Máte chuť na studenou kávu? Hodit si pár kostek ledu do vašeho filtru je tak trochu nuda. Novinka, která už má své čestné místo v kavárnách, se jmenuje Cold Brew. Máme pro vás recept, jak na tento lahodný za studena louhovaný nápoj. Pojďte vyzkoušet ještě více alternativnější přípravu ledové kávy, ale předem vás varujeme, nebudete už chtít pít nic jiného!

lahev a sklenka s cold brew na ledu

KÁVA COLD BREW, CO JE TO?

Cold brew je káva, louhovaná za studena minimálně 16 hodin. Čím déle se luhuje, tím více se naplno rozvine chuť a aroma kávy, jelikož pomalá extrakce vytáhne z kávy to nejlepší. Takže se nebojte nechat kávu louhovat i déle než 24 hodin.

COLD BREW VS. LEDOVÁ KÁVA

Cold brew je na rozdíl od ledové kávy mnohem více jemnější a obsahuje méně kyselin. To znamená, že Cold Brew je šetrnější k žaludku, jelikož není tak kyselé.

 

Pokud Cold Brew správně uchováváte, vydrží vám přes týden (cca 10 dní). Tedy pokud jej dříve nevypijete, což je pravděpodobnější. Takže můžete mít vždy po ruce ledové osvěžení rychle a jednoduše.

 

Klasická ledová káva se dělá z teplého espressa, které následně zchladíte ledem a případně mlékem. Kvůli tomu si tak naplno nemůžete vychutnat identický chuťový profil dané kávy. Cold brew je pro opravdové milovníky kávy.

ALCHYMIE STUDENÉ KÁVY COLD BREW

Kávová zrna obsahují na tisíc různých chemických sloučenin. Například kyselinu jablečnou nebo sladkou sloučeninu furaneolu (která se nachází také v jahodách). Výroba kávy je procesem extrakce těchto různých sloučenin z kávových zrn do vody. Extrakcí se z ní stává nápoj, který známe a milujeme. Při přípravě kávy je pro správnou a kontrolovatelnou extrakci důležité sledovat čas a teplotu.

 

Při použití horké vody se sloučeniny uvolňují rychle. Během několika minut a u espressa, také díky tlaku, během pár vteřin. Na druhou stranu, vyšší teplota také způsobuje, že kávové kyseliny a oleje degradují a oxidují rychleji. To může vést ke kyselosti a hořkosti u kávy extrahované horkou vodou. Metoda Cold Brew se oproti rychlé extrakci spoléhá na dlouhou dobu přípravy a místo vysoké teploty využívá studenou vodu.

Připravte si Cold Brew se správným vybavením!

Toddy Commercial Filters 50 ks papírové filtry
4 404,0 Kč
Do týdne u vás
Naiko Nitrogen Cold Brew Coffee Dispenser černý
120 727,0 Kč
Do 4 dnů u vás
Toddy Commercial Cold Brewing System
Doprava zdarma + Dárek navíc
4 995,0 Kč
Do týdne u vás
Toddy Home Cold Brew systém
Doprava zdarma + Dárek navíc
1 990,0 Kč
Do týdne u vás

JAK CHUTNÁ COLD BREW?

Výsledkem extrakce kávy za studena je zcela odlišný chuťový profil. Je hladký a jemný, bez extrémů kyselosti či hořkosti. Je tomu tak proto, že mnoho sladších aromatických sloučenin je rozpustných až ve studené vodě, ale oleje a kyseliny se ve studené vodě nerozpustí.

 

Cold brew je rozhodně „silné“, pokud jde o poměr kávy k vodě, ale nechutná silně ani hořce. A to je důvod, proč je Cold Brew vynikající metoda extrakce. Můžete zvýšit množství kávy, aby byla káva silnější, ale výsledek přesto nebude chutnat příliš hořce nebo silně. Pokud byste to to samé ale udělali s horkou kávou, výsledek v podstatě nebude pitelný.

 

U Cold Brew se také počítá s přidáním ledu pro ještě více osvěžující zážitek. Pokud by se vám Cold Brew zdálo přeci jen silné, přihoďte si do sklenice více ledu pro vybalancování chutí přesně pro vás!

Velká zavařovací sklenice s kávou extrahovanou za studena
Večer nasypete do zavařovačky kávu, zalijete vodou a další den už popíjíte čerstvé Cold Brew! Jednodušeji už to nejde. Zdroj obrázku: Canva Pro

PUSŤTE SE DO PŘÍPRAVY S NAŠÍM COLD BREW RECEPTEM!

Budete potřebovat:

  • 90 g – 100 g hrubě mleté kávy 
  • zavařovací sklenici (papírový filtr nebo plátýnko) nebo můžete využít French Press
  • 1 l studené a nejlépe filtrované vody

 

Postup:

  1. Namelte si zrnka kávy 
  2. Pomalu zalijte studenou vodou
  3. Promíchejte a uzavřete
  4. Nechte louhovat nejméně 16 hodin (například přes noc)

 

Po 16 hodinách kávu ze sklenice přelijte přes filtr či plátýnko do jiné sklenice pro uchovávání hotového Cold Brew ( kávu ve French Pressu stlačte dolů a také přelijte). Káva v lednici vydrží bez problému skoro dva týdny. To se nám však nikdy potvrdit nepodařilo, většinou jsme ji vypili do dvou dnů. Nejlépe nám chutná na ledu s plátkem citrusu.

Videorecept: Jak připravit Cold Brew doma

IDEÁLNÍ KÁVA PRO PŘÍPRAVU COLD BREW

Při výběru kávy volte zrna, které mají rozmanité vůně a chutě, jelikož v Cold Brew vyniknou nejvíce. Vybírejte podle toho, co máte rádi. Obecně platí, jako u každé správné přípravy kávy, že potřebujete kvalitní kávu. Která je čerstvě pražená i mletá. Kávu byste měli nejlépe spotřebovat do měsíce od pražení a namlít ji vždy těsně před přípravou

 

Spolehlivý mlýnek je přece základ každého kávomilce a domácího baristy. Protože jen čerstvě mletá zrna přenesou ty skvělé chutě kávy, které chceme ochutnat. U Cold Brew to platí také. Jestli jste se do Cold Brew zamilovali, určitě oceníte elektrický mlýnek na kávu, který vám ulehčí přípravu i velkého množství kávy najednou.

Ještě nemáte svůj mlýnek? Přečtěte si, jak si ho vybrat!

JAK COLD BREW DOMA JEŠTĚ VYLEPŠIT

Používejte filtrovanou vodu a experimentujte s poměrem: káva vs. voda. S úpravou receptu na poměr 1:5 nebo dokonce 1:6 si můžete připravit ještě silnější kávu, tedy takový Cold Brew koncentrát. Ten využijete pro kombinování s mlékem nebo jeho rostlinnou alternativou a můžete vytvářet drinky přidáním perlivé vody nebo tonicu.

 

Využijte pro přípravu Cold Brew speciální pomůcky, jako je Toddy. Takováto studená káva bude chutnat zase trochu jinak. Pokud máte místo v lednici nechte svého „toddyho“ extrahovat kávu tam. 

 

Vyzkoušejte také posaďit nádobu, kde extrahujete Cold Brew, do mísy s ledem a vyzkoušejte opravdu ledové cold brew.  Experimentujte také s delší dobou extrakce třeba 24 hodin nebo i více.

 

Pokud svému Cold Brew chcete dodat neodolatelnou texturu, můžete z něj vyrobit Nitro Cold Brew. Že je Nitro coffee opravdovým hitem svědčí jeho popularita na kávovém trhu.V domácích podmínkách vám s výrobou tohoto nápoje pomůže klasická šlehačková láhev s bombičkami plněnými dusíkem.

Časté dotazy k přípravě Cold Brew

Obvykle se káva při přípravě 👉 Cold Brew louhuje minimálně 16 hodin. Dobu extrakce si však můžete upravit podle vlastní chuti a hrubosti mletí kávy.

Začněte přípravu Cold Brew v poměru 100 g mleté kávy na 1 litr vody. Silnější extrakt, kdy použijete více kávy na stejný objem vody, pak vytvoří koncentrát na Cold Brew. Tedy silný kávový základ, který počítá s naředěním studenou vodou při servírování.

Nejdostupnější je domácí příprava Cold Brew v zavařovačce a filtrovat přes jemné kuchyňské síto nebo třeba pomocí dripperu na kávo jako Hario V60 pro čistší kávu bez zákalu. Praktičtější je louhovat kávu ve French Pressu a pak stlačením pístu a přelitím kávu přefiltrujete. Ještě více praktické jsou pomůcky pro Cold Brew stvořené jako Dripo nebo v kavárnách oblíbený Toddy.

Jakou kávu na Cold Brew vybrat?

Pro přípravu vašeho domácího Cold Brew vybírejte kávy vhodné na filtr. Chuťový profil zvolte podle toho, co máte rádi. Ovocné a svěží africké kávy vás v osvěžujícím Cold Brew určitě potěší! Pokud přemýšlíte o studeném Cold Brew s mlékem, budete nejspíš hledat čokoládové a karamelové tóny kávy.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Pro perfektní šálek filtrované kávy
káva na filtr
Káva na filtr čerstvě pražená výběrová káva
alternativní příprava
Alternativní příprava vybavení a příslušenství k alternativní přípravě
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč