Teplých dnů už je čím dál tím více a ledové osvěžení se hodí více než kdy jindy. Hodit si pár kostek ledu do vašeho filtru je tak trochu nuda. Novinka, která už má své čestné místo v kavárnách, se jmenuje cold brew. Za studena louhovaná káva. Chápeme však, že vaše peněženka snáší návštěvy kavárny o něco méně raději než vy. Proto jsme pro vás sepsali recept, jak na tento lahodný za studena louhovaný nápoj, který bude chutnat stejně dobře jako z vaší oblíbené kavárny. Pojďte vyzkoušet ještě více alternativnější přípravu ledové kávy a nebudete chtít pít nic jiného.

CO JE COLD BREW?

Cold brew je káva, louhovaná za studena minimálně 16 hodin. Čím déle se luhuje tím více se naplno rozvine chuť a aroma kávy, jelikož pomalá extrakce vytáhne z kávy to nejlepší. Takže se nebojte nechat kávu louhovat i 24 hodin.

 

V ČEM JE LEPŠÍ COLD BREW NEŽ LEDOVÁ KÁVA

Cold brew je narozdíl od ledové kávy mnohem více jemnější a obsahuje méně kyselin. To znamená, že cold brew je šetrnější k žaludku, jelikož není tak kyselé.

 

Pokud cold brew správně uchováváte, vydrží vám až 10 dní. Takže můžete mít vždy po ruce ledové osvěžení rychle a jednoduše.

 

Ledová káva se dělá z teplého espressa, které následně zchladíte ledem a případně mlékem. Kvůli tomu si tak naplno nemůžete vychutnat identický chuťový profil dané kávy. Cold brew je pro opravdové fajnšmekry.

ALCHYMIE COLD BREW

Kávová zrna obsahují zhruba tisíc různých chemických sloučenin. Například kyselinu jablečnou nebo sladkou sloučeninu furaneolu (která se nachází také v jahodách). Více o aciditě v kávě jsme psali v článku Kyselost kávy.

 

Výroba kávy je procesem extrakce těchto různých sloučenin z kávových zrn do vody, čímž se z ní stává nápoj, který známe a milujeme. Při přípravě kávy jsou důležité dva faktory: čas a teplota.

 

Při použití horké / vroucí vody se sloučeniny uvolňují rychle (během několika minut). Na druhou stranu, vyšší teplota také způsobuje, že kávové kyseliny a oleje degradují a oxidují rychleji. To může vést ke kyselosti a hořkosti.

 

Metoda cold brew se oproti rychlé extrakci spoléhá na dlouhou dobu přípravy namísto vysoké teploty. Výsledkem je zcela odlišný aromatický profil (hladký a jemný). Je tomu tak proto, že mnoho sladších aromatických sloučenin je rozpustných až ve studené vodě, ale oleje a kyseliny se ve studené vodě nerozpustí.

 

Cold brew je rozhodně „silné“, pokud jde o poměr kávy k vodě, ale nechutná silně ani hořce. A to je důvod, proč je cold brew vynikající metoda extrakce. Můžete zvýšit množství kávy, aby byla káva silnější, ale výsledek přesto nebude chutnat příliš hořce nebo silně. Pokud byste to to samé ale udělali s horkou kávou, výsledek v podstatě nebude pitelný.

CO BUDEME POTŘEBOVAT NA PŘÍPRAVU COLD BREW?

 

POSTUP:

  • Namelte si na středně hrubo zrnka kávy 
  • Pomalu zalijte studenou vodou
  • Promíchejte a uzavřete
  • Nechte louhovat nejméně 16 hodin (například přes noc)

 

Po 16 hodinách kávu ve french pressu stlačte dolů, případně kávu ze sklenice přelijte přes filtr do jiné sklenice a znovu uzavřete. Káva v lednici vydrží až dva týdny. Nám ale teda v lednici nevydržela nikdy déle jak dva dny.

Podávejte s kostkama ledu. Pokud máte rádi hořkou chuť kávy, doporučujeme cold brew smíchat s tonikem.

JAKÁ KÁVA JE IDEÁLNÍ PRO COLD BREW?

Na tuto otázku je těžké odpovědět, jelikož záleží na chuťových preferencí daného člověka. Jedno je ale jasné, nepoužívejte levné a neidentifikovatelné kávy. To znamená například kávy ze supermarketů a velkoobchodů. Nejlépe uděláte, když pro přípravu cold brew zvolíte výběrovou kávu. Při výběru kávy volte zrna, které mají rozmanité vůně a chutě, jelikož v cold brew vyniknou nejvíce.

Na cold brew coffee se hodí především světle pražená káva tzv. white bean. Tato káva se vyznačuje lehkým ovocným tělem, které krásně vynikne během louhování.

NAŠE KÁVOVÉ TIPY

  • Pro ovocný chuťový profil zkuste africkou kávu – úžasná je například káva z Konga.
  • Pro oříškový, čokoládový nebo karamelový chuťový profil zkuste kávu ze střední a jižní Ameriky – například Brazílii nebo Kolumbii.

 Nevíte, po jaké kávě sáhnout? Vyzkoušejte náš degustační balíček.

Pokud plánujete smíchat cold brew s mlékem nebo cukrem, zkuste kávu, která má silnější chuťový profil.

Náš tip.

Víme, jak si připravit cold brew za pouhé dvě minuty pomocí aeropressu. Přečtěte si postup v našem článku.

Ochutnejte naše aktuální kávy.

Dárkový poukaz

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Dárkový poukaz

Kávové předplatné

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Kávové předplatné

Brazílie - Ponto Alegre Dárková krabička

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 83

Brazílie - Ponto Alegre Dárková krabička

Degustační balení Lázeňské kávy

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Degustační balení Lázeňské kávy

Brazílie - Ponto Alegre

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 83

Brazílie - Ponto Alegre

Brazílie - Ponto Alegre edice města Luhačovice

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 83

Brazílie - Ponto Alegre edice města Luhačovice

Zůstaň s námi obraze...  • Shrnutí článků posíláme maximálně jednou za 14 dnů
  • Můžeš se kdykoli odhlásit