodin před spánkem, množství spánku bylo narušeno přes hodinu. Kofein zpomaluje produkci hormonu melatoninu, který ovlivňuje náš spánek a jeho kvalitu. Pokud máme nedostatku melatoninu, máme problém s nespavostí. Lidé, kteří jsou citlivější na kofein, by měli kávu vynechat už v odpoledních hodinách. Přečtěte si podrobnější článek o tom, kdy je nejlepší pít kávu.

Nejlepší je pít poslední kávu 4 – 6 hodin před spánkem.

TRÁVICÍ PROBLÉMY

Mnoho lidem nedělá ranní šálek kávy na prázdný žaludek dobře. Laxativní účinek kávy je způsoben uvolňováním gastrinu. To je hormon, který žaludek produkuje a který zrychluje aktivitu v tlustém střevě. Navíc se ukázalo, že i káva bez kofeinu produkuje podobné příznaky.

 

Samotný kofein stimuluje pohyby střev tím, že zvyšuje peristaltiku, kontrakce, které pohybují potravou ve vašem zažívacím traktu. Vzhledem k tomuto účinku není překvapivé, že velké dávky kofeinu mohou u některých lidí vést k zácpě či k průjmu.

DEHYDRATACE

Pokud při pití kávy máte větší žízeň, je zde určitá spojitost. Podle francouzské studie má kofein diuretický účinek, který může ovlivnit hydrataci. Museli byste však pít velké množství kávy, abyste se dostali do tohoto bodu, protože jiná studie ukazuje, že mírná konzumace kofeinu (2 – 3 šálky denně) nemá vliv na riziko dehydratace. To znamená, že pokud jste dehydratovaní z kávy, pijete ji již opravdu ve velkém množství. Tak raději někdy vyměňte šálek kávy za sklenku vody.

SHRNUTÍ

Káva dokáže v některých chvílích pomoct, ale při nadměrném konzumování dokáže uškodit. Je jen na vás, jestli si z kávy uděláte přítele nebo nepřítele. Zaměřte se na vaše problémy, kterým v současné době čelíte a zapřemýšlejte, jestli to není právě kvůli kávě. Lépe řečeno kofeinu. 

 

Pokud víte, že byste měli kávu omezit, zkuste ji nahradit například bezkofeinovou verzí kávy. A nebo vyzkoušejte pití čajů. Ale pozor, bílý, černý a zelený čaj obsahuje také kofein. 

Časté dotazy k příznakům nadměrného pití kávy

Při pití kávy bychom měli brát na vědomí dlouhodobý účinek kofeinu. Ten z těla vymizí v průměru po 6ti hodinách od poslední kávy. Podle toho bychom měli vypočíst, kdy je čas na poslední kávu před spaním.

Pití kávy je také spojeno s náladou kafaře. Může náladu zlepšit, ale především při tzv. kofeinovém pádu, nebo pokud kávu vynecháme (když jsme na ni zvyklí), není neobvyklý i pokles nálady až pocit depresse.

Káva jako diuretikum nás nutí odbíhat „na malou“. Zvýšený příjem kávy může tedy přispět k dehydrataci, pokud množství vyloučené tekutiny do těla nedoplníme.

BAVÍ VÁS KÁVA? MÁME PRO VÁS DALŠÍ DÁVKU INFORMACÍ!

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 4

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč