čtení 6 minut | Blog / Kofein a zdraví

Pití kávy přináší energii k vašim činnostem a spoustu benefitů pro vaše zdraví. Tyto fakta jsou prokázána z výsledků mnoha vědeckých studií. Tyto výzkumy však vždy upozorňují na to, že pozitivní účinky přináší správné dávkování kávy a její nadměrná konzumace mé naopak negativní dopad na náš organismus.

Nemusíme se zaměřit na vědecké výzkumy a testy, vždyť sami na sobě při pití kávy pociťujeme její pozitivní účinky, pro které ji také pijeme. Tak jako tyto příznivé schopnosti kávy nastartovat náš organismus, vymanit se ze spárů únavy a ke všemu si posílit imunitu a preventivně působit proti vzniku neurodegenerativních a nádorových onemocnění.

Zajímá vás jak kofein bojuje proti únavě a ospalosti? Přečtěte si tento článek.

VYSOKÁ DÁVKA KOFEINU

Ovšem, že kromě těchto zdravotních benefitů, pocítili někteří z nás také pocit “zkávování”. Ve chvíli, kdy našemu tělu během dne dodáme až přílišné množství kávy, tak její účinky se stanou negativníma

 

Nadměrná konzumace kávy vede k obtížnému soustředění se na určitou věc či činnost. Jsme pak roztěkaní a srdce nám bije jako o život. Zvýšená hladina adrenalinu v těle, způsobená vysokou dávkou kofeinu, udržuje naše tělo napjaté.

 

Množství kofeinu v organismu působí negativně na naše emoce a psychiku, podporuje například depresi. Původně užitečné bránění únavě se při vysokých dávkách kofeinu změní na nežádoucí ovlivnění našeho spánkového režimu.

DOBA ROZPADU KOFEINU

Jelikož kofein z šálku kávy se průměrně v těle rozpadá za 4-6 hodin, je rozumné kontrolovat nejen množství, ale i dobu pro pití kávy. Večerní káva může narušit naše cirkadiánní rytmy, znesnadnit usínání i celkovou kvalitu spánku. Spánkový deficit se opět projeví negativním účinkem na zdraví našeho těla a mysli.

SPRÁVNÉ MNOŽSTVÍ KÁVY

Aby na nás mohla káva účinkovat svými pozitivními vlastnostmi a zároveň pro minimalizaci negativního vlivu z jejího nadměrného množství, musíme najít správnou míru konzumace kávy pro náš organismus

 

Každý z nás je trochu jiný. Můžeme vypadat podobně, ale přesné složení našeho těla, či naše schopnosti a vlastnosti se liší. Proto to, co funguje pro jednoho nemusí vždy stejně působit na druhého člověka. To platí i při pití kávy.

RYCHLÝ A POMALÝ METABOLIZÁTOR KOFEINU

Vědecké zkoumání odhalilo dva rozdíly v našich genech, které nás obecně řadí do skupiny “rychlých metabolizátorů kávy” a nebo mezi “pomalé metabolizátory kávy”. Do které skupiny připadáte konkrétně určuje enzym CYP1A2*1A a CYP1A2*1F

 

Pakliže jste nositeli CYP1A2*1A, řadíte se do skupiny “rychlých metabolizátorů kávy”. Výhoda pro vás je, že vaše tělo zvládne zpracovat více kofeinu než organismus vašeho kolegy, který je nositelem enzymu CYP1A2*1F.

Pokud vás tato vaše genetická informace více zajímá, můžete si nechat provést biochemickou analýzu vašeho genomu. Nebo prostě jen budete vnímat své tělo a jak na něj káva účinkuje, abyste si našli vaši ideální hladinu kofeinu.

IDEÁLNÍ DÁVKA KOFEINU

Optimálních účinků kávy obecně dosáhneme při dávce obsahující 60 mg -100 mg kofeinu. Přičemž šálek filtrované kávy o objemu zhruba 1,5 dl obsahuje cca 100 mg kofeinu. Jedno espresso má pak okolo 60 mg kofeinu.

MIKRODÁVKOVÁNÍ KOFEINU

Ideální by pak bylo tuto hladinu kofeinu udržet. Stabilní hladinou kofeinu tak můžeme získat skvělé podmínky pro práci a soustředění bez únavy. Způsobem optimalizace příjmu kofeinu pak může být neustálé doplňování kofeinu v malých a průběžných dávkách kávy nebo mikrodávkování kofeinu.

 

Příjem kofeinu do těla v přesné dávce mohou zajistit kofeinové doplňky stravy. Na trhu jsou k dostání také kofeinové žvýkačky. Tyto produkty využívají obzvláště sportovci pro vyšší výkon při cvičení.

Pokud se rozhodnete pro využívání těchto výrobků, nezapomeňte se seznámit s jejich složením. Budete tak mít přehled o všech přidaných látkách, které spolu s kofeinem mohou ovlivnit váš organismus.

PRŮBĚŽNÉ DÁVKOVÁNÍ KÁVY

Vždy je pro naše tělo lepší přijímat účinné látky v jejich přirozené podobně než jako zpracované doplňky stravy. S ohledem na množství kofeinu ve vaší kávě, se nabízí vychutnávat si šálek kávy ráno a zbytek dne mírně doplňovat hladinu kofeinu pitím čaje.

 

Nebo také můžete popíjet vaši kávu průběžně během delšího časového úseku. Při dlouhodobém usrkávání kávy dochází k vyprchávání jejích aromat a chutí. Proto je pro takovéto delší popíjení naprosto skvělá studená káva – cold brew.

Máme pro vás návod: Jak na domácí cold brew.

Láhev s vaším cold brew máte prostě v lednici a kdykoliv si můžete trochu kávy odlít pro udržení optimální hladiny kofeinu. Skvělým způsobem je připravit kávu nejen pro sebe a hotovou kávu rozdělit do menších porcí.

DEKOFEINOVANÁ KÁVA

Máte-li na svém pracovním stole velký hrnek na kávu, který musí být stále plný a přitom chcete zamezit negativním důsledkům nadměrné konzumace kofeinu, sáhněte po bezkofeinové kávě

 

Kávová zrna této kávy prošly speciální metodou, která jejich obsah kofeinu snížila na minimum. Nejoblíbenějším způsobem dekofeinizace je zpracování švýcarskou vodní cestou, která úspěšně a přitom šetrně odebírá kofein z kávových zrn. Proces dekofeinizace odstraní z kávy až 97% kofeinu což znamená, že ve vašem šálku můžete najít maximálně 5 mg kofeinu, podle způsobu přípravy a množství kávy.

UDRŽOVÁNÍ HLADINY KOFEINU POMOCÍ ČAJE

Slabší kofeinový účinek lze získat i z jiných nápojů než je oblíbená káva. V menším množství můžeme kofein nalézt v čajích. V šálku o objemu černého čaje 2 dl je zhruba 40 mg kofeinu a v čaji zeleném ještě o něco méně cca 20 mg kofeinu.

KOFEIN V ENERGY NÁPOJÍCH

Potřebnou dávku kofeinu dokážou utišit i energy nápoje. Dokážou nás ráno nakopnout nebo doplnit energii, když čelíme odpolední krizi. Když ale přijde na souboj energy drink vs. káva, káva vítězí. Proč?

Energetické nápoje obsahují kromě kofeinu taky spoustu cukru. A i když se na plechovce objeví nápis „bez cukru“, obsahuje nápoj umělá sladidla, která je stejně lepší ze svého jídelníčku vynechat. Kávu si však můžete dopřát chutnou a přitom nízkokalorickou.

Pokud se obáváte, že káva nemá takový říz jako nápoj v plechovce, nemusíte. Podle serveru caffeineinformer mají energetické nápoje asi 80-200 mg kofeinu a 250 ml filtrované kávy 110-150 mg. Oba nápoje vám tedy dopřejí podobný příval energie.

Pokud tedy váháte, jestli sáhnout po plechovce energeťáku nebo šálku kávy. Zvolte kávu. Je výrazně lepší pro vaše zdraví. Součástí zdravého životního stylu je i kontrola toho, co do svého těla dáváte, a vy víte, co je ve vaší kávě. Prostě káva.

 

VÝKON A SOUSTŘEDĚNÍ I VEČER 

Postupné doplňování kofeinu, ať už průběžným popíjením menšího množství kávy či jinou metodou, bychom měli praktikovat v souladu s našim spánkovým režimem. Optimální stimulace pro soustředění a výkon by neměla být v pozdním odpoledni a večeru řešena dávkováním kofeinu, z hlediska doby potřebné pro jeho rozpad.

 

Namísto kávy však můžete využít jeho pomocníka či řekněme náhradníka – theobromin. Tato látka se přirozeně nachází v kakaových bobech a produktech z nich vytvořených. Tím jsou hlavně čokoláda a kakao. Theobromin působí na soustředění a únavu podobně jako kofein. Kromě toho disponuje zklidňujícími účinky a jeho rozpad nastává cca do 2 hodin po konzumaci.

Množství kofeinu v čokoládě lze obvykle určit podle její tmavosti. Čím je čokoláda tmavší, tím více obsahuje kakaové sušiny a tím se zvyšuje množství kofeinu.

Množství kofeinu v čokoládových výrobcích se může lišit, zejména pokud je přidáván další kofein za účelem dodání energie. Přidaný kofein lze nalézt například v energetických tyčinkách a dalších výrobcích, které rovněž obsahují čokoládu.

Tabulka bílé čokolády (100 g) obsahuje 3 mg kofeinu a 1 mg teobrominu, tabulka mléčné čokolády (100 g) 21 mg kofeinu a 155 – 200 mg teobrominu, tabulka hořké čokolády (100 g) až 20 – 120 mg kofeinu a 470 mg teobrominu. Vede čokoláda na vaření (100 g), která obsahuje až 170 mg kofeinu.

Více o pozitivním vlivu čokolády proti únavě se dočtete v našem minulém článku o kofeinu a theobrominu a jejich podobném účinku proti únavě.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 3 / 5. Hodnocení: 2

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč